Skocz do zawartości

SUMP do 1500L


dero

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

Jestem tu nowy ale czytając posty to wiem że tu pomoc znajdę;]

 

Akwarium miałem przez kilka lat, jednak życie jest jakie jest i trzeba było zrezygnować. Aktualnie mam możliwość na postawienie dość dużego baniaka. Akwarium będzie widoczne z 3 stron 

Planuje akwarium o wym zewnętrznych 300 (dł) na 80(szer) na 75(wys), do tego komin zewnętrzny 80(dł) na 30(wys) na 17(szer) 4 otwory 45mm (na rurę calową) 2 na spływ (1 otwarta z regulacją, 2ga z durso,) 1 na pompe, 1 na rewizje)

komin prawie pełny żeby nie było wodospadu

w akwarium planuje obsadę niewielką jak na wielość akwarium, nie wiem konkretnie jakie będą ryby, ale głównie pyszczaki z malawi + zbrojniki (1-2 sztuki) , kilka kirysków. (tu jeszcze nie ma decyzji bo najpierw chce zapewnić im środowisko bo iśc do sklepu i kupić to nie problem, ale jak ktoś chce się co do obsady wypowiedzieć to ryby kolorowe, raczej nie agresywne)

na dnie piasek lub drobny żwir + troche kamieni i korzenie. Raczej bez roślin

To o co chciałem zapytać szczególnie:

Sumpa mogę zrobić max na 160 cm długości , chyba że będzie z 2 akwarii...

Zakładając dł 160, szer 50 i wys 45 będzie miało ok 350l (wym zewnętrzne)

planuję zrobić zrzut na szerokość 10cm, przelew dolny i komora z gabką 10 cm (te 2 komory będą miały dno wyżej żeby zrobić tam odpływ co ułatwi czyszczenie -  kanalizację mam zaraz obok sumpa), przelew górny na płytce z plexi z dziurami tak żeby woda kapała (lepsze napowietrzanie - nie wiem czy dobry pomysł ale widziałem u kogoś z sumpem z żółwiami) szer 20cm, przelew dolny 10cm, górny 10cm, dolny 10cm wszystkie z ceramiką lub keramzytem, i komorę pompy , przelew górny, ok 90cm 

brak technicznego ale nie ma zabardzo jak je dać, chyba że kom pompy jeszcze podzielę tylko pytanie czy jest potrzeba. Do kom. pompy chce dać grzałkę i dolewkę wody

ilośc wody po uruchomieniu sumpa która pójdzie do akwa to: spiętrzenie (myślę że będzie max 1 cm ale dla pewności założyłem 2 cm) 2cm na 80cm na 300cm (pomijam gr szkła) i komin 15 na 30 na 80 co w sumie da ok 84 litry max (rzeczywiście mniej). komora pompy ma max ok 170 L. więc po odpaleniu zostaje 86 litrów (minimum a raczej będzie więcej) co da wysokość lustra wody w sumpie ok 19cm. nie wiem ile taka pompa jebao dc 8000 (taka planuje) potrzebuje wody ale nawet jak na wysokość 10cm to mam zapasu na parowanie wody ok 40 litrów. Zakładając automatyczną dolewkę wody powinno wystarczyć

Ale sproszę o sugestie opinie itp

Dziękuje

PS. pomieszczenie w którym będzie akwarium będzie miało ok 100 mkw na wysokość 2,8 metra. Do obudowy dam 2 wiatraki, mam nadzieje że wystarczy na parowanie i że w mieszkaniu nie bedzie grzyba. Ale czy można na akwarium dać szybę? kiedyś przy małym akwarium zdawało egzamin, ale czy przy takim.....?

sump rysunek.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego dwa twoje zdania mówią wszystko.

9 godzin temu, dero napisał:

Ale sproszę o sugestie opinie itp

Dziękuje

 

1 godzinę temu, dero napisał:

Bedzie sump

To po co pytasz ???

przecież wszystko masz do bólu ustalone - będzie sump i kiryski ze zbrojnikami i żadne dobre logiczne rady nie docierają. Nawet te rózne pH dla tych ryb.

Jeśli na prawdę prosisz o sugestie a nie potwierdzenie tylko twojej rozbuchanej wyobrażni o akwarium to posłuchaj.

Sump to wspaniała i najlepsza filtracja dla morskiego bo tam odpieniacz stoi a to najlepsza filtracja  - u nas tego nie ma więc filtracja musi być jak w słodkowodnych - na ceramice i gąbce i nie usuwanie na bieżąco jak w oddpieniaczu tylko zbieranie i kumulacja tej organiki ( czytaj gówna).  Te nasze ryby dają tego tyle że chyba i odpieniacz nie dałby rady.

Do takiego 1800l baniaka wystarcza dla idealnej filtracji czyli doskonałych parametrów wody i czystego dna  tyle:

-  4,5 litra dowolnej ceramiki oprócz keramzytu, zeolitu

- gąbka ppi45 o wymiarach  12x5x45cm

- pompa Jebao DCT4000

-falownik Jebao RW15

Może żygasz gotówką ale policz ile będzie kosztował zwykły baniak z dobrego szkła a ile z tymi kominami otworami przelewami i sumpem jak nasze całe akwaria z cała tą automatyką podmian i dolewek.

U nas zastępuje to 1-2litry Purolite A520E lub 2litry TMBT  to koszt 76zł lub 200zł.

Nie odwodzę cię od sumpa bo masz to wbite w głowę na stałe ale może argumentacja koleżanki i VarllaTa i innych a szczególnie rachunek ekonomiczny coś dadzą ci do myślenia.

Zacznij od wpisania w swój profil - miejscowości bo automatyczne dolewki czy stała podmianka wymaga dobrej wody w kranie a ty nawet nie wiesz co pijesz.

A jak masz kranówę z ph 6 a NO3 = 40ppm?? to co zrobisz - tylko kiryski wytrzymają.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuje za info

suricade - szybko wyjaśnione dlaczego nie razem:]  to co można dać żeby pasowało a było przy dnie? czy takich w malawi nie ma?

deccorativo dzięki za wyjaśnienie bo to był cel, nie napisanie przez VarllaT daj to i to (tu bez urazy ale skoro ktoś się zna lepiej, a jak widze to tak jest, to się piszę, a temat założyłem żeby się cos dowiedzieć ).  Znasz się lepiej ode mnie ale jak możesz to poświęć te pare minut i napisz co i jak.

Ja poświęciłem i sump dlatego chce (chciałem) bo gdzie nie napisałem "co do akwarium większego niż 1000L" to każdy pisze o tym żeby dać sumpa bo można tam dać wszytsko. Nawet jak byłem na stronie Grzegorza to sump do malawi dawał,  a ma duże doświadczenie. 

Akwarium nie jest jeszcze zrobione więc można zmieniać.

Może dalibyście jakiś odnośnik do budowy takich filtrów?

http://forum.klub-malawi.pl/topic/13473-jbl-e1501-czy-e1901-czy-kaseciak/

sam też poszukam bo jak rozumiem ich budowa jest ala sump? mi najbardziej chodzi żeby nie mieć w środku żadnego sprzętu, i móc jak najwięcej dać na zewnątrz. Wielkość sumpa głównie po to zeby komora pompy była duża i zebrała wodę ze spiętrzenia i komina (dalej zakładając że będzie komin - nie wiem jak jest przy innych filtrach)

Jestem z Tychów

http://rpwik.tychy.pl/biuro-obslugi-klienta/twardosc-wody/

http://rpwik.tychy.pl/biuro-obslugi-klienta/jakosc-wody/tychy/

Z wodą może nie być aż tak źle, (tzn z PH) ale czym je zwiększać?

Jaka powinna być pompa? bo sugerowano żeby był przepływ kilkukrotny na godzinę i dlatego jebao 8000, a piszesz że wystarczy 4000. Nie ma co przesadzać z wielkościami (rachunek ekonomiczny jest ważny) ale czy taka wystarczy?

Edytowane przez dero
zapominałem dodać
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, dero napisał:

Z wodą może nie być aż tak źle, (tzn z PH) ale czym je zwiększać?

..właśnie. Jak uruchomisz akwa, ustabilizują się parametry wtedy będziesz czy i  ile podnieść pH. Ja od zawsze podnoszę po prostu sodą kuchenną. W "szukajce " wszystko znajdziesz na ten temat ale to zostaw sobie na końcu jak Ci parametry się 

ustabilizują.

57 minut temu, dero napisał:

to co można dać żeby pasowało a było przy dnie? czy takich w malawi nie ma?

...pomijając ,że to nie ten biotop i nie te parametry o czym napisała Agnieszka to w naszym biotopie nie ma ryb czyszczących dno ( bo chyba o to Tobie chodziło). Dlaczego? Bo jak wiesz wszystkie resztki organiczne są wymiatane do filtrów...mamy  na dnie piasek który tworzy bardzo szczelną strukturę od wierzchu nie pozwalając tam gromadzić się resztkom tak jak jest przy żwirku. I tam przy żwirku w roślinnym jest to w pewnym sensie wskazane a nadmiar wyczyszczą ( wspomogą) ryby o których piszesz bez zagrożenia wzrostem NO3. U nas tego nie ma...nawet jak ktoś trzyma kilka roślinek. Dlatego jak już wcześniej pisałem pomijając parametry i biotop nie ma praktycznego sensu trzymania ich w naszych zbiornikach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No teraz kolego znacznie lepiej - nie na upartego sump i kiryski.

Nieco pojaśnie ci o co biega.

54 minuty temu, dero napisał:

suricade - szybko wyjaśnione dlaczego nie razem:]  to co można dać żeby pasowało a było przy dnie? czy takich w malawi nie ma?

Przy dnie najbardziej pasują Military Helmet  ewentualnie Helenki w ostateczności Świderki:D ale nie zawsze da radę je utrzymać - ryby je zjadają:e_sad:

56 minut temu, dero napisał:

sam też poszukam bo jak rozumiem ich budowa jest ala sump? mi najbardziej chodzi żeby nie mieć w środku żadnego sprzętu, i móc jak najwięcej dać na zewnątrz.

Kaseciak to taki wąski sump wsadzony do baniaka jak pod to twoje cudo 1500l  wystarczy taki 14x32x45cm czyli zabierze 20l z tych 1500l i może być schowany w tło 3D i nic nie zajmie a nawet może być nie widoczny -ty raczej o tym tle pomyśl a nie o 4dziurach w dnie baniaka.

Może takie  https://www.aquadecor.rs/en/3d-aquarium-backgrounds-model-c.php

jak zrezygnujesz z tych dziur ,kominów i sumpa to niemal starczy na takie tło. - to tylko 627Euro

Napisałeś że akwarium będzie widoczne z 3 stron ale ważne z których trzech bo ostatnio modne jest takie - przód-tył-bok wtedy tła nie ma.

A do takiego kaseciak robisz ala wielki kamień .  Prześledz poczynania kolegi Darka - grabiec

Twoje chciejstwo by nie było w środku żadnego sprzętu to raczej mało realne przy 3m i tej ilości wody.  Raczej myśł by woda nie opuszczała baniaka a kombinuj z oświetleniem i pokrywą.

Moim zdaniem musi być falownik i to RW15 coby kręcił wodą. Do filtracji mechanicznej i biologii wystarczy ten DCT4000 bo on w kaseciaku w realu będzie lał te 4000l/h . Ty kombinuj kto ci sklei za ludzkie pieniądze i przytaska do Tychów ten baniak.

Wpisz te Tychy w profil swój bo zapomnę skąd jesteś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Tychy wpisane, a o kaseciaku poczytam wieczorem lub jutro.

Akwa mam zamówione ale nie sklejone. Kasa wydaje mi się w miare bo na pomorzu zaproponowali więcej niż to co mam, a pytałem w kilkunastu miejscach. Generalnie cenę akwa akceptuję. Zamówione było z kominem ale można z niego zrezygnować

Tylko taki kaseciak z całości jest tańszy oczywiscie, ale zasada jego działania jest podobna jak sądzę? (ma wkłady i wode filtruje;]) tylko może to co ja wymyśliłem jest za bardzo przesadzone.

Problem tylko w tym że akwarium bedzie widoczne z 2 dłuższych boków i jeden krótszy, czyli nie mam jak wstawić go na dłuższej szybie i ogólnie żadnego tła nie robię.

Chyba że na krótszej bo z podanych przez Ciebie Deccorativo wymiarów kaseciak jest mały. Jak sądze dany w środku akwarium

Tło 627E czyli jakieś 2700 to taniej wyjdzie sump. Poczytam o kaseciaku;]

A w jaki sposób Wy filtrujecie? Deccorativo rozumiem że kaseciak, AndrzejWalb też? Może macie gdzieś opisaną budowę?

PS. pomysł z sumpem wzięty między innymi z tąd

http://forum.klub-malawi.pl/topic/8855-jaki-litraż-sumpa-i-ile-przegród-do-1080l/

a podobało mi się w nim to że filtracja była w nim taka że o parametry wody chyba nie trzeba się bardzo martwić (tzn o NO3), można zrobić dolewkę wody automatyczną (zakładając że woda jest ok), a zamiast falowinia chciałem tak ustawić i zwężyć wylot wody z sumpa do akwa  żeby był ruch wody (ewentualnie dać rurkę do akwa) zawsze to mniej rzeczy w akwarium, brak filtra, grzałki bo wszytsko w sumpie

Dlatego też na początku w zasadzie jedynym dla mnie dobrym był sump (o kaseciaku nawet nie słyszałem;] )

Poczytam zatem o kaseciaku

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Sporo zmian w obsadzie. Zrobiłem pierwszą redukcję od wpuszczenia ryb ponad rok temu. Oddałem jeden harem L. Perlmutt 1+3 (został drugi, 1+5), 3 samce C. Hara i 1 samca M. Msobo Magunga. W sumie poszło 9 ryb z 30. Przybyło za to stado I. Sprengerae 1+4. Ryby są sporo większe od reszty (mają 9-12 cm), ale zachowują się bardzo łagodnie, przynajmniej na razie. 😏 Wiem, niektórzy powiedzą, że za dużo gatunków (4) na 400 litrowe akwarium - ale za kilka miesięcy będę zapewne odławiał kolejne wybarwiające się samce Hary i Msobo, bo już widać, że jest ich zdecydowanie więcej, niż samic. Przynajmniej kolejne 5-6 ryb będzie do oddania, więc myślę, że ilościowo będzie OK. Pozdrawiam Bartka @HodowlaPyszczakówToruń, jeśli tu zagląda, bo to do niego poszły moje dotychczasowe ryby, od niego mam też rdzawe. 👍
    • Hej. Wcale nie musi tak być, że śledzie, poniżej masz trzy zrobione na szybko zdjęcia samiczki (9 cm) rdzawego, którego stada stałem się posiadaczem od wczoraj. 😉 samice mają ładny, jednolicie rdzawy/brązowy kolor, ciekawe uzupełnienie np. żółtego. 👍
    • @pulpetDzięki. A co się stało z rdzawymi, o których pisałeś jakiś czas temu w innym temacie?  Od Maingano, Demassoni i wszystkich Melanochromisów wolę trzymać się z daleka, już kiedy zaczynałem z Mbuną osiem lat temu miały opinię bandziorów. Pewnie doświadczeni hodowcy potrafią z nich wyciągnąć co najlepsze, ja się do nich nie zaliczam. 🤓 Jak pisałem, akwarium ma być dekoracyjne, ale przerybienie, vel. zupa rybna nie jest dla mnie opcją, bo wygląda nienaturalnie. Wolę mieć mniej gatunków, jeśli trzeba. Z internetowego riserczu wyszło mi coś takiego: Pseudotropheus sp. "acei" Labidochromis caeruleus Iodotrophus sprengerae (samice jako śledzie) + jakieś giętozęby antykoncepcyjne Kolorystycznie niebiesko-żółte z domieszką rudego, temperamentowo chyba najspokojniejsze na co można liczyć z pyszczaków (ofkors gwarancji nie ma), żywieniowo kompatybilne. Kompletna nuda dla wyjadaczy, ale na pierwsze Malawi po latach chyba przejdzie?  EDIT: Zawadziłem dziś przy okazji o LFS, regularnie mają Acei i yellowki, rdzawe się zdarzają. Ekipa i tak pojawi się dopiero w listopadzie, ale dobrze wiedzieć że są dostępne jakby coś. 
    • U mnie w 400 litrach fajnie funkcjonuje zestawienie Matriaclima Estherae Minos Reef i Pseudotrofeus cyaneorhabdos (Maingano). Jak poszukasz esterek w różnych morfach, to można całkiem fajny efekt uzyskać.  U mnie trochę trwało,  zanim się ułożyła obsada, bo niektóre osobniki się nawzajem nie tolerowaly. Zarówno samce jak i samice zrobiły sobie selekcję i został układ 2/5. Dla Maigano musi być dobra aranżacja, wtedy są spokojne w miarę. W źle poukładanych zbiornikach wstepuje w nie demon😜. Czyli kupa gruzu z mnóstwem zakamarków. Do tego na upartego dołożył bym Acei Luwala, chociaż wg mnie one fajnie działają od 200 cm długości. Ale kilka lat miałem w 160 cm i jakoś było. Acei rzadko wchodzą w interakcje z innymi gatunkami, a wewnątrz gatunku raczej na układ z jednym samcem bym liczył. Nigdy mi się nie udało utrzymać kilku dorosłych samców. Wybijały się z czasem  i zostawał najsilniejszy. Gatunki dość popularne, więc pewnie do zdobycia.
    • Czołem!  Po latach od rezygnacji z pysiaków rozważam powrót do Mbuny. Akwarium to Juwel Vision 450, filtracja FX4 podłączony do kanalizacji z pomocniczym JBL e901 z podpiętą grzałką przepływową JBL 500W i lampą UV 36W. Oświetlenie Fluval 3.0 1000mm. Woda w kranie obojętna.  Aktualnie pływa tam Ameryka Południowa - severumy, akary, sumy i kiryski, ale severumy upodobały sobie rośliny i zielonego nie uchowa się nic a sztuczne rośliny mi kompletnie nie leżą. Bez roślin glony rosną jak głupie, świecę na 1/6 mocy a i tak rosną, a bez mocnego oświetlenia i przy spokojnych rybach szkło nie wygląda dekoracyjnie - a stoi w salonie, więc dekoracyjne byc powinno, tu się "skobito" zgadzam. Mam swoje dwa akwaria w biurze (w tym 450L z samymi kolcobrzuchami karłowatymi 😍), niech to w salonie będzie ładne, żeby gościom i żonie się podobało a nie nerdowate, bo sum czekoladowy wypłynął spod korzenia w dzień.  Nauczony doświadczeniem trzymałbym się maks trzech gatunków i koniecznie miał jakieś giętozęby do antykoncepcji, więc raczej ryby wszystko- i mięsożerne. Kobita nie lubi "śledzi", ale jeden gatunek z brzydkimi samicami jakoś przeżyje, zwłaszcza gdyby były w układzie wielosamcowym.    Patrzyłem na przykladowe obsady, ale irlandzka akwarystyka pod względem wyboru gatunków jest jakieś 20-30 lat do tyłu za polską. Wysyłka z Europy (w tym z UK) niby jest możliwa, ale moim zdaniem ryzykowna, źle bym się czuł gdybym odpakował trupki.   Mam dwa sklepy w okolicy, ten pierwszy jest największy na wyspie, ale ma słabą stronę internetową, na żywo mają większy wybór i dobrego fachowca od pielęgnic.  https://www.seahorseaquariums.com/cichlids https://www.aquatic-village.com/product-category/fish/tropical/african-cichlids-fish/lake-malawi/ Wiem, że o dużo proszę, ale może ktoś doradzi co z tego co tam jest w ofercie da się zmotać, żeby działało i cieszyło oko?         
    • Jestem na czasie. Dwa dni temu do krainy wiecznych łowów odszedł (zawsze uważałem, że to samiec choć nie było to takie oczywiste ze względów o jakich napiszę dalej) "samiec" Cyrtocara moorii. Rybę zabrałem z akwarium, w którym nigdy nie powinna się znaleźć - typowej 80'tki. Był to rok 2017, styczeń. Wtedy ryba według poprzedniego właściciela miała około dwóch lat. U mnie do akwarium została wpuszczona kiedy miała 12 cm, a przez kolejne prawie 8 lat urosła o ledwie 4 cm. Tak naprawdę wzrost miała zahamowany już dawno. Nigdy nie była awanturnicza, nigdy nie widziałem jej łapiącej się za pysk z inną rybą. Wiodła spokojny tryb życia, nawet kiedy zdychała rano jeszcze trzymałą się dna w głównym nurcie, a po pracy znalazłem są za kamieniem. Szczerze mówiąc wydaje mi się, że był to pierwszy w moim okaz, który zdechł ze starości a nie w związku z odniesionymi ranami lub ze stresu spowodowanego przez innych współpływaczy.   Także myślę, że wiekiem dobijał już do okrągłej 10.   Jaki wpływ na rozwój miała początkowa faza życia w ciasnocie? Czy wydłużyła, a może skróciła długość życia?  
    • Witam, ja u siebie nie mam ale analizowałem kiedyś ten temat, bo chciałem mieć. Gdzieś widziałem proste testy i taka 3W dawała radę w akwarium rzędu 60l. Wychodziło że musiałbym mieć dużo mocniejszą a to znowu koszt większy i po użyciu kalkulatora temat upadł, bo okazał się nieco nieekonomiczny.  Chętnie też poczytam czyjeś przemyślenia, bo zastanawiam się czy przy Malawi ma to rację bytu? 
    • Przedmiotem sprzedaży stelaż wykonany na zamówienie o wymiarach 150x31x74 ( szerokosc/ głębokość/wysokość, który posiada regulowane nóżki do wypoziomowania. Loftowy styl nadaje elegancji w pomieszczeniu. U mnie służył jako miejsce na mniejsze akwaria. Zapraszam do kontaktu. Więcej informacji na priv  
    • Hej wszystkim,  zastanawiam się nad dołożeniem do zbiornika lampy UV-C. Wiem jaki efekt powinna dać w teorii, jakie są natomiast wasze odczucia w praktyce. Zauważyliście odczuwalne skutki używania w akwarium, czy "jest bo jest"? Domyślam się, że "mam i ryby żyją" oraz "nie mam i ryby żyją" ale być może ktoś ma większe doświadczenie w tej materii i swoje przemyślenia.  Ps. zastanawiam się nad Fluval UVC In-Line Clarifier o mocy 3W, da radę do zbiornika 240L? 
    • Ja wiem, że allegro nie produkuje, pytanie dotyczyło kwestii transportowych, a własciwie transportu kurierskiego. Co do wniesienia, to nie problem, miałem już większe akwaria. 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.