Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
12 godzin temu, deccorativo napisał:

W kasecie siedziało to -1,2 litra TMBT - tak wygląda po niemal 2 latach pracy i wcale nie ubywa oraz  1,2 l Matrixa

 

U mnie TMBT po niecałym roku niestety rozsypało się i dzisiaj wywaliłem , a szkoda bo fajnie działało. 

Opublikowano

Grześ jeśli górą pompa wywala 4000l/h to tyle samo musi tam do tego pudełka napłynąć tymi szczelinami przy dnie.

Jak szczeliny wlotowe będą za małe dla tych 4000l/h to już w komorze śmieciowej zauważysz spadek lustra.

deccorativo, czy myślisz ze aqc2000 w turbo kaseciaku zapewni odpowiedni ciąg przy 5 otworach 5x50mm (zbiornik 240l) ? Jestem skłonny kupić dct 4000 jeśli jest ryzyko ze z aqc2000 filtr nie bedzie wciagał. Natomiast jeśli aqc2000 jest wystarczajacy do tego to wolę nie robić zapasu mocy i zrobić mniejszą kasetę.

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka

Opublikowano

Ja mam kaseciaka narożnego bez przegród. Wygląda to tak: komora śmieciowa, gąbka ppi45 o gr. 3cm, komora z blokiem purolite i obok niej komora na pompę Atmana. Pod pompą w worku na media jest pół litra (może ciut mniej) ceramiki Aquaela Bioceramax 1600. Pomiędzy komorami nie ma przegród. Dodatkowo mam mały woreczek z węglem aktywowanym.

Testy robiłem już chwilę temu (ok. 3 tygodni) i wyglądało to tak: NO2 i NH4 poniżej wykrywalności testów JBL. Z ciekawości w najbliższy weekend sprawdzę jak to wygląda obecnie.

Co do pracy kaseciaka nie mam żadnych zastrzeżeń. Poziom wody jest niższy niż w baniaku i obniża się gdy gąbka jest zabrudzona. W kaseciaku o prawie identycznych wymiarach ale z przegrodą poziom wody spadał drastycznie i dochodziło do siorbania wody czego w tej wersji filtra nie zanotowałem.

Wieczorem zrobię fotkę i pokażę jak to wygląda u mnie.

Dopiszę jeszcze tylko, że mam nietypowe wymiary baniaka: 140x30x30, duże gruzowisko i całość działa tylko na tym kaseciaku bez dodatkowego falownika.

 

EDIT:

Zapomniałem o istotnej sprawie: gąbkę płukam raz w tygodniu w kranówie. Uznałem, że będzie pełnić funkcję czyszczenia mechanicznego a nie biologicznego więc bakteriami ją zasiedlającymi absolutnie się nie przejmuję. Od  biologii mam ceramikę oraz piach i kamienie w baniaku.

  • Dziękuję 1
Opublikowano
13 godzin temu, XGrzesX napisał:


deccorativo, czy myślisz ze aqc2000 w turbo kaseciaku zapewni odpowiedni ciąg przy 5 otworach 5x50mm (zbiornik 240l) ? Jestem skłonny kupić dct 4000 jeśli jest ryzyko ze z aqc2000 filtr nie bedzie wciagał. Natomiast jeśli aqc2000 jest wystarczajacy do tego to wolę nie robić zapasu mocy i zrobić mniejszą kasetę.

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka
 

Z tego co pamiętam to te AqC2000 już masz kupione więc bym jak pisałem albo sprzedał na olx i zakupił  Atmana 306 albo pozostał przy tej pompie, ale bez względu co zrobisz to gwarantuję że na tej pompie turbo-kaseciak załatwi i mechanikę i biologię.

Czy także cyrkulację na tyle silną by zgarniać gówienka z całego baniaka pod zasys kasety tego ci nikt nie zagwarantuje nawet przy DCT4000 bo to indywidualna sprawa zależna od tego czy wykonasz prawidłowo jak stan opisał obieg wody w baniaku i ile i jak wielkie poustawiasz kamienie.

Ja jestem zdania że i tak potrzebny będzie do tego falownik taki jvp 101 - 102B tylko na magnes a nie na przyssawkę, ale to ewentualnie dokupisz jak sprawdzisz że brakuje cyrkulacji lub nie da się jej przy różnych przestawieniach kamieni uzyskać idealnej.

Szparowanie robisz  5 cm nad piaskiem w miejscu gdzie jest najmniejsza cyrkulacja wody 4-5 szczelin 0,2-0,3mm na 4cm + te 0,5cm na dnie w komorze śmieciowej by dnem też zasysał.

Dzięki Krzysztof - to potwierdza prawidłową biologię przy braku przegrody i to jest jedyna filtracja w twoim baniaku za pomocą turbo-kaseciaka.

Ja też płuczę gąbkę pod kranówą ale też mam blok Purolite ale już bez węgla. Oba te media mają także ogromną powierzchnię dla osiedlenia się bakterii nitryfikacyjnych .

Tak naprawdę więc biologię robi ci ta ceramika , piasek, kamienie, ale i Purolite i ten węgiel, jak piszesz na gąbkę nie liczysz.

Ja ciągnę tą próbę z całkowitym wyjęciem złoża ceramicznego z rozpędzonego , przerybionego baniaka więc gąbkę będę płukał teraz co 2 tygodnie i w wodzie z baniaka.

Zrobię na koniec tabelkę z wynikami biologii ale juz po dobie odnotowałem:

NH4 - nie wykrywalne

NO2 - 0,03- 0,04ppm   ( więcej niż 0,025 a mniej niż 0,05ppm)  a było nie mierzalne.

dla wyjaśnienia nie wywaliłem złoża ceramiki jak napisałem tylko przeniosłem te 1,2-1,5litra Matrixu do kotniczka 54l i siedzi w butelce pet 2l z przepływem wody napędzany Hydorkiem 1000l - zawsze mogę natychmiast przerwać próbę i powrócić do stanu pierwotnego. Mam wielki respekt przed twierdzeniem że wszystko o biologii nitryfikacyjnej wiem - nauczony wieloma porażkami swoimi i waszymi ze startem biologii wiem że należy  zawsze być przygotowanym na porażkę.


 

 

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Powstawanie filtra kasetowego śledzę od początku,i mam takie spostrzeżenie.Tak naprawdę ten turbo-kaseciak powstał dużo wcześniej przy projektowaniu zwykłego kaseciak,po prostu w początkowych etapach był to jeden z pomysłów.Dopiero później powstała komora śmieciowa,komora na grzałkę i blok purolite.Wystarczy sobie popatrzyć na jedne z pierwszych projektów filtrów kasetowych, a zobaczmy tam właśnie ten turbo-kaseciak.Tak naprawdę ci wszyscy którzy mają już turbo kaseciak,to maja go zapewne od kilku lat,a robili go jako zwykłą kasetę ale z innymi rozwiązaniem przegród w środku.Czasami lepsze jest wrogiem dobrego,i te jedne z pierwszych projektów były często najbardziej wydajnymi kaseciakami.

Opublikowano

Fotka tak na szybko z kiepskiego telefonu ale pokazuje jak mniej więcej wygląda mój obecny kaseciak.

 

Pomiędzy komorą kasety a komorą na blok purolite nie ma ścianki, jest tylko górą pasek usztywniający całą konstrukcję. Poziom wody to ok. 1,0cm poniżej lustra wody w akwarium. Gąbka ma szer. 10cm i gr. 3,0 ale to już wcześniej opisywałem.

20160928_164106.jpg

Opublikowano (edytowane)

Test turbo-kaseciaka bez złoża ceramiki

wyniki po 2 dniach

NH4 - niewykrywalne i dalej już nie ma potrzeby mierzyć.

Usunięcie całego złoża ceramiki nawet w przerybionym baniaku ani na jotę nie zachwiało I etapem nitryfikacji

czyli przemianą NH3/4 -> NO2

 

NO2 - 0,03 - 0,04 ppm  a więc bez zmian od wczoraj. a wyjąłem przecież 1,5 litra Matrixa !!!

teoretycznie powinna być sodoma i gomora z biologią.  A wiecie że tylko test NO2 JBLa i Saliferta to co mam wykrywa.

Testy NO2 Zooleka, Tetry, Sery nawet by nie drgnęły bo ich pierwszy znaczący kolor to o wiele wyżej niż ja mam w tej chwili.

15 godzin temu, Krzymor napisał:

Pomiędzy komorą kasety a komorą na blok purolite nie ma ścianki, jest tylko górą pasek usztywniający całą konstrukcję.

Krzysiu bez żadnej wątpliwości - masz turbo-kaseciak:D.

Jak pamiętam wyciąłeś na dno komory pompy taki superaśnie dokładny ruszt i chyba na tym ruszcie leży ta ceramika i węgiel a na tym dopiero pompa.??

Tak sobie myślę Seba że ten ruszt jest ważny by był pod złożem ceramiki, oczywiście jeśli nie mamy jeszcze odwagi zupełnie z tej ceramiki w kaseciaku zrezygnować.

19 godzin temu, grzegorz77 napisał:

Powstawanie filtra kasetowego śledzę od początku,i mam takie spostrzeżenie.Tak naprawdę ten turbo-kaseciak powstał dużo wcześniej przy projektowaniu zwykłego kaseciak,po prostu w początkowych etapach był to jeden z pomysłów.Dopiero później powstała komora śmieciowa,komora na grzałkę i blok purolite.Wystarczy sobie popatrzyć na jedne z pierwszych projektów filtrów kasetowych, a zobaczmy tam właśnie ten turbo-kaseciak.

Oczywiście masz rację że wielu od dawna używa turbo-kaseciaka nawet o tym nie wiedząc.

Co do początków kaseciaka to już powygasały zdjęcia i tylko ja mam to co było na prawdę prekursorem tej konstrukcji opartej na filtrze hamburskim i sumpie wsadzonym do baniaka.

Ciągle ten pierwszy testowy ogromny zrobiony z przeżroczystej plexy 5mm kaseciak mam, choć leży na śmietniku historii. Ciągle czuję do niego sentyment i nie oddałem śmieciarzom.:D mimo tych lat.

Faktycznie był to półturbo-kaseciak:D bo miał konstrukcję 4ro komorowego sumpa bocznego  dopiero 2 miesiące po tym wpisałem temat i umieściłem fotki tego mini kaseciaka do 112l połaczonego z tłem do 112l jako pierwsze , ale to zaczęło się 2 miesiące wcześniej

Zaczęło się od tego:D

DSC00223.JPG

Edytowane przez deccorativo
Opublikowano
17 minut temu, deccorativo napisał:

Tak sobie myślę Seba że ten ruszt jest ważny by był pod złożem ceramiki, oczywiście jeśli nie mamy jeszcze odwagi zupełnie z tej ceramiki w kaseciaku zrezygnować.

U mnie ceramika leży na pompie a nawet na tej kratce zabezpieczającej zasys pompy więc przepływ powinna mieć dobry.

Czekam na dalsze wyniki no2 w Twoim akwarium. 

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Możem ale nie musi. @Pikczer widzisz tu blat?
    • No. Po wspólnych ustaleniach z rodziną doszliśmy do porozumienia - akwarium będzie stało w salonie, i najprawdopodobniej wymiarowo będzie wyglądało następująco: 200 cm długości, 80 szerokości i 60 wysokości. Czeka mnie pewnie sporo czytania żeby jakoś w miarę dobrze zgrać obsadę, z tatą zastanawiamy się generalnie nad mbuną (najbardziej podobają nam się rumowiska skalne/generalnie miejsca gdzie jest dużo skały) tata ma już z nią doświadczenia sporo, w przeciwieństwie do mnie, ale na pewno jeszcze zdążę się wiele dowiedzieć bo jeszcze jestem całkiem młody :). Także tak, dzięki za nakierowanie generalnie bo na pewno wyjdzie to dla pyszczaków na duży plus, a takie akwarium jak już zostało tutaj słusznie zauważone będzie piękną ozdobą salonu.
    • Jasne, macie racje, myślałem sobie nad tym i rzeczywiście nie ma co się z tym wszystkim spieszyć, finalnie akwarium najprawdopodobniej będzie w salonie bo u mnie w pokoju miejsca jest trochę, ale nie na tyle żeby móc postawić bardzo duże akwarium. Bardzo wam dziękuję za porady, bo uświadomiliście mi parę rzeczy . Tapatalkowane.
    • Koledzy podpowiadają Ci o maksymalizacji akwarium, uwierz mi, że mam akwarium 300 cm i do dzisiaj żałuję, że nie zrobiłem większego, bo mam miejsce. Gdyby go nie było i wcisnął bym na styk, nawet gdyby było to 200 cm to nie miał bym do siebie pretensji. Co do stelaża, blatu i innych ważnych rzeczy. Jeżeli ma to być w salonie, musi być to estetyczne i współgrać z całością. U mnie 3 tony stoi na meblu. Oczywiście mebel nie jest z IKEI ani z żadnej sieciówki, zrobiłem go pod zamówienie, a stolarz wiedział co robi. Pieniądze też są bardzo ważne, ale robienie czegoś , a potem poprawianie, bo coś się nie podoba, kosztuje dużo więcej. Ja swoje akwarium stawiałem 2 lata, zbieranie funduszy, czekanie na to co chcę. Dziś uważam, że warto, dozbierać kasę, przemyśleć wszystkie aspekty akwarystyczne, takie jak wielkość akwarium, sposób filtracji, podmiany wody itp. A moje o 60 cm za małe akwarium wygląda na szybko, tak.
    • Skoro to nie jest na 10cm gruby blat z prawdziwego orzecha włoskiego albo dębu to czy musisz koniecznie od niego zaczynać? Wyobraź sobie, że nie masz tego blatu i wtedy spróbuj obrać plan i wylicz to co chcesz. Ja wiem że ten blat też kosztuje ale przy takiej inwestycji nie ma sensu, aby się wszystko kręciło dookoła tego blatu, to nie Słońce.  Stelaż i akwarium najważniejsze elementy. Zobacz na ile wystarcza fundusze i to kalkuluj.  No i najważniejsze, odpowiedz sobie na pytanie: czy podoba mi się ten blat? Uwierz mi, że nawet jeśli nie jesteś pedantem to ten widoczny pod akwarium blat może szczypać w oczy, zawsze, każdego dnia.  Umiesz spawać? A Twój Tata umie? Idealny moment aby wspólnie zrobić stelaż pod akwarium. Jeśli masz taką możliwość to ją wykorzystaj.  Pamiętaj, że zarówno ja jak i większość tutaj ludzi absolutnie się nie mądrzy tylko są to zazwyczaj przytaczane własne doświadczenia i niekiedy wpadki.  Dobra, czas na kawę
    • Mogłem z tą grubością polecieć za mocno, za co przepraszam. Sprawdziłem przed chwilą i wyszło że ma 4 cm grubości, no miary w oczach to ja nie mam ;/. I tak, jest z płyty wiórowej.
    • Coo -Blat 10cm grubości? Jeszcze takiego nie widziałem z płyty drewnianej - wiórowej? Czy coś źle zrozumiałem?
    • Jak masz blat dwa metry to nie bierz akwarium 120cm. Miałem mniejsze i też takie 120 no i sobie były. Niby ładne. A teraz mam nieco większe 180cm i spod 50cm i przód 60cm. Mimo że skromne to na żywo robi na wszystkich wrażenie, bo jest "wielkie". Może nie gigant ale je widać w salonie.  Pomyśl nad stalowym stelażem. Ja chciałem nauczyć się spawać, bo taki miałem kaprys. Kupiłem więc materiały i chińską dobrą, wygodną spawarkę. Fajna zabawa a wyszło wszystko jakieś 70% tego co bym zapłacił za gotowca. Mocna, stabilna konstrukcja, która rozkłada ciężar i już. Przez 2lata ze sklejki miałem obudowę bo brakowało lasy ale i tak było estetycznie. Teraz mam obudowany spod pod wzór mebli. Nie wszystko na raz. Ale posłuchaj wszystkich powyżej i nie bierz akwarium 120cm, bo to na gupiki się nadaje tylko.  A jak sobie wstawisz takie 180 czy 200cm (albo większe ) to zapewniam Cię, że każdy (i Ty też) chociaż w myślach zawsze na widok tego akwarium będzie mówił : ale ku... fajne wielkie akwarium:)  A jak wstawisz 120cm to będą ( i Ty też) mówić: o jest akwarium, z rybkami, woda nawet chlupie sobie, no fajne...
    • Dobieranie akwarium do rozmiaru blatu to trochę dziwny pomysł.  Ale jeśli masz miejsce na akwarium 200x50 to nawet nie zastanawiaj się nad 120x40x50, bo po kilku miesiącach stwierdzisz, że jest za małe i będziesz sobie pluł w brodę, że nie postawiłeś większego. Sprawdź jak duże akwarium możesz zmieścić w pokoju. Potem poprzesuwaj meble, żeby weszło większe. Potem pomyśl czy wszystkie meble są naprawdę potrzebne, sprzedaj te zbędne (budżet wzrośnie), poprzestawiaj znowu te które zostały, żeby zrobić więcej miejsca. Ścian na razie nie burz (to przyjdzie później, jak złapiesz bakcyla), blat olej i celuj w takie szkło i stelaż jakie tam wciśniesz.  Jeśli nie mieszkasz w zabytkowej kamienicy to stropem się nie przejmuj, akwarium 500l waży tyle co dwóch Amerykanów stojących obok siebie, stropy się pod nimi nie zawalają. Jeśli Twój tata się o nie martwi to możesz podłożyć płytę pod stelaż żeby lepiej rozłożyć obciążenie podłogi. Fajnie, że pytasz i szukasz rozwiązań, to dobrze wróży na przyszłość. Jeśli jednak zdecydujesz się na 120x40x50 to bierz tego Juwela o którym pisał @Bartek_De, też od niego zaczynałem - solidny zestaw na początek, służył mi lata bez żadnych problemów.       
    • Różnica w cenie spora. Ale możesz wziąć pod uwagę zamontowanie jednego wzmocnienia poprzecznego . Ja tak zrobiłem gdy pękło moje. Trochę to może komplikować 'grzebanie" w akwa ale niespecjalnie . To tylko kwestia włożenia tła w przyszłości  ale i z tym można sobie poradzić.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.