Skocz do zawartości

Adaptacja oświetlenia


iquitos68

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich :)

Jako pozostałość po zlikwidowanym akwarium 120x40x50 pozostała mi pokrywa oświetlenie firmy Wromak. W pokrywie tej umieszczone są dwie belki z 4x39 T5. Jestem w trakcie planowania budowy akwarium 840l 200x70x60. Między innymi muszę zaplanować oświetlenie. Mam dwie opcje:

1.Budowa pokrywy ze spienionego pcv i skonstruowanie oświetlenia LED

2. Budowa pokrywy ze spienionego pcv i adaptacja belek oświetleniowych ze starego akwarium.

Którą drogą pójść ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że to głównie kwestia tego, jakie światło bardziej Ci się podoba. Ja przerobiłem i świetlówki i LED-y i jeśli byłbym na Twoim miejscu, wybrałbym opcję nr 1, czyli pokrywa ze spienionego PCV i oświetlenie na modułach Samsunga białych zimnych i RGB + sterownik od Romka. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to zależy:D

jak nie chcesz niebieskiego nocnego, regulacji barwy światła oraz jego płynnego natężenia jak również świtu i zmierzchu oraz cyklu dobowego by po ustawieniu zapomnieć o oświetleniu - to opcja 2

jak chcesz to mieć na dodatek nie za 160W ale tak za 16W mocy - to opcja 1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja też polecam od siebie LED'y

na modułach samsunga masz dodatkowo taką "grę światła" w wodzie jak przy HQI

na taśmie led nie masz "gry światła" w wodzie - po prostu się świeci (pisze ponieważ są osoby, które nie lubią "gry światła", ja odkąd miałem kiedyś otwartego roślinniaka na HQI uwielbiam takie właśnie oświetlenie)

na diodach COB - zapytaj Deccorativo, ale myślę, że też jest gra światła, ale trochę więcej roboty niż przy zastosowaniu modułów

dodatkowo na LED'ach ustawiasz kolory jakie chcesz, świty / zmierzchy i ciągnie kilkanaście W (na modułach Samsunga)

Edytowane przez michal_j
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, michal_j napisał:

na modułach samsunga masz dodatkowo taką "grę światła" w wodzie jak przy HQI

na taśmie led nie masz "gry światła" w wodzie - po prostu się świeci (pisze ponieważ są osoby, które nie lubią "gry światła", ja odkąd miałem kiedyś otwartego roślinniaka na HQI uwielbiam takie właśnie oświetlenie)

na diodach COB - zapytaj Deccorativo, ale myślę, że też jest gra światła, ale trochę więcej roboty niż przy zastosowaniu modułów

Na diodach COB bliki ( bo tak to zjawisko się nazywa) są jeszcze większe niż na modułach bo to bardziej punktowe światło i wiele razy silniejsze niż taki moduł 0,7-1W daje.

Natomiast fakt-  taśmy nie dają blików lub bardzo maleńkie.

Więc trzeba wiedzieć co się chce - było wiele wpisów kolegów zaskoczonych po przejściu ze świetlówek na punktowe ledy np moduły Samsunga tymi blikami i chcieli by to usuwać.

 

Aktualnie robię dwa modele światełek:D

Z blikami belkę 150cm na 8 x RGBW COB 12W czyli razem 96W  i ok 3700lm strumienia świetlnego która nie będzie wymagała hermetyzacji bo znalazłem przeżroczyste pokrywy ,a nawet mleczne .

Drugie to bez blików - :)po 15 latach powracam do taśm led w nowej odsłonie z pełną hermetyzacją w przeżroczystej pokrywie baniaka z odprowadzeniem ciepła w takim układzie do baniaka 120cm erybka:

.4x 110cm taśma RGB 5050 led IP20  14,7W/m ( trzy paski z przodu a jeden z tyłu dokładnie nad tłem by je uwypuklić )

i do tego z przodu baniaka 2x 110cm taśma led 5630 białe 9000-10000K  Epistar  18w/m  1800lm/m  czyli ok 3900lm białego

Czekam na materiały i zobaczymy jak to świeci na sterowniku Romka.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nurtuje mnie jedno pytanie. Czy w dużym akwarium jakie chcę zainstalować może wystąpić problem z nadmiernym grzaniem się ledów oraz nadmiernym się grzaniem wody akwariowej od oświetlenia? Planuję wstępnie, że pokrywa będzie w miarę szczelna a oświetlenie schowane wewnątrz niej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem grzania się ledów to jeden z podstawowych powodów ich uszkadzania.

Z mojego doświadczenia przy chińskich ledach nie powinno się ich obciążać więcej jak 80% i należy stosować radiatory odprowadzające ciepło.  Jak mamy sterownik Romka nie ma problemu - max dajesz nie 255 a 200 w każdym kanale i po kłopocie.

Drugim ważnym problemem jest hermetyczność w ich stosowaniu w akwarystyce - jak to zapewnisz to pracują bardzo długo.

Przy ledach raczej nie ma nadmiernego grzania wody przez oświetlenie.

26 minut temu, iquitos68 napisał:

Planuję wstępnie, że pokrywa będzie w miarę szczelna a oświetlenie schowane wewnątrz niej.

Ciekawe jak to chcesz zrobić bo ja właśnie takie coś też robię. U mnie trudno będzie znależć to oświetlenie.:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie będę chciał założyć moduły led Samsunga. Tu na forum widzę, że większość użytkowników je stosuje. Widziałem, że mają wysokie IP wiec czy hermetyczność powinna być zachowana?

Godzinę temu, deccorativo napisał:

Ciekawe jak to chcesz zrobić bo ja właśnie takie coś też robię. U mnie trudno będzie znależć to oświetlenie

Myślę o tym, że moduły LED będą zainstalowane na aluminiowym profilu schowanym pod pokrywą akwariową tej ze spienionego PCV. Widzę, że to klasyczne rozwiązanie na tym forum (swoją drogą gdyby nie internet to akwarystykę chyba nadal byśmy mieli z epoki kamienia łupanego ;) ). Taka pokrywa będzie w miarę szczelna, żeby nie robić sauny w mieszkaniu i żeby woda skraplająca się pod pokrywą nie kapała na podłogę. Po pokrywą akwariową na pewno będzie sauna, a Moduły led będą skąpane w wilgoci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.