Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Ciutkę się z Rafałem konsultujemy i nie widzę jakiś zagrożeń.

Dla mnie to dalej kaseciak narożny choć można go powiesić na całej długości wzmocnienia tylnego nawet po środku baniaka więc może to "kaseciak przesuwny":D .

Ma dużą komorę pompy o dnie 2dcm2 więc 1 litr złoża biologii i nawet 1 litr TMBT ( jakby któś chciał) zajmie z podstawką 1cm tylko 11cm od dołu i tam staje pompa - więc bardzo głęboko jest zanurzona.

Po drugie - rzadko na stałe pracujemy na DCT4000 na max biegu, ale sądzę że nawet tak nie siorbnie po tygodniu. Ponieważ gąbkę płuczemy co tydzień to wszystko powinno styknąć - ale wkrótce się przekonamy:D .

Opublikowano

Dzięki, dobrze, że powiedziałeś o tych 5cm, bo chciałem zmniejszyć prześwit! (obecnie mam 5). Kaseciaki będę kleił w przyszły czwartek-piątek bo mam wolne, od razu zdam relację jak to u mnie działa.

Obecnie mam komorę ze złożem o podobnych wymiarach, prześwit jest 5x10cm i obniża poziom wody o 2-3cm na 5 biegu. Ale czasem robię przegonkę kupek po akwarium i wtedy zwiększam moc pompy do max aby wydmuchać jakieś zabłąkane kupki zza kamieni. Wtedy schodzi jeszcze cm niżej, ale nie miałem sytuacji aby zasiorbała. Gąbkę staram się czyścić co 7 dni, jakoś tak mi weszło w krew, że przy podmianie płuczę ją w wodzie z akwarium.

Opublikowano

Dziś nadszedł ten dzień, dzień klejenia kolejnej wersji kaseciaka.

Troszkę odszedłem od koncepcji kwadraciaka, jednak mam za wąskie akwarium żeby sobie wstawiać takiego kolosa. Upchałem wszystko w narożniaku :)

Przelot do komory z biologią 5x10.5cm, dodatkowo na stałe wstawiłem siatkę na krety, żeby mi tam nic nie przelatywało. Choć samo złoże i tak będzie w koszyku z tejże siatki.

25946162841_36cde1ff76_h.jpg


Powstał w mojej głowie także plan zamaskowania filtra drobnymi bardzo płaskimi kamykami.

Pojechałem w tym celu do Brzozowego Raju i niestety zamiast tylko kamyków, przywiozłem także dwie iglice i to nie byle jakie, wyższa najprawdopodobniej wyjdzie 1-2cm ponad lustro wody :)


Także sytuacja wygląda na chwilę obecną tak:


25920046482_592bb0c5d7_h.jpg


25946152231_eb8559cb06_h.jpg

Opublikowano

Cześć , jeśli pozwolicie mogę tu zadać jedno pytanko ?

Przeglądam czasem wasze zmagania w projektowaniu składaniu tych filtrów jednak jednak czegoś nie rozumiem .

Jakie są plusy takiej konstrukcji – to w sumie „pudło” z pompką + coś tam wiadomo , tak czy inaczej to wszystko znajduje się bezpośrednio w akwarium .

Czy nie lepiej coś na podobieństwo zrobić np. w rurze PCV-PVC na zewnątrz zbiornika ?

Pytam bo mam dwa odcinki po ponad 2m rury typowo do wody grubościenna 12mm o średnicy 18cm .

Wystarczy dorobić czy zamówić parę krążków z plexi , bądź spienionego pcv – no wiecie co mam na myśli .

post-16646-14695728170674_thumb.jpg

post-16646-1469572817236_thumb.jpg

post-16646-14695728173816_thumb.jpg

Opublikowano
.

Jakie są plusy takiej konstrukcji – to w sumie „pudło” z pompką + coś tam wiadomo , tak czy inaczej to wszystko znajduje się bezpośrednio w akwarium ..



No właśnie rozchodzi się o to "coś" samo pudło z pompką do filtracji biologicznej jak najbardziej, ja nawet byłem o wiele bardziej wyrafinowany i powiesiłem na wzmocnieniach kanisterek po płynie do spryskiwaczy, na dno dałem gąbkę, zasypałem lawą z biologią i na to postawiłem pompkę i działało :)

Jednak konstrukcja filtra to układ komór, w tym komory śmieciowej i komory gąbki, które pełnią rolę mechanika, dodatkowo można dowolnie powiększać komorę będącą za gąbką i tam umieszczać absorbery, grzałki etc.

Sama rura z dwoma dekielkami to ciut za mało :) ale na pewno kolorystycznie wprowadzi troszkę życia do baniaczka :)

Opublikowano

Sama rura z dwoma dekielkami to ciut za mało :)


No wiadomo Ale również można ją podzielić na komory i pomieścić media itd. o czym wspomniałeś dodatkowo dwie

złączki skręcane + zaworki i odpinamy całość do czyszczenia bez grzebania się w zbiorniku .


ale na pewno kolorystycznie wprowadzi troszkę życia do baniaczka :)

Nie no bez przesady „nie rób scen – byle jak ale zachowuj się” ha ha ha nie odbierz tego źle nie chcę Cię urazić .

Opublikowano

No pomijając już wszystkie aspekty poprawnego działania, zasysu grawitacyjnego, przepływu to wyjmowanie tego do czyszczenia to właśnie grzebanie się w zbiorniku.

Obecnie moja obsługa ustrojstwa, ogranicza się do wyjęcia gąbki raz na tydzień i wypłukanie jej w wannie. Czyli około 5 min od wyjęcia do włożenia ponownie :)

Opublikowano

Dodatkowo przy rurze gdy pojawią się nieszczelności to woda w pokóju a przy kasecie woda dalej w akwarium;) To chyba jedną z głównych zalet także ...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dobieranie akwarium do rozmiaru blatu to trochę dziwny pomysł.  Ale jeśli masz miejsce na akwarium 200x50 to nawet nie zastanawiaj się nad 120x40x50, bo po kilku miesiącach stwierdzisz, że jest za małe i będziesz sobie pluł w brodę, że nie postawiłeś większego. Sprawdź jak duże akwarium możesz zmieścić w pokoju. Potem poprzesuwaj meble, żeby weszło większe. Potem pomyśl czy wszystkie meble są naprawdę potrzebne, sprzedaj te zbędne (budżet wzrośnie), poprzestawiaj znowu te które zostały, żeby zrobić więcej miejsca. Ścian na razie nie burz (to przyjdzie później, jak złapiesz bakcyla), blat olej i celuj w takie szkło i stelaż jakie tam wciśniesz.  Jeśli nie mieszkasz w zabytkowej kamienicy to stropem się nie przejmuj, akwarium 500l waży tyle co dwóch Amerykanów stojących obok siebie, stropy się pod nimi nie zawalają. Jeśli Twój tata się o nie martwi to możesz podłożyć płytę pod stelaż żeby lepiej rozłożyć obciążenie podłogi. Fajnie, że pytasz i szukasz rozwiązań, to dobrze wróży na przyszłość. Jeśli jednak zdecydujesz się na 120x40x50 to bierz tego Juwela o którym pisał @Bartek_De, też od niego zaczynałem - solidny zestaw na początek, służył mi lata bez żadnych problemów.       
    • Różnica w cenie spora. Ale możesz wziąć pod uwagę zamontowanie jednego wzmocnienia poprzecznego . Ja tak zrobiłem gdy pękło moje. Trochę to może komplikować 'grzebanie" w akwa ale niespecjalnie . To tylko kwestia włożenia tła w przyszłości  ale i z tym można sobie poradzić.
    • Część. Powiem Ci szczerze, przemyśl to jeszcze... 240l. to jest niezbędne minimum jeżeli chodzi o ten biotop. 2 gatunki aby panował względny spokój. Max 3 kolory ryb. Większość z nas to przerabiała. Postawisz zbiorniki i za chwilkę będziesz żałował wydanych pieniędzy bo akwarium bardzo szybko się optycznie skurczy... Pomyśl o salonie, tam jak postawisz 200x50 to nacieszy oczy wszystkich domowników i gości🙂 Kasę można dozbierać i postawić coś bardziej sensownego. Nie nawiam na siłę, tylko opowiadam z własnego doświadczenia😉  Życzę powodzenia!
    • Jasne, też fakt, mogłem szybciej wszystko opisać. Generalnie po rozmowach z tatą doszliśmy do tego że najlepiej by było zostać przy tych 240l, tata nie jest pewny czy strop by uciągnął jakieś większe punktowe obciążenie, a w tej sprawie wolę zaufać. Akwarium dla mnie najlepiej jakby stało w moim pokoju, więc nie jestem zbyt skory żeby stało na parterze. Co do budżetu, to mogę wydać maksymalnie 2.5 tysiąca, chociaż oczywiście dobrze by było gdyby wyszło mniej. Blat ma wymiary 2m długości na 50 cm szerokości. Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Od tego powinieneś zacząć planowanie. Przede wszystkim, ile możesz wygospodarować miejsca na akwarium i jaki masz na to budżet? Blat 10cm spokojnie wytrzyma, może masz kogoś znajomego, który wyspawa Ci stelaż pod ten blat. Jakie wymiary ma ten blat? A jak nie stelaż to na pewno taniej wyjdzie postawienie 3 cokołów z bloczków betonowych lub cegieł, na tym oprzeć blat i dorobić drzwiczki. Wszystko zależy od tego na co możesz sobie pozwolić. A jeszcze dobrze byłoby znać nośność stropu jeśli mieszkasz na piętrze. Jest wiele znaków zapytania, my możemy tylko gdybać...
    • Wiem że dobrze by było brać większe, z tym że szczerze bałbym się bo nie wiem do końca jaką nośność może mieć blat na którym chce to akwarium położyć - 240l, nawet ze skałami to nie jest właśnie np 400l + skały, a blatu raczej nie zamierzam wyrzucać. Nie wiem na ile to moja przezorność a na ile faktycznie może być niebezpiecznie, ale wolę dmuchać na zimne. Największym problemem by pewnie było znaleźć nogi do tego blatu które by to uciążenie zniosły, bo blat jest całkiem słusznej grubości - około 10 centymetrów. Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Skoro ma być 10mm to lepiej brać większe np 450l, litraż dwa razy większy a grubość szyby ta sama. Jeśli interesuje Cię malawi to ważna jest wielkość zbiornika, im większe tym lepsze choć nie każdy może sobie pozwolić na ogromny litraż to jednak różnica między 240l a 450l jest bardzo duża, masz przede wszystkim większy wybór gatunków, więcej ryb, mniej strat z powodu agresji.
    • Cześć, miło mi . Najprawdopodobniej będę kupował właśnie od Przemka, lub od akwaria.pro. Bardzo dziękuje za tak duży odzew, finalnie najprawdopodobniej będę brał akwarium właśnie z szyby 10mm. Przede mną jeszcze pewnie sporo czytania tego forum do tego czasu, ale już wiem w jakim kierunku działać . Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Mam i miałem już kilka różzych zbiorników od Wromaku. Nigdy nie bylo z nimi żadnego problemu. Obecny 375l stoi już 5 lat.
    • @Radiowski Witam Ziomka z pięknego miasta Torunia. 😉 Potwierdzam słowa Andrzeja. Mam od Przemka akwarium, co prawda sam je przywiozłem, bo akurat miałem wyjazd do Szczecina, ale wiem, że zorganizowałby Ci transport. Super wykonanie, zrobi co tylko zechcesz. Różne widziałem tu opinie na temat kontaktu z nim, ja zupełnie nie mogę narzekać, wręcz przeciwnie. Niemal na ostatnią chwilę udało mi się nieco powiększyć ostateczne wymiary zbiornika (początkowo miało być takie, jakie teraz planujesz) - także stawiaj od razu największe, jakie możesz, byś później nie żałował. 😉
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.