Skocz do zawartości

Błyskawiczny, bezpieczny i prosty start zbiornika ???


Olobolo

Rekomendowane odpowiedzi

aarset spokojnie :) dziękuję :) wiem, że jesteś ekspertem w tej dziedzinie:) dużo o Tobie słyszałem i miałem się do Ciebie zgłosić z prośba o rady:). Tylko, że ten MatrixCarbon to taki samoobsługowy węgiel. Dla idiotów:) wrzucasz i masz. Po kilku miesiącach wymieniasz. Tu nie ma filozofii :)


Wkleję tu najnowsze wyniki pomiarów, bo trudno mi sie posty edytuje, a pierwszy post zedytuję na PC jutro rano


Pomiar o godz 18:30

pH 8 czyli od 3 dni bez zmian

KH 9 czyli bez zmian

NH4 0.4-0.6czyli lekko spadlo

NO2 0.8-1 czyli wzrosło

NO2 20 ale ciężki do interpretacji

GH 14


Czyli co moNa powiedzieć oprócz tego, że cykl działa i sie zamknął.

Wolałem za dużo moczu. Za wolno chodziła pompa Eheima... Hałasuje to, wiec dałem na wolne obroty, ale to spowodowało zmniejszenie wydajności bakterii. Dzięki Prezesie za cenną uwagę.

Od rana cały układ śmiga na full speed. Widać efekty

Rano dodałem tez 90ml AmGuard aby zredukować amoniak.

Test JBL tego nie wyłapał czyli test ten nie wykrywa amoniaku i jonu amonowego, tylko sam jon amonowy. Wiec mogłem podtruć bakterie, bo niewiadomo ile amoniaku było. Muszę kupić test Seachema na amoniak. Wtedy bede wiedział ile jest amoniaku.

Aquaponika działa ale nie z pełna para. Trzeba czekać. Jak na razie wszystko OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli co moNa powiedzieć oprócz tego, że cykl działa i sie zamknął.
Chyba ruszył bo do zamknięcia trochę jeszcze brakuje.

Trochę mnie dziwi początkowa sterylizacja zbiornika i późniejsze dodanie moczu z całym spektrum ludzkich odpadów niekoniecznie wskazanych :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem wody amoniakalnej. Musiałem podtrzymać cykl, żeby bakterie miały substrat. Był piątek wieczór. Cykl jest zamknięty od chyba 3go dnia albo nawet drugiego. Jak wkleję wszystkie wyniki to bedzie to widać. Popełniłem błędy. To mój pierwszy start, wiec jest nieźle:)

Teraz bym wiele rzeczy usprawnił. Jedno jest pewne, Stability ma potencjał i w rękach doświadczonej osoby zapewne można by było w drugiej dobie dodawać ryby z Malawi. Mi zabrakło doświadczenia. Nie pomyślałem, 800 ml moczu + za wolny przepływ wody w ciagu 24h przyblokował bakterie. Być może spora ich cześć zgineła ze względu na niewiadomy poziom amoniaku. Mam nadzieję, że takich błędów nie będę popełniał gdy ryby juz zamieszkają w akwarium.

Może znajdzie się ktoś, kto wystartuje porządnie na Stability nowe akwarium.

Tyle się ostatnio dzieje, że zapomniałem o tym, że przepływ musi być duży. Jutro zapewne parametry bedą juz bliższe oczekiwanym. Dojdzie do spadku NH4, NO2 i może NO3. Spadek NO3 nie jest aż tak oczywisty, bo zależny od roślin.


Zobaczymy. Pomierzę rano. Juz drugą noc śpię przy akwarium:) pilnuję :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cykl jest zamknięty od chyba 3go dnia albo nawet drugiego.
Wkleję tu najnowsze wyniki pomiarów, bo trudno mi sie posty edytuje, a pierwszy post zedytuję na PC jutro rano Pomiar o godz 18:30 pH 8 czyli od 3 dni bez zmian KH 9 czyli bez zmian NH4 0.4-0.6czyli lekko spadlo NO2 0.8-1 czyli wzrosło

To jak to jest, to są najnowsze pomiary czy nie ? Cykl jest zamknięty w momencie gdy amoniak i azotyny są na "niemierzalnym" poziomie a azotany wzrosły, oznacza to iż bakterie są gotowe do przerobienia kolejnych dawek pożywki (ryb).

800 ml moczu + za wolny przepływ wody w ciagu 24h przyblokował bakterie. Być może spora ich cześć zgineła ze względu na niewiadomy poziom amoniaku.
W moczu masz głównie mocznik ile z niego będzie po przerobieniu amoniaku to ??? zależy choćby od zdrowia dawcy :) i tego co jadł i ile wypił. Co do przepływu to powinno wystarczyć 600l/h aby złoże było wystarczająco natlenione (weź również pod uwagę że bakterie nie osiedliły się wyłącznie w filtrze.

Śmiem twierdzić, że w naszym biotopie nie ma szans na bezpieczne wprowadzenie obsady po 24H na samym stability chyba że to 2-3 rybki startowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wkleję tu najnowsze wyniki pomiarów, bo trudno mi sie posty edytuje, a pierwszy post zedytuję na PC jutro rano


Pomiar o godz 18:30

pH 8 czyli od 3 dni bez zmian

KH 9 czyli bez zmian

NH4 0.4-0.6czyli lekko spadlo

NO2 0.8-1 czyli wzrosło

NO2 20 ale ciężki do interpretacji

GH 14


Czyli co moNa powiedzieć oprócz tego, że cykl działa i sie zamknął.

Wolałem za dużo moczu.


Jedyne co można powiedzieć to fakt ,że nie masz o tym pojęcia:)

Śmiem twierdzić, że w naszym biotopie nie ma szans na bezpieczne wprowadzenie obsady po 24H na samym stability chyba że to 2-3 rybki startowe.

___________


Myślę podobnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mocz wlewany do akwarium był do niedawna dość popularny i opisywany chcby na tym forum. Osobiście nigdy tego nie stosowałem ze względów estetycznych i psychologicznych ☺ wolałem mrożonki. Nigdy tez go niedoradzałem. Jednak nie sądzę, że było w jego wlaniu coś złego, to stara i znana metoda. Daleko nie szukając :


http://forum.klub-malawi.pl/start-450-t17995.html


Może faktycznie moczu troszkę za wiele bo co wynika z przynajmniej tego wątku dawka powinna być 2x mniejsza ale nie jestem ekspertem ... mam za wysoko brzeg akwarium i nigdy nie mogłem trafić do środka ;-) . Z drugiej strony jakby te 800 ml nie zostało w tym akwarium zneutralizowane to by była klęska filtracji. U mnie w czasie urlopu zdechł w klubie Plecostomus ( 35 cm ) i po 10 dniach mojej nieobecności ryby, ślimaki nie zostawiły po nim śladu a filtr nawet zapachu. Urana to dla bakterii pikuś a dawca aby zaszkodziło musiałby pić radioaktywne herbatki.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uśrednione wyniki:

Dzień	NH4	NO2	NO3	Wydarzenie

0	-	-	-	Dolanie 140 ml Stability

1	0	0.15	2.5	Dolanie 70 ml Stability

2	0	0.2	1	Dolanie moczu, Dolanie 70 ml Stability

3	0.3	0.3	3	Dolanie 70 ml Stability

4	0.6	0.6	7.5	Dolanie 45 ml AmGuard, Dolanie 70 ml Stability

5	0.6	0.8	7.5	Dolanie 70 ml Stability

6	0.6	1		Dolanie 70 ml Stability



image.png

Wykres typu "stock" poakzujący zsumowaną ilość azotu pochodzącego z 3 źródeł.


I co tutaj jest do interpretacji? Cykl jest zamknięty. Dolałem za dużo moczu. Wszystko się wyrówna... Ot wielka filozofia.


@eljot

Cykl jest zamknięty w momencie gdy amoniak i azotyny są na "niemierzalnym" poziomie a azotany wzrosły, oznacza to iż bakterie są gotowe do przerobienia kolejnych dawek pożywki (ryb).

W skrócie: Nie.

Cykl, jak sama nazwa mówi jest zamknięty, gdy azot (np oznakowany jako izotop, aby go jakoś zmierzyć) w układzie zamkniętym przejdzie pełną drogę swojego cyklu w ekosystemie.

Używamy skrótu myślowego "cykl", jako wycinka tegoż cyklu. Są to w zasadzie 2 reakcje: NH4 > NO2 > NO3. A gdzie reszta reakcji? To nas nie interesuje. Wy pozbywacie się NO3 przez podmiany albo środki typu Purigen, ja przez rośliny.

Także zgodnie z tym co napisałem, cykl jest zamknięty w rozumieniu, że proces przemiany NH4 w NO3 trwa, czyli osiągnięty został cel. Lecz, jak widać, jego wydajność jest na razie za mała, żeby przerobić zbyt dużą dawkę mocznika. Nie wydaje mi się, żeby moje ryby oddały w ciągu 24h tyle amoniaku (ryby nie wydalają mocznika, tylko amoniak). :):):)

Dlatego tak mi skoczyły azotany(III) i azotany(IV). Stąd mój ostrożny wniosek, że gdybym wpuścił ryby w drugim, czy trzecim dniu, to by było wszystko OK. Za dużo nalałem, stąd ten skok, który zresztą w końcu wróci do równowagi.


To, o czym Ty piszesz, to stabilizacja. To równowaga biologiczno-chemiczna. Nie mam jej, miałem na początku cyklu dopóki nie dolałem mocznika w 3 dniu. Widać to jak na dłoni. Chciałem w ten sposób być pewny, że dodanie obsady spowoduje neutralizację amoniaku.

Przeliczyłem się, gdyż dodałem za dożo mocznika - nie zapytałem nikogo ile lać.



W moczu masz głównie mocznik ile z niego będzie po przerobieniu amoniaku to ???


W moczu masz głównie wodę :)

1 mol mocznika to 1 mol amoniaku. Ile z tego będzie NH4 to zależy od pH i innych parametrów wody w akwarium.


Co do przepływu to powinno wystarczyć 600l/h aby złoże było wystarczająco natlenione


Obawiam isę, ze nawet tyle nie było. Z filtra hydroponicznego woda ledwo co się wylewała po ściance, gdyż Eheim profffesionel 3e to wyjątkowo hałaśliwe badziewie. Teraz mam na full i głowa mi pęka. Podziwiam, że ludzie to potrafią znieść.


Śmiem twierdzić, że w naszym biotopie nie ma szans na bezpieczne wprowadzenie obsady po 24H na samym stability chyba że to 2-3 rybki startowe.

Eljot, nie możesz takich wniosków wyciągnąć. Popatrz na tabelę.

Ja delikatnie napisałem, że nie widzę przeciwwskazań. Dolałem za dużo mocznika, gdyby nie to, moglibyśmy zobaczyć jak się ładnie rozkłada.



Zobaczycie, że następne dni zbiją NO2 i NH4. Aquaponika zbije NO3

W sobotę, niedzielę wpuszczę ryby i wtedy będzie prawdziwa próba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie wyedytowałem posty i usunąłem wszystkie osobiste wycieczki. Jak gdzieś pominąłem to proszę o PW. Robiłem to ostatni raz. Następne jatki będą lądowały w koszu. Nie będę tu ważył ani rozstrzygał ale zrobiło się bardzo niesmacznie i niesympatycznie. Pozostawione zostaną tylko posty merytoryczne. Te w których merytorycznie będzie mieszane z osobistymi wycieczkami będą lądowały również w czyśćcu.

  • Lubię to 1
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Hej @hilux, malowałem emaliami akrylowymi Altaxu z atestem do zabawek, ale przedtem pokryłem piankę zaprawą cementową. Sama pomalowana pianka faktycznie wyglądałaby kijowo, nie mówiąc już o degradacji w wodzie.
    • Poprzednia obsada wróciła do sklepu, za takie pieniądze jakie sobie za nią policzą raczej będzie dobrze traktowana. Czas na porządki pod nową ekipę. Najpierw sterylizacja, 20 litrów wybielacza na godzinę przy działających filtrach (FX4 i JBL e901), potem dwie wymiany wody, której na szczęście w Irlandii jest pełno a dla plebsu jest darmowa.   Po odsączeniu wody i wywaleniu podłoża zostało samo tło i resztki silikonu, którymi przyklejony był styrodur. To zostawiłem żeby schło, trzeciego dnia zza tła zaczęły wyłazić robale, które przeżyły wybielacz ale szukały wody. Szóstego dnia ich już nie ma.  Następny krok to docinanie tła na dno. Mam już oryginalne juwelowskie, środek tylnej ściany ma inny kolor, bo tam się glony gnieździły. Zaleję to jeszcze raz perhydrolem dla pewności po tym jak baniak wyschnie do końca.  Samo tło Juwela jest absurdalnie drogie, ale skoro miałem je już na tylnej ścianie a dwa panele kupiłem po taniości to bez sensu było nie wykorzystać. Dociąłem do giętego frontu, brakujący kawałek z lewej załatam juwelowskim tłem na ten ich filtr - kosztuje połowę tego co cały panel, razem ma 36cm szerokości a ta dziura po lewej ma tylko 30cm.  Potem zacznie się jazda z maskowaniem łączeń, bo gwałcą przez oczy. Myślałem o silikonie posypanym piaskiem, ale tam jest zbyt dużo miejsca, więc chyba zostaje pianka montażowa i potem pomalowanie jej farbami akrylowymi. Przerabiał to może ktoś? EDIT: @TomekT Ty operowałeś pianką montażową przy tym tle ale potem pomalowałeś emalią a nie akrylem. Nie miałeś problemów z bąblami w piance po jej docięciu?   
    • Ja miałem podobnie, bo akwarium blisko drzwi do salonu i kobita narzekała, że ludzie będą sobie o nie głowy rozbijać (bo wszyscy nasi goście są niewidomi, wiadomo 🤓), udało mi się ją przekonać baniakiem z giętą przednią szybą.  Faktycznie optycznie zajmuje mniej miejsca jak się zza winkla patrzy, może to jest opcja dla Ciebie? 
    • Witaj Jest to obudowa/korpus Obudowa GW-E-L2 Tutaj masz linki do zestawu jaki kupowałem: https://sklep.osmoza.pl/obudowa-gw-e-l2-p-1390.html https://sklep.osmoza.pl/przewod-czarny-14-gw-14-bk-p-630.html https://sklep.osmoza.pl/kolanko-kp14p14-p-1595.html https://sklep.osmoza.pl/zlaczka-zp14gz14-p-1461.html https://sklep.osmoza.pl/zawor-bv-zp14p14-p-1445.html https://sklep.osmoza.pl/kolanko-kp14gz14-p-166.html 2 korpusy oraz mini hyroponikę napędza pompka Hydor PICO Evolution 250
    • Hej @Vrzechu, to zdaje się są obudowy liniowe jak tutaj, pewnie wielu z nas przez tę stronę kupowało korpusy filtrów do budowy ustrojstw do podmianek. 😉
    • Cześć Bastian! ✋ Gdzie zakupiłeś pojemniki na żywicę? Jak to się fachowo nazywa?  
    • Witam Dość dawno mnie nie było ale nie za dużo się działo, no może po za małą zmianą obsady. Placidochromis phenochilus Mdoka  8 szt. wielkość od 4-12 cm Placidochromis phenochilus 1 szt. Tanzania Lupingu 6 cm Labidochromis caeruleus 12 szt. (chyba) wielkość od 4-10 cm Lethrinops sp. GOLD Harbour Island 1+1 wielkość 9-10 cm Nimbochromis venustus 3 szt. wielkość 4-6 cm Placidochromis sp. "Johnstoni Solo" 5 szt. wielkość 4-6 cm Nimbochromis livingstonii  1 szt. wielkość  12-14 cm Jeśli chodzi o ceramikę to w zbiorniku jest: Maxspect Bio-Media Nano-Tech Bio-Sphere 2kg Maxspect Nano-Tech Clear Cube 8szt. Maxspect Bio-Media Nano-Tech Bio-Block 2szt. Uzupełniłem dwa rodzaje żywicy Purolite A520E oraz PA202 Nowe gąbki oraz włóknina oraz mała zmiana aranżacji VWZA7425.MOV  
    • Cześć. Olek  z Gliwic. Dopiero zakładam akwarium. Zbiornik 375L już kupiony...tyle i aż tyle pozdrawiam 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.