Skocz do zawartości

Ciecie szyby bocznej w sklejonym zbiorniku


Michel

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

Na samym początku chciałbym się przedstawić jako nowy użytkownik forum klubu malawi.

Na dniach oczekuję przyjazdu baniaka o wymiarach 120x50x50 szkło 8 mm , niestety zbiornik jest

nieprzystosowany pod instalacje do sump-a.

Moje pytanie odnosi się do kwestii wklejenia zewnętrznego kominu umiejscowionego na bocznej szybie ze względu na późniejsza możliwość zabudowy całego systemu w ścianie.

Czy istnieje możliwość ucięcia 5 cm z wysokości bez wycinania całej szyby oraz ponownego klejenia ?

Może spotkał się ktoś z was z takim rozwiązaniem, oczywiście liczę się z możliwością uszkodzenia akwarium.


Pozdrawiam

Michel,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HEJ witam!

Chyba 0,8 cm :D

Jest na bank fachowców od szkła i klejenia akwarium,ale dodam swoje 2 gr.

Osobiście ja bym się na to rzucił,mianowicie w taki sposób:


1.Wyciąłbym silikon do tych 5 cm po bokach łączenia szyby do wycięcia.

2.Zacinam wtedy szybę od środka.

3.Pukam tuż nad cięciem i próbuje wyłamać na zewnątrz.


Osobiście z sukcesem robiłem coś podobnego ale na 4 mm, dlatego pisze.


Oczywiście ryzykowne to jest, bo może pęknąć nie po zacięciu i będzie nie ładnie wycięta (poszarpana), no ale..druga sprawa - nie zrobisz sznyty po całości szyby bo nie dojdziesz na obrzeżach i tutaj moje największe zwątpienie, czy ta szyba po prostu pęknie jak po bokach powiedzmy 1 cm będzie ją trzymało.


Myślę, że najlepiej jakbyś zapytał bezpośrednio Pana Przemka Wieczorka, który się tym niejako zajmuje ;) On tego tematu możliwe, że nie zauważy a pomóc pewnie pomoże.


Pozdrawiam

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytam z drugiej strony - a czy potrzebujesz akurat sumpa do takiego zbiornika ?

Wg mnie będzie, jak to mówią, przerost formy nad treścią. U mnie jest sump, ale mam trochę większy zbiornik. Pomyśl nad tym :)


Myślę, że najlepiej jakbyś zapytał bezpośrednio Pana Pawła Wieczorka


Chodzi pewnie o Przemka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to fakt robić sump-a do 300l to już jest moim zdaniem lekka przesada i faktyczny przerost formy nad treścią. Podobnie jak spawanie stalowych stelaży pod 240-300l. Takie rozwiązania owszem, do zbiorników minimum +500-600l. Patrząc na to jednak z drugiej strony kto komu zabroni, generalnie to każdy sam sobie inwestorem i w sumie jego sprawa ile kasy wyda na to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja poprę założyciela tematu. Przez akwarium morskie właśnie z sumpem, nie zmienię tej filtracji na żadną inną. Ładujesz tam wszystko, nic nie szpeci w zbiorniku, żadnych kożuchów na tafli, chore czy kotne ryby walisz do sumpa. Nic Cię nie interesuje.

Wyregulować raz poziom wody w kominie i tyle z nim roboty.

W morskim nawet 30l zbiorniki, niektórzy mają z sumpem i chwalą.

Przede wszystkim bezpieczeńswo biologii jest tutaj najlepsze, nawet przy zaniku prądu. Podejdziesz zamieszasz ręką wodę i wystarczy. A w kubełku czy narurowcu to wtedy? Siarkowodór do baniaka leci cały.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie problem w tym jaką kto zrobi filtrację i która jest najlepsza bo każda sroczka swój ogonek chwali.

Problem w tym że kolega ma baniak nie przystosowany do sumpa i chce ciąć i łamać szkło.

A że tak jak się już uparł na tego sumpa nie wiedzieć czemu to może pudełko przelewowe bez cięcia się obejdzie.

Ale przychylam się do poglądu że to zbyteczna filtracja w tak małym baniaku i w słodkiej wodzie.

endriuO zachwyca się bo ma morskie a tam zalety sumpa niezaprzeczalne nawet w tak małym baniaku .


To może Michel zrób sump wewnątrz baniaka:D :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź,


Przeglądając różne fora zauważyłem iż zakładanie sumpa w tak małym zbiorniku ma swoich zwolenników jaki i przeciwników - jako to mówią ilu ludzi, tyle opinii.

Dla czego wogóle biorę pod uwagę tego typu filtrację w moim baniaku.

Otóz odpowiedz jest prosta wszystko rozchodzi się o możliwość późniejszej adaptacji owego zbiornika pod akwarium morskie.

Problem w moim przypadku jest taki iż nie mogę pozwolić sobie na zakup większego baniaka z prostej przyczyny jaką jest brak miejsca w mieszkaniu.

Chciałbym zaznaczy również kwestię tego typu iż jestem początkującym akwarystą, co nie ukrywam przystwarza mi wielu kłopotów.

Ok, wracając do tematu zdecydowałem się na wycię 3 otworów w bocznej ścianie i przyklejenie kominu przelewowego, uważam że będzie to mniej ryzykowne niż cięcie wklejonej na stałe szyby.

Zauważyłem iż większość statystyczna opiera się na przeświadczeniu iż budowa sumpa w zbiorniku 300 litrowym jest nie ekonomiczna ze względu na koszta.

Tym samym inwestują nie małe pieniądze w porządnej jakości kubełek co wg. mojej osoby jest równorzędnym wydatkiem.

Związku z tym rodzą się kolejne pytania i wątpliwości, dla tego chciałbym zapytać jak wygląda to według was wieloletnich akwarystów i użytkowników filtracji typu sump.


Pozdrawiam,

Michel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Hej @hilux, malowałem emaliami akrylowymi Altaxu z atestem do zabawek, ale przedtem pokryłem piankę zaprawą cementową. Sama pomalowana pianka faktycznie wyglądałaby kijowo, nie mówiąc już o degradacji w wodzie.
    • Poprzednia obsada wróciła do sklepu, za takie pieniądze jakie sobie za nią policzą raczej będzie dobrze traktowana. Czas na porządki pod nową ekipę. Najpierw sterylizacja, 20 litrów wybielacza na godzinę przy działających filtrach (FX4 i JBL e901), potem dwie wymiany wody, której na szczęście w Irlandii jest pełno a dla plebsu jest darmowa.   Po odsączeniu wody i wywaleniu podłoża zostało samo tło i resztki silikonu, którymi przyklejony był styrodur. To zostawiłem żeby schło, trzeciego dnia zza tła zaczęły wyłazić robale, które przeżyły wybielacz ale szukały wody. Szóstego dnia ich już nie ma.  Następny krok to docinanie tła na dno. Mam już oryginalne juwelowskie, środek tylnej ściany ma inny kolor, bo tam się glony gnieździły. Zaleję to jeszcze raz perhydrolem dla pewności po tym jak baniak wyschnie do końca.  Samo tło Juwela jest absurdalnie drogie, ale skoro miałem je już na tylnej ścianie a dwa panele kupiłem po taniości to bez sensu było nie wykorzystać. Dociąłem do giętego frontu, brakujący kawałek z lewej załatam juwelowskim tłem na ten ich filtr - kosztuje połowę tego co cały panel, razem ma 36cm szerokości a ta dziura po lewej ma tylko 30cm.  Potem zacznie się jazda z maskowaniem łączeń, bo gwałcą przez oczy. Myślałem o silikonie posypanym piaskiem, ale tam jest zbyt dużo miejsca, więc chyba zostaje pianka montażowa i potem pomalowanie jej farbami akrylowymi. Przerabiał to może ktoś? EDIT: @TomekT Ty operowałeś pianką montażową przy tym tle ale potem pomalowałeś emalią a nie akrylem. Nie miałeś problemów z bąblami w piance po jej docięciu?   
    • Ja miałem podobnie, bo akwarium blisko drzwi do salonu i kobita narzekała, że ludzie będą sobie o nie głowy rozbijać (bo wszyscy nasi goście są niewidomi, wiadomo 🤓), udało mi się ją przekonać baniakiem z giętą przednią szybą.  Faktycznie optycznie zajmuje mniej miejsca jak się zza winkla patrzy, może to jest opcja dla Ciebie? 
    • Witaj Jest to obudowa/korpus Obudowa GW-E-L2 Tutaj masz linki do zestawu jaki kupowałem: https://sklep.osmoza.pl/obudowa-gw-e-l2-p-1390.html https://sklep.osmoza.pl/przewod-czarny-14-gw-14-bk-p-630.html https://sklep.osmoza.pl/kolanko-kp14p14-p-1595.html https://sklep.osmoza.pl/zlaczka-zp14gz14-p-1461.html https://sklep.osmoza.pl/zawor-bv-zp14p14-p-1445.html https://sklep.osmoza.pl/kolanko-kp14gz14-p-166.html 2 korpusy oraz mini hyroponikę napędza pompka Hydor PICO Evolution 250
    • Hej @Vrzechu, to zdaje się są obudowy liniowe jak tutaj, pewnie wielu z nas przez tę stronę kupowało korpusy filtrów do budowy ustrojstw do podmianek. 😉
    • Cześć Bastian! ✋ Gdzie zakupiłeś pojemniki na żywicę? Jak to się fachowo nazywa?  
    • Witam Dość dawno mnie nie było ale nie za dużo się działo, no może po za małą zmianą obsady. Placidochromis phenochilus Mdoka  8 szt. wielkość od 4-12 cm Placidochromis phenochilus 1 szt. Tanzania Lupingu 6 cm Labidochromis caeruleus 12 szt. (chyba) wielkość od 4-10 cm Lethrinops sp. GOLD Harbour Island 1+1 wielkość 9-10 cm Nimbochromis venustus 3 szt. wielkość 4-6 cm Placidochromis sp. "Johnstoni Solo" 5 szt. wielkość 4-6 cm Nimbochromis livingstonii  1 szt. wielkość  12-14 cm Jeśli chodzi o ceramikę to w zbiorniku jest: Maxspect Bio-Media Nano-Tech Bio-Sphere 2kg Maxspect Nano-Tech Clear Cube 8szt. Maxspect Bio-Media Nano-Tech Bio-Block 2szt. Uzupełniłem dwa rodzaje żywicy Purolite A520E oraz PA202 Nowe gąbki oraz włóknina oraz mała zmiana aranżacji VWZA7425.MOV  
    • Cześć. Olek  z Gliwic. Dopiero zakładam akwarium. Zbiornik 375L już kupiony...tyle i aż tyle pozdrawiam 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.