Jump to content

Otoczaki ze składu budowlanego

BaczekSTWA
 Share

Recommended Posts

BaczekSTWA

Witam, na poczatek moze sie przedstawie, a wiec jestem Piotrek ( na tym forum nowy, ale akwarystyka zajmuje sie juz jakies 4-6lat).

Od razu mam takie pytanie:

Przeglądam forum od miesiaca i chce zalozyc wlasne malawi.

Narazie bedzie male bo tylko 118l ale od czegos trzeba zaczac;)

Filtry juz mam : zewnetrzny aquaela (kaskada), Aquael Fan-mini( taki mam ze starego akwarium, którego juz i tak nie uzywam).Mam równiez grzalke z termostatetm tez aquaela 150W, napowietrzacz Atmana i swietlówka t5 18W(narazie tak skromnie z oswietleniem bo nie mam funduszy narazie , ale w styczniu dokupie jeszce 1x36W (chyba).

Dobra przejde do konkretów kupiłem juz zwirek ( piasek) o granulacji ok.0.3-1.2mm 18kg kolor taki "kremowo-brazowy". Woda już jest nalana od ok.5dni i sie filtruje i grzeje grzalka i oswietla.Ale teraz mam problem: chce dac kamienie (otoczaki) z pobliskiego skaldu budowalnego. Juz sobie nawet upatrzyłem ok.30kg ( bedzie w czym wybierac) takich siwo-czarnych kamieni od ok. 10-25cm srednicy. Co myslicie o takich kamieniach ze składu, beda sie one nadawaly?? Całośc powinna sie ładnie komponowac. Aha mam jeszce tło zewnetrzne ze styropianu ( juz wyformowane( nadpalane swieczka) i pomalowane na czarno - daje zaje*** efekt za akwa)Aha i mam takie male pytanko co do obsady ( sory ze tak w tym dziale i w jednym poscie ale nie chce robic zbednych tematów) czy moze byc 2 samce i 6-8 samic P. saulosi ??. Akwa bedzie jednogatunkowe.

-co do kamieni, to spokojnie mogą być, ale musisz je wcześniej odpowiednio przygotować. Ja np swoje ugotowałem :wink:

-co do filtracji, to zapomnij o tym mini. Syf i do malawi kompletnie się nie nadaje. Musisz mieć wew co najmniej 6ool/h. Ta kaskada też nie najlepsza, ale że nie masz kasy, to może na początku ujdzie. Ale już teraz zacznij myśleć o lepszej filtracji.

-co do ryb, to tylko jednogatunkowe możesz mieć. Podaj wymiary akwa. Teoretycznie dwa samce mogą być, ale napisz na wszelki te wymiary.

BaczekSTWA

Wymiary akwa to: 105cm x 32cm x 32cm . Sa to niestandardowe bo to akwa mam od brata ciotecznego a jemu robił tato (mój wójek). Jest to akwarium ramowe ( zadko spotyka sie takie;) ) Co do filtrów to dopiero w marcu moga byc lepsze ale moze powiecie mi jakie te filtry byłyby dobre i jaki bylby ich koszt to od razu bym wiedział ile mam składac.

Myślę, że za oba filtry mniej, niż 250zł nie wyjdzie. Trochę za niskie to akwa... długość ok, ale wysokość... mam wątpliwości. W tej kwestii lepiej niech jeszcze inni się wypowiedzą.

BaczekSTWA

no to czekam na wypowiedzi...

A czy do malawi musi byc zestaw 2 filtrów?? nie moze byc np. jeden ale dobry?? albo o duzej wydajnosci??

1 mechaniczny

2 biologiczny

jak połączysz te dwa filtry w jeden nie będziesz miał ani dobrego mechanika a tym bardziej biologa

BaczekSTWA

Aha, a czy ten filterek bylby dobry??> http://allegro.pl/item280878183_filtr_w ... l_fa_.html

I co do niego polecalibyscie jeszcze??(tzn jaki filtr?)

Co do tematu ogólnego, to jutro jade po kamienie z tata po szkole i troche ich przywieziemy wiec od razu umyje i wyparze, nastepnie wsadze do akwarium i zobacze co uda z nich mi sie ulozyc, zrobie fotki i ocenicie. ale to dopiero jutro;)

Mam taki w kotniku (550) i jestem zadowolony. Tobie jednak polecam dokupić drugi koszyk, tylko nie wiem, czy się zmieści w tak niskim zbiorniku. To będzie Twój poważny problem.

BaczekSTWA

to znaczy taki drugi koszyk co sie rozgalezia i ca dwa?? czy jakis inny fklad?? a nie dalo by sie na poczatek z sama gabka naprzyklad??( bez obudowy w dolnej czesci)?? Dzis po poludniu beda zdjecia ;D

U Ciebie nie pozostaje nic innego jak właśnie taki rozagęźnik na dwa równoległe. IMO dokładnie nie wiem jak ten filter wygląda ale np. mój turbo by do twojego akwarium napewno nie wiszedł.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Share

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.

• Pikczer
      Chciałem nieco zaktualizować temat. Dzisiaj zajrzałem do kubełków tych wyżej opisanych.  Kubełek po FX6 otworzyłem dzisiaj. Minął dokładnie 1 rok i 1 dzień. A drugi kubełek po fx4 był nieotwierany 14 i pół miesiąca. Gąbki oczywiście były na tyle zabrudzone ,że bym się nimi nie umył Ale nie było horroru. Wypłukane świeżą wodą z ustrojstwa. Natomiast wszystkie ceramiki itp wynalazki za bardzo nie były brudne i ani jednego elementu nie starałem się czyścić. Zostawiłem takie jakie były.  Jeśli kogoś to interesuje to ponad 2 lata  używam JBL BionitratEx i kulki miały teoretycznie znikać ale nic się z nimi nie dzieje. Miały być otoczone glutem z bakterii a tu dość czysto jest. Wcześniej gdy były w innym mniej udziwnionym filtrze to też się z nimi nic nie działo. Po prostu są, jakby były z plastiku.  Pozostałe wkłady opisane wyżej też mają się dobrze. Powinny się teoretycznie zużywać, znikać itd a tu po ponad 2 latach nie ma potrzeby ich ruszać.  Producenci piszą, że wkłady ulegają zużyciu bo są pożywką dla bakterii itd Może jakieś podróbki mam?  Jeśli ktoś te wypociny przeczyta to proszę mnie oświecić. Może ogólnie powstała odpowiednia kolonia bakterii np na gąbkach a na tych cudach "nie było potrzeby"? Czyli ilość bakterii adekwatna do ilości kup? Czy głupoty gadam?  A tu foty "cudów" bez płukania.  A tu brudne gąbki a cuda dość czyste... zupełnie jakby bakterie tam nie mieszkały... Albo jest to subtelna warstwa 
    • lukasz.host
      Kurcze, jeden taki moduł BTN typu H czy innego, to 4 stówki... Sprawdzałem na alledrogo i nie wiem jak ta cena ma się do rzeczywistości, bo jeśli to faktycznie tyle kosztuje, to aż taki bogaty nie jestem.... 😆 Teraz pytanie pod jakim względem jest to bezobsługowe rozwiązanie, bo przecież to, co zaciągnie trzeba usunąć...
    • Vrzechu
      Właśnie o tym myślałem pisząc o filtracji w module  W mojej opinii w tym momencie jest to dla mnie idealna filtracja. Wydajna, praktycznie bezobsługowa przez bardzo długi czas, prosta, woda nie opuszcza zbiornika, wszystkie "bebechy" zamaskowane. Ja niestety nie mam z nią jeszcze żadnego doświadczenia bo podobnie jak Ty dopiero będę zgłębiał jej temat. Co do samego modułu to nie musi być to BTN. Moduł taki można wykonać samemu i to wcale nie jest jakaś skomplikowana procedura  znajdziesz tutaj na forum solidną porcję wiedzy jak taki moduł wykonać. Oczywiście jeśli oszczędności są dla Ciebie istotne, bo jeśli nie to zawsze można zlecić wykonanie takiego modułu komuś, kto zajmuje się tym profesjonalnie. 
    • lukasz.host
      Racja! To do mnie przemawia😁 Czytałem teraz o filtrach zabudowanych w atrapach skalnych, chyba system BTN, czy BNT, coś takiego, ale ci, którzy to rozwiązanie posiadają chwalą sobie bardzo wydajność i filtrację. Jeszcze nie wiem do końca jak to jest zbudowane, ale jest ciekawym rozwiązaniem. I wszystko zostaje w akwarium. Co o tym sądzicie?
    • Robson79
      Jeśli to nie problem wstaw zdjęcie całego akwarium abyśmy mogli zerknąć na resztę ryb.
    • Vrzechu
      @Rafał80 u mnie taki sam wniosek się pojawił. Człowiek zdobywa wnioski po czasie  Teraz chyba postawiłbym na dwa moduły filtracyjne umieszczone po obydwu końcach akwarium albo zamaskowana kaseta plus mocny falownik uruchamiany co jakiś czas żeby "przedmuchał" akwarium i poderwał z zakamarków co trzeba.
    • Rafał80
      Życie wymusza zmiany. Skoro mam Ultramax 2000 i FX6 plus falownik - a to razem trochę prądu ciągnie, to dlaczego nie wykorzystać falownika do filtracji ;], więc w planach kaseciak. Jeden filtr to na pewno za mało. Kamienie i pofałdowane dno utrudnią filtracje mechaniczną więc minimum filtr i falownik. Więc lepiej od razu brać coś konkretnego niż dokupywać jak ja. Co do filtracji okazuje się że kaseciak i kilkanaście kulek ceramiki plus gąbka (plus wiadomo skały i podłoże) ogarnia biologię - nie potrzeba kubełków i nie wiadomo ile litrów ceramiki.  
    • Rafał80
      Mam takie akwa. Zaczynałem od Ultramax 2000. Gdy ryby podrosły trzeba było wzmocnić filtrację. Obecnie mam Ultramax 2000 jako bilog i FX6 jako mechanik plus falownik. Weź pod uwagę że będziesz mieć kamienie a ryby formują dno jak im pasuje zakłócając obieg. Powoli przymierzam się do filtra kasetowego. Możesz rozważyć kaseciaka.
    • Vrzechu
      @lukasz.host tutaj jest mnóstwo osób chętnych do pomocy  Ja teraz powoli rozmyślam jak z dwóch kubełków zrobić jakiś filtr którego obieg wody nie opuszcza zbiornika. Gdybym startował obecnie zbiornik czerpałbym inspirację z działań @deccorativo Poniżej filmiki, w których prezentuje budowę swojego filtra kasetowego. Sam spójrz jaka to prostota a zarazem jak dobra jest to filtracja.      
    • rafalniski
      Po pierwsze Aquael Ultramax 2000 ma węże 19/25 mm. Po drugie HW 604B to wersja z pompą 800l/h i wężami 16/22mm a w środku ma jeszcze konstrukcyjne przewężenia. Jeżeli już chcesz wykorzystać HW to tylko i wyłącznie w wersji A - pompa w wersji B, poza tym że strasznie buczy, w niczym ci nie pomoże 🙂. Pamiętaj, że HW z pompą czy bez ograniczy ci przepływ do jakichś 700-800 l/h. Zamiast HW 604 proponuję użyć dwóch HW 603A połączonych równolegle za pomocą takiego typu trójników: https://allegro.pl/oferta/lacznik-plastikowy-trojnik-y-nylon-na-waz-19-mm-9152492092 Możesz też przy okazji zrobić dwa wloty po obu stronach akwarium.
  • Topics

• Images

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.