Skocz do zawartości

Zabudowa filtra wewnętrznego


XGrzesX

Rekomendowane odpowiedzi

Andrzeju dokładnie jak pisze Darek.

Klaruje wodę niesłychanie dobrze - wprost  jak 1 litr Purigenu:( czyli usuwa brązowy kolor wody i wyłapuje najdrobniejsze cząstki mechaniczne które puszczają gąbki w kubłach bo tam nie mogą być bardzo drobne, więc działa jak najdrobniejsza gąbka.

Po tym co napisałeś sądzę że u ciebie w kuble ma za mały przepływ przez złoże Purolite.  a jakie masz przed podmianką NO3 ??

Pogadaj z suricade - ona ma największą wiedzę o Purolite w kuble.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, deccorativo napisał:

Po tym co napisałeś sądzę że u ciebie w kuble ma za mały przepływ przez złoże Purolite.

Hm..chyba nie. U mnie przy moim przerybieniu przed i po podmianie NO3 jest na poziomie 5-10 czyli działa OK bo przed włożeniem  Purolite  miałem 20 po podmianie i 25 przed podmianą stąd zdecydowałem się na Purolite . I tutaj jestem bardzo zadowolony. Ja tylko mam wątpliwości co do klarowania wody..Ale jak pisałem wcześniej przy takiej ilości złoża jaką mam w kuble i prefiltrze Eheim to jestem przekonany ,że to mi w sposób znaczący klaruję wodę. Ale może macie rację  z  Darkiem ,że Purolite usuwa jakby żółtawą barwę wody. Tyle ,że ja tego nie widzę ale przyczyna tego może tkwić w tym ,że ja mam naprawdę ciemny klimat w akwa i być może tego nie dostrzegam . Ale co do zbijania NO3 nie mam najmniejszych zastrzeżeń:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, deccorativo napisał:

wprost  jak 1 litr Purigenu:(

Nigdy nie miałem tyle purigenu w użyciu zaczynałem od 250 ml a max ok 400. Już pierwsza dawka robiła różnicę.

36 minut temu, AndrzejWalb napisał:

Purolite usuwa jakby żółtawą barwę wody. Tyle ,że ja tego nie widzę ale przyczyna tego może tkwić w tym ,że ja mam naprawdę ciemny klimat w akwa i być może tego nie dostrzegam

Bo w akwa to ciężko zauważyć, ja to dostrzegłem przy podmianie wody, którą przy pierwszym zastosowaniu purigenu jeszcze wlewałem do białego wiadra ;) . Teraz do wiadra wlewam wodę do podlewania kwiatków na balkonie :) .

Sorrki za OT w temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak godzinę temu Andrzej napisał że ma wątpliwości co do tego że Purolite klaruje wodę to zrobiłem regenerację swojego - po pół roku:D

Przesyłam Andrzejowi oraz autorowi tematu Grzesiowi by popatrzył co robi blok Purolite

dwie fotki tego co siedziało w Purolite  - to nawet nie jest żółte ani brązowe to jest takie - dopiero pod słońce widać.

Regeneracja wg Agnieszki.

do gara 3l wody z kranu oraz 30szt tabletkowej soli całe tabletki bez młotka ani maszynki do mielenia mięsa i zanim się zagotuje to się rozpuści.

Odstawiam z płyty i od razu do solanki całe Purolite - zamieszać po po 30min jest to.

Dodatkowa zaleta metody - powyżej 72C zabijamy wszelkie bakterie, grzyby i inne ścierwo co się zalęgło w złożu.

20160820_134516_001.jpg20160820_134658_001.jpg

Edytowane przez deccorativo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, deccorativo napisał:

Przesyłam Andrzejowi oraz autorowi tematu Grzesiowi by popatrzył co robi blok Purolite

....robi wrażenie. Ale czy to jest skutek mechanicznego oczyszczenia wody z "żółci" czy jest to skutek jakiś procesów zachodzących podczas przechodzenia  Purolite przez wodę czego skutkiem jest jej kolor po związaniu NO3?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jaki to proces  - na pewno mechaniczno-chemiczny Purolite zatrzymuje jak gąbka najdrobniejsze frakcje coś jak wkład sedymentacyjny 1um ale  obok tego adsorbuje ( wiąże na swojej powierzchni)  NO3 i humus z DOC a to zapewne proces chemiczny.

Obie żywice jonowymienne na azotany czyli Purigen i Purolite A520E robią to samo i obie doskonale.

Tak jak w procesie nitryfikacji powstaje związek azotu NO3 z którym słabo sobie radzimy a przyroda potrafi doskonale to pokonać w procesach asymilacji roślinnej czy denitryfikacji nisko-tlenowe takze z  obiegiem węgla ( zanieczyszczenia organiczne) radzi sobie doskonale oprócz tego humusu z DOC. Wszystko bakterie gnilne, fermentacyjne, grzyby, drożdze i co tam jeszcze przerobią do związków prostych i oddadzą do wody co się da np aminokwasy czyli witaminy więc te rybie kupska są w całości przerabiane - ale humus zostaje i zabarwia wodę.

Oczywiście podmiankami wody pozbywamy się tego kolorku częściowo , natomiast Purolite to robi na bieżaco i co dziwne stale bez względu na zapchanie złoża azotanami. Dlatego u mnie NO3 usuwa TMBT bo robi to znacznie lepiej od Purolite i nie wymaga żadnej regeneracji a Purolite tylko klaruje wodę dlatego siedziało pół roku bez regeneracji a woda ciągle kryształowy-kryształ.:D

Czy teraz autor tematu rozumie dlaczego tak upieram się przy tym bloku adsorbera w jego kaseciaku?

sorki chyba od dawna to OT  - my tu już od dawna nie piszemy o zabudowie tego AqC jak niemiecki granat ręczny w baniaku

Edytowane przez deccorativo
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy troszkę odbiegli od tematu. Proponuje podjąć męską decyzję robię, a nie że chcę ale się boję. Teraz decyzja należy do Ciebie przeczytaj ponownie wątek o kaseciaku i się zdecyduj nikt poza Tobą nie podejmie decyzji. Ja robiąc kaseciaka przeczytałem 3 razy o nim watek, napisałem do Plezziego i Henryka na pw już o konkretne szczegoly, zaprojektowalem sobie jak to widze, paczalem na to 1 dzień po czym zamówiłem formatki i posklejalem. Jestem mega zadowolony. Pamiętaj o 1 masz mozg, włącz wyobraźnię i do dzieła.

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem korzyści płynące z tego absorbera. Piszecie ze to takie "must have" w kaseciaku. Ale rozumiem ze przydatność tego tego absorbera nie wynika z zastadowania kaseciaka a kaseciak bez niego bedzie spełniał tsk samo swoja rolę (lub lepiej) jak nandem kubełek+zwykły mechanik, tak ?
Biję się jeszcze z myślami czy wsadzić aqC2000 czy moze dcs3000 (wtedy kaseciak trochę wiekszy). Czy gabki 45ppi do komory o rozmiarach 50×100 czy 50×120 docinacie samemu czy kupujecie gdzieś o takich wymiarach ?

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adpsorber to nie konieczność ale przy takich "brudasach jak pyszczaki się przydaje. Co do tego czy kaseciak będzie lepszy niż tandem kubeł plus mechanik IMHO nie, jak każdy rodzaj filtracji ma swoje wady i zalety. Jeśli chodzi o filtrację mechaniczną to najistotniejszą rzeczą jest ustawienie cyrkulacji w baniaku, jak jej dobrze nie ustawisz to każda opcja będzie do d... ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Hej @hilux, malowałem emaliami akrylowymi Altaxu z atestem do zabawek, ale przedtem pokryłem piankę zaprawą cementową. Sama pomalowana pianka faktycznie wyglądałaby kijowo, nie mówiąc już o degradacji w wodzie.
    • Poprzednia obsada wróciła do sklepu, za takie pieniądze jakie sobie za nią policzą raczej będzie dobrze traktowana. Czas na porządki pod nową ekipę. Najpierw sterylizacja, 20 litrów wybielacza na godzinę przy działających filtrach (FX4 i JBL e901), potem dwie wymiany wody, której na szczęście w Irlandii jest pełno a dla plebsu jest darmowa.   Po odsączeniu wody i wywaleniu podłoża zostało samo tło i resztki silikonu, którymi przyklejony był styrodur. To zostawiłem żeby schło, trzeciego dnia zza tła zaczęły wyłazić robale, które przeżyły wybielacz ale szukały wody. Szóstego dnia ich już nie ma.  Następny krok to docinanie tła na dno. Mam już oryginalne juwelowskie, środek tylnej ściany ma inny kolor, bo tam się glony gnieździły. Zaleję to jeszcze raz perhydrolem dla pewności po tym jak baniak wyschnie do końca.  Samo tło Juwela jest absurdalnie drogie, ale skoro miałem je już na tylnej ścianie a dwa panele kupiłem po taniości to bez sensu było nie wykorzystać. Dociąłem do giętego frontu, brakujący kawałek z lewej załatam juwelowskim tłem na ten ich filtr - kosztuje połowę tego co cały panel, razem ma 36cm szerokości a ta dziura po lewej ma tylko 30cm.  Potem zacznie się jazda z maskowaniem łączeń, bo gwałcą przez oczy. Myślałem o silikonie posypanym piaskiem, ale tam jest zbyt dużo miejsca, więc chyba zostaje pianka montażowa i potem pomalowanie jej farbami akrylowymi. Przerabiał to może ktoś? EDIT: @TomekT Ty operowałeś pianką montażową przy tym tle ale potem pomalowałeś emalią a nie akrylem. Nie miałeś problemów z bąblami w piance po jej docięciu?   
    • Ja miałem podobnie, bo akwarium blisko drzwi do salonu i kobita narzekała, że ludzie będą sobie o nie głowy rozbijać (bo wszyscy nasi goście są niewidomi, wiadomo 🤓), udało mi się ją przekonać baniakiem z giętą przednią szybą.  Faktycznie optycznie zajmuje mniej miejsca jak się zza winkla patrzy, może to jest opcja dla Ciebie? 
    • Witaj Jest to obudowa/korpus Obudowa GW-E-L2 Tutaj masz linki do zestawu jaki kupowałem: https://sklep.osmoza.pl/obudowa-gw-e-l2-p-1390.html https://sklep.osmoza.pl/przewod-czarny-14-gw-14-bk-p-630.html https://sklep.osmoza.pl/kolanko-kp14p14-p-1595.html https://sklep.osmoza.pl/zlaczka-zp14gz14-p-1461.html https://sklep.osmoza.pl/zawor-bv-zp14p14-p-1445.html https://sklep.osmoza.pl/kolanko-kp14gz14-p-166.html 2 korpusy oraz mini hyroponikę napędza pompka Hydor PICO Evolution 250
    • Hej @Vrzechu, to zdaje się są obudowy liniowe jak tutaj, pewnie wielu z nas przez tę stronę kupowało korpusy filtrów do budowy ustrojstw do podmianek. 😉
    • Cześć Bastian! ✋ Gdzie zakupiłeś pojemniki na żywicę? Jak to się fachowo nazywa?  
    • Witam Dość dawno mnie nie było ale nie za dużo się działo, no może po za małą zmianą obsady. Placidochromis phenochilus Mdoka  8 szt. wielkość od 4-12 cm Placidochromis phenochilus 1 szt. Tanzania Lupingu 6 cm Labidochromis caeruleus 12 szt. (chyba) wielkość od 4-10 cm Lethrinops sp. GOLD Harbour Island 1+1 wielkość 9-10 cm Nimbochromis venustus 3 szt. wielkość 4-6 cm Placidochromis sp. "Johnstoni Solo" 5 szt. wielkość 4-6 cm Nimbochromis livingstonii  1 szt. wielkość  12-14 cm Jeśli chodzi o ceramikę to w zbiorniku jest: Maxspect Bio-Media Nano-Tech Bio-Sphere 2kg Maxspect Nano-Tech Clear Cube 8szt. Maxspect Bio-Media Nano-Tech Bio-Block 2szt. Uzupełniłem dwa rodzaje żywicy Purolite A520E oraz PA202 Nowe gąbki oraz włóknina oraz mała zmiana aranżacji VWZA7425.MOV  
    • Cześć. Olek  z Gliwic. Dopiero zakładam akwarium. Zbiornik 375L już kupiony...tyle i aż tyle pozdrawiam 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.