Jump to content

jak duże rosną pyszczaki


WaldekN
 Share

Recommended Posts

Witam, chciałbym prosic Was drodzy forumowicze żebyście napisali jakie rozmiary osiągają pyszczaki w waszych akwariach... Ja widziałem 13cm Afrę i 14 cm Pseudotropheus Elongatus Neon Spot "hodowane" w 112 l :shock: ktoś kiedyś napisał, że w małym akwa ryba nie osiągnie naturalnych rozmiarów :? W swoim 200 l mam 3+9 saulosi i uważam, że ich wielkośc jest optymalna w stosunku do zbiornika

Link to comment
Share on other sites

Trzymanie ryb w niewielkich akwariach może skutkować w dwie strony. Albo ryby skarłowacieją i po prostu przestanąrosnąć, albo wręcz przeciwnie, z braku ruchu otłuszczeją i osiągną rozmiary większe niż powinny. W obu przypadkach rybom nie wychodzi to na zdrowie, więc warto się zastanowić ustalając obsadę do małego akwarium.

Link to comment
Share on other sites

Mój rdzawy, o których mówi się, że to jedne z najmniejszych mbuna i w naturalnych warunkach samce osiągają 8-10cm, miał 12,4cm (zmierzony przy odławianiu dla Adi), drugi równie duży, bądź ciut większy nadal jest u mnie. Nie przekarmiane, na zdrowych dla nich mrożonkach 2-3x w tygodniu, po około 2 latach. Teraz mają ponad 3.


Także małe ryby rosną większe, można przypuszczać do 20-30%, a duże nie rosną takie jak w naturze, ale to też pewnie kwestia tylko i wyłącznie odpowiedniego litrażu :)

Link to comment
Share on other sites

harisimi

Hmm ... w takim maleńkim akwa przy założeniu ze jest tam spora nadfiltracja, regularne podmiany mało ryb i dobre żarcie faktycznie ryby mają szanse urosnąć spore, ze względu na mało ruchu. Czasami ( tak z raz na 50 przypadków ) nie nastąpi katastrofa wewnątrz lub na zewnątrz ryby i ryba pożyje na tyle długo że urośnie ale 14 cm ryba w takim baniaczku wygląda jak hipopotam w wannie i pewno podobnie się czuje ;).


Wielkości ryb zależy od wielu czynników jakości ryby, jakości jedzonka, jakości wody itp jednak wielkość ryby świadczy o jej kondycji.

Link to comment
Share on other sites

ktoś kiedyś napisał, że w małym akwa ryba nie osiągnie naturalnych rozmiarów :? W swoim 200 l mam 3+9 saulosi i uważam, że ich wielkośc jest optymalna w stosunku do zbiornika


To, że ryba rośnie większa w akwarium wcale nie jest spowodowane faktem, że ma mniej ruchu :!:

Przedewszystkim dzieje się tak, że w porównaniu do środowiska naturalnego ryba (o ile jest w dużym zbiorniku), ma łatwiejszy dostęp do pokarmu. sam pokarm jest odpowiednio zbilansowany. Nie stresuje się nazbyt, a akwaria praktycznie w 99% to warunki sterylne.

W odróżnieniu do środowiska naturalnego, ryba tam musi jeść co znajdzie (czasami wartościowe, czasami niestety nie), może bywać tak, że nie je kilka dni (lub je mało wartościowe pokarmy). Nalezy zwrócić uwagę również na fakt, że prawie wszystkie ryby w środowisku naturalnym zżerane są od środka i od zewnątrz przez przeróżne patogeny.


W małem akwarium ryba nie osiągnie dużych rozmiarów. Kwestia sprzeczna. Reguła natomiast mówi raczej o tym, że w zbyt małym akwarium ryby karłowacieją. (znam przypadek w którym sytuacja była zadziwiająca, a co jest odstępstwem od reguły)


A Obsadę Kolega ma dobrą :) sam chce w końcu w zbiorniku 120x50x40h zrobić jednogatunkowe saulosarium:)

Link to comment
Share on other sites

harisimi

Nie do końca zgodze sie z Twoją odpowiedzią. Brak ruchu powoduje mniejszy wydtek energetyczny a w konsekwencji większa ilość składników odzywczych w organiźmie przeznaczonych na budulec i przy tym co dodałes powyżej mniej rychu także ma wpływ na wielkośc ryb.

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli chcemy sobie podrążyć, to decydujący wpływ na to co z ryba sie dzieje podczas wzrostu ma jej genetyka. Nie każda ryba ma "mało ruchu" w akwarium. Dominant ma ruchu pod dostatkiem. Pozatym, dlatego ważne jest odpowiednie karmienie, żeby dosotosować dawki pokarmu do warunków panujących w akwarium, żeby np. nie przekarmiac ryb a tym samym zeby zapas energii jaki niesie ze soba dana porcja nie przewyższała potrzeb podopiecznych.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • pulpet
   No, robią robotę te ich żyrandole 👍
  • Bastian
   Bardzo fajny i przyjemny rybon dla oka, polecam 👍 Otopharynx Lithobates Sulphur Head Zimbabwe Rock
  • Bastian
   Od dwóch takich co zmienili moje spojrzenie na światło w akwarium 😉👍
  • Kuba1771
   Cześć. Czy ktoś z Was kupował kiedyś ryby w sklepie Świat Akwarysty w Sosnowcu na Będzińskiej 35. Polecacie, nie polecacie. Byłbym wdzięczny za opinie. Pozdrawiam.  
  • triamond
   1.  144 l/h/W czyli 6500l/h przy 45 W. 2. Pomiar przy 30% mocy powtarzany 2 razy z wiaderkiem w wannie i potem w akwarium raz z naczyniem i potem przepływomierzem pływakowym. Nie chciało inaczej wyjść Wcześniej testował te pompy @deccorativo -np.  dcp 3000 dawało 3000l/h przy 11.2 W (ja mam rurkę 50 cm + 3 łuki; tutaj dłuższa rura... większe opory). 3. Filtry mają w większości pompy na prąd zmienny. Tanie i bez elektroniki; duży zysk producenta (wyjątki to np. Aquael Hypermax, HW5000). Wirnik musi być symetryczny. Opory na wężach, czasami karbowanych, złączkach, mediach itd. Lepsze są obiegówki (stałoprądowe np. w narurowcach), ale mają działać przy większych oporach.  Stałoprądowe to nie tylko bezpieczeństwo, ale właśnie wydajność i sterowalność. Wypierają stare AC z klimatyzatorów, rekuperatorów, obiegówek itd. Czas na akwarystykę. U mnie bardzo małe opory (K1 w  takiej ilości, że nigdy nie zarośnie), spływ przez grzebień, krótka rura wylotowa i śmiga:) Polecam!
  • piotriola
   Witaj, odezwałem się gdyż przepływ około 4000 L przy mocy 14 W jest raczej nierealny.  Większość filtrów które mają powyżej 3000 L musi   posiadać moc 40-50 W. Podobnie filtry 20 W będą miały około 1500 L.  Gdy użyjemy pompy mniejszej mocy o podobnym przepływie, przy lekkim zabrudzeniu wsadów filtracyjnych od razu zaobserwujemy spadek przepływu. Przy pompie 50 W mimo zabrudzenia przepływ będzie podobny. Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, pompa ma wydajność 4000L przy 30% a  wydajność 144L to 100 % wydajności ? Dla mnie to trochę niezrozumiałe.  Podobnie jest z pompami o której napisałeś. Większość pomp to pompy na prąd zmienny, pompy na prąd stały używane w akwarystyce to względy bezpieczeństwa a nie ich osiągi. darianus  urządzenie które opisałeś służy do napowietrzania stawów, przyznam że mocno mnie zdziwiłeś.👍
  • Rik
   Dwie osoby jeszcze powiedziały że to Aulonokara. Powiedzmy w takim razie że tak jest. Jak powinienem to ustawić? W sensie ile w samców celować tych Yellow i Aulonokar? Ile samiczek? Brać raczej małe czy duże? Czy różne Aulonokary mogą żyć ze sobą czy musi być konkretnie ta sama?
  • Tom74
   Zgadzam się z kolegą. W 100 cm długości będzie kolorowo ... do pierwszego tarła.  
  • Ziemiojad
   Proszę o aktualizację. 
  • Tom74
   Położyłbym płaskie kamienie  na dno. Kamień pionowo z prawej strony i kilka mniejszych przed tymi co są w akwarium.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.