Skocz do zawartości

Poważny problem z narurowcem


ryba1

Rekomendowane odpowiedzi

Jakiś czas temu miałem akwarium roślinne. Przez około pół roku dozowałem CO2 poprzez DIY reaktor zrobiony z korpusu. Po tym czasie korpus od środka zrobił się szorstki i matowy tak jak u autora wątku. Zmatowieniu uległa tylko ta przeźroczysta część korpusu. Górna oraz rurka PCV zamontowana w środku pozostały nienaruszone. Dodatkowo po odkręceniu czuć nieprzyjemny zapach.

Tak więc mój przypadek jest drugim..

I nie wiem co jest tego przyczyną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie nazwałbym tego drugim takim przypadkiem. Zmatowienie to jedno ale zżarcie rurki pcv to już inna kwestia. Gdzieś przecież to rozpuszczone pcv musiało się podziać.

Jak długo trwał proces trawienia tej rurki od nowości do stanu ze zdjęcia? Czy to jest pierwszy przypadek czy to się powtarza? Może jakaś wadliwa partia? No już sam nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalej nie padła odpowiedź czy w tej wodzie żyją ryby? Jeśli tak to nie wierzę, że coś w niej rozpuszcza plastik a rybom nie szkodzi - chyba, że masz ryby z miejscowości Prypeć?


Pisał, że pływają. Nawet normalnie pływają. Przypadek dość ciekawy. Ale nie ma co łączyć wadliwej partii bo nie wierzę, że trzon od sznurka był z jednej linii z korpusami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....i tak nie odpowiemy sobie na to pytanie. Każde tłumaczenie może być zarówno mniej i bardziej prawdopodobne. Może to być tak jak pisał Sebastian,że jest to jakaś wadliwa partia ale to i tak nie jest odpowiedzią konkretną na nurtujące nas pytanie. Może po prostu warto napisać ( zasygnalizować problem) do producenta? Ale i tak nie wierzę ,że dadzą konkretną jasną odpowiedź bo takich rzeczy się nie ujawnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisał, że pływają. Nawet normalnie pływają. Przypadek dość ciekawy. Ale nie ma co łączyć wadliwej partii bo nie wierzę, że trzon od sznurka był z jednej linii z korpusami.


Nie rozumiem ciebie Seba. Nawet jak teoretycznie ta Dąbrowianka Górnicza zawierałaby aceton który nadtrawia i rozpuszcza pcv i większość tzn plastików miękkich to wystarczy spytać menela czy denaturat szkodzi:D

każdy odpowie że nie:D a "jagodzianka jest silnie skażona acetonem - a menel żyje i pije.

Ale to tylko przykład bo Wodociąg z Dąbrowy Górniczej czerpie wody z tylu różnych miejsc że na wiele może trafić rozpuszczalników do plastiku. Jednak to Zagłębie więc różne ścieki tam pod spodem płyną.

Aceton podobnie jak etanol nie jest trujący ani dla ludzi ani dla ryb oczywiście bez przesady.

To takie samo żródło węgla organicznego jak wódka lana w metodzie VSV a ryby i nawet koraliki morszczaków w tym żyją.

Ciekawe że ten wodociąg ryby nigdzie nie publikuje żadnych wyników pomiarów kranówy. Na miejscu autora jednak bym drążył temat kranówy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A masz może jeszcze stare opakowanie po tym wkładzie sznurkowym. Jestem ciekawy z czego zrobiona była ta kratka po sznurku. Na pewno nie było to PCV czy PP. Te materiały nawet trudno rozpuścić rozpuszczalnikami organicznymi. Możliwe, że wykonane było z jakiegoś tworzywa pseudo celulozowego.


Nawet jak teoretycznie ta Dąbrowianka Górnicza zawierałaby aceton który nadtrawia i rozpuszcza pcv


Kto Ci takich głupot nagadał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.