Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam. Zamierzam zrobić pokrywę pcv do nowego akwarium(które dopiero będę zamawiał) 180x50x50. Chce użyć pcv 10mm. W prawym rogu akwa. będę miał filtr kasetowy do którego będę musiał mieć łatwy dostęp. Pytanie

- czy górę pokrywy podzielić na dwie czy trzy części?

- jak zamocować oświetlenie led na osobnej belce, czy może na pokrywie

- wieko zrobic podnoszone całe po szerokości czy tylko przednie części np. połowę

- może ktoś ma podobną pokrywę i chciałby się podzielić zdjęciami i doświadczeniem.

Z góry dziękuje za odpowiedzi

Opublikowano
Witam. Zamierzam zrobić pokrywę pcv do nowego akwarium(które dopiero będę zamawiał) 180x50x50. Chce użyć pcv 10mm. W prawym rogu akwa. będę miał filtr kasetowy do którego będę musiał mieć łatwy dostęp. Pytanie

- czy górę pokrywy podzielić na dwie czy trzy części?

- jak zamocować oświetlenie led na osobnej belce, czy może na pokrywie

- wieko zrobic podnoszone całe po szerokości czy tylko przednie części np. połowę

- może ktoś ma podobną pokrywę i chciałby się podzielić zdjęciami i doświadczeniem.

Z góry dziękuje za odpowiedzi




Na razie wykonałem dla siebie jedną pokrywę, do dość małego zbiorniczka bo 72l.

Zakładam że chcesz użyć spienionego PCV a nie twardego ;)

Ale wydaje mi się że spienione grubości 10mm to za toporne będzie. Zapłacisz majątek za taką pokrywę, będzie bardzo odstawała od szyb, co raczej nie poprawi wizerunku baniaka. Cięcie tego nożem przysporzy Ci sporo kłopotu. A odpowiednia konstrukcja spokojnie utrzyma 5mm.

Ja mam pewne koncepcje pokrywy do głównego baniaka 140x40cm i są one oparte o spienione PCV grubości 5mm. Nie będę na razie publikował pomysłu, bo nie jest sprawdzony w praktyce a tylko namiastką jest pokrywka na ten słoiczek 72l.

Mogę tylko zdradzić, że u mnie będą otwory techniczne (już przetestowane) w newralgicznych punktach, czyli nad kaseciakiem i do karmienia. W przypadku czyszczenia szyb będę zdejmował całość.



ps. dodam jeszcze, że chciał bym aby oświetlenie było częścią szkieletu całej pokrywy.


ps.2 wrzucam zdjęcie tej mniejszej

25329379062_a1e61e4410_h.jpg

Opublikowano

Na razie zbieram info. Korone mozna zrobić z 10 mm a maskownice zewnętrzną z 5mm aby nie wyglądało topornie. Chociaż to jednak 1.8m długości. A finansowo liczyłem ze potrzebuję niecałe 2m kwadratowe to jest okolo 200 złotych. Dziękuję za zdjęcia jednak ja muszę miec wiekszy dostęp do zbiornika bo nie mogę za kazdym razem przy czyszczeniu ściągać pokrywy

Opublikowano

Tak właśnie zrobiłem w swoim zbiorniku, z tą różnicą, że maskującą zrobiłem z trójki. Chodziło oczywiście o lekkość konstrukcji (wizualną). Korona o wymiarach dokładnie zbiornika jest zrobiona z 10 mm i na to poszła maskownica z 3mm. Pokrywę po długości podzieliłem na dwie części, otwierana całą szerokością - doskonale się sprawdza przy pracach w zbiorniku. Belkę led mam opartą o kątowniki z PCV przyklejone do boków pokrywy. Belkę mogę dowolnie przesuwać itd. Nie mam żadnych "roboczych" zdjęć, ale może przydadzą się zdjęcia na gotowo :)

post-10108-14695728530986_thumb.jpg

post-10108-14695728531837_thumb.jpg

post-10108-14695728532591_thumb.jpg

  • Dziękuję 1

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dzięki, ale do dawnej formy już raczej nie wrócę. W piątek byłem prywatnie na badaniach na alergeny, i za miesiąc mają być wyniki. To się okażę co z otoczenia mnie uczula. 
    • No i świetnie, oby każdy akwarysta miał takie wsparcie najbliższych. 😂 Jeśli ktoś z rodziny ma długie ręce, to nawet nie myśl o wysokości zbiornika 60 cm, tylko od razu 70. 😀
    • W sumie to mnie długo namawiać nie trzeba było, rodziny też bo się okazało że zawsze chcieli moi rodzice mieć większe akwarium . Tapatalkowane.
    • To w takiej sytuacji tym bardziej będziemy namawiać na duże akwarium. 😜 Tym bardziej, że będzie to również rodzinne zaangażowanie, z tego co Kolega pisze. 
    • Znaczy, (mogłem w sumie to powiedzieć od razu) jakiś już baniak z "malawi" jest, tyle że bardzo mały (100l) więc jedynie saulosi w nim pływa (zresztą już jedna samica ma narybek). Jakieś doświadczenie jest, co prawda bardziej ojca niż moje, ale wiem że w razie co to mnie nakieruje. Mam tak samo zamiar kupić książkę od Tan-Mal'a, więc też się nią pewnie doedukuje chociaż trochę. Czytałem do tej pory książkę "Back to Nature: Guide to Malawi cichlids", co prawda książka już trochę lat ma ale podstawy się raczej nie zmieniają. Też fakt faktem kto powiedział że nie mogę mieć 3 akwarii, w tym jednego u siebie (chociaż musiałbym się nakombinować aby znaleźć na nie miejsce). Tapatalkowane.
    • Do 240l trzech gatunków bym nie pchał, ale to samo mi przyszło do głowy - pierwszy baniak (w tym taki po długiej przerwie) jest zawsze poligonem doświadczalnym. Zasady biologii w środku się nie zmieniają, więc przynajmniej ryby nie płacą życiem za eksperymenty ogarniętego akwarysty, ale technika i kreatywność idą do przodu jak głupie. Przykład: tło. Osiem lat temu wypalałem acetonem styropian do pomalowania plakatówkami i wsadzenia za szkło żeby było wrażenie głębii, pięć lat temu robiłem tło z czarnego spienionego pvc, a dzisiaj praktycznie każdy ma wewnętrzne strukturalne.  Na miejscu kolegi @Radiowski kupiłbym przechodzone 240 350l (tylko kilka centrymetrów różnicy w rozmiarze, a spora w litrażu) i zaczął od niego we własnym pokoju, a w międzyczasie zbierał finans i doświadczenie na coś co będzie gniotło jajca w salonie.  
    • Poprawione. W sumie to sam mogłeś zmienić. Edytując pierwszy post, autor ma możliwość zmiany tytułu, ale trzeba to zrobić w ciągu 24 godzin od publikacji, potem już tylko moderator.
    • Proszę o poprawienie tytułu, oczywiście miało być Naturefood 😉
    • Pytanie o pokarm z tytułu, czy ktoś stosuje?  Z racji że ryby mam coraz większe, chciałem przejść na rozmiar L, niestety ten pokarm ewidentnie nie podpasowal moim podopiecznym.  Wcześniej karmiłem rozmiarem S i M i ryby się dosłownie zabijały o niego, a teraz jakoś bez entuzjazmu. Wręcz go wypluwają i to takie osobniki 15cm. Wg mnie nawet jakoś dziwnie pachnie, tak sztucznie, a nie "rybnie".  Może to moje subiektywne odczucie, ale chyba nadaje się tylko dla ryb 20cm+
    • Moim zdaniem, nie ma co chłopaka namawiać na jakieś duże akwarium. Niech zacznie spokojnie - akwarium 240l też już jest spoko na początek przygody. Można w nim śmiało trzymać 3 gatunki mbuna, zaznajomić się z biotopem, nauczyć obsługi akwarium oraz pielęgnować ryby. A jeżeli złapie bakcyla, to zawszę ten zbiornik można sprzedać i iść w większy. Co do nośności stropu - to uważam, za akwarium do 500kg. Może stać byle gdzie i każdy strop to wytrzyma. Oczywiście jak podłoga jest nie pewna, to można położyć płytę np. OSB 22mm. Tam gdzie ma stać akwarium, aby było stabilnie. Ja tak właśnie zrobiłem, tylko moje akwarium jest dużo większe, bo 1047l. Dom mam szkieletowy i u mnie strop też jest z płyty OSB. Inny przykład - czasami podczas imprezy rodzinnej siadają 4 osoby na wersalce, w tym może usiąść 3 grubych wujków. Wersalka jest wsparta tylko punktowo do podłogi i jeszcze nie słyszałem, aby ktoś z takim meblem spadł piętro niżej. Jak sobie składamy życzenia podczas no. Imprezy urodzinowej, to też czasami w kolejce czeka sporo osób w przedpokoju i jakoś nikt nie wpada do piwnicy. A czasami bywa, że jest między nami ktoś, który waży grubo ponad 100kg i stoi tylko na małej powierzchni swoich stóp 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.