Skocz do zawartości

Przeszczep biologi


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Chciałbym przerzucić moje roczne akwa 30 litrów do nowego 200 i tak wystartować wszystkimi filtrami.

dodatkowo cała woda i piasek.

reszte wody (nalanej jako pierwsza)

wode uzdatniłbym preparatem potem dodał reszte i wszystko włączył, nowe filtry powinny się zaszczepić,

czy dobrze myślę?

Opublikowano

Kolego zamiast tak kombinować,to ja zrobiłbym tak-

Do 200l dałbym nowy piach+ten z akwarium 30l wysypałbym na wierzch nowego z racji że w nim są osadzone bakterie,więc powinno to w mniejszym czy większym stopniu przyśpieszyć dojrzewanie...

Wodę bym nalał prosto z kranu przez korpus narurowy z wkładem węglowym(tu na grupie nazywamy to ''Ustrojstwo do nalewania wody'' :D,wtedy uzdatniacze zbędne...

Gąbki z filtrów dojrzałych z tego akwarium 30l wypłukałbym w zalanym 200l,jeszcze bym dodał dodatkowo bakterie+pożywkę dla nich...

A potem bym po prostu czekał na ustabilizowanie biologiczne+w między czasie badanie parametrów dobrymi testami kropelkowymi...

Czasem zbędne kombinowanie prowadzi do większych kłopotów,niż normalny prawidlowy start baniaka...


Finito ;)...

Opublikowano
Egon po co płukać gąbki w czystej wodzie? Raczej wypłukać w starej -pozbyć się brudu i przelożyć do nowego akwa.

W gąbkach znajdują się bakterie,a cały syf z ich wypłukania w nowo zalanym zbiorniku służy jako pożywka dla bakterii...


Zawsze tak robię i start nowego zbiornika przebiegał bez żadnych komplikacji...

Opublikowano

W moim przekonaniu mamy do czynienia z typowymi przenosinami biologii nitryfikacyjnej.

Robimy to zawsze przy okazji wystaw, targów gdzie do nowego akwarium najczęściej z nowym wystrojem czyli piasek, kamienie i woda z kranu wpuszczamy ryby od razu jak tylko temperatura wzrośnie do choć 24C. i dajemy albo chodzący od dawna kubeł albo choć 1 litr jego wkładu ceramicznego co by to nie było.

Jest to za każdym razem dowód że nie jest to start a przeszczep czyli przenosiny biologii.


Do nowego 200l potrzeba 0,5l starego złoża z tej filtracji jaka była w tej 30l. Nie wiem co to jest i ile ale 0,5l wystarczy nawet jak to zwykłe rurki ceramiczne po 6zł/l czy grys lub lawa wulkaniczna. Nowoczesnych wynalazków typu JBL MicroMec ( pow. 1200m2/l) może być o połowę mniej bo mają powierzchnię dla bakterii 2x większą niż typowe złoża z Matrixem na czele.

Cenny też jest 1 cm wierzchni piasku ze starego baniaka oraz gąbki.

W tych trzech miejscach skupia się niemal cała biologia choć jest wszędzie na tle, kamieniach w przewodach do kubłów.

Reszta jest bezwartościowa i przenosi tylko syf ,azotany i fosforany wraz z g....

Podkreślam - stara woda nie jest wyjątkiem i vide powyżej;)


Jak to przeniesiesz i jak umiejscowisz to obojętne byle 100% nowej wody było nalane przez ustrojstwo z węglem lub najpierw użyto uzdatniacza kranówy - to dla bezpieczeństwa.


Możesz dać bakterie nitryfikacyjne ale podkreślam tylko te bez pożywki więc albo Seachem stability albo Prodibio Biodigest bo wiemy że te nie mają pożywki.

Dlaczego tak ważne by bakterie były bez pożywki - bo od 2 dnia możesz tam wpuścić ryby które z pierwszym "oddechem" przez skrzela wydalą od razu amoniak. A nie trzeba nam "dwu amoniaków" czyli tego jak dużo ryb i tego z pożywki który jest razem z bakteriami.

Opublikowano

Będzie tak

Woda nalana nowa/uzdatniona (nie mam jeszcze ustrojstwa), przeniosę cały piach bo go tam nie ma za dużo i filtr wewnętrzny który tam pracował,

aquael fan-1 Plus z gąbką o wymiarach 10cmx10x13h

no i Prodibio Biodigest posiadam.

Teraz pytanie, jak długo biologia będzie przechodzić na nowy filtr ?

Zrobiłem kasete z gąbką i ceramiką

Opublikowano

Tak jak pisał Henio, jeśli masz tej sprawnej biologii 0,5l to wrzuć to do kaseciaka, piasek przenosisz więc rozsyp go po całej powierzchni nowego piasku. Uruchamiaj baniak i zarybiaj, kontroluj parametry No3/No3 w razie czego wspomagaj się bakteriami Biodigest i podmianami wody.

Opublikowano

Kolega pisze, że ceramiki tam nie ma. Jest gąbka z Fan'a. Badojaro, ja bym gąbkę z filtra położyła pod ceramikę w kasecie.

proces dojrzewania na pewno będzie szybszy, ale nie będzie to moim zdaniem typowy przeszczep bo trzeba będzie mimo wszystko dłużej poczekać. Ile ? Grom wie, testy Ci powiedzą.

Chyba że ilość bakterii na tak niewielkiej gąbce wystarczy - ja mam osobiście wątpliwości i czekałabym na powiększenie kolonii tych drobnoustrojów na ceramice.

Opublikowano

Jarku jak jest tak jak rozumiemy że w tej 30l nie ma żadnej ceramiki tylko Fan1 z gąbką to od miesiąca powinno w tej 30ce wisieć w worku 0,5l ceramiki a fan powinien na to dmuchać:D .

a nie teraz oczekiwać że ci ktoś poda ile czasu ta ceramika będzie się zasiedlała bakteriami.

Nie wiemy ile było życia w tej 30ce a ile wpuścisz od razu do tej 200ki ale nawet jak dasz typową obsadę dorosłą do 200l to biologia to udzwignie bez dwu zdań. Ten piasek na wierzchu i gdziekolwiek w przepływie wody gąbka 10x10x13cm to ogromne złoże biologii.

Jak zawsze odnotujesz niewielki i chwilowy wzrost NO2 który zawsze występuje po gwałtownej zmianie zarybienia ale to nigdy nie prowadzi do problemu " wpuszczenia ryb do surowego baniaka" przed czym zawsze przestrzegamy.

Nawet na zdwojone podmiany wody nie musisz być przygotowany wystarczy jak kupisz albo już używasz uzdatniacz kranówy Kordon Amquel lub Seachem Prime - te na pewno detoksykują i NH4 i NO2 a nawet ciut NO3 więc do roboty kolego:D bez lęku.

Opublikowano

Akwa uruchomione,

gąbka i piasek z dojrzałego przeniesione, teraz czekam na testy bo jeszcze nie kupiłem i zobaczymy czy to wszystko gra.

kamoli jest za mało ale narazie mi się podoba, dodam jeszcze z połowę tego co jest

3a38d30fe5936516med.jpg

otoczaki z Soły wygotowane

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Od lewa do prawa fajny pomysł. Kiedyś próbowałem coś takiego zrobić i nie udało mi się. Okazało się że mam za krótki baniak do symulacji takiego wschodu i zachodu albo za mało dałem ledów. Wysłane z mojego RMX3301 przy użyciu Tapatalka
    • Odnoszę się tylko do akwarium 180cm Jak chcesz połączyć L. Perlmutta, który dorasta raptem do 11cm. Z mdokami, które w moim akwarium samce mają po 18cm? Jeżeli chcesz coś w jasnym żółtym , złotym ubarwieniu, to zamiast Labidochromisów, proponuję nimbochromis venustus. A z mdoki są bardzo problematyczne w utrzymaniu ich w zdrowiu, oczywiście moim zdaniem i piszę tutaj tylko o moim doświadczeniu z tymi rybami. Pierwszy raz kupiłem stado 12ryb, po krótkim czasie zostało kilka szt. Które przeżyły do max rozmiarów. Później postanowiłem odbudować stado. Kupiłem kolejne kilkanaście rybek i wpuściłem do akwarium przejściowego, aby tam podrosły - padały jak muchy i po pewnym czasie nie zostało z nich nic. Nie poddałem się i długo szukając kupiłem kolejne 8szt. Takich odchowanych 8cm. (Ryby z Holandii) Aby je wpuścić od razu do dużego akwarium. Po 2mc z 8szt. Zostało mi 3szt i pływają do dzisiaj z 5 starszymi dorosłymi mdokami. Nie wiem, może tylko u mnie, ale te ryby są bardzo wrażliwe. Aby uzupełnić niebieski kolor w akwarium - samce i samice niebieskie, kupiłem stado cyrtocara moori. Kolorem tułowia nie odbiegają od ndok, lepiej pływają, bo mają temperament i przede wszystkim -nie zdychają. W dużym akwarium aktualnie pływa 5szt. Takich około 12cm. Dokupiłem też 16szt małych rybek, takich 3cm. Które aktualnie pływają samodzielnie w przedszkolu 200l mają już około 5-6cm i dalej rosną, w dodatku ani jedna z 16szt nie padła. Podrosną do około 8cm i wpuszczę je do reszty obsady. Ogólnie ryby z gatunków non - mbuna wolno rosną, a już cyrtocara wybitnie wolno rośnie. Do 0.5cm miesięcznie. W dodatku nie każdemu, podoba się garb tłuszczowy na czole tych ryb. Mi akurat się podoba.
    • Zgadza się, ale ja miałem na myśli początkujący z naszym biotopem.
    • Zdecydowanie, 3 to za dużo do Twojego akwarium. Skoro piszesz, że wolałbyś mniejsze gatunki, a więcej osobników, to na pewno odpada Acei, również dlatego, że po prostu rośnie za duży na ten litraż. Do Saulosi dobrym towarzystwem w Twoim zbiorniku byłby np. Labidochromis Perlmutt, fajna i ciekawa rybka. Możesz spróbować też że wspomnianym przeze mnie Maingano.  Dwa gatunki po 10-12 sztuk maluchów i celować w dwa haremy, po jednym z każdego gatunku.
    • Dziękuję za rady, jeśli zostanę przy 2 gatunkach, po ile sztuk może zostać? Czy 3 to już za duża liczebność?  
    • @Bartek_De założyłem że jak ktoś miał do czynienia "latami" z akwarystyką to już nie jest początkujący 😉😃
    • Też mi się tak wydaje, może Maingano do towarzystwa Saulosi, jeśli pozostać przy niebieskim?
    • Najprawdopodobniej w tak małym akwarium i źle dobranej obsadzie ryba jest nękana ewentualnie odczuwa pogarszanie się parametrów wody .  Masz ryby z różnych biotopów. Co się zmieniło? Zmieniło się to , że ryby dorosły , zmieniły się też parametry wody bo nie wierzę aby Twoja filtracja była właściwa patrząc na ten filterek. Tak jak napisał @yaroryby dorosły w złych warunkach i  się po prostu męczą  bo zmieniły się parametry i ubyło im miejsca .  Poczytaj wskazany link i zastanów się czy na pewno chcesz tak trzymać ryby i z jakiego biotopu. Nie chcesz się zrazić to działaj .
    • Poczytałem , poobserowałem, wziąłem też pod uwagę ryby, które mam w swoich zbiornikach.  Z uwagi że posiadam zbiorniki, w których posiadam młode  rdzawe, maingano, perlmutty, cynotilapie zebroides cobue (100x50x50 do likwidacji jeśli postawie 180cm) oraz w 120x50x50 copadichromis trewavasae lupingu oraz yellowy. To ostatecznie u mnie będą 2 akwaria. 120x50x50 oraz w/w 180x50x50.   Z uwagi że w 120cm mam copadichromis trewavasae lupingu wraz z yellowem od ponad 2 lat pora na jakieś zmiany. Nie ukrywam że z yellowami jestem już od blisko 4 lat i mi się przejadły. Także widzę 2 rozwiązania: -OPCJA 1 W 120x50x50 Zostawić copadichromisa trewavasae lupingu F1 dopuścić np. Labidochromis perlmutt (pasuje pod kątem żywieniowym) w miejsce yellowa.   A w 180x50x50 zrobić mbuniaka np. ze stadkiem acei luwala lub itungi. Do tego dokupić sobie "szefa" protomelasa steveni taiwan reef oraz z 2 gatunki mbuny pośród ryb: cynotilapia, maingano , rdzawy lub kolejne marzenie (Metriaclima msobo lub Fainzilberi)    - OPCJA 2  W 120x50x50 zrobić typową mbunę pośród rdzawego maingano cynotilapii.   W 180x50x50 zakupić placidochromisa mdoke white lips + aulonocare i np. dorzucić pasującego żywieniowo Labidochromisa perlmutta czyli zrobić non mbuniaka ale... wtedy muszę też sprzedać copadichromisy z 300l.  
    • No dobrze ale co się zmieniło co się dzieje tej rybce   
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.