Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam. 

Jestem nowy i proszę o wyrozumiałość :).

W ciągu kilku miesięcy chcę uruchomić Malawi.  Zbiornik 120x50x50. Obecnie posiadam ok. 100l zbiornik (taki typowy byle jaki). Kilka miesięcy temu zakupiłem hw 303 z lampą ( z myślą o malawi) .  W sumie to tylko czekam na oświetlenie. 

Planuję przenieść całą wodę z obecnego akwarium oraz tenże filtr już pracujący.

Nie chcę się spieszyć za bardzo bo przy starcie tego baniaczka zgonów miałem od gromA. Poznałem co to testy na No3 i No2.

K... byłem zielony. A czytając wasze posty to k.... bardzo zielony :).

Pytania:

Czy ten filtr zda egzamin?

Przeszczep baniaczka także zda egzamin?

 

Opublikowano
1 minutę temu, tacek napisał:

Czy ten filtr zda egzamin?

Przeszczep baniaczka także zda egzamin?

...witam serdecznie. Filtr jako biolog zda egzamin spokojnie ale będziesz musiał pomyśle jeszcze o filtracji mechanicznej. Pewnie nie o przeszczep baniaczka chodzi tylko o przeszczep biologii:) Ale też zda egzamin...

Wszystkie nurtujące Ciebie pytania zadawaj w odpowiednich działach.

Opublikowano

Witaj dobrze kombinujesz z umieszczeniem stabilnego filtra w nowym baniaku.
Filtr pewnie zda egzamin jeżeli nie przesadzisz z ilością ryb.
Jeżeli wiesz co to No3 i No2 to rady są zbędne.
Życzę powodzenia i zadowolenia z akwarium.:biggrin:

Opublikowano

Witaj na forum :) Jak poprzednicy potwierdzam, że przeniesienie biologii pomoże w starcie, ale nie używaj lampy bo u nas glony to pożądana rzecz (oczywiście te dobre glony) i jak masz skały, podłoże też przenieś do nowego zbiornika. Całej wody nie przelewaj bo nie ma takiej potrzeby. 

Opublikowano

Podłoże i skały będą nowe. 

Piasek, zastanawiam się nad piaskiem z pobliskiej piaskowni, wszak Bukowno na piasku stoi ;)W ostateczności zakupię w markecie do piaskownicy. 

Co do skał to raczej otoczaki. 

 

 

 

 

Opublikowano (edytowane)

Witaj na forum!

W sumie to koledzy odpowiedzieli na twoje pytania ;) ,ale ja jeszcze podpowiem żebyś celował przy wyborze piasku w granulacje 0,8-1,2mm...Piasek mniejszej granulacji może tobie fruwać po zbiorniku...

No i nie zapomnij o podkładzie pod kamienie na dno zbiornika...

Co do filtracji to zapewne jeszcze tobie będzie potrzebny falownik lub mocny mechanik+gąbka do zmiatania zanieczyszczeń z dna zbiornika...

W razie wątpliwości śmiało zadawaj pytania...Pomożemy :D... 

 

Edytowane przez egon44
Opublikowano

Na spodzie gąbka na niej wata potem zeolit.

Druga kieszeń węgiel i dla uzupełnienia ceramika.

Na samej górze tylko ceramika ok. 1.5 litra.

Co do jaka ceramika (nie pamiętam) dałem za nią ok. 30zł.

Wczytuje się w temat o kaseciaku. Ciężko trawie, ale coraz więcej rozumiem :) .

 

Opublikowano
2 godziny temu, tacek napisał:

Na spodzie gąbka na niej wata potem zeolit.

...z pierwszego postu wynika ,że dopiero będziesz startować z akwa. W związku z tym nie polecam na start zeolitu bo on wiąże chemicznie amoniak co nie ułatwia na starcie cyklu azotowego. Potem jak będziesz chciał to możesz go dać z tym ,że wtedy wymieniaj co ok. 3 miesiące. Zeolit cechuje się dobrą wymianą kationów w tym amonowych co w jakiś sposób  je wiąże ale w pewnym momencie uwalnia je jako NO3. Stąd polecany okres 3 miesięcy i wymiana na nowy . Czyli ze złoża chemicznego robi się złożem biologicznym.

Na start nie dwaj go.

 

Opublikowano
3 godziny temu, tacek napisał:

Na spodzie gąbka na niej wata potem zeolit.

Druga kieszeń węgiel i dla uzupełnienia ceramika.

Na samej górze tylko ceramika ok. 1.5 litra.

Co do jaka ceramika (nie pamiętam) dałem za nią ok. 30zł.

Wczytuje się w temat o kaseciaku. Ciężko trawie, ale coraz więcej rozumiem :) .

 

No ja Andrzeju widzę to nieco inaczej:D

Kolega ma dojrzały w pełni biologiczny kubeł HW303 z UV który mu hula od miesięcy w baniaczku 100l z jakimiś tam rybciami a chce się przesiąść do baniaka 300l i podpiąc do nowego baniaka ten dojrzały kubeł.

W związku z tym nie ma mowy o starcie czy restarcie tylko tak jak jest na każdej wystawie akwa.

ktoś daje dojrzały kubeł a reszta wszystko nówka - szkiełko ,woda, piasek ,kamień, tło - jak gotowe wpuszczamy ryby i po sprawie.

bujnie tylko NO2 i po tygodniu zapominamy o biologii.

Zrób kolego dokładnie tak jak robimy to na wystawach co opisałem - żadnej starej wody ewentualnie jak ci pasuje to tylko piach z tej 100tki możesz przenieść ale on musi pójśc na wierzch nowego bez mieszania.

Tu mnie Andrzej popraw jak błądzę ale chyba w kubłach HW woda najpierw idzie na dno a potem przez kosze do góry do pompy. 

Dobrze że Krzysztof się pytał co w kuble bo już tam zrób przemeblowanie.

Otwórz go i tak

pierwszy kosz od dołu to te 1,5l ceramiki ale to duży nadmiar który szkodzi - powinno zostać 1 litr 

potem pusty kosz:D bez węgla i tej drugiej ceramiki - on w przyszłości będzie na 1l Purolite

na samej górze  gąbka bez waty i zeolitu:D

ale na zasys kubła czyli element oznaczony 15 kup gąbkę prefiltr by ci w kuble nie zbierały się zanieczyszczenia a ryby nie zrobiły kotnika.

to zrób od razu nie czekając na oświetlenie i przenosiny do 300tki.

to UV jest zbędne i wyłącz bo zabija glony i bakterie w tym nitryfikacyjne które szukają miejsca w baniaku by usadzić dupska na nowym piasku i w złożach. - to był zbędny wydatek.

 

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dziękuję za pomoc , postanowiłem do tych karm , które już mam , czyli do : Tropical Spirulina Forte 36% i Tropical Pro Defence S, dokupić Tropical D-Allio plus (będę podawał raz w tygodniu ), oraz Hikari Vibra Bites . No i może przetestuję też Aller Futura ex. , zobaczymy czy i u mnie , będzie ona równie chętnie zjadana przez ryby. I jeszcze taka karma, jak Naturefood Supreme Plant M, stosował ktoś ?
    • Dlatego od dawna obsadę dobieram pod względem kolorów a nie żywienia.
    • @Tomasz78 Na to wygląda. 
    • @triamond skoro jeden pokarm dla wszystkich to znaczy że dobieranie obsady zgodnej żywieniowo to mit.
    • @Tomasz78 Wygląda na to, że trudno taką obsadę znaleźć, jeśli chodzi o skład karmy. Temat już dyskutowany w długich wątkach (wraz ze źródłami):  https://forum.klub-malawi.pl/topic/25045-jak-dobieracie-diete-dla-swoich-ryb/ https://forum.klub-malawi.pl/topic/26433-roślinożercy-a-mięsożercy-różnice-w-układzie-pokarmowym-jak-i-czym-karmić-dyskusja-ogólna 'Mięsożercy' gorzej tolerują nadmiar węglowodanów od 'wszystkożerców'. Karma nie ma znaczenia, o ile ma dużo białka (w tym nie za dużo nie pełnych roślinnych), i trochę tłuszczu. Pielęgnice są wszystkożerne. Pielęgnice Jeziora Malawi są blisko ze sobą spokrewnione, wyewoluowały z kilku gatunków i się specjalizowały w młodym ewolucyjnie (1-2 mln lat) jeziorze. Nie było czasu na pełną specjalizację. Mają żołądki, zęby gardłowe, przewód pokarmowy o średniej długości, z  pewnymi różnicami gatunkowymi i jedzą co się da. Niektóre znalazły swoje nisze ekologiczne z danym typem pokarmu, ale doskonale poradzą sobie na innym, jeśli będzie trzeba. Za krótko i brak presji ewolucyjnej, by stracić zdolność jedzenia wszystkiego, szczególnie że poziom wody i warunki się zmieniały wielokrotnie (a więc i pewnie rodzaj dostępnego pokarmu). Peryfiton jest wysokobiałkowy (55%), niskowęglowodanowy (10%? jeśli chodzi o strawne węglowodany) i absurdem jest traktować peryfitonożerców, jako  roślinożerców i karmić je węglowodanami z karm roślinnych o niskiej zawartości białka, tylko dlatego, że i glony i rośliny są zielone. To prowadzi do bloat. No i karmy akwarystyczne/hodowlane są przetworzone. To coś innego niż w naturze.  
    • Tego nie wie nikt.  Zależy od układu skał, przebiegu filtracji, pokarmów, ryb itp itd Jeżeli z czasem będziesz miał problem to dokupisz i tyle Polecam Tunze 6045
    • Podłącze się jeśli można z pytaniem. Czy do moich 300 L jak będzie Malawi potrzebny mi cyrkulator? Jako filtr mam JBL e1502 i napowietrzacz w obecnym(pustym jeszcze akwarium ale zalanym).
    • Witam Czy ktoś kto ma Malawi korzysta może z worków SZAT jako medium filtracyjne? Bo mam kupione, jeszcze nie użyte, z myślą o poprzednum roślinnym i zastanawiam się czy nie włożyć tej żywicy do filtra. Podobno świetnie obniża to No3. Tak przynajmniej twierdził facet który zajmuje się hodowlą paletek. Ale czy moge to użyć również do Malawi?  
    • Skoro jeden pokarm jest dobry dla wszystkich ryb to jak ma się do tego obsada niepasująca żywieniowo...
    • Testowałem różne pokarmy i ostatecznie zdecydowałem się na pozostanie przy pokarmie polecanym między innymi przez @triamond czyli Aller Futura w granulacji 0,9-1,6mm. Następnym razem tylko kupię w tej większej granulacji  Pokarm rewelacyjny wg mnie. Jak ryby zaczęły na nim żerować to teraz po wrzuceniu czegokolwiek innego jedzą jakby się na mnie obraziły  
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.