Skocz do zawartości

Bezpieczne akwarium 840 l


iquitos68

Rekomendowane odpowiedzi

Tu akurat jest typowa wersja turbo czyli całość sklejona na sztywno , w ogóle nie ma przegrody a ładujesz kasetę wyjmując gąbkę z wąskiej tylko jednej prowadnicy - wkładasz wszystko do komory pompy a na koniec zamykasz tą gąbką widoczną - jak widzisz płukanie gąbki to banał bo stale jest dostępna po otworzeniu pokrywy - wyjmujesz płuczesz i wkładasz na miejsce. Kaseta ta jest pod pompy AqC2000, Atman 306 i możliwe że pod SOBO ale czekam - ma wymiar 14 x14xm i h = 10cm nad dnem baniaka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, deccorativo napisał:

Tu akurat jest typowa wersja turbo czyli całość sklejona na sztywno , w ogóle nie ma przegrody a ładujesz kasetę wyjmując gąbkę z wąskiej tylko jednej prowadnicy - wkładasz wszystko do komory pompy a na koniec zamykasz tą gąbką widoczną - jak widzisz płukanie gąbki to banał bo stale jest dostępna po otworzeniu pokrywy - wyjmujesz płuczesz i wkładasz na miejsce. Kaseta ta jest pod pompy AqC2000, Atman 306 i możliwe że pod SOBO ale czekam - ma wymiar 14 x14xm i h = 10cm nad dnem baniaka.

Bajka! Gdzie masz otwory wlotowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, deccorativo napisał:

Co do wymagań pod kaseciak to pokonaliśmy problem wzmocnień wzdłużnych i wklejasz turbo-kaseciak z wyjmowalną przgrodą w dowolnym miejscu jakie ci się wyda dobre na całej długości baniaka - ja wybrałem lewy róg a ty możesz wybrać każde byle nie pod spinką więc ta szyba 12mm maa tu wpływ na wzrost ceny baniaka ale też daje większe możliwości manewrowania kasetą tu masz taką poglądową fotkę - najpierw pompę wybierz na jakiej cała filtracja będzie śmigać

Za bardzo nie rozumiem, jak wpływ ma grubsza szyba na funkcjonowanie filtra. Cały wątek o turbokaseciaku czeka jeszcze na przeczytanie więc może coś bardzie mi się rozjaśni w tej kwestii. e-rybka dała do możliwości dwie grubości szyby do tego akwarium: 10 mm oraz 12 mm. Ze względu na bezpieczeństwo będę chciał zastosować tą grubszą.

Jeśli turbokaseciak będzie dało się zamontować bez modyfikacji akwarium, to będę chciał aby e-rybka wykonała akwarium z nieskracanymi wzmocnieniami wzdłużnymi dodatkowo klejonymi do szyb bocznych oraz spinki w ilości optymalnej, jaką zaproponują (2-3 może).

e-rybka zaproponowała także wykonanie pokrywy z pleksy na całe akwarium (z otworami na przewody, ruchomymi pokrywami na karmienie itp), jednak nie wiem czy takie rozwiązanie się sprawdzi, i czy nie lepiej zbudować samemu pokrywę na bazie spienionego PCV.

Na pompie do kasety nie chcę oszczędzać. Wiadomo, jeden filtr, jedna pompa, musi być niezawodna.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, deccorativo napisał:

Tu akurat jest typowa wersja turbo czyli całość sklejona na sztywno , w ogóle nie ma przegrody a ładujesz kasetę wyjmując gąbkę z wąskiej tylko jednej prowadnicy - wkładasz wszystko do komory pompy a na koniec zamykasz tą gąbką widoczną - jak widzisz płukanie gąbki to banał bo stale jest dostępna po otworzeniu pokrywy - wyjmujesz płuczesz i wkładasz na miejsce. Kaseta ta jest pod pompy AqC2000, Atman 306 i możliwe że pod SOBO ale czekam - ma wymiar 14 x14xm i h = 10cm nad dnem baniaka.

Mam pewne (niepotwierdzone) obiekcje, co do łatwości obsługi takiego zestawu, gąbka 14x5x50 to będzie kawał ciężkiej nasiąkniętej gąby, która nie będzie tak hop-siup wskakiwać do naszej sztywnej kasety. Dodatkowo będzie musiała podpierać pompę i złoże - zakładam że w jakiejś siatce, może się okazać że po wyjęciu do czyszczenia już nie będzie tak łatwo włożyć, i zacznie się walka z przesuwającym się w przód złożem oraz pompą. Nie widzę także miejsca na wylot pompy, który także będzie przeszkadzał w pracach konserwacyjnych. To są moje spostrzeżenia jako doświadczonego i praktykującego kaseciarza :).

Czekam na wyjaśnienia poruszonych zagadnień, najlepiej poparte jakimiś fotkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast przegrody po bokach można zastosować przegrodę w kształcie litery U, co zapobiegnie przesuwaniu się złoża. Taka ścianka od dołu o wys. ok. 5cm nie powinna też zbytnio blokować przepływu wody przez złoże. Ewentualnie można taką ściankę wkleić ok 1-2cm nad dnem kasety, aby nie zmniejszyć przepływu. Złoże w siatce już się nie przesunie ;)

12 godzin temu, egon44 napisał:

Jest taka możliwość w tym programie ;) 

Na dole masz opcje-

wariant 1

wariant 2

wariant 3

Niestety działa tylko wariant 1, w pozostałych po wyborze grubości ścianek pokazuje błędy

mala.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, led4grow napisał:

Zamiast przegrody po bokach można zastosować przegrodę w kształcie litery U, co zapobiegnie przesuwaniu się złoża. Taka ścianka od dołu o wys. ok. 5cm nie powinna też zbytnio blokować przepływu wody przez złoże. Ewentualnie można taką ściankę wkleić ok 1-2cm nad dnem kasety, aby nie zmniejszyć przepływu. Złoże w siatce już się nie przesunie ;)

Niestety działa tylko wariant 1, w pozostałych po wyborze grubości ścianek pokazuje błędy

Żeby nie zaśmiecać więcej tematu koledze to pisz na priv w razie kłopotów...

Ogólnie teraz sprawdzałem u mnie i wszystko jest ok...

W twoim zrzucie ekranu widzę błąd w wpisaniu grubości dla ścianek wewnętrznych i zewnętrznych...Napisałeś 3.0,10.0...

Popraw to i powinno być ok ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, pozner napisał:

Iquitos68, jeśli tak bardzo boisz się rozszczelnienia, to możesz zrobić tak jak kiedyś robiono, czyli akwarium ramowe (jeśli ktoś Ci zrobi). Wtedy nie musisz obawiać się rozszczelnienia.

Pamiętam kiedyś produkowane były akwaria ramowe. Ale z tego co wiem, to uszczelniane były kitem i ciekły dużo bardziej niż standardowe. W dzisiejszych czasach nie spotkałem się już z techniką ramową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hohop tak się rozpędziliśmy że zwątpiłem czyj to temat i o co biegało na początku:D zajrzałem do postu #1 i już wiem.

wątpliwości gości przerzucam do turbo-kaseciaka.

1 godzinę temu, iquitos68 napisał:

Za bardzo nie rozumiem, jak wpływ ma grubsza szyba na funkcjonowanie filtra. 

e-rybka dała do możliwości dwie grubości szyby do tego akwarium: 10 mm oraz 12 mm. Ze względu na bezpieczeństwo będę chciał zastosować tą grubszą.

Jeśli turbokaseciak będzie dało się zamontować bez modyfikacji akwarium, to będę chciał aby e-rybka wykonała akwarium z nieskracanymi wzmocnieniami wzdłużnymi dodatkowo klejonymi do szyb bocznych oraz spinki w ilości optymalnej, jaką zaproponują (2-3 może).

 

Grubość szyb nie ma wpływu na budowę i funkcjonowanie filtracji ale ma wpływ na cenę baniaka i to znacznie, ale ok wracamy  do twojego bezpieczeństwa

Jak widzisz na tej fotce jest właśnie typowy baniak erybki z właściwie im wklejanymi wzmocnieniami.

Zapewne jak i w moim przypadku była taka rozmowa.

- albo dajemy  grubą szybę 12mm i nie trzeba żadnych wzmocnień

- albo dajemy cieńszą 10mm i wklejamy wzmocnienia wzdłużne.

- albo klient jest mocno przestraszony to dodatkowo wklejamy spinkę. czyli wzmocnienie poprzeczne.

Jeśli dobrze pamiętam moją rozmowę to erybka nie idzie na to by jeszcze pocienić szybę ( i cenę) bo wklei spinkę.

 

Ty się z tymi spinkami tak nie rozpędzaj - tu na forum jest taki temat chyba troada z wyliczanką naprężeń i wygięć szyb ( to nie to samo) .

Ja tam zapamiętałem że jedna spinka po środku załatwia na wieki problem bezpieczeństwa baniaka. Pozostaje tylko niebezpieczny wariat z siekierą jak się zamachnie na baniak.

Ale ok wybrałeś szybę 12mm wzmocnienia wzdłużne to wybierz jedną tylko spinkę bo.

3 Spinki zazwyczaj mają 10cm szerokości więc na 2 m baniak pozostaną okna do włożenia tła i kasety ok 45cm - kasetę zmieścimy ale tło 3D będziesz musiał pociąć na 45cm kawałki by włożyć. Dodatkowe spinki już nic nie robią - ani nie zmniejszają znacząco wygięcia szyb ani nie zmniejszają naporu wody na szkło bo to zależy od słupa wody a nie ilości spinek.

2 godziny temu, iquitos68 napisał:

e-rybka zaproponowała także wykonanie pokrywy z pleksy na całe akwarium (z otworami na przewody, ruchomymi pokrywami na karmienie itp), jednak nie wiem czy takie rozwiązanie się sprawdzi, i czy nie lepiej zbudować samemu pokrywę na bazie spienionego PCV.

Na pompie do kasety nie chcę oszczędzać. Wiadomo, jeden filtr, jedna pompa, musi być niezawodna.

masz fotkę takiej pokrywy? to bardzo interesująca opcja. Już napisałem do Pani Marzeny w tej sprawie - czekam na odpowiedz..

Rozumiem więc że pompa Jebao DCT6000 bo niezawodna i sprawdzona w działaniu.

Wątpliwości Rafała i pytania led4grow w temacie turbo-kaseciaka wyjaśniam.:D

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, deccorativo napisał:

masz fotkę takiej pokrywy? to bardzo interesująca opcja. Już napisałem do Pani Marzeny w tej sprawie - czekam na odpowiedz..

Rozumiem więc że pompa Jebao DCT6000 bo niezawodna i sprawdzona w działaniu.

Fotki pokrywy nie mam. Gdy byłem u nich w sklepie to powiedzieli, że robili takie pokrywy i żebym ewentualnie się zastanowił. Klasycznych pokryw nie robią, ani nie zabudowują stelaży, nie zakładają blatów. Polecają blat z płyty MFP.

W sprawie kaseciaka. Gdy czytałem posty dotyczące poszczególnych wersji to zwróciłem uwagę, na konieczność stosunkowo częstego, co tygodniowego czyszczenia gąbki. Tak się zastanawiam, czy istnieje możliwość skonstruowania takiego filtra, gdzie przepływ wody odbywa się nie grawitacyjnie, a dzięki podciśnieniu powodowanemu przez pompę. Jakaś zabudowa, uszczelnienie komory pompy ? Coś co wydłużyłoby pracę filtra od czyszczenia do czyszczenia.

Jeśli chodzi o akwarium to na 80% jestem zdecydowany na opcję z szybą 12 mm + wzmocnienia wzdłużne + poprzeczka (tak żeby lepiej spać ;). 20% pozostawiam na pocienienie szkła do 10 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.