Skocz do zawartości

Błyskawiczny, bezpieczny i prosty start zbiornika ???


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

A chciałem Ci tylko pomóc, aby węgiel działał skuteczniej.....

Z mojej strony koniec OT idę wrzucić jakiegoś winylka na gramofon i się wyluzować.

Powodzenia z roślinniakiem ;)

Opublikowano

aarset spokojnie :) dziękuję :) wiem, że jesteś ekspertem w tej dziedzinie:) dużo o Tobie słyszałem i miałem się do Ciebie zgłosić z prośba o rady:). Tylko, że ten MatrixCarbon to taki samoobsługowy węgiel. Dla idiotów:) wrzucasz i masz. Po kilku miesiącach wymieniasz. Tu nie ma filozofii :)


Wkleję tu najnowsze wyniki pomiarów, bo trudno mi sie posty edytuje, a pierwszy post zedytuję na PC jutro rano


Pomiar o godz 18:30

pH 8 czyli od 3 dni bez zmian

KH 9 czyli bez zmian

NH4 0.4-0.6czyli lekko spadlo

NO2 0.8-1 czyli wzrosło

NO2 20 ale ciężki do interpretacji

GH 14


Czyli co moNa powiedzieć oprócz tego, że cykl działa i sie zamknął.

Wolałem za dużo moczu. Za wolno chodziła pompa Eheima... Hałasuje to, wiec dałem na wolne obroty, ale to spowodowało zmniejszenie wydajności bakterii. Dzięki Prezesie za cenną uwagę.

Od rana cały układ śmiga na full speed. Widać efekty

Rano dodałem tez 90ml AmGuard aby zredukować amoniak.

Test JBL tego nie wyłapał czyli test ten nie wykrywa amoniaku i jonu amonowego, tylko sam jon amonowy. Wiec mogłem podtruć bakterie, bo niewiadomo ile amoniaku było. Muszę kupić test Seachema na amoniak. Wtedy bede wiedział ile jest amoniaku.

Aquaponika działa ale nie z pełna para. Trzeba czekać. Jak na razie wszystko OK.

Opublikowano
Czyli co moNa powiedzieć oprócz tego, że cykl działa i sie zamknął.
Chyba ruszył bo do zamknięcia trochę jeszcze brakuje.

Trochę mnie dziwi początkowa sterylizacja zbiornika i późniejsze dodanie moczu z całym spektrum ludzkich odpadów niekoniecznie wskazanych :).

Opublikowano

Nie miałem wody amoniakalnej. Musiałem podtrzymać cykl, żeby bakterie miały substrat. Był piątek wieczór. Cykl jest zamknięty od chyba 3go dnia albo nawet drugiego. Jak wkleję wszystkie wyniki to bedzie to widać. Popełniłem błędy. To mój pierwszy start, wiec jest nieźle:)

Teraz bym wiele rzeczy usprawnił. Jedno jest pewne, Stability ma potencjał i w rękach doświadczonej osoby zapewne można by było w drugiej dobie dodawać ryby z Malawi. Mi zabrakło doświadczenia. Nie pomyślałem, 800 ml moczu + za wolny przepływ wody w ciagu 24h przyblokował bakterie. Być może spora ich cześć zgineła ze względu na niewiadomy poziom amoniaku. Mam nadzieję, że takich błędów nie będę popełniał gdy ryby juz zamieszkają w akwarium.

Może znajdzie się ktoś, kto wystartuje porządnie na Stability nowe akwarium.

Tyle się ostatnio dzieje, że zapomniałem o tym, że przepływ musi być duży. Jutro zapewne parametry bedą juz bliższe oczekiwanym. Dojdzie do spadku NH4, NO2 i może NO3. Spadek NO3 nie jest aż tak oczywisty, bo zależny od roślin.


Zobaczymy. Pomierzę rano. Juz drugą noc śpię przy akwarium:) pilnuję :)

Opublikowano
Cykl jest zamknięty od chyba 3go dnia albo nawet drugiego.
Wkleję tu najnowsze wyniki pomiarów, bo trudno mi sie posty edytuje, a pierwszy post zedytuję na PC jutro rano Pomiar o godz 18:30 pH 8 czyli od 3 dni bez zmian KH 9 czyli bez zmian NH4 0.4-0.6czyli lekko spadlo NO2 0.8-1 czyli wzrosło

To jak to jest, to są najnowsze pomiary czy nie ? Cykl jest zamknięty w momencie gdy amoniak i azotyny są na "niemierzalnym" poziomie a azotany wzrosły, oznacza to iż bakterie są gotowe do przerobienia kolejnych dawek pożywki (ryb).

800 ml moczu + za wolny przepływ wody w ciagu 24h przyblokował bakterie. Być może spora ich cześć zgineła ze względu na niewiadomy poziom amoniaku.
W moczu masz głównie mocznik ile z niego będzie po przerobieniu amoniaku to ??? zależy choćby od zdrowia dawcy :) i tego co jadł i ile wypił. Co do przepływu to powinno wystarczyć 600l/h aby złoże było wystarczająco natlenione (weź również pod uwagę że bakterie nie osiedliły się wyłącznie w filtrze.

Śmiem twierdzić, że w naszym biotopie nie ma szans na bezpieczne wprowadzenie obsady po 24H na samym stability chyba że to 2-3 rybki startowe.

Opublikowano
Wkleję tu najnowsze wyniki pomiarów, bo trudno mi sie posty edytuje, a pierwszy post zedytuję na PC jutro rano


Pomiar o godz 18:30

pH 8 czyli od 3 dni bez zmian

KH 9 czyli bez zmian

NH4 0.4-0.6czyli lekko spadlo

NO2 0.8-1 czyli wzrosło

NO2 20 ale ciężki do interpretacji

GH 14


Czyli co moNa powiedzieć oprócz tego, że cykl działa i sie zamknął.

Wolałem za dużo moczu.


Jedyne co można powiedzieć to fakt ,że nie masz o tym pojęcia:)

Śmiem twierdzić, że w naszym biotopie nie ma szans na bezpieczne wprowadzenie obsady po 24H na samym stability chyba że to 2-3 rybki startowe.

___________


Myślę podobnie.

Opublikowano

Mocz wlewany do akwarium był do niedawna dość popularny i opisywany chcby na tym forum. Osobiście nigdy tego nie stosowałem ze względów estetycznych i psychologicznych ☺ wolałem mrożonki. Nigdy tez go niedoradzałem. Jednak nie sądzę, że było w jego wlaniu coś złego, to stara i znana metoda. Daleko nie szukając :


http://forum.klub-malawi.pl/start-450-t17995.html


Może faktycznie moczu troszkę za wiele bo co wynika z przynajmniej tego wątku dawka powinna być 2x mniejsza ale nie jestem ekspertem ... mam za wysoko brzeg akwarium i nigdy nie mogłem trafić do środka ;-) . Z drugiej strony jakby te 800 ml nie zostało w tym akwarium zneutralizowane to by była klęska filtracji. U mnie w czasie urlopu zdechł w klubie Plecostomus ( 35 cm ) i po 10 dniach mojej nieobecności ryby, ślimaki nie zostawiły po nim śladu a filtr nawet zapachu. Urana to dla bakterii pikuś a dawca aby zaszkodziło musiałby pić radioaktywne herbatki.

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Uśrednione wyniki:

Dzień	NH4	NO2	NO3	Wydarzenie

0	-	-	-	Dolanie 140 ml Stability

1	0	0.15	2.5	Dolanie 70 ml Stability

2	0	0.2	1	Dolanie moczu, Dolanie 70 ml Stability

3	0.3	0.3	3	Dolanie 70 ml Stability

4	0.6	0.6	7.5	Dolanie 45 ml AmGuard, Dolanie 70 ml Stability

5	0.6	0.8	7.5	Dolanie 70 ml Stability

6	0.6	1		Dolanie 70 ml Stability



image.png

Wykres typu "stock" poakzujący zsumowaną ilość azotu pochodzącego z 3 źródeł.


I co tutaj jest do interpretacji? Cykl jest zamknięty. Dolałem za dużo moczu. Wszystko się wyrówna... Ot wielka filozofia.


@eljot

Cykl jest zamknięty w momencie gdy amoniak i azotyny są na "niemierzalnym" poziomie a azotany wzrosły, oznacza to iż bakterie są gotowe do przerobienia kolejnych dawek pożywki (ryb).

W skrócie: Nie.

Cykl, jak sama nazwa mówi jest zamknięty, gdy azot (np oznakowany jako izotop, aby go jakoś zmierzyć) w układzie zamkniętym przejdzie pełną drogę swojego cyklu w ekosystemie.

Używamy skrótu myślowego "cykl", jako wycinka tegoż cyklu. Są to w zasadzie 2 reakcje: NH4 > NO2 > NO3. A gdzie reszta reakcji? To nas nie interesuje. Wy pozbywacie się NO3 przez podmiany albo środki typu Purigen, ja przez rośliny.

Także zgodnie z tym co napisałem, cykl jest zamknięty w rozumieniu, że proces przemiany NH4 w NO3 trwa, czyli osiągnięty został cel. Lecz, jak widać, jego wydajność jest na razie za mała, żeby przerobić zbyt dużą dawkę mocznika. Nie wydaje mi się, żeby moje ryby oddały w ciągu 24h tyle amoniaku (ryby nie wydalają mocznika, tylko amoniak). :):):)

Dlatego tak mi skoczyły azotany(III) i azotany(IV). Stąd mój ostrożny wniosek, że gdybym wpuścił ryby w drugim, czy trzecim dniu, to by było wszystko OK. Za dużo nalałem, stąd ten skok, który zresztą w końcu wróci do równowagi.


To, o czym Ty piszesz, to stabilizacja. To równowaga biologiczno-chemiczna. Nie mam jej, miałem na początku cyklu dopóki nie dolałem mocznika w 3 dniu. Widać to jak na dłoni. Chciałem w ten sposób być pewny, że dodanie obsady spowoduje neutralizację amoniaku.

Przeliczyłem się, gdyż dodałem za dożo mocznika - nie zapytałem nikogo ile lać.



W moczu masz głównie mocznik ile z niego będzie po przerobieniu amoniaku to ???


W moczu masz głównie wodę :)

1 mol mocznika to 1 mol amoniaku. Ile z tego będzie NH4 to zależy od pH i innych parametrów wody w akwarium.


Co do przepływu to powinno wystarczyć 600l/h aby złoże było wystarczająco natlenione


Obawiam isę, ze nawet tyle nie było. Z filtra hydroponicznego woda ledwo co się wylewała po ściance, gdyż Eheim profffesionel 3e to wyjątkowo hałaśliwe badziewie. Teraz mam na full i głowa mi pęka. Podziwiam, że ludzie to potrafią znieść.


Śmiem twierdzić, że w naszym biotopie nie ma szans na bezpieczne wprowadzenie obsady po 24H na samym stability chyba że to 2-3 rybki startowe.

Eljot, nie możesz takich wniosków wyciągnąć. Popatrz na tabelę.

Ja delikatnie napisałem, że nie widzę przeciwwskazań. Dolałem za dużo mocznika, gdyby nie to, moglibyśmy zobaczyć jak się ładnie rozkłada.



Zobaczycie, że następne dni zbiją NO2 i NH4. Aquaponika zbije NO3

W sobotę, niedzielę wpuszczę ryby i wtedy będzie prawdziwa próba.

Opublikowano

Ja dobrze wiem że nic się nie stanie jednakże wlanie 800ml moczu było mega przesadą , a wynikiem tego będzie duże no3 , dobrze że masz hydroponikę ;-)

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Panowie wyedytowałem posty i usunąłem wszystkie osobiste wycieczki. Jak gdzieś pominąłem to proszę o PW. Robiłem to ostatni raz. Następne jatki będą lądowały w koszu. Nie będę tu ważył ani rozstrzygał ale zrobiło się bardzo niesmacznie i niesympatycznie. Pozostawione zostaną tylko posty merytoryczne. Te w których merytorycznie będzie mieszane z osobistymi wycieczkami będą lądowały również w czyśćcu.

  • Lubię to 1
  • Dziękuję 2
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • I to mi się podoba, przeskok na 4 razy większe akwarium. Dobrze, że nie kupiłeś 240 l. 👍 Rozważ jednak większą wysokość akwarium, jeśli to możliwe, szczególnie przy tej szerokości. Moim zdaniem 60 cm wygląda dobrze do maksimum 150 cm długości szkła. Przy dwóch metrach wizualnie będzie jamnik - choć to oczywiście kwestia gustu. Zrób choć 65 cm, wówczas będziesz miał zbiornik 1000+. 😉
    • Może, ale nie musi. @Pikczer widzisz tu blat?
    • No. Po wspólnych ustaleniach z rodziną doszliśmy do porozumienia - akwarium będzie stało w salonie, i najprawdopodobniej wymiarowo będzie wyglądało następująco: 200 cm długości, 80 szerokości i 60 wysokości. Czeka mnie pewnie sporo czytania żeby jakoś w miarę dobrze zgrać obsadę, z tatą zastanawiamy się generalnie nad mbuną (najbardziej podobają nam się rumowiska skalne/generalnie miejsca gdzie jest dużo skały) tata ma już z nią doświadczenia sporo, w przeciwieństwie do mnie, ale na pewno jeszcze zdążę się wiele dowiedzieć bo jeszcze jestem całkiem młody :). Także tak, dzięki za nakierowanie generalnie bo na pewno wyjdzie to dla pyszczaków na duży plus, a takie akwarium jak już zostało tutaj słusznie zauważone będzie piękną ozdobą salonu.
    • Jasne, macie racje, myślałem sobie nad tym i rzeczywiście nie ma co się z tym wszystkim spieszyć, finalnie akwarium najprawdopodobniej będzie w salonie bo u mnie w pokoju miejsca jest trochę, ale nie na tyle żeby móc postawić bardzo duże akwarium. Bardzo wam dziękuję za porady, bo uświadomiliście mi parę rzeczy . Tapatalkowane.
    • Koledzy podpowiadają Ci o maksymalizacji akwarium, uwierz mi, że mam akwarium 300 cm i do dzisiaj żałuję, że nie zrobiłem większego, bo mam miejsce. Gdyby go nie było i wcisnął bym na styk, nawet gdyby było to 200 cm to nie miał bym do siebie pretensji. Co do stelaża, blatu i innych ważnych rzeczy. Jeżeli ma to być w salonie, musi być to estetyczne i współgrać z całością. U mnie 3 tony stoi na meblu. Oczywiście mebel nie jest z IKEI ani z żadnej sieciówki, zrobiłem go pod zamówienie, a stolarz wiedział co robi. Pieniądze też są bardzo ważne, ale robienie czegoś , a potem poprawianie, bo coś się nie podoba, kosztuje dużo więcej. Ja swoje akwarium stawiałem 2 lata, zbieranie funduszy, czekanie na to co chcę. Dziś uważam, że warto, dozbierać kasę, przemyśleć wszystkie aspekty akwarystyczne, takie jak wielkość akwarium, sposób filtracji, podmiany wody itp. A moje o 60 cm za małe akwarium wygląda na szybko, tak.
    • Skoro to nie jest na 10cm gruby blat z prawdziwego orzecha włoskiego albo dębu to czy musisz koniecznie od niego zaczynać? Wyobraź sobie, że nie masz tego blatu i wtedy spróbuj obrać plan i wylicz to co chcesz. Ja wiem że ten blat też kosztuje ale przy takiej inwestycji nie ma sensu, aby się wszystko kręciło dookoła tego blatu, to nie Słońce.  Stelaż i akwarium najważniejsze elementy. Zobacz na ile wystarcza fundusze i to kalkuluj.  No i najważniejsze, odpowiedz sobie na pytanie: czy podoba mi się ten blat? Uwierz mi, że nawet jeśli nie jesteś pedantem to ten widoczny pod akwarium blat może szczypać w oczy, zawsze, każdego dnia.  Umiesz spawać? A Twój Tata umie? Idealny moment aby wspólnie zrobić stelaż pod akwarium. Jeśli masz taką możliwość to ją wykorzystaj.  Pamiętaj, że zarówno ja jak i większość tutaj ludzi absolutnie się nie mądrzy tylko są to zazwyczaj przytaczane własne doświadczenia i niekiedy wpadki.  Dobra, czas na kawę
    • Mogłem z tą grubością polecieć za mocno, za co przepraszam. Sprawdziłem przed chwilą i wyszło że ma 4 cm grubości, no miary w oczach to ja nie mam ;/. I tak, jest z płyty wiórowej.
    • Coo -Blat 10cm grubości? Jeszcze takiego nie widziałem z płyty drewnianej - wiórowej? Czy coś źle zrozumiałem?
    • Jak masz blat dwa metry to nie bierz akwarium 120cm. Miałem mniejsze i też takie 120 no i sobie były. Niby ładne. A teraz mam nieco większe 180cm i spod 50cm i przód 60cm. Mimo że skromne to na żywo robi na wszystkich wrażenie, bo jest "wielkie". Może nie gigant ale je widać w salonie.  Pomyśl nad stalowym stelażem. Ja chciałem nauczyć się spawać, bo taki miałem kaprys. Kupiłem więc materiały i chińską dobrą, wygodną spawarkę. Fajna zabawa a wyszło wszystko jakieś 70% tego co bym zapłacił za gotowca. Mocna, stabilna konstrukcja, która rozkłada ciężar i już. Przez 2lata ze sklejki miałem obudowę bo brakowało lasy ale i tak było estetycznie. Teraz mam obudowany spod pod wzór mebli. Nie wszystko na raz. Ale posłuchaj wszystkich powyżej i nie bierz akwarium 120cm, bo to na gupiki się nadaje tylko.  A jak sobie wstawisz takie 180 czy 200cm (albo większe ) to zapewniam Cię, że każdy (i Ty też) chociaż w myślach zawsze na widok tego akwarium będzie mówił : ale ku... fajne wielkie akwarium:)  A jak wstawisz 120cm to będą ( i Ty też) mówić: o jest akwarium, z rybkami, woda nawet chlupie sobie, no fajne...
    • Dobieranie akwarium do rozmiaru blatu to trochę dziwny pomysł.  Ale jeśli masz miejsce na akwarium 200x50 to nawet nie zastanawiaj się nad 120x40x50, bo po kilku miesiącach stwierdzisz, że jest za małe i będziesz sobie pluł w brodę, że nie postawiłeś większego. Sprawdź jak duże akwarium możesz zmieścić w pokoju. Potem poprzesuwaj meble, żeby weszło większe. Potem pomyśl czy wszystkie meble są naprawdę potrzebne, sprzedaj te zbędne (budżet wzrośnie), poprzestawiaj znowu te które zostały, żeby zrobić więcej miejsca. Ścian na razie nie burz (to przyjdzie później, jak złapiesz bakcyla), blat olej i celuj w takie szkło i stelaż jakie tam wciśniesz.  Jeśli nie mieszkasz w zabytkowej kamienicy to stropem się nie przejmuj, akwarium 500l waży tyle co dwóch Amerykanów stojących obok siebie, stropy się pod nimi nie zawalają. Jeśli Twój tata się o nie martwi to możesz podłożyć płytę pod stelaż żeby lepiej rozłożyć obciążenie podłogi. Fajnie, że pytasz i szukasz rozwiązań, to dobrze wróży na przyszłość. Jeśli jednak zdecydujesz się na 120x40x50 to bierz tego Juwela o którym pisał @Bartek_De, też od niego zaczynałem - solidny zestaw na początek, służył mi lata bez żadnych problemów.       
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.