Jump to content

saulosi i msobo


florek91
 Share

Recommended Posts

Witam po dośc długiej pszerwie .

Po nadrobieniu zaległości z forum stwierdziłem że czas napisac mój post i znaleść odpowiedz na moje pytanie .


Tak więc po drobnym remanęcie w akwarium (240l) zostało mi 5 saulosi(2+3) . Chciałbym zrobić akwarium dwu gatunkowe myślałem o dodaniu msobo ale zdania na temat tego gatunku są podzielone i nie wiem czy niebędzie mi się krzyżować z saulosi ?


Czy msobo to pseudotropheus czy maylandia ?


Czy mogę trzymać saulosi razem z msobo ?


Jeżeli nie polecacię mosbo to powiedzcie jaki moge dodać gatunek ?

(odrazu uprzedzam że takie gatunki jak rdzawe,red-red i yellow odpadają)


Pozdrawiam


i czekam na odpowiedzi, mam nadzieję że będą liczne :D

Link to comment
Share on other sites

Raczej odradzam. Oba Pseudotropheusy, bardzo zbliżone ubarwienie... raczej nie :( A jakieś masz sprecyzowane poglądy na temat tego drugiego gatunku?

Link to comment
Share on other sites

harisimi

Te dwa gatunki nie powinny się krzyżować ale jednak podobieństwo kolorystyczne samic może takie zachowania prowokować przynajmniej przez jakiś czas tzn dopóki msobo nie będą miały pełnej wielkości. przy odpowiednim haremie nie powinno jednak do tego dochodzić jednak ryzyko istnieje.


A może metriaclima sp. msobo ;). Pseudotropheus to stara nazwa wypierana przez nowe ... jednak dwie maylandia ( popierana przez Andreasa Spreinata ) i metriaclima ( popierana przez Ada Koningsa ). Zwolennicy Edka wpisują jego nazwę zwolennicy Andrzejka jego ;). Sprzedawcy często także starą. Poprzedni jednowładca klubu autorytatywnie na podstawie jednego artikla uznał, że prawidłowa jest nazwa Maylandia ale już Marzena Kielan przychyliła sie ku Edkowi. Osobiście czytałem już na ten temat wypowiedzi kilku naukowców i ... jak dla mnie każdy ma racje ;). Czytając zwolennika nazwy Maylandia widzi sie jego argumenty natomiast kontrę Metriaclimowca to wydaje sie ze on ma racje. Nie wtrącam sie w spory wielkich bo a nóż któryś pozwoli mi nosić za sobą płetwy w czasie jednej z podroży i co ja mu wtedy powiem ... powiem źle i wyrzuci mnie krokodylom na pożarcie :mrgreen: Tak poważnie to aby zająć stanowisko należałoby przestudiować historię publikacji naukowych które rozogniły ten spór a także poznać zasady uznawania nazw w światku naukowym. Spór pewnie rozstrzygnie za jakiś czas jakaś komisja a do tego czasu po prostu trzeba pogodzić się z dwu nazewnictwem.

Link to comment
Share on other sites

tak czytam o tych ryzykach krzyżówek... Mam u siebie saulosi 3+9 i jak do tej pory nie uchował się jeszcze nawet jeden maluch :? pewnie gdybym odławiał inkubujące samice to miałbym już pewnie z tysiąc młodych 8) ale po co? i komu? Jak dla mnie jedynymi kryteriami doboru obsady jest dieta i ew. nadmierna agresja która w każdym zbiorniku może byc zupełnie różna...

Link to comment
Share on other sites

harisimi

Bo nie wychoiwujesz młodych i nie wychowują ci się w sposób naturalny ja miesiąc w miesiac mam w akwa ogólnym 10 - 20 młodzieńców a utylizować 3 cm rybek nie mam sumienia wiec lepiej aby nie były to bastardy ...

Link to comment
Share on other sites

Co do drugiego gatunku to nie mam spycjalnych wymagań praktyczne chodzi tylko o to by rybcie miały ciekawą kolorystykę .


\myślałem o aurorach (pyszczak jutrzenka ) ale te ryby trudno dostać - chyba, że ktoś z was wie gdzie mogę je kupić ?


Jak nie to czekam na inne propozycję :Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Mi na nieszczęście kopuluje wszytsko redy, honi, demasoni, nic nie ubywa, liczba rośnie jak szalona...

Przydalby sie jakis zarlok mlodziezy, bo sam, jej tez nei usune...

Co do Twoich Ps. mozesz miec problem zolte babeczki w czesnym stadium moga prowokowac, wiec.. Raczej rozejrzyj sie za czyms innym w tym akwa..

Link to comment
Share on other sites

harisimi

Samice Neon Spot-a sa całkowicie odmienne i nie ma ryzyka krzyżówek chyba ze będziesz miał same samce saulosi. Ryba ta bedzie dominowała na d saulosi ale nie sa ta killery wiec powinno być OK.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Ziemiojad
   Połączyłem dwa w jednym. Chodzi o kolory, czyli żółty i niebieski i dlatego w akwarium pływają teraz 3 samce ( ca. 10 cm) i 5 samic ( ca. 8 cm) Maylandia lombardoi.  Będzie jednogatunkowe.   
  • Ziemiojad
   I to jest chyba esencja.    Z roślinami było łatwiej 😏
  • Bartek_De
   Może to być Aulonokara, ale głowy nie dam. Może ktoś precyzyjniej określi.
  • Rik
   Takie najlepsze mi się udało zrobić
  • Andrzej Głuszyca
   Po prostu są nie do końca praktyczne. Spójrz na stopkę @Vrzechu.  Możesz śmiało się tym zainspirować jeżeli chodzi o praktyczną stronę i estetykę .
  • Pikczer
   Wyglądają jakby zajmowały połowę akwarium, albo światło tak gra. To są puste "skały", sztuczne? Skąd wszyscy mają takie fajne glony? Popieram, że żwirek dodałby smaku. Te ryby nie będą przesiewać piasku, a nawet jeśli to delikatnie.  A jakie dodać skały to ja nie podpowiem bo u siebie też mam niewłaściwe 😜 Mbuny lubią mieć różne swoje schowki, jakieś prywatne rewiry, nie lubią wspólnego lokum, na pewno kilka osobnych grot sprawi, że będą się czuły "swojsko". 
  • kajper
   Czy pompa 2000l/h pociągnie 2xkorpus narurowy, grzałke.
  • Ziemiojad
   Dzięki koledzy za waszą odpowiedź.  Jednak cały czas mam wrażenie, że te "kamloty" są zbyt duże do mojego akwarium.    Otoczaki? Czy jakieś bardziej kanciaste bardziej do tego pasują? 
  • triamond
   Czyli przy napędzie powietrznym jest  143 l/h /W. Ja przy wodnym mam 276 l/h/W (ale specyficzne warunki... patrz niżej). Podsumowując: sam komin napędzany powietrzem słabo natlenia, ale prąd wody który powoduje ruch powierzchni (komin napędzany powietrzem lub pompa wodna), zapewnia skuteczną wymianę. Twoja pompa 42W (podłączona do kamieni, dających bąbelki o promieniu 2mm? i lecące 1s do powierzchni) da dodatkową powierzchnię wymiany równą ok. 208x60 cm. @piotriola Taka wydajność jest, gdy pompa tłoczy na 30% mocy. Przy 100% mocy  wychodzi już tylko 144 l/h/W  podobnie jak przy napędzie powietrznym. Pewnie przez duże średnice do takiego przepływu w pompie + rura 32mm (wymiar zewnętrzny) + 3 łuki zamiast kolanek + brak różnicy poziomów. Zwykłe pompy zasilane prądem zmiennym, mają symetryczny wirnik, kręcą się w przypadkową stronę po starcie, stąd słabsza wydajność - poniżej 100l/h/W. Lata temu miałem pompę (chyba Sicce) z zapadką. Kręciła się w jedną stronę, wirnik miała asymetryczny, wydajna, ale hałas nie do zaakceptowania - wirnik stukał w zapadkę. Można było wyjąć zapadkę.... ale wtedy nie zawsze pompowała w dobrą stronę, za to cicho... jak to w życiu
  • Bartek_De
   Możesz trzymać Aulonocary z Yellowami. Raz, że pasują żywieniowo, a dwa Yellow to ryba nieterytorialna, która nie wymaga gruzowiska. Aulonocara to ryba z grupy non-mbuna i również nie musisz dla nich budować gruzowiska, przy minimalistycznej aranżacji (dosłownie kilka kamieni) możesz stworzyć fajny zbiornik z ciekawą kolorystycznie obsadą. Co prawda Twoje akwarium nie jest zbyt duże, ale myślę że z tymi dwoma gatunkami mógłbyś spróbować. Nie dodawałbym już trzeciego gatunku. Jest tylko jeden problem, ciężko stwierdzić czy ryba widoczna na filmie w tamtym wątku to Aulonocara, obawiam się, że nie🤔 Nie wiem też czy o tej samej rybie myślimy. Wstaw tutaj zdjęcie tej "Aulonocary" którą chciałbyś zostawić. Blisko Szczecina masz dobrą hodowlę w okolicach Gorzowa Wlkp. Tan-Mal.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.