Skocz do zawartości

Start akwarium 250 l


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Wszystko stanęlo na wyborze szafki lub jej ewentualnemu zlozeniu samodzielnie. Z tym ze mam problem z doborem solidnej konstrukcji na lata.


Aha jestem na etapie płukania keramzytu i nie wiedziałem, że to się unosi na wodzie. Czy z czasem keramzyt nasiąka wodą czy on cały czas ma taką wyporność ? Mam zamiar cały kubeł zapełnić nim.

Opublikowano
Wszystko stanęlo na wyborze szafki lub jej ewentualnemu zlozeniu samodzielnie. Z tym ze mam problem z doborem solidnej konstrukcji na lata.


Jeśli chcesz już solidną konstrukcję na lata jak napisałeś...To może wybierz zamiast szafki zrobienie stelaża metalowego...

Opublikowano

Ja pod morskie robie sam stelaż z drewnianych kantowek. Nie jest drogie tylko poskładać. Ewentualnie z płyty 36mm robisz jakąś ładna szafeczke. Także widzisz masz sporo rozwiązań odnośnie szafki ;)

Opublikowano

Metalowy stelaż odpada tylko drewno. Chciałem właśnie użyc kantówek 60x60mm i w Leroy'u by mi powycinali odpowiednie kawałki a na dół i górę blat z błyty osb. Czym najlepiej skręcać te kantówki? Wkręty? Kątowniki metalowe?


Zwykły mebel to ja bym sobie złożyl ale tu ma być przynajmniej 320-350kg masy wiec szafka(drewniany stelaż) powinna bez problemu drugie tyle utrzymac jak nie wiecej...


Czy ten keramzyt ma sie unosic na wodzie? Czy to nie ten co ma byc ? Jak nie to kupie zwykla ceramika :). Bo wymoczylem go dosc dlugo i woda jest czysta przy plukaniu.

Opublikowano

Z moich doświadczeń keramzyt będzie się unosił zawsze na powierzchni wody, taki jego urok ;) Keramzyt możesz włożyć w pończochę do filtra, żeby tak Ci nie wypływał. Odnośnie pianki pod kamienie to wystarczy zwykła taka kupiona w zoologu, U mnie są czarne pianki, więc nawet jak pyśki się dokopią to tak nie kłuje w oczy (ta biel). Piankę mam na całości dna.

Opublikowano
U mnie są czarne pianki, więc nawet jak pyśki się dokopią to tak nie kłuje w oczy (ta biel)


..jeżeli masz jasny piasek a pyśki się dokopią to będziesz miał czarne kontrastowe plamy. A właśnie białe np. PCV nie rzuca się w oczy . Mam tak a pyśie kopią jak szalone..

Opublikowano
Z moich doświadczeń keramzyt będzie się unosił zawsze na powierzchni wody, taki jego urok ;) .


Emil ma rację - to prawda a nie żaden urok;) .

A to oznacza że keramzyt ma zamknięte pory i nie chłonie wody - podobnie jak spienione pcv lub styropian

A to oznacza że jako złoże biologiczne ma bardzo małą powierzchnię z dostępem natlenionej wody a zatem jest do d... dla nitryfikacji , no ostatecznie może posłużyć jako wypełnienie denitryfikatora kolumnowego.

A to oznacza że zamiast kupić lawę wulkaniczną którą wyprodukowała natura kupiłeś wytwór człowieka który wykopał tą glinę z jakiegoś brudnego dołka i wypalił jako materiał budowlany a nie do akwarystyki.

Ale to jest tylko moje zdanie podparte ogólnie znanym argumentem ( keramzyt nie nasiąka wodą ) i ci co mają keramzyt w baniakach oczywiście mogą być zadowoleni i protestować, a ty zrobisz jak będziesz uważał.

Opublikowano
A to oznacza że zamiast kupić lawę wulkaniczną którą wyprodukowała natura kupiłeś wytwór człowieka który wykopał tą glinę z jakiegoś brudnego dołka i wypalił jako materiał budowlany a nie do akwarystyki. Ale to jest tylko moje zdanie podparte ogólnie znanym argumentem ( keramzyt nie nasiąka wodą ) i ci co mają keramzyt w baniakach oczywiście mogą być zadowoleni i protestować, a ty zrobisz jak będziesz uważał.

Lawa lawie nie równa (może zawierać związki szkodliwe) podobnie jak keramzyt keramzytowi.

Miałem go kiedyś w filtrze i nasiąkał wodą i wcale nie pływał.

Opublikowano

Szafka wykonana. Teraz bede ja malowac. Chwilowo zrezygnowalem z drzwi z przoduktore w kazdej chwili mozna dorobic bo zostalo mi sporo plyty osb.


Plyta osb+ wkrety do drewna + wiertarka+ wiertla+ wiertla do otworow+ farba+ pedzle+nitro =290zl


Tyle kosztowalo mnie doposazenie sie w narzedzia i material na budowe szafki. Oczywiscie wzorowalem sie na gotowcach i tylna sciana jedt pelna. Jutro malowanie szafki i oczywiscie aranzacja akwarium + napelnianie + odpalenie sprzetu.

Opublikowano

Akwarium zalane. Oczywiscie wczesniej urzadzone z odpowiednim zabezpieczeniem dna. Pierw kamienie a potem piasek.


Widze ze aquael 2000 daje rade bo mi wydmy wydmuchal na dnie :). Ladnie wyglada taki przesuwajacy sie piasek :).


Kubel tez odpalony. Temperatura.ustawiona na 24*C i raczej tak zostanie docelowo.

Dodalem do wody uzdatniacz Prime a do kubla bakterie Microbe-Lift w żelu. Oczywiscie pierw pozwolilem uzdatniaczowi oczyscic wode a nastepnie dodalem bakterie i po 30min odpaliłem kubel.

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • @Duckdub coś nie działa  
    • Witam, ja od początku krótkiej przygody z cyrkulatorami miałem Eheim stream On 6500+. Najpierw w 300l a później w500l. Regulacja jest uboga ale szczerze mówiąc w niczym mi to nie przeszkadzało. Jeśli wycelujesz nieco bardziej w górę czy w dół to już zmienisz ogólny prąd wody. Obecnie mam w 500l podobnego Eheima 9500+ i jedzie na maksa. Woda pięknie się rusza, żadnej pralki. Ryby oczywiście duże i w ogóle ich to nie rusza. Wycelowany trochę w górę mocno natlenia wodę. Także tafla wody jest u mnie brutalnie poruszona.  Miałem dwa mniejsze tunze i chyba miałem pecha. Jeden wibrował po tygodniu i go oddałem a drugi wytrzymał z pół roku i był bardzo głośny. Też się go pozbyłem.  Ogólnie woda lekko płynie, ryby mają subtelny ruch, kupy wszystkie płyną idealnie do zasysu. Eheimy używam piąty rok jakoś.  Oczywiście jak jest całkowita cisza w salonie, ryby nie chlupia a za oknem nie jedzie Harley Davidson to słychać delikatnie cyrkulator.  Kiedyś w modelu 6500 padł wirnik, tzn był głośny i tuż przed końcem 3 letniej gwarancji dostałem nowy cyrkulator. Oczywiście żeby woda się ruszała kupiłem tanio nowy 9500 i tak został. A 6500 czeka w pudełku. Ryby mówią że wolą 9500 😁  
    • @darianus dobre wieści 🙂 może w takim razie jakoś wypali ten projekt 😉 ja posiłkowałem się taką stroną internetową: https://stacjaplantacja.pl/jak-przeniesc-rosline-do-hydroponiki/
    • U mnie skrzydłokwiaty dobrze sobie radzą w hydroponice przy ph ponad 7. Możesz podać źródło z info że ph powinno być niskie?
    • Dzień dobry,    chciałbym prosić o pomoc w identyfikacji glonów. Na środku mam wapien który zarósł jakoś pierwszy. Kolejne kamienie zarośnięte w ok tydzień czasu. Rośliny mam sztuczne.    nie wiem czy to okrzemki, brunatnice czy może jakaś dziwna wersja sinic? 
    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.