Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam ponownie.

Być może tematycznie nie pasuje do tego forum ale dla majsterkowiczów jak najbardziej.



Po przećwiczeniu mniejszych lampek na warsztat trafił POTWÓR.

Jak do tej pory jest to najmocniejsza lampa jaką mam przyjemność budować.

Tym razem nie będzie to SLIM.

Dla zbiornika 80x35x40.

Moim zdaniem z bardzo dużym zapasem mocy (dlatego regulacja)

Kilka danych taktyczno-technicznych.

Moc - 57W

Wymiary - 800x200x40

48 diod białych 6500K oraz 8000K 1W/350mA

9 diod dla roślin - 6 szt czerwonych 660nm oraz 3 szt niebieskie 440nm

Diody białe - kolimatory 60 stopni

Diody kolorowe - kolimatory 120 stopni

Zasilanie:

- uniwersalny zasilacz od laptopa 24V/5A

- przetwornica STEP-DOWN dla regulacji napięcia (jasności)

- driver LM317 z rezystorem - ograniczenie 350mA

Całość chłodzona pasywnie - dodatkowy radiator 800x200


Dla początkujących kilka wskazówek.


Aby przylutować diodę do bazy należy najpierw miejsce styku posmarować odrobiną pasty termoprzewodzącej.

Może to być jakaś zwykła lub lepszej jakości np. od procesorów komputerowych.

W przypadku diody 1W/350mA nie ma to znaczenia jaka gdyż ilość generowanego ciepła jest dość mała.


Do lutowania należy użyć pasty do lutowania lub kalafoni.

Pastą do lutowania posmarowałem cieniutko miejsca lutownicze dla nóżek diody.


Następnie "mocujemy" diodę.

Trzeba ją delikatnie przycisnąć aby "przyssała" się do pasty termoprzewodzącej.


Niestety obudowa jest trochę skomplikowana i nie każdy będzie mógł ją wykonać w takiej formie ale od czego "tfórczość radosna" każdego konstruktora-majsterkowicza.

Może być kawał blachy aluminiowej, ramka z fajnego drewna np dąb, PCV lub kawał radiatora z metra ciętego...

Ja mam tą możliwość, że mogę pozyskać blachy wycięte laserem.

Jakby ktoś chciał zawszę mogę wspomóc kawałkiem blachy na wymiar - śmiało pytać.


Przygotowanie blachy do przyklejania diod - odtłuszczenie i zmatowanie.

Jako iż obudowa nie będzie malowana - metaliczny kolor aluminium - to zrobiłem w miarę ładne zmatowanie imitujące szlif maszynowy blachy czy jakoś tak zwana powierzchnia satynowa.


Zapraszam do oglądania.

LED57W-%20HT_zpsw2ivzjoh.jpg


003_zps8ubjb91c.jpg

001_zpsw9x1jsdi.jpg

004_zpsodbtmxzn.jpg

005_zpsmetpatt5.jpg

007_zpsknug5mcz.jpg

011_zpsia1e1ns6.jpg

012_zpsaszaqax4.jpg

001_zps0ckzbs5v.jpg

009_zpsktqu7jis.jpg

019_zpsv3eer5cl.jpg

020_zpsao2lmqhp.jpg

022_zpsi5xjmjyh.jpg

025_zpslvv3ksjm.jpg

026_zpsdpxhfg6d.jpg

029_zpsokb2to75.jpg

030_zps3tegws3i.jpg

047_zps10ndqhiq.jpg

038_zpsdf8ypsdp.jpg

040_zpstgqn7bis.jpg

041_zpspxw31ibd.jpg

042_zpstq9htnow.jpg

050_zpstnrudfix.jpg

054_zpslaiwoxog.jpg

056_zps4l9nml5q.jpg

057_zpspalpnedw.jpg

060_zps1ncpqbsp.jpg

061_zpstnjmfkle.jpg

062_zpsspiausu8.jpg

065_zpsdtc3tvhf.jpg

066_zpsnfjatkhv.jpg

067_zpsd2b1v2fx.jpg

068_zps7xylyb35.jpg

070_zpsrwbilvet.jpg

071_zpsgoecgdw0.jpg

072_zpshnfx9rwo.jpg

Za zgodą właściciela lampki.

001_zpsmeopkfia.jpg

005_zps5bcee3nr.jpg

004_zpsevus0hxf.jpg

002_zps5bvt9gkb.jpg

003_zpsjeht4wsw.jpg

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Bardzo ładna lampa. Niczym nie odstaje od "profesjonalnych" lamp morskich za setki dolarów.


Szczególnie pozazdrościć ciętego laserowego aluminium :).



BTW moim zdaniem samorządy w podupadłych domach kultury powinny stawiać wycinarkę CNC i drukarkę 3D. Młodzież nauczyła się co więcej, a trochę starsi próbowali tworzyć sprzęty do domu lub na rynek. Kolejna szansa na dla młodych firm.


Ale i tak jest lepiej niż kilka lat temu. W hipermarketach budowlanych wprawdzie nie ma CNC lub 3D ale są narzędzia za grosze, o których nasi ojcowie mogli pomarzyć. Np za 150zł wiertarka z 20 tyś obrotów na minute. Z bitem diamentowym wchodzi w szkło,metal,ceramikę jak w masło, wycinając dowolną formę.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Różnica w cenie spora. Ale możesz wziąć pod uwagę zamontowanie jednego wzmocnienia poprzecznego . Ja tak zrobiłem gdy pękło moje. Trochę to może komplikować 'grzebanie" w akwa ale niespecjalnie . To tylko kwestia włożenia tła w przyszłości  ale i z tym można sobie poradzić.
    • Część. Powiem Ci szczerze, przemyśl to jeszcze... 240l. to jest niezbędne minimum jeżeli chodzi o ten biotop. 2 gatunki aby panował względny spokój. Max 3 kolory ryb. Większość z nas to przerabiała. Postawisz zbiorniki i za chwilkę będziesz żałował wydanych pieniędzy bo akwarium bardzo szybko się optycznie skurczy... Pomyśl o salonie, tam jak postawisz 200x50 to nacieszy oczy wszystkich domowników i gości🙂 Kasę można dozbierać i postawić coś bardziej sensownego. Nie nawiam na siłę, tylko opowiadam z własnego doświadczenia😉  Życzę powodzenia!
    • Jasne, też fakt, mogłem szybciej wszystko opisać. Generalnie po rozmowach z tatą doszliśmy do tego że najlepiej by było zostać przy tych 240l, tata nie jest pewny czy strop by uciągnął jakieś większe punktowe obciążenie, a w tej sprawie wolę zaufać. Akwarium dla mnie najlepiej jakby stało w moim pokoju, więc nie jestem zbyt skory żeby stało na parterze. Co do budżetu, to mogę wydać maksymalnie 2.5 tysiąca, chociaż oczywiście dobrze by było gdyby wyszło mniej. Blat ma wymiary 2m długości na 50 cm szerokości. Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Od tego powinieneś zacząć planowanie. Przede wszystkim, ile możesz wygospodarować miejsca na akwarium i jaki masz na to budżet? Blat 10cm spokojnie wytrzyma, może masz kogoś znajomego, który wyspawa Ci stelaż pod ten blat. Jakie wymiary ma ten blat? A jak nie stelaż to na pewno taniej wyjdzie postawienie 3 cokołów z bloczków betonowych lub cegieł, na tym oprzeć blat i dorobić drzwiczki. Wszystko zależy od tego na co możesz sobie pozwolić. A jeszcze dobrze byłoby znać nośność stropu jeśli mieszkasz na piętrze. Jest wiele znaków zapytania, my możemy tylko gdybać...
    • Wiem że dobrze by było brać większe, z tym że szczerze bałbym się bo nie wiem do końca jaką nośność może mieć blat na którym chce to akwarium położyć - 240l, nawet ze skałami to nie jest właśnie np 400l + skały, a blatu raczej nie zamierzam wyrzucać. Nie wiem na ile to moja przezorność a na ile faktycznie może być niebezpiecznie, ale wolę dmuchać na zimne. Największym problemem by pewnie było znaleźć nogi do tego blatu które by to uciążenie zniosły, bo blat jest całkiem słusznej grubości - około 10 centymetrów. Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Skoro ma być 10mm to lepiej brać większe np 450l, litraż dwa razy większy a grubość szyby ta sama. Jeśli interesuje Cię malawi to ważna jest wielkość zbiornika, im większe tym lepsze choć nie każdy może sobie pozwolić na ogromny litraż to jednak różnica między 240l a 450l jest bardzo duża, masz przede wszystkim większy wybór gatunków, więcej ryb, mniej strat z powodu agresji.
    • Cześć, miło mi . Najprawdopodobniej będę kupował właśnie od Przemka, lub od akwaria.pro. Bardzo dziękuje za tak duży odzew, finalnie najprawdopodobniej będę brał akwarium właśnie z szyby 10mm. Przede mną jeszcze pewnie sporo czytania tego forum do tego czasu, ale już wiem w jakim kierunku działać . Wysłane z mojego SM-A125F przy użyciu Tapatalka
    • Mam i miałem już kilka różzych zbiorników od Wromaku. Nigdy nie bylo z nimi żadnego problemu. Obecny 375l stoi już 5 lat.
    • @Radiowski Witam Ziomka z pięknego miasta Torunia. 😉 Potwierdzam słowa Andrzeja. Mam od Przemka akwarium, co prawda sam je przywiozłem, bo akurat miałem wyjazd do Szczecina, ale wiem, że zorganizowałby Ci transport. Super wykonanie, zrobi co tylko zechcesz. Różne widziałem tu opinie na temat kontaktu z nim, ja zupełnie nie mogę narzekać, wręcz przeciwnie. Niemal na ostatnią chwilę udało mi się nieco powiększyć ostateczne wymiary zbiornika (początkowo miało być takie, jakie teraz planujesz) - także stawiaj od razu największe, jakie możesz, byś później nie żałował. 😉
    • Gdziekolwiek kupisz to upewnij się , że ten rozmiar akwa nie jest produktem firmy Wromak ( z Wrocławia).  To ich akwaria "słynęły" z tego , że po prostu pękały.  Przyczyną nie była zbyt cienka grubość szyb bo była akurat zgodna z normami ( znajdziesz w necie) , ale przyczyną były źle wykonane wzmocnienia wzdłużne i źle montowane. Firma dostawała setki ( w owym czasie) monitów ale nie brała ich chyba pod uwagę bo ich akwa wtedy dalej pękały.  Też tego doświadczyłem tyle , że mi w nocy pękło samo wzmocnienie wzdłużne. Takiego hałasu długo się nie zapomina. A żeby było śmieszniej to wiele awarii tego typu odbywa się w nocy:) . W Szczecinie masz super fachowca  @przemek wieczorek.  Nie wiem jak teraz z nim jest jeżeli chodzi o kontakt. Ale fachowiec super. 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.