Skocz do zawartości

Start akwarium 250 l


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Wszystko stanęlo na wyborze szafki lub jej ewentualnemu zlozeniu samodzielnie. Z tym ze mam problem z doborem solidnej konstrukcji na lata.


Aha jestem na etapie płukania keramzytu i nie wiedziałem, że to się unosi na wodzie. Czy z czasem keramzyt nasiąka wodą czy on cały czas ma taką wyporność ? Mam zamiar cały kubeł zapełnić nim.

Opublikowano
Wszystko stanęlo na wyborze szafki lub jej ewentualnemu zlozeniu samodzielnie. Z tym ze mam problem z doborem solidnej konstrukcji na lata.


Jeśli chcesz już solidną konstrukcję na lata jak napisałeś...To może wybierz zamiast szafki zrobienie stelaża metalowego...

Opublikowano

Ja pod morskie robie sam stelaż z drewnianych kantowek. Nie jest drogie tylko poskładać. Ewentualnie z płyty 36mm robisz jakąś ładna szafeczke. Także widzisz masz sporo rozwiązań odnośnie szafki ;)

Opublikowano

Metalowy stelaż odpada tylko drewno. Chciałem właśnie użyc kantówek 60x60mm i w Leroy'u by mi powycinali odpowiednie kawałki a na dół i górę blat z błyty osb. Czym najlepiej skręcać te kantówki? Wkręty? Kątowniki metalowe?


Zwykły mebel to ja bym sobie złożyl ale tu ma być przynajmniej 320-350kg masy wiec szafka(drewniany stelaż) powinna bez problemu drugie tyle utrzymac jak nie wiecej...


Czy ten keramzyt ma sie unosic na wodzie? Czy to nie ten co ma byc ? Jak nie to kupie zwykla ceramika :). Bo wymoczylem go dosc dlugo i woda jest czysta przy plukaniu.

Opublikowano

Z moich doświadczeń keramzyt będzie się unosił zawsze na powierzchni wody, taki jego urok ;) Keramzyt możesz włożyć w pończochę do filtra, żeby tak Ci nie wypływał. Odnośnie pianki pod kamienie to wystarczy zwykła taka kupiona w zoologu, U mnie są czarne pianki, więc nawet jak pyśki się dokopią to tak nie kłuje w oczy (ta biel). Piankę mam na całości dna.

Opublikowano
U mnie są czarne pianki, więc nawet jak pyśki się dokopią to tak nie kłuje w oczy (ta biel)


..jeżeli masz jasny piasek a pyśki się dokopią to będziesz miał czarne kontrastowe plamy. A właśnie białe np. PCV nie rzuca się w oczy . Mam tak a pyśie kopią jak szalone..

Opublikowano
Z moich doświadczeń keramzyt będzie się unosił zawsze na powierzchni wody, taki jego urok ;) .


Emil ma rację - to prawda a nie żaden urok;) .

A to oznacza że keramzyt ma zamknięte pory i nie chłonie wody - podobnie jak spienione pcv lub styropian

A to oznacza że jako złoże biologiczne ma bardzo małą powierzchnię z dostępem natlenionej wody a zatem jest do d... dla nitryfikacji , no ostatecznie może posłużyć jako wypełnienie denitryfikatora kolumnowego.

A to oznacza że zamiast kupić lawę wulkaniczną którą wyprodukowała natura kupiłeś wytwór człowieka który wykopał tą glinę z jakiegoś brudnego dołka i wypalił jako materiał budowlany a nie do akwarystyki.

Ale to jest tylko moje zdanie podparte ogólnie znanym argumentem ( keramzyt nie nasiąka wodą ) i ci co mają keramzyt w baniakach oczywiście mogą być zadowoleni i protestować, a ty zrobisz jak będziesz uważał.

Opublikowano
A to oznacza że zamiast kupić lawę wulkaniczną którą wyprodukowała natura kupiłeś wytwór człowieka który wykopał tą glinę z jakiegoś brudnego dołka i wypalił jako materiał budowlany a nie do akwarystyki. Ale to jest tylko moje zdanie podparte ogólnie znanym argumentem ( keramzyt nie nasiąka wodą ) i ci co mają keramzyt w baniakach oczywiście mogą być zadowoleni i protestować, a ty zrobisz jak będziesz uważał.

Lawa lawie nie równa (może zawierać związki szkodliwe) podobnie jak keramzyt keramzytowi.

Miałem go kiedyś w filtrze i nasiąkał wodą i wcale nie pływał.

Opublikowano

Szafka wykonana. Teraz bede ja malowac. Chwilowo zrezygnowalem z drzwi z przoduktore w kazdej chwili mozna dorobic bo zostalo mi sporo plyty osb.


Plyta osb+ wkrety do drewna + wiertarka+ wiertla+ wiertla do otworow+ farba+ pedzle+nitro =290zl


Tyle kosztowalo mnie doposazenie sie w narzedzia i material na budowe szafki. Oczywiscie wzorowalem sie na gotowcach i tylna sciana jedt pelna. Jutro malowanie szafki i oczywiscie aranzacja akwarium + napelnianie + odpalenie sprzetu.

Opublikowano

Akwarium zalane. Oczywiscie wczesniej urzadzone z odpowiednim zabezpieczeniem dna. Pierw kamienie a potem piasek.


Widze ze aquael 2000 daje rade bo mi wydmy wydmuchal na dnie :). Ladnie wyglada taki przesuwajacy sie piasek :).


Kubel tez odpalony. Temperatura.ustawiona na 24*C i raczej tak zostanie docelowo.

Dodalem do wody uzdatniacz Prime a do kubla bakterie Microbe-Lift w żelu. Oczywiscie pierw pozwolilem uzdatniaczowi oczyscic wode a nastepnie dodalem bakterie i po 30min odpaliłem kubel.

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • @darianus dobre wieści 🙂 może w takim razie jakoś wypali ten projekt 😉 ja posiłkowałem się taką stroną internetową: https://stacjaplantacja.pl/jak-przeniesc-rosline-do-hydroponiki/
    • U mnie skrzydłokwiaty dobrze sobie radzą w hydroponice przy ph ponad 7. Możesz podać źródło z info że ph powinno być niskie?
    • Dzień dobry,    chciałbym prosić o pomoc w identyfikacji glonów. Na środku mam wapien który zarósł jakoś pierwszy. Kolejne kamienie zarośnięte w ok tydzień czasu. Rośliny mam sztuczne.    nie wiem czy to okrzemki, brunatnice czy może jakaś dziwna wersja sinic? 
    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.