Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam. 

Jestem nowy i proszę o wyrozumiałość :).

W ciągu kilku miesięcy chcę uruchomić Malawi.  Zbiornik 120x50x50. Obecnie posiadam ok. 100l zbiornik (taki typowy byle jaki). Kilka miesięcy temu zakupiłem hw 303 z lampą ( z myślą o malawi) .  W sumie to tylko czekam na oświetlenie. 

Planuję przenieść całą wodę z obecnego akwarium oraz tenże filtr już pracujący.

Nie chcę się spieszyć za bardzo bo przy starcie tego baniaczka zgonów miałem od gromA. Poznałem co to testy na No3 i No2.

K... byłem zielony. A czytając wasze posty to k.... bardzo zielony :).

Pytania:

Czy ten filtr zda egzamin?

Przeszczep baniaczka także zda egzamin?

 

Opublikowano
1 minutę temu, tacek napisał:

Czy ten filtr zda egzamin?

Przeszczep baniaczka także zda egzamin?

...witam serdecznie. Filtr jako biolog zda egzamin spokojnie ale będziesz musiał pomyśle jeszcze o filtracji mechanicznej. Pewnie nie o przeszczep baniaczka chodzi tylko o przeszczep biologii:) Ale też zda egzamin...

Wszystkie nurtujące Ciebie pytania zadawaj w odpowiednich działach.

Opublikowano

Witaj dobrze kombinujesz z umieszczeniem stabilnego filtra w nowym baniaku.
Filtr pewnie zda egzamin jeżeli nie przesadzisz z ilością ryb.
Jeżeli wiesz co to No3 i No2 to rady są zbędne.
Życzę powodzenia i zadowolenia z akwarium.:biggrin:

Opublikowano

Witaj na forum :) Jak poprzednicy potwierdzam, że przeniesienie biologii pomoże w starcie, ale nie używaj lampy bo u nas glony to pożądana rzecz (oczywiście te dobre glony) i jak masz skały, podłoże też przenieś do nowego zbiornika. Całej wody nie przelewaj bo nie ma takiej potrzeby. 

Opublikowano

Podłoże i skały będą nowe. 

Piasek, zastanawiam się nad piaskiem z pobliskiej piaskowni, wszak Bukowno na piasku stoi ;)W ostateczności zakupię w markecie do piaskownicy. 

Co do skał to raczej otoczaki. 

 

 

 

 

Opublikowano (edytowane)

Witaj na forum!

W sumie to koledzy odpowiedzieli na twoje pytania ;) ,ale ja jeszcze podpowiem żebyś celował przy wyborze piasku w granulacje 0,8-1,2mm...Piasek mniejszej granulacji może tobie fruwać po zbiorniku...

No i nie zapomnij o podkładzie pod kamienie na dno zbiornika...

Co do filtracji to zapewne jeszcze tobie będzie potrzebny falownik lub mocny mechanik+gąbka do zmiatania zanieczyszczeń z dna zbiornika...

W razie wątpliwości śmiało zadawaj pytania...Pomożemy :D... 

 

Edytowane przez egon44
Opublikowano

Na spodzie gąbka na niej wata potem zeolit.

Druga kieszeń węgiel i dla uzupełnienia ceramika.

Na samej górze tylko ceramika ok. 1.5 litra.

Co do jaka ceramika (nie pamiętam) dałem za nią ok. 30zł.

Wczytuje się w temat o kaseciaku. Ciężko trawie, ale coraz więcej rozumiem :) .

 

Opublikowano
2 godziny temu, tacek napisał:

Na spodzie gąbka na niej wata potem zeolit.

...z pierwszego postu wynika ,że dopiero będziesz startować z akwa. W związku z tym nie polecam na start zeolitu bo on wiąże chemicznie amoniak co nie ułatwia na starcie cyklu azotowego. Potem jak będziesz chciał to możesz go dać z tym ,że wtedy wymieniaj co ok. 3 miesiące. Zeolit cechuje się dobrą wymianą kationów w tym amonowych co w jakiś sposób  je wiąże ale w pewnym momencie uwalnia je jako NO3. Stąd polecany okres 3 miesięcy i wymiana na nowy . Czyli ze złoża chemicznego robi się złożem biologicznym.

Na start nie dwaj go.

 

Opublikowano
3 godziny temu, tacek napisał:

Na spodzie gąbka na niej wata potem zeolit.

Druga kieszeń węgiel i dla uzupełnienia ceramika.

Na samej górze tylko ceramika ok. 1.5 litra.

Co do jaka ceramika (nie pamiętam) dałem za nią ok. 30zł.

Wczytuje się w temat o kaseciaku. Ciężko trawie, ale coraz więcej rozumiem :) .

 

No ja Andrzeju widzę to nieco inaczej:D

Kolega ma dojrzały w pełni biologiczny kubeł HW303 z UV który mu hula od miesięcy w baniaczku 100l z jakimiś tam rybciami a chce się przesiąść do baniaka 300l i podpiąc do nowego baniaka ten dojrzały kubeł.

W związku z tym nie ma mowy o starcie czy restarcie tylko tak jak jest na każdej wystawie akwa.

ktoś daje dojrzały kubeł a reszta wszystko nówka - szkiełko ,woda, piasek ,kamień, tło - jak gotowe wpuszczamy ryby i po sprawie.

bujnie tylko NO2 i po tygodniu zapominamy o biologii.

Zrób kolego dokładnie tak jak robimy to na wystawach co opisałem - żadnej starej wody ewentualnie jak ci pasuje to tylko piach z tej 100tki możesz przenieść ale on musi pójśc na wierzch nowego bez mieszania.

Tu mnie Andrzej popraw jak błądzę ale chyba w kubłach HW woda najpierw idzie na dno a potem przez kosze do góry do pompy. 

Dobrze że Krzysztof się pytał co w kuble bo już tam zrób przemeblowanie.

Otwórz go i tak

pierwszy kosz od dołu to te 1,5l ceramiki ale to duży nadmiar który szkodzi - powinno zostać 1 litr 

potem pusty kosz:D bez węgla i tej drugiej ceramiki - on w przyszłości będzie na 1l Purolite

na samej górze  gąbka bez waty i zeolitu:D

ale na zasys kubła czyli element oznaczony 15 kup gąbkę prefiltr by ci w kuble nie zbierały się zanieczyszczenia a ryby nie zrobiły kotnika.

to zrób od razu nie czekając na oświetlenie i przenosiny do 300tki.

to UV jest zbędne i wyłącz bo zabija glony i bakterie w tym nitryfikacyjne które szukają miejsca w baniaku by usadzić dupska na nowym piasku i w złożach. - to był zbędny wydatek.

 

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dawno się nic nie działo w tym temacie, a to z powodu mojej choroby. Która mnie dopadła w czerwcu zaczęło się, od przeziębienia potem zapalenie płuc i tak mnie trzymało praktycznie do końca sierpnia. Nie ruszałem się właściwie z łóżka i schudłem ponad 20 KG do tej pory nie wiem co mnie tak uczuliło. Więc moje prace ograniczyły się tylko do karmienia, ale ryby przetrwały moją nie dyspozycje bez problemu. Teraz od kilku dni obserwuje mnóstwo młodzików za równo żółtych jak i pomarańczowych. 
    • Obsada: Aulonocara fire fish + Aulonocara ob marmalade Polecicie dietę? Hodowca (z Żor) polecił mi Discus red booster granules dla lepszego wybarawnienia.
    • Ooo... mam blisko do kolegi, 1,5h drogi i oglądanie na żywo 😉
    • Tło jest kosmiczne! Jak byś chciał to mogę Ci przywieźć do Częstochowy kilkanaście sztuk Tramitichromis intermedius kambiri (jestem w każdy poniedziałek) . Mają około 1-1,5 cm. Oczywiście za darmo  
    • Rewelacyjnie wygląda nowa odsłona👍 wszystko się ze sobą ładnie zgrywa. Tło chyba wyszło z pod ręki AquaDan? Sądząc po aranżacji celujesz raczej w non mbune🙂
    • @ziemniak Świetnie to wygląda, ta duża ilość roślin na górze też. 👍 Doniczki nie przeszkadzają w obsłudze akwarium, stojąc na szybach nakrywkowych? Jeśli jest nieco miejsca z tyłu nad akwarium, to pomyślałbym o dorobieniu 1-2 niewielkich modułów do przyklejenia na ścianę, jakby przedłużenia skał ponad powierzchnię wody - moim zdaniem wyglądałoby obłędnie. I hydroponikę zrobiłbym na całej długości, tak jak masz teraz te rośliny. 😀 Takie korytko, coś jak u mnie, no ale trzeba by robić pokrywę. P.S. Zdjęcia znad jeziora, w stopce - też świetne. 💪
    • Tło zarośnie glonami i będzie wyrywać z butów. Super. Kto robił Ci tło, czy to dzieło Twoich rąk? 
    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.