Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam ponownie.

Być może tematycznie nie pasuje do tego forum ale dla majsterkowiczów jak najbardziej.



Po przećwiczeniu mniejszych lampek na warsztat trafił POTWÓR.

Jak do tej pory jest to najmocniejsza lampa jaką mam przyjemność budować.

Tym razem nie będzie to SLIM.

Dla zbiornika 80x35x40.

Moim zdaniem z bardzo dużym zapasem mocy (dlatego regulacja)

Kilka danych taktyczno-technicznych.

Moc - 57W

Wymiary - 800x200x40

48 diod białych 6500K oraz 8000K 1W/350mA

9 diod dla roślin - 6 szt czerwonych 660nm oraz 3 szt niebieskie 440nm

Diody białe - kolimatory 60 stopni

Diody kolorowe - kolimatory 120 stopni

Zasilanie:

- uniwersalny zasilacz od laptopa 24V/5A

- przetwornica STEP-DOWN dla regulacji napięcia (jasności)

- driver LM317 z rezystorem - ograniczenie 350mA

Całość chłodzona pasywnie - dodatkowy radiator 800x200


Dla początkujących kilka wskazówek.


Aby przylutować diodę do bazy należy najpierw miejsce styku posmarować odrobiną pasty termoprzewodzącej.

Może to być jakaś zwykła lub lepszej jakości np. od procesorów komputerowych.

W przypadku diody 1W/350mA nie ma to znaczenia jaka gdyż ilość generowanego ciepła jest dość mała.


Do lutowania należy użyć pasty do lutowania lub kalafoni.

Pastą do lutowania posmarowałem cieniutko miejsca lutownicze dla nóżek diody.


Następnie "mocujemy" diodę.

Trzeba ją delikatnie przycisnąć aby "przyssała" się do pasty termoprzewodzącej.


Niestety obudowa jest trochę skomplikowana i nie każdy będzie mógł ją wykonać w takiej formie ale od czego "tfórczość radosna" każdego konstruktora-majsterkowicza.

Może być kawał blachy aluminiowej, ramka z fajnego drewna np dąb, PCV lub kawał radiatora z metra ciętego...

Ja mam tą możliwość, że mogę pozyskać blachy wycięte laserem.

Jakby ktoś chciał zawszę mogę wspomóc kawałkiem blachy na wymiar - śmiało pytać.


Przygotowanie blachy do przyklejania diod - odtłuszczenie i zmatowanie.

Jako iż obudowa nie będzie malowana - metaliczny kolor aluminium - to zrobiłem w miarę ładne zmatowanie imitujące szlif maszynowy blachy czy jakoś tak zwana powierzchnia satynowa.


Zapraszam do oglądania.

LED57W-%20HT_zpsw2ivzjoh.jpg


003_zps8ubjb91c.jpg

001_zpsw9x1jsdi.jpg

004_zpsodbtmxzn.jpg

005_zpsmetpatt5.jpg

007_zpsknug5mcz.jpg

011_zpsia1e1ns6.jpg

012_zpsaszaqax4.jpg

001_zps0ckzbs5v.jpg

009_zpsktqu7jis.jpg

019_zpsv3eer5cl.jpg

020_zpsao2lmqhp.jpg

022_zpsi5xjmjyh.jpg

025_zpslvv3ksjm.jpg

026_zpsdpxhfg6d.jpg

029_zpsokb2to75.jpg

030_zps3tegws3i.jpg

047_zps10ndqhiq.jpg

038_zpsdf8ypsdp.jpg

040_zpstgqn7bis.jpg

041_zpspxw31ibd.jpg

042_zpstq9htnow.jpg

050_zpstnrudfix.jpg

054_zpslaiwoxog.jpg

056_zps4l9nml5q.jpg

057_zpspalpnedw.jpg

060_zps1ncpqbsp.jpg

061_zpstnjmfkle.jpg

062_zpsspiausu8.jpg

065_zpsdtc3tvhf.jpg

066_zpsnfjatkhv.jpg

067_zpsd2b1v2fx.jpg

068_zps7xylyb35.jpg

070_zpsrwbilvet.jpg

071_zpsgoecgdw0.jpg

072_zpshnfx9rwo.jpg

Za zgodą właściciela lampki.

001_zpsmeopkfia.jpg

005_zps5bcee3nr.jpg

004_zpsevus0hxf.jpg

002_zps5bvt9gkb.jpg

003_zpsjeht4wsw.jpg

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Bardzo ładna lampa. Niczym nie odstaje od "profesjonalnych" lamp morskich za setki dolarów.


Szczególnie pozazdrościć ciętego laserowego aluminium :).



BTW moim zdaniem samorządy w podupadłych domach kultury powinny stawiać wycinarkę CNC i drukarkę 3D. Młodzież nauczyła się co więcej, a trochę starsi próbowali tworzyć sprzęty do domu lub na rynek. Kolejna szansa na dla młodych firm.


Ale i tak jest lepiej niż kilka lat temu. W hipermarketach budowlanych wprawdzie nie ma CNC lub 3D ale są narzędzia za grosze, o których nasi ojcowie mogli pomarzyć. Np za 150zł wiertarka z 20 tyś obrotów na minute. Z bitem diamentowym wchodzi w szkło,metal,ceramikę jak w masło, wycinając dowolną formę.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Myślę , że @Bartek_DeBartkowi chodziło o ich agresję. Miałem stado Demasoni w akwa700 litrowym z dwoma czy też trzema gatunkami.  Były spokojne to znaczy nie agresywne wobec innych ryb. Jedne z piękniejszych ryb w moim akwarium. To , że były spokojne to miało na to wpływ kilka czynników: wielkość akwarium , reszta obsady , aranżacja. Pewnie o to chodziło Bartkowi , że jak będzie je miał  "mało doświadczony " akwarysta z naszym biotopem to mogą być problemy gdy nie dochowa wspomnianych warunków. Ale jeżeli będzie je miał jednogatunkowo ( to jest moje zdanie ) to da spokojnie rade. Ktoś powyżej napisał , że są delikatne. Z tym akurat się nie zgodzę ale każdy może mieć i ma swoje obserwacje. Dodam tylko , że w ówczesnym składzie była to najczęściej i bez kontroli rozmnażająca się ryba. Bartku..sorry , że wystąpiłem w charakterze Twojego mecenasa  . Pozwoliłem sobie wrzucić zdjęcie jednego z osobników Dmasoni z mojego akwarium:    
    • @ironcladKrótka odpowiedź. Nie zachwieje na tyle aby coś stało się rybom.  Biologie już masz w jednej Ikoli.  Możesz dodać ampułkę  lub dwie prodibio biodigest. Kupisz u Michała ( w Trzmielu).
    • @jarasdzięki za informacje w takim razie wyleczę się z mdok, a zrobię mbunarium oparte na 1 gatunku z non mbuny czyli: 1) Protomelas steveni taiwan reef  2) Pseudotropheus acei luwala lub itungi jakaś większa grupa  3) Metriaclima fainzilberi maison reef  4) Maingano lub perlmutt lub rdzawy
    • Moi mili potrzebuję porady krótkiej i treściwej na  niżej zamieszczony temat do rzeczy. Mam obecnie 2 kubły Sunsun 304 i ikola 600maxx chcę zastąpić sunsun drugą Ikola drugą ikole już mam w domu i teraz sunsun ma być oddany kumplowi ale zażyczył sobie cały z wkładem filtr pracuje już ponad miesiąc jeden i drugi pytanie czy jak pójdę na skróty do drugiej ikoli włożę nową ceramikę,matrix i purigen mocno to zachwieje biologią w akwarium akcja ma być szybka, dlaczego chcę wymienić Ikola ciągnie 17W czyli 2 zużyją tyle co jeden sunsun on tacha 34 Warty i tylko dlatego chcę wymienić sam filtr jest ok pompuje zdrowo i po miesiącu zrobił się znośny w zamkniętej szawce można spać przy nim dzięki za pomoc 
    • @Bartek_De dawaj tutaj swoją opinię odnośnie Chindongo Demasoni  W sensie dlaczego wg Ciebie nie jest polecany dla osób rozpoczynających przygodę z Malawi? Może powstanie w tym wątku jakaś lista gatunków, na które początkujący Malawiści powinni zwrócić uwagę  
    • Cześć wszystkim   Inny wątek na forum zachęcił mnie do rozpoczęcia tego tematu. Utarło się, że pewne gatunki malawijskich pielęgnic nie są polecane dla początkujących malawistów. Ciekawi mnie skąd taka opinia się wzięła i czym jest spowodowana. Zakładam, że jeśli ktoś rozpoczyna dopiero przygodę z akwarystyką jako taką i na pierwszy baniak wybrał właśnie biotop jeziora Malawi, to niektóre gatunki mogą być problematyczne. Mam na myśli bardziej bezmyślne łączenie niektórych gatunków z innymi czy to pod kątem diety, czy zachowania. Czy natomiast jakiś gatunek może być nie polecany dla osoby, która ma już jakąś świadomość akwarysty i wie co to jest cykl azotowy, wie że do zbiornika 100l nie wpuszcza się dużych ryb albo dużo ryb, poczytał trochę o wymaganiach poszczególnych gatunków ale wcześniej nie miał do czynienia akurat z biotopem Malawi? @Bartek_De nie chciałem zaśmiecać tamtego wątku, a pomyślałem, że może wyjdzie z tego ciekawa dyskusja  
    • Od lewa do prawa fajny pomysł. Kiedyś próbowałem coś takiego zrobić i nie udało mi się. Okazało się że mam za krótki baniak do symulacji takiego wschodu i zachodu albo za mało dałem ledów. Wysłane z mojego RMX3301 przy użyciu Tapatalka
    • Odnoszę się tylko do akwarium 180cm Jak chcesz połączyć L. Perlmutta, który dorasta raptem do 11cm. Z mdokami, które w moim akwarium samce mają po 18cm? Jeżeli chcesz coś w jasnym żółtym , złotym ubarwieniu, to zamiast Labidochromisów, proponuję nimbochromis venustus. A z mdoki są bardzo problematyczne w utrzymaniu ich w zdrowiu, oczywiście moim zdaniem i piszę tutaj tylko o moim doświadczeniu z tymi rybami. Pierwszy raz kupiłem stado 12ryb, po krótkim czasie zostało kilka szt. Które przeżyły do max rozmiarów. Później postanowiłem odbudować stado. Kupiłem kolejne kilkanaście rybek i wpuściłem do akwarium przejściowego, aby tam podrosły - padały jak muchy i po pewnym czasie nie zostało z nich nic. Nie poddałem się i długo szukając kupiłem kolejne 8szt. Takich odchowanych 8cm. (Ryby z Holandii) Aby je wpuścić od razu do dużego akwarium. Po 2mc z 8szt. Zostało mi 3szt i pływają do dzisiaj z 5 starszymi dorosłymi mdokami. Nie wiem, może tylko u mnie, ale te ryby są bardzo wrażliwe. Aby uzupełnić niebieski kolor w akwarium - samce i samice niebieskie, kupiłem stado cyrtocara moori. Kolorem tułowia nie odbiegają od ndok, lepiej pływają, bo mają temperament i przede wszystkim -nie zdychają. W dużym akwarium aktualnie pływa 5szt. Takich około 12cm. Dokupiłem też 16szt małych rybek, takich 3cm. Które aktualnie pływają samodzielnie w przedszkolu 200l mają już około 5-6cm i dalej rosną, w dodatku ani jedna z 16szt nie padła. Podrosną do około 8cm i wpuszczę je do reszty obsady. Ogólnie ryby z gatunków non - mbuna wolno rosną, a już cyrtocara wybitnie wolno rośnie. Do 0.5cm miesięcznie. W dodatku nie każdemu, podoba się garb tłuszczowy na czole tych ryb. Mi akurat się podoba.
    • Zgadza się, ale ja miałem na myśli początkujący z naszym biotopem.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.