Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Dzisiaj definytywnie zakończyłem test baniaka bez złoża ceramiki - trwało to bez 2 dni miesiąc i wykazało że czy złoże w przerybionym baniaku jest czy go nie ma i tylko biologia na gąbce i piasku się trzyma to jest bardzo dobra.

Stale było NH4 nie wykrywalne a NO2 0,05ppm .przy pracy TMBT także NO3 - 1-2 ppm.

Włożyłem więc połowę Matrixa czyli 0,75l do kasety , powrócił też blok Purolite i dziś zupełnie przypadkowo odkryłem dlaczego miałem NO2 0,05ppm a było mniej przed testem.

Umyłem te fiolki od NO2 JBLa i jak wycierałem to coś mnie uderzyło - różna barwa szkła fiolek.  Nalałem po 5ml wody do obu i postawiłem obie na białym polu - oto wynik

20161023_135213.jpg

Jak widać lewe okno rózne od prawego - to nie wiele ale dla tych najniższych wartości NO2 bardzo istotne.

Stale miałem tą bardziej żółtą  fiolkę po prawej czyli zawyżałem wyniki.

Warto umyć wacikiem fiolki wewnątrz i wodą z kranu sprawdzić wyzerowanie fiolek :(

Jak zamieniłem miejscami fiolki i zrobiłem test - od razu lepiej - NO2 spadło z 0,05ppm do 0,025ppm:D

 

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Heniu,

może napisz w ostatecznym podsumowaniu kilka słów dla początkujących, żeby jednak jakiś filterem ze złożem odpalili, bo inaczej można sie spodziewać fali nowych postów typu "założyłem akwarium bez filtracji jak radził deccorativo, falownik wodę miesza, a ryby padają :-)....."

Opublikowano

Sam wiesz Wojtku że to bezcelowe. Ludzie jeśli już trafią zupełnie przypadkowo na to forum przed zdychaniem ryb a nie w trakcie zdychania ryb, to i tak czytają  tylko to co jest po ich myśli a zupełnie nie ważne co na prawdę jest napisane i jak brzmi następne zdanie.

Jeśli ktoś więc przeczyta uważnie nawet ten mój poprzedni post i zafrapuje go ten baniak zupełnie bez złoża ceramiki  a jednak z doskonałą nitryfikacją czyli jak mówimy biologią- to powinien także zauważyć to ( wiem nie ładnie jest sam siebie cytować ale mus to mus)

18 godzin temu, deccorativo napisał:

Dzisiaj definitywnie zakończyłem test baniaka bez złoża ceramiki - trwało to bez 2 dni miesiąc i wykazało że czy złoże w przerybionym baniaku jest czy go nie ma i tylko biologia na gąbce i piasku się trzyma to jest bardzo dobra.

 

Włożyłem więc połowę Matrixa czyli 0,75l do kasety

Więc jeśli zapamięta te oba  wytłuszczenia  to doskonale.

Natomiast jeśli zapamięta tylko pierwszą część o biologii tylko na gąbce i piasku - to też dobrze:D ale podkreślam słowo biologii a nie braku biologii ( w sensie dojrzałej nitryfikacji ).

Jeśli więc taki młodzianek postąpi zgodnie ze sztuką uruchomienia  nowego szkiełka i zrobi start baniaka dowolną metodą byle nie na zegarek - a na pomiar NH3, NO2, NO3 wiarygodnym testem to zapewniam cię że i taki baniak tylko z gąbką i piaskiem ale dojrzały nie wybije mu ryb - będzie miał takie same wyniki jak ja osiągnąłem z ceramika ale i bez ceramiki.

Ale oczywiście posłucham twojej rady.

Młodziankowie którzy to czytacie  :D jak wlejecie wodę do akwarium potem wsypiecie nie płukany piasek a na to położycie kamienie ( uwaga to same błędy :( ale jak częste) to zaczynać nie od obsady i wpuszczenia ryb jak radził Pan z zoologa bo wam wcisnął najdroższe z możliwych specyfiki na natychmiastowy start wody bez "syndromu nowego zbiornika" .

 Zaczynać od zakupu testów wyłącznie firm JBL lub Salifert i mozolnej i czasochłonnej procedury startu biologii nitryfikacyjnej  najlepiej wg tego szablonu

teraz chyba Wojtku jest dobrze:)

Opublikowano

1. W jakim celu jest w turbokaseciaku frontowa ściana z zasysem (zasysami) i "komora śmieciowa"? Nie można się pozbyć tej ściany i zostawić samej gąbki jak w hamburgu?

2. Jak w turbokaseciaku bez wewnętrznej przegrody gwarantowany jest przepływ wody przez Matrix i/lub TMBT? Przecież woda po przejściu przez gąbkę chyba popłynie prosto do wlotów pompy, po najmniejszym oporze?

Opublikowano
22 minuty temu, pstryk napisał:

W jakim celu jest w turbokaseciaku frontowa ściana z zasysem (zasysami) i "komora śmieciowa"? Nie można się pozbyć tej ściany i zostawić samej gąbki jak w hamburgu?

Jakoś mam takie wrażenie, że upraszczanie i potanianie kaseciaka doprowadzi nas do przełomowego odkrycia, że ta cała filtracja to nic innego tylko przepompowanie wody przez gąbkę bo to w niej są potrzebne bakterie, nic innego jest niepotrzebne, i dojdzeimy do ..... turbinki z gąbką.

A kolejnym już chyba ostatecznym krokiem będzie stwierdzenie, że jeszcze taniej a równie dobrze będzie zrezygnować także i z tej turbinki i zastosować brzęczyk z wężykiem.

 

PS. Przepraszam Heniu za ten może sarkastyczny komentarz w Twoim temacie, ale wszystko chyba idzie w tym kierunku.

 

Opublikowano

Ależ Wojtku nie przepraszaj bo to prawda i do tego można dojść.

zobacz na każdy box-baniak FishMagica wszystkie hulają właśnie na maleńkiej gąbce napędzane  powietrzem z brzęczyka no i Jarek jako hodowca z sercem wrzucił rybom jeszcze garść piasku by wiedziały gdzie dno a gdzie niebo.:D

ma przez to podwójną biologię - w gąbce i w piasku.

Jak my mamy 70 dorosłych ryb w 200l wody netto to tylko odpowiednio duża gąbka potrzebna - piach już jest no i zamiast brzęczyka który jak sama nazwa wskazuje niemiłosiernie brzęczy to dajemy odpowiednią ale cichą pompę tak 4000l/h przez tą gąbkę i jak widać sprawa jest tylko w wielkości i ilości ryb / wymiar gąbki i przepływ w l/h.:D

Kolego pstryk twoje pytania są jak najbardziej cenne.

ściany przedniej z tymi szparami może nie być wcale i tak ja mam w swoim baniaku 200l z Malawi od chyba 1,5 roku. ale wtedy są pewne ograniczenia. gąbka musi być czarna a nie dowolnego koloru i jak wyjmujesz ją do czyszczenia to cały syf z niej wraca do baniaka no i trzeba uważać jak wkładasz gąbkę by ryb nie zadusić które tam chętnie wpływają bo jest tam co szamać. Ale ja uważam i jest OK.

Co do tych przepływów to też masz rację jak płynie woda ale jak płynie 4000l/h to i do Matrixa czyli biologii dotrze tak z 500l/h a to wystarczy, ale TMBT to już jednak wymaga ok 1000l/h więc jak jest pod pompą to od dołu jakoś ten tysiączek się pojawia przynajmniej u mnie tak w drugim baniaku jest.

Ale jak już zamiast TMBT dasz NGBC albo w ogóle pójdziesz w moczownik NO3 - to zupełnie nie ma znaczenia ile płynie wody i jak. Ważne że przez gąbkę i po powierzchni piasku wali te 4000l/h

 

Opublikowano
Dnia 14.10.2016 o 13:25, deccorativo napisał:

Tak jak pisałeś że nikt nie wpadł wcześniej o tej wyjmowanej przegrodzie tak samo trzeba zrobić wyjmowalną ścianę przednią kasety- wsuwaną pomiędzy dwie listewki na ścianach bocznych kaseciaka.. Więcej trzeba ją podzielić na dwie odrębne ściany przednie wysuwane do góry w prowadnicach bocznych i w dnie . Jedna tylko dla komory pompy gdzie jest złoże i pompa którą to otwieramy tak raz na pół roku i druga obejmująca gąbkę do częstego wyjmowania gdy chcemy wyczyścić tylko gąbkę lub ustawić temp grzałki w komorze śmieciowej lub w komorze eljota. Wejdzie tam także komora bloku którą trzeba otwierać do wyjęcia bloku celem regeneracji.

Czyli jest to standardowy kaseciak jak ten tylko ściana czołowa wysuwana i dzielona na dwie

Opisałem to Rafałowi może mażnie szkic w 3D ale chyba zapracowany jest. Ja nie namaluję najwyżej szkic na kartce papieru mogę zapodać jak nie zrozumiale opisałem słowami.:D

Przydałby się jednak szkic - planuję pierwszy raz sklejać ten wynalazek, tylko się jeszcze zastanawiam czy nie zrobić komory na purolite z obudowy, która mi została po RO. Przy pierwszym podejściu pojawiają się pytania typu: ścianki do boku czy na podstawę, od której zacząć itp.

purolite.jpg

Opublikowano

Czy wyjmując gąbkę ppi45 z filtra nie zsuwają Wam się wszystkie zanieczystości spowrotem do baniaka. Ta gąbka jest tak gęsta ze syfy nie wnikają do środka tylko przyklejają sie do jej powierzchnia a poruszenie gąbką powoduje ze wszystko z niej odpada spowrotem do wody.

Wysłane z mojego SM-P605 przy użyciu Tapatalka

Opublikowano
9 godzin temu, XGrzesX napisał:

Czy wyjmując gąbkę ppi45 z filtra nie zsuwają Wam się wszystkie zanieczystości spowrotem do baniaka. Ta gąbka jest tak gęsta ze syfy nie wnikają do środka tylko przyklejają sie do jej powierzchnia a poruszenie gąbką powoduje ze wszystko z niej odpada spowrotem do wody.

 

A po co wyłączasz pompę????:D  daj sobie na 1 bieg i powolutku gąbkę do góry:D po co się śpieszysz?

Jak tam masz tyle naklejone to zastanów się dlaczego ? to sygnał że możesz zdrowo przekarmiać ryby albo filtracja nie jest wyłączana na czas karmienia i łyka dużą część karmy. Po tym jak ostrożnie wyjmiesz gąbkę i popatrzysz na to co tam przyklejone to wiele można wywnioskować. :D

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • @darianus dobre wieści 🙂 może w takim razie jakoś wypali ten projekt 😉 ja posiłkowałem się taką stroną internetową: https://stacjaplantacja.pl/jak-przeniesc-rosline-do-hydroponiki/
    • U mnie skrzydłokwiaty dobrze sobie radzą w hydroponice przy ph ponad 7. Możesz podać źródło z info że ph powinno być niskie?
    • Dzień dobry,    chciałbym prosić o pomoc w identyfikacji glonów. Na środku mam wapien który zarósł jakoś pierwszy. Kolejne kamienie zarośnięte w ok tydzień czasu. Rośliny mam sztuczne.    nie wiem czy to okrzemki, brunatnice czy może jakaś dziwna wersja sinic? 
    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.