Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
19 minut temu, mareckee napisał:

Coś z hikari dla pyszczaków,

...dobry ale trzeba namaczać i brudzi wodę. Jeżeli chcesz karmić raz dziennie to warto podawać Northfin Veggie ( jest to górna półka i zapytaj Karola - Mortisa bo on zajmuje się dystrybucją tej karmy) i możesz do tego dokupić Spiruline 36% O.S.I. granulat ( droga ale warto   albo nawet Tropicala) i wymieszać razem . Jeżeli nie masz tego pokarmu to również polecam Naturefood Premium Cichlid-M i z nim również możesz wymieszać spirulinę. Na drugi dzień możesz podać coś coś bardziej mięsnego czyli np. Northfin Cichlid - też górna półka. Poczytaj tutaj 

Zawsze polecam bardzo dobrze zbilansowany NLS Cichlid Formuła ale jest ostatnio nieosiągalny plus spirulina 36% najlepiej O.S.I. Mam podobną obsadę , też mieszam pokarMy i wszystko jest OK.

..zapomniałem. Raz w tygodniu głodówka i podawaj profilaktycznie też raz w tygodniu D-allioPlus w granulkach. Ten pokarm jest z czosnkiem co ma pozytywny wpływ na układ trawienny.

Opublikowano

Tak jak obiecałem, od startu baniaczka Wodę testowałem produktami jbl i zoolek. Jednak dopiero dzisiaj udało mi się to zobrazować. Testy dotyczyły zawartości NO2 i NO3. Akwarium wystartowało 28 października ok 24 godziny. Poniższa tabelka zawiera dane z moich pomiarów.

jbl-zoo.jpg

W tabeli można znaleźć zapis taki jak 1>1,5 lub 10>20. Nie oznacza to że liczba 10 jest większa od 20. Tak chciałem zapisać zakres wyniku z przybliżeniem do niższej wartości (to takie małe tłumaczenie dla których chcieliby się czepiać).

Testy jbl miałem kilkuletnie ale jeszcze nieotwierane i nieprzeterminowane. Jednak postanowiłem zakupić nowe i nimi robiłem pomiary.

Wyniki zazwyczaj odczytywałem ja i żona, i zawsze określaliśmy zgodnie te wartości. Z racji tego że przez cały ten czas miałem wolne, pomiary były dokonywane regularnie przed południem przy świetle dziennym. Pominąłem tu pomiar z 28.10 robiony w nocy z uwagi deccorativo, gdyż uświadomił mnie że wyniki odczytywane przy świetle sztucznym są niewiarygodne :)

Aby sprawdzić poprawność cyklu azotowego w tym akwarium, 11 listopada rano dodałem 0,5ml WA. Po 10 minutach od tej czynności poziom NH3 (test zoolek) wynosił 0<1mg/l.

Dzisiaj rano:

NH3: 0

NO2: niewykrywalne dla jbl i zoolek

NO3: 20<50 zoolek

         30>50 jbl

Po pomiarach wymiana 60 litrów wody przez ustrojstwo 2 i po pół godziny wyniki NO3:

jbl: <10

zoolek: 2-5.

Od 2 listopada Ph: 7,5<8 (jbl)

Tak więc sądzę (nie myślę :D), że akwarium można uznać za w pełni dojrzałe i gotowe na nowych mieszkańców.

 

 

Opublikowano (edytowane)

Proszę o pomoc w następującej kwestii. Mój filtr zewnętrzny to unimax 250. Jako wkłady filtracyjne mam 2 litry ceramiki rozłożone mnie więcej po równo w 3 koszach oraz jeden kosz - pierwszy od góry wypełniony gąbką. Pytanie mam następujące. Czy na wężu który zasysa wodę do filtra dołożyć jeszcze jedną gąbkę? Bez niej wydajność filtra to 480l/h. Z nią spada do ok 300l/h. Lepiej mniejsza wydajność i większy porządek w środku filtra czy może pozbyć się gąbki z akwa i  zaglądać do kubełka jak widocznie spadnie wydajność i oczyścić te gąbki z pierwszego kosza?

Filtr ma działać jako typowo biologiczny. Funkcję mechanika spełnia aquael circulator 1000 + gąbka

Edytowane przez mareckee
Opublikowano

Ok. A jeszcze ta gąbka to musi być jakaś konkretna wielkościowo? Coś większego żeby też wyłapywała jakiś syfek czy wystarczy np taka 3x3x3cm żeby tylko chronić zasys?

Opublikowano (edytowane)

No to dzięki za odpowiedź :)

A jak sprawa ma się z grzałką? Polecacie jakiś konkretny model?

Obecnie posiadam grzałkę happet 300W. No i sprawa ma się tak że jest ustawiona na 26 stopni. Termometr pokazuje 28 a ona się włącza. Przy zgaszonym oświetleniu temperatura nie spada poniżej 27,8. Testowałem dwa termometry i oba pokazują to samo. Kilka osób poleca mi grzałkę eheim jager że ma niby jakiś lepszy termostat, bardziej precyzyjny niż to moje chińskie gówienko :) i grzeje wtedy kiedy temperatura spadnie o 0.5-1 stopnia od ustawionej.

Czy to prawda, warto zainwestować w tego jagera? Czy macie może jakieś inne propozycje?

 

Edytowane przez mareckee
Opublikowano

Używam grzałek Jagera od przeszło 10 lat i nie miałem z nimi najmniejszych problemów. Moja obecna 150 załącza się i wyłącza w przedziale 0,2 stopnia, starszy egzplarz, który robi za zapas pracuje w przedziale 0,3 stopnia. Uważam, że Jagery są warte swej ceny za swoją niezawodność.



Wytapatalkowane

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano (edytowane)

Mam pytanie. Akwarium funkcjonuje 2 tygodnie (oczywiście 2 tygodnie wcześniej dojrzewało). Jest w nim 160l wody netto i żyje w nim 10 sztuk małych saulosi (było 11 ale jeden zginął z mojego powodu) + 4 helmety.

Wczoraj wykonałem drugą podmianę wody (30litrów). Dno wygląda na czyste więc w nim nie grzebałem, ale to chyba mój błąd bo dziś zmierzyłem parametry jblem i zoolekiem a wyniki wyglądają tak:

Ph: 7,5<8

NO2: 0

NO3: 10

NH4 zoolek: wykrywalne 0>1mg/l - mierzone dwukrotnie

 

Temperatura w akwarium to 27,5 stopni. Czy to NH4 to normalne przy pozostałych parametrach? Czy przy tej temperaturze i ph powinno być wykrywalne czy to znak że coś się zaczyna kisić? Co prawda mierząc wodę z kranu też jest wykrywalne. SUW podaje wartość 0,23, ale woda z akwarium daje trochę ciemniejsze zabarwienie niż ta z kranu

Ryby zachowują się normalnie pływają po całym akwarium, nie wykazują złych oznak. Czasami tylko jedna w ciągu dnia 2 razy otrze się o dno i to tyle. Raczej ich nie przekarmiam. Sobota i niedziela dostają małą dawkę pokarmu rano i wieczorem, w tygodniu tylko wieczorkiem. Porcje niezbyt duże, znikają w mgnieniu oka, a ryby rzucają się na jedzenie jak karp na haczyku :)

 

I jeszcze jedno pytanie odnośnie forum, bo nie mogę znaleźć info na ten temat. Czy można zmienić tytuł swojego tematu czy już po ptokach, musi zostać tak jaki jest?

Edytowane przez mareckee
Opublikowano

Planuję wymianę gąbek - prefiltra i mechanika. W kubełku mam dwa litry ceramiki i ok 5 cm gąbki w jednym koszyku. Czy gąbki które mają być nowe wewnątrz akwarium mają wcześniej tam popływać kilka dni czy mogę wyrzucić stare i założyć nowe bez poważniejszych konsekwencji?

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Możem ale nie musi. @Pikczer widzisz tu blat?
    • No. Po wspólnych ustaleniach z rodziną doszliśmy do porozumienia - akwarium będzie stało w salonie, i najprawdopodobniej wymiarowo będzie wyglądało następująco: 200 cm długości, 80 szerokości i 60 wysokości. Czeka mnie pewnie sporo czytania żeby jakoś w miarę dobrze zgrać obsadę, z tatą zastanawiamy się generalnie nad mbuną (najbardziej podobają nam się rumowiska skalne/generalnie miejsca gdzie jest dużo skały) tata ma już z nią doświadczenia sporo, w przeciwieństwie do mnie, ale na pewno jeszcze zdążę się wiele dowiedzieć bo jeszcze jestem całkiem młody :). Także tak, dzięki za nakierowanie generalnie bo na pewno wyjdzie to dla pyszczaków na duży plus, a takie akwarium jak już zostało tutaj słusznie zauważone będzie piękną ozdobą salonu.
    • Jasne, macie racje, myślałem sobie nad tym i rzeczywiście nie ma co się z tym wszystkim spieszyć, finalnie akwarium najprawdopodobniej będzie w salonie bo u mnie w pokoju miejsca jest trochę, ale nie na tyle żeby móc postawić bardzo duże akwarium. Bardzo wam dziękuję za porady, bo uświadomiliście mi parę rzeczy . Tapatalkowane.
    • Koledzy podpowiadają Ci o maksymalizacji akwarium, uwierz mi, że mam akwarium 300 cm i do dzisiaj żałuję, że nie zrobiłem większego, bo mam miejsce. Gdyby go nie było i wcisnął bym na styk, nawet gdyby było to 200 cm to nie miał bym do siebie pretensji. Co do stelaża, blatu i innych ważnych rzeczy. Jeżeli ma to być w salonie, musi być to estetyczne i współgrać z całością. U mnie 3 tony stoi na meblu. Oczywiście mebel nie jest z IKEI ani z żadnej sieciówki, zrobiłem go pod zamówienie, a stolarz wiedział co robi. Pieniądze też są bardzo ważne, ale robienie czegoś , a potem poprawianie, bo coś się nie podoba, kosztuje dużo więcej. Ja swoje akwarium stawiałem 2 lata, zbieranie funduszy, czekanie na to co chcę. Dziś uważam, że warto, dozbierać kasę, przemyśleć wszystkie aspekty akwarystyczne, takie jak wielkość akwarium, sposób filtracji, podmiany wody itp. A moje o 60 cm za małe akwarium wygląda na szybko, tak.
    • Skoro to nie jest na 10cm gruby blat z prawdziwego orzecha włoskiego albo dębu to czy musisz koniecznie od niego zaczynać? Wyobraź sobie, że nie masz tego blatu i wtedy spróbuj obrać plan i wylicz to co chcesz. Ja wiem że ten blat też kosztuje ale przy takiej inwestycji nie ma sensu, aby się wszystko kręciło dookoła tego blatu, to nie Słońce.  Stelaż i akwarium najważniejsze elementy. Zobacz na ile wystarcza fundusze i to kalkuluj.  No i najważniejsze, odpowiedz sobie na pytanie: czy podoba mi się ten blat? Uwierz mi, że nawet jeśli nie jesteś pedantem to ten widoczny pod akwarium blat może szczypać w oczy, zawsze, każdego dnia.  Umiesz spawać? A Twój Tata umie? Idealny moment aby wspólnie zrobić stelaż pod akwarium. Jeśli masz taką możliwość to ją wykorzystaj.  Pamiętaj, że zarówno ja jak i większość tutaj ludzi absolutnie się nie mądrzy tylko są to zazwyczaj przytaczane własne doświadczenia i niekiedy wpadki.  Dobra, czas na kawę
    • Mogłem z tą grubością polecieć za mocno, za co przepraszam. Sprawdziłem przed chwilą i wyszło że ma 4 cm grubości, no miary w oczach to ja nie mam ;/. I tak, jest z płyty wiórowej.
    • Coo -Blat 10cm grubości? Jeszcze takiego nie widziałem z płyty drewnianej - wiórowej? Czy coś źle zrozumiałem?
    • Jak masz blat dwa metry to nie bierz akwarium 120cm. Miałem mniejsze i też takie 120 no i sobie były. Niby ładne. A teraz mam nieco większe 180cm i spod 50cm i przód 60cm. Mimo że skromne to na żywo robi na wszystkich wrażenie, bo jest "wielkie". Może nie gigant ale je widać w salonie.  Pomyśl nad stalowym stelażem. Ja chciałem nauczyć się spawać, bo taki miałem kaprys. Kupiłem więc materiały i chińską dobrą, wygodną spawarkę. Fajna zabawa a wyszło wszystko jakieś 70% tego co bym zapłacił za gotowca. Mocna, stabilna konstrukcja, która rozkłada ciężar i już. Przez 2lata ze sklejki miałem obudowę bo brakowało lasy ale i tak było estetycznie. Teraz mam obudowany spod pod wzór mebli. Nie wszystko na raz. Ale posłuchaj wszystkich powyżej i nie bierz akwarium 120cm, bo to na gupiki się nadaje tylko.  A jak sobie wstawisz takie 180 czy 200cm (albo większe ) to zapewniam Cię, że każdy (i Ty też) chociaż w myślach zawsze na widok tego akwarium będzie mówił : ale ku... fajne wielkie akwarium:)  A jak wstawisz 120cm to będą ( i Ty też) mówić: o jest akwarium, z rybkami, woda nawet chlupie sobie, no fajne...
    • Dobieranie akwarium do rozmiaru blatu to trochę dziwny pomysł.  Ale jeśli masz miejsce na akwarium 200x50 to nawet nie zastanawiaj się nad 120x40x50, bo po kilku miesiącach stwierdzisz, że jest za małe i będziesz sobie pluł w brodę, że nie postawiłeś większego. Sprawdź jak duże akwarium możesz zmieścić w pokoju. Potem poprzesuwaj meble, żeby weszło większe. Potem pomyśl czy wszystkie meble są naprawdę potrzebne, sprzedaj te zbędne (budżet wzrośnie), poprzestawiaj znowu te które zostały, żeby zrobić więcej miejsca. Ścian na razie nie burz (to przyjdzie później, jak złapiesz bakcyla), blat olej i celuj w takie szkło i stelaż jakie tam wciśniesz.  Jeśli nie mieszkasz w zabytkowej kamienicy to stropem się nie przejmuj, akwarium 500l waży tyle co dwóch Amerykanów stojących obok siebie, stropy się pod nimi nie zawalają. Jeśli Twój tata się o nie martwi to możesz podłożyć płytę pod stelaż żeby lepiej rozłożyć obciążenie podłogi. Fajnie, że pytasz i szukasz rozwiązań, to dobrze wróży na przyszłość. Jeśli jednak zdecydujesz się na 120x40x50 to bierz tego Juwela o którym pisał @Bartek_De, też od niego zaczynałem - solidny zestaw na początek, służył mi lata bez żadnych problemów.       
    • Różnica w cenie spora. Ale możesz wziąć pod uwagę zamontowanie jednego wzmocnienia poprzecznego . Ja tak zrobiłem gdy pękło moje. Trochę to może komplikować 'grzebanie" w akwa ale niespecjalnie . To tylko kwestia włożenia tła w przyszłości  ale i z tym można sobie poradzić.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.