Skocz do zawartości

Życie w moim akwarium


pozner

Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, Limak86 napisał:

Zostają nadal geertsi czy jednak jakieś większe ruchy w obsadzie nastąpią niebawem??

Ruchy nastąpią wiosną. Trochę się wszystko przeciągnęło. Najprawdopodobniej będzie Mbuna. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda że porzucasz non mbune bo wątek o Twoim akwarium, zdjęcia i opisy mega ciekawe które zamieszczałeś, były jednym z głównych bodźców które pchnęły mnie do zainteresowania Malawi.
Wybór gatunków też był u Ciebie ciekawy i niebanalny i miałem nadzieję że planowana zmiana będzie na jakieś nietypowe copadichromisy albo lethrinopsy itp. No ale rozumiem też potrzebę odmiany jeśli przez kilka lat się bawiłeś w non mbune.
Powodzenia w realizacji planów! :)

Wysłane z mojego SM-J500FN przy użyciu Tapatalka

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Limak86 napisał:

miałem nadzieję że planowana zmiana będzie na jakieś nietypowe copadichromisy albo lethrinopsy itp.

Myślałem jeszcze o Copadichromis fire crest mloto, ale tak jak napisałeś, potrzebuję odmiany. Na pewno wrócę do non mbuny. Uważam, że jest ciekawsza od mbuny, gdyż jest bardziej urozmaicona w wymaganiach i zachowaniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak przy okazji...jak narzekałem na brak reprodukcji, to teraz samce nawet nie starają się i jest to...nie wiem jak to określić...może pospolite? Nawet nie wykopują gniazda. Na tym filmiku widać ciekawe zachowanie pierwszej generacji. Młode grzebią w piasku w poszukiwaniu pokarmu, jak typowi grzebacze (pod koniec filmu). Kiedyś, gdy moje dorosłe ryby były tak młode, jak ich potomstwo, też grzebały w piasku. Zwróciłem na to uwagę kiedyś, w którymś z postów. Zdziwiło mnie to u typowych toniowców. Teraz to zaobserwowałem u ich potomstwa. Mogę tylko przypuszczać, że młode wypuszczone w płytszych strefach przez samice, muszą szukać pokarmu wszędzie, gdzie tylko mogą go znaleźć. Oczywiście widać też na filmie typowe zachowania dla toniowców, czyli szukanie pokarmu w toni.

Ps: samica znów inkubuje.

 

Edytowane przez pozner
  • Lubię to 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jest to co piszecie o rozmnażaniu Synodontisów...
Kiedyś, po uzupełnieniu wody, ze skimera wysunęła się ta górna część. Nie zauważyłem od razu. Następnego dnia znalazłem w skimerze dwa zdechłe Synodontisy. O ile mogłem jeszcze zrozumieć jednego, że się "zagubił", o tyle dwa były dla mnie dziwne. Teraz, po wpisie piotriola, myślę, że może szukały miejsca do tarła?

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.12.2018 o 12:27, spiochu napisał:

Ciekawe jest to co piszecie o rozmnażaniu Synodontisów...

Mało jest opracowań na temat tych gatunków. Pierwsze  badania przeprowadzono po 2000 roku, zachowania tych ryb w akwarystyce to wielka niewiadoma. Nie jest prawdą że zachowania tych ryb pochodzą z obserwacji w jeziorze, pochodzą z obserwacji prowadzonych w akwariach. Dużo wiadomo o zachowaniach T.bemby  , wiele lat obserwował je Wickler. Poznał ich zachowania społeczne właśnie w akwarium. Pewnie masz rację że ryby szukały wąskich grot, wybrały złe miejsce. Tak już jest że  popełnia się pewne błędy, im dalej w las tym więcej drzew.🤔
powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkiem możliwe, że szukały miejsca do tarła, ale tak jak napisał @piotriola, za mało jest informacji na temat ich reprodukcji. To są ryby wszędobylskie, wszędzie muszą wsadzić swoje wąsiska, więc równie dobrze mogły tam się zapędzić i nie znaleźć drogi powrotnej. Brak informacji na temat ich relacji wynika pewnie z tego, że ryby te prowadzą nocny tryb życia. To bardzo utrudnia obserwację. Tak na marginesie, to w jednym z filmów BBC pokazane były Synodontisy, które zbijały się w ławice składające się z kilkudziesięciu osobników. Coś na wzór oceanicznych Sardynek. Powód jest ten sam, czyli obrona przed drapieżnikami, tu również krokodylami. Synodontisy opisywane są jako samotnicy, a tu proszę. Okazuje się, że tu też nie można wszystkich gatunków Synodontisów traktować jednakowo. To też może utrudniać uzyskanie informacji. Malawijskie Synodontisy do tej pory nie zostały rozmnożone w warunkach akwariowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.