Skocz do zawartości

Witam serdecznie


Rekomendowane odpowiedzi

Jestem posiadaczem 160 litrów ogólnego. Które obecnie jest pod opieką Rodziców w Polsce. W domu który obecnie buduję będzie zbiornik ok 1500 litrów. Na forum zarejestrowałem się bo szukam inspiracji oraz korzystam z waszych doświadczeń . Malawi? Dyskowce? Sam nie wiem. Akwarystyką interesuje się od dziecka. Dziękuję za Przyjęcie do grupy, pozdrawiam


wysłane przy użyciu tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lubie poszerzać zainteresowania, dlatego odwiedzam wszystkie fora związane z akwarystyką :-) w dyskowcach przerażają mnie koszta. O Malawi dopiero się uczę. Interesują mnie ryby dużych rozmiarów (15-25cm). Możecie coś polecić?


wysłane przy użyciu tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w dyskowcach przerażają mnie koszta. O Malawi dopiero się uczę.


wysłane przy użyciu tapatalk



Dyskowce to strasznie nudne ryby. Poza tym wszystkie są jednakowe poza ubarwieniem. Stawiaj na Malawii , a na pewno nie będziesz ziewał przed akwa ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarysta.... przeszedłem długa drogę zanim uznałem, że ryby z Malawi to bezsprzecznie najpiękniejsze ryby.

Podam Ci kilka przykładów mieszczących sie w Twoich rozmiarach:

Dimidiochromis strigatus

Dimidiochromis compressiceps

Otopharynx tetrastigma

Tramitichromis intermedius

Sciaenochromis fryeri

Ctenopharynx nitidus

Lethrinops spp. - czyli rożne gatunki

Protomelas sp. "Spilonotus Tanzania"

Copadichromis borleyi


Najlepiej to napisz do tan-mal i poproś o cennik

Z niego skopiujesz nazwy i zobaczysz na YouTube i Google jak te ryby wyglądają i które sa realnie dostępne na rynku. Niektóre to obłęd. Ja tak robiłem. Potem "się zrobi" obsadę, bo nie wszystkie mogą byc ze sobą.


Wg mnie nie ma ładniejszych ryb, miż ryby z Malawi. Inne są nudne. Pływa to w lewo, albo w prawo:) i nic. Pyszczaki z Malawi to generalnie rozbójniki. Zawsze siė coś dzieje. One nie mogą byc nudne :)


Jak zaczniesz od non-Mbuna, czyli m. in. te, które wypisałem, bedzie Ci łatwiej, a piękno samców spowoduje tzw. szczęko-opad u gości. I pamiętaj. Żaden film, żadne zdjęcie nie odda piękna niektórych ryb z Malawi. One sie błyszczą, mienia kolorami, lśnią .... Zmieniają kolory jak kameleony. To trzeba zobaczyć. Dopiero jak na żywo zobaczyłem niektóre gatunki, to zdębiałem. Nawet kolorowe morskie nie sa tak kolorowe jak niektóre z Malwi. Dla mnie wybór byl prosty i jedyny. A Ty pytaj:)

Może uda Ci się znaleźć kogoś blisko Ciebie, kto Ci pokaże te cuda :)

Najleosze zdjęcia, np Stana w galerii oddadzą tak 80% piękna. Te ryby trudno sie fotografuje.

Przykład:

http://forum.klub-malawi.pl/galeria/index.php?n=14320

http://forum.klub-malawi.pl/galeria/index.php?n=14295

http://forum.klub-malawi.pl/galeria/index.php?n=13907

Albo wpisz sobie w wyszukiwarce w galerii stan :) widziałem jego ryby na żywo i zdjęcia, choć cudne nie oddadzą piękna choćby D. compressiceps.

Życzę powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za pomoc:-) właśnie ta różnorodność w kształtach i zachowaniu ryb, mnie przyciąga do Malawi. Zgadzam się ze dyskowce są nudne, nie mnie jednak również piękne :-). To ja zabieram się za przeglądanie forum. Pozdrawiam


wysłane przy użyciu tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś podobały mi się dyskowce , jednak coś jest w tym ich niskim temperamencie. Zawsze jak pojawia się dyskusja co wybrać przypomina mi się scenka sytuacyjna z zeszłorocznej Zobotaniki.


Siedzieliśmy na naszym stoisku i obok swoich mbuna mieliśmy naprzeciwko akwarium konkursowe z paletkami. Takimi z wyższej półki i do tego z młodymi żywiącymi się wydzieliną skóry. Jako, że czasu było wiele to yaro, misiek i ja leniwie zerkalismy i na konkurencję. Pierwsze zainteresowanie szybko uleciało. Gapiło się na te ładne ale stateczne dyski i po jakimś czasie sami z siebie zaczęliśmy wskazywać najbardziej dynamiczne zachowania palet. Yaro uradowany krzyczał :

- patrzcie mrugnęla okiem


;-) . Największa dynamika była wtedy, gdy nasz sąsiad dał im karmę. Się zerwały . . . nasze pyski w czasie gdy one dojadały szczyptę żarelka wmłócily by chyba co najmniej puszkę karmy ;-) . Mieliśmy również skalę porównawczą. W naszym mbunarium mieliśmy co najmniej "Szybkich i wściekłych" w akwarium z paletkami finał szachowych mistrzostw świata ☺. Symbolicznym było chyba to, że największe ożywienie na naszym stoisku podczas obserwacji akwarium z paletkami wywołała ... obserwująca je wnikliwie dziewczyna w stringach :-).


Wybór może być jeden :-) ... chyba, że ktoś szuka totalnego wyciszenia lub ma problemy ze snem ;-)

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na forum.

Z większymi rybami nie będzie problemu bo jest ich naprawdę sporo, co ważne to kolorystyka i zachowanie tych ryb.

Mylochromis melanotaenia

Otopharynx auromarginatus

Placidochromis phenochilus

Protomelas mbenji

Mylochromis kande

Stigmatochromis tolae

Dla mnie istotne przy zakładaniu tego biotopu były parametry wody w kranie.

Napisz co wybrałeś, życzę powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w akwarystyce jest taki, że zawsze chciałoby się mieć jedno akwarium więcej :-) główne w salonie chyba będzie z Malawi :-) przejrzałem wasza galerię i się powoli zakochuje. Jak zbiornik wystartuje to i może do klubu dołączę, kto wie :-) pozdrawiam


wysłane przy użyciu tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • A jak wysoko będziesz tam miał. W wyobraźni zobaczylem na pozostałych 3 ścianach, ogród wertykalny zasilany oczywiście wodą z baniaka. Poza fajnym efektem uzyskasz w ten sposób dodatkową filtrację. Jedyny minus to to, że tylko Ty będziesz to oglądał😉
    • Tutaj jest trochę inna sytuacja, bo zbiornik jest z betonu i nad zbiornikiem mam przestrzeń, którą będę się do niego dostawał (wyłączona zamknięta przestrzeń do której będzie dostęp tylko z jednej strony). Jak będę robił izolację w zbiorniku, to zrobię też całą górę więc samo skraplanie nie jest mi straszne, ale chętnie odzyskałbym to gorące, wilgotne powietrze, które będzie się nad wodą gromadziło.
    • Kiedyś policzyłem parowanie i przy 25 stopniach (temp. powietrza i zbiornika - akwarium nieogrzewane; odkryte 20 cm pokrywy; efekt podobny jak przy zdjętej) i wilgotności 37% (zima) - było to ok. 180 g/h. Przy 4,5x większej powierzchni u ciebie nie przekroczy 0,8 kg /h. Przy zamkniętej pokrywie wewnątrz zintegrowanej pokrywy pleśniało - wolę wymianę tego powietrza. U mnie to podniesienie wilgotności wewnątrz domu  ok. 10 %. Parowanie tej wody to moc ok 120W !
    • A nie myślałeś nad przykryciem zbiornika? Płyta Gutta Płyta Hobbyglas gładka przezroczysta 2 mm świetnie się sprawdza. Minus trzeba z niej usuwać kurz. łatwo w niej wyciąć miejsce na węże itp.
    • Na pewno to zrobię, nie wiem jeszcze jaką metodą, ale na bank nie będę tracił tego ciepła. Mam przygotowane dwa odpływy, jeden do kanalizacji, drugi bezpośrednio do zbiornika 10k L zakopanego na podwórku. Do tego same zbiornika będzie odpływ deszczówki z dachu i podwórka. Z wielu względów przydomowa oczyszczalnia zamiast włączenia do sieci kanalizacyjnej. Długo nad tym myślałem i rozmawiałem z wieloma osobami, które mają przydomowe oczyszczalnie i według mnie, nie ma lepszej opcji. Dodatkowo w moim przypadku wybudowanie przyłącza i jego późniejsza obsługa to kosmos. Rozprawiam o tym z człowiekiem od rekuperacji. Chętnie bym odebrał powietrze z nad zbiornika, poza ciepłem z parowania jest jeszcze oświetlenie wiec sporo energii, ale wilgotność nad akwarium będzie >90% i nie wiem co na to rekuperator i przewody wentylacyjne. Trwa narada w tej sprawie  
    • @bojack Co do hajsu/ekologii pomyśl, kiedy dom nie gotowy o... 1/ wymienniku ciepła do podmiany - 10 l/h to może być zimą jakieś kolejne 125 kwh/mc jeśli nie więcej....  A rozwiązanie proste... u mnie rura w rurze -wężyk od osmozy w rurce igielitowej. Tylko do 10l/h już większa długość się przyda no i dobrze to zaizolować trzeba..... 2/ wykorzystaniu wody ściekowej Oczko wodne ? Zbiornik do podlewania ogrodu ? Regeneracja dolnego źródła PC ? 3./ Oddzielny punkt poboru jeśli jest kanalizacja... ? 4/ Jak z wentylacją ? Nowe domy żeby spełnić normy raczej muszą mieć rekuperację.  Plan z odzyskiem wilgoci czy bez ? Wyciąg nad akwa? Straty energii przez parowanie mogą być spore.
    • To skąd bierzesz hajs na prąd i żarcie też mają w DDD   Konkluzja jest taka, że na dole robię maksymalnie niską wylewkę zachowując parametry cieplne, tak, aby w przypadku chęci zrobienie sumpa były jakieś opcje co do wysokości. Reszta później, ale filtracja wewnątrz zbiornika jest kusząca z wielu względów.
    • Kurcze wy się więcej zastanawiacie nad przepływem niż nad rybami... wiecie,  że te ryby to mają w du**e wasze problemy...
    • 1. Podnoszenie 30 tyś l/h wody o _jeden_ metr to moc ok. 82 W (bez uwzględnienia strat w związku z wydajnością pompy). Moduły to bardziej energooszczędne rozwiązanie - nie ma tego podnoszenia. Duży moduł w części za filarem + kilka pomp i sump ze wszystkimi komplikacjami nie nie potrzebny. 2. 16 cm - wejdzie np. Jebao dcp 20000. 2 - 4 sztuki? ? Wg moich obserwacji sprawność jest większa przy niższych obrotach. 3. Ryba 20 cm zanieczyszcza wodę, jak 5 sztuk po 10 cm.... Jedna 30 cm - jak 12 szt po 10 cm.  
    • Racja, po prostu kasa, czy też moda wymuszona oszczędnościami właśnie. Zobaczymy, kogo nie odstraszą koszty zakupu dużego zbiornika, sprzętu i rachunków za prąd, ten będzie szukał rozwiązań w zasilaniu np. kaseciaka falownikiem. Chyba sam tak zrobię do planowanego dużego akwarium. Przewiduję nową odsłonę obumarłego wątku o filtrze kasetowym, choć jest tam co czytać, ponad 1800 postów. 😄 Byle było co do tego akwarium wpuścić, nie za horrendalne pieniądze...
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.