Skocz do zawartości

SG Aqua LED - rewolucja, czy kolejne oświetlenie?


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Wstęp

Przyznam, że ten wątek wyskoczył mi ni stąd, ni zowąd. . . Jak już marudziłem wcześniej, nie mam czasu na robienie własnego oświetlenia, ale ze względu na brak godnego rozwiązania postanowiłem, że zrobię je sam z modułów LED, bo to najlepsze wyjście.

W związku z tym, że postanowiłem zastosować filtr aquaponiczny, oświetlenie stało się problemem. Filtr ten, który zostanie wykonany na zamówienie, ma 21 cm szerokości i generalnie najłatwiej, jak stoi na akwarium. Pokrywa odpada. Jak zatem umieścić oświetlenie, aby wyglądało to estetycznie i nie oświetlało filtra, tylko wodę?:) Jak to pogodzić w 2 metrowym akwarium biorąc pod uwagę fakt, że musiałbym zastosować kilka profili z modułami przy szerokości akwarium 80 cm? Sytuację skomplikował fakt, że oświetlenie miało zawierać moduły blue i red w układzie (WBWR)n ... Głowiłem się nad tym z 2 tygodnie. Urodziło się w głowie kilka rozwiązań - żadne mnie nie satysfakcjonowało.

Przez ostatnie kilka miesięcy (5) poszukiwałem godnego, gotowego rozwiązania. Klapa. Zawsze coś było nie tak. Dlatego, gdy w sobotę rano postanowiłem jeszcze raz zajrzeć na Allegro, uwagę moją przykuł pewien wynalazek - bo inaczej tego nazwać nie można.


Bohater

Panel oświetleniowy SG Aqua LED Pro.... <<<< link do "testu"


20150703-IMG_8744a.jpg

SG2a.jpg

Patrzę na grafikę... WoW - myślę, to jest to!!! Postawię na tym aquaponikę!


Parę faktów:


Plusy (w mojej ocenie)


  • bezkonkurencyjne, równomierne oświetlenie

  • wykonany z aluminium

  • niski profil

  • nie blokuje dostępu do akwarium

  • na zamówienie do każdego akwarium

  • plug&play

  • 2 lata gwarancji udzielanej przez producenta + oczywiście 2 lata wynikające ze sprzedaży w sklepie (w Polsce zawsze lepiej korzystać z tego prawa, niż z gwarancji producenta).

  • opatentowany

  • porządne diody Samsung

  • podświetlenie przedniej szyby - szyba optiwhite powinna pokazać pazury

  • Czas realizacji zamówienia do 1tyg!

  • Diody 5630

  • Możliwość dokupienia ściemniacza

  • Cena


Minusy:


  • taśmy LED - z tymże to są jakieś lepsze, na diodach Samsunga, ponoć nie do kupienia w detalu zabezpieczone plexi.

  • brak możliwości zlecenia wykonania na modułach LED

  • problem ze wzmocnieniami wzdłużnymi - trzeba je utrzymywać w nienagannej czystości, albo zamówić akwarium z grubszą szybą bez - jak się da :)


Niewiadome:


  • barwa tylko 6500K - dopóki nie przetestuję, to nie będę wiedział, czy to plus, czy minus. Osobiście lubię zimne światło, ale naturalne (około 5000K) jest dla mnie przyjemniejsze. W akwarium lepiej mieć zimniejsze.



Słowo końcowe i perspektywy

Odbyłem wczoraj bardzo przyjemną i merytoryczną rozmowę z producentem. Wyjaśnił mi wszystko, wytłumaczył dlaczego na razie nie robi na modułach, itd.

Wg mnie rozwiązanie tutaj prezentowane jest niesamowite, nawet pomimo faktu stosowania taśm LED. Zawsze można zerwać te taśmy i zastosować moduły. Jeśli ktoś zechce, natomiast, zrobić sobie taki panel samemu, to wg mnie powinien uiścić opłatę producentowi. Szanujmy prawo. Nie kopiujmy za darmo czyichś rozwiązań.

Zobaczymy, jak produkt będzie ewoluował

Dla zainteresowanych podaję informację, że zamówień należy dokonywać przez sklep peha68 (ten z linku) i jeszcze jakiś drugi, ale nie pamiętam jak się nazywał.

Bardzo szkoda mi modułów LED, ale mam na dzieję, że barwa tego światła będzie przyjemna. W takich sytuacjach zawsze przypomina się mi zasada KISS - tak bardzo mi się podoba, ale tak często o niej zapominam :)

Pozdrawiam i ciekawe, co myślicie o tym panelu w Malawi.

Opublikowano

Jakoś nie widzę tej rewelacji czy rewolucji. Po co oświetlenie z przodu i z tyłu jak tam w większych akwariach są wzmocnienia wzdłużne które łatwo się brudzą?

Nie rozumiem też Twojego problemu z oświetleniem, ale widocznie za głupi jestem ;) Nie możesz modułów przykleić do dna filtra aquaponicznego? Plus ewentualnie dać z jedną belkę z modułami z przodu? A wszystko umieścić na koronie ze spienionego pcv?


Wysłane z telefonu

Opublikowano
Jeżeli tylko same diody 6500K to będzie kicha nie oświetlenie, s w wszczegolności kolory ryb.

Ponoć spektrum tych diod jest pełne.

Będę szczery: muzyki słucham bez eq. Także w akwarium wolałbym mieć naturalne kolory, a nie podbite. To chyba są raczej preferencje, a nie konieczność. Dobrze prawię?


Po co oświetlenie z przodu i z tyłu jak tam w większych akwariach są wzmocnienia wzdłużne które łatwo się brudzą?
- napisałem - albo trzeba je czyścić, albo zamawiać bez wzmocnień jeśli się da. Można też zamówić bez LEDów z przodu i z tyłu.


Nie możesz modułów przykleić do dna filtra aquaponicznego? Plus ewentualnie dać z jedną belkę z modułami z przodu? A wszystko umieścić na koronie ze spienionego pcv?

Mogę - ale bez bicia przyznam, że nie pomyślałem o tym :) Przemyślę to, ale raczej już podjąłem decyzję. No chyba, że kolejne sceptyczne głosy mnie przekonają :)

Opublikowano
Ponoć spektrum tych diod jest pełne. Będę szczery: muzyki słucham bez eq. Także w akwarium wolałbym mieć naturalne kolory, a nie podbite. To chyba są raczej preferencje, a nie konieczność. Dobrze prawię?
No do światła słonecznego czyli naturalnego to diodom białym baaardzo daleko więc i kolory nie będą naturalne.
Opublikowano

Jeżeli to nie są diody RGB to kłamie koleś pisząc że dioda 6500K ma pełne spektrum ;-). Diody blue i red daje się poto żeby uzyskać światło o jak najszerszym spektrum. No ale co tam widocznie musisz sam na wszystkim się sparzyć ;-).

Opublikowano

Stan przecież ja sam na modułach robić chciał :) w układzie WRWB :) także nie musisz mnie przekonywać:) no nie wiem zawsze musicie mi namieszać :) (za to Wam od zawsze dziękuje) chyba należę do ludzi którzy jak nie dotkną to nie uwierzą. Może jeszcze spróbuje producenta namówić na moduły. Albo chodzisz na dodanie koloru czerwonego i niebieskiego

Opublikowano

jezeli chodzi o oświetlenie hydroponiki a wiec akwarium roslinnego to diody RGB mozna sobie ... wsadzić - nic nie daja .


pasmo diod niebieskich i czerwonych nie pokrywa sie z częstotliwością chlorofili .

tak więc podaruj sobie te kolorowe światełka albo zainstaluj dodatkowe diody o odpowiednio dobranych długościach fal .


Częstotliwość rezonansu chlorofilu a : dolna = 410 i 430 górna 662

Czestotliwość rozonansowa chlorofilu b : dolna 453 i górna 642


Należy szukać diod o nazwie royal blue i deep red - najwieksze szanse na pokrycie widma lub dostepne są specjalne diody niebiesko/czerwone o ustalonym stosunku światła . Wizualnie będą świecić jako fioletowe


Stosunek barwy czerwonej do niebieskiej będzie odpowiedzialny za to jak zachowywać sie będą rośliny a więc czy będzie wspomagany (stymulowany) wzrost czy też rozkrzewianie oraz kwitnienie (ewentualnie)


PS

ta rewolucyjna belka wygląda niemal identycznie jak moja niedokończona pokrywa sprzed prawie 10 lat i chyba szkoda że wtedy tego nie opatentowałem :)


Również cena tego czegoś wymieniona jako atut trochę mnie zdumiała

Opublikowano

Goldi. Nie zrozum mnie źle, ale odnoszę wrażenie, ze nie zawsze czytasz wszystko :)

To oświetlenie jest do akwarium. Na akwarium postawie filtr aquaponiczny który nie będzie oświetlany sztucznie.

Zreszta gdzie ja napisałem o diodach RGB. My cały czas piszemy o układzie modułów WRB. to różnica, bo każdy moduł ma 3 diody danego koloru. Ale oczywiście to co piszesz o diodach RGB jest wg mnie prawda. Są za słabe.


Odnośnie widm absorbcyjnych chlorofilu to zaufałem ludziom na forum ze sie pokrywa. Bynajmniej na oko tak wyglądało. Nie wiem czy widmo musi byc aż tak wąskie aby fotosynteza działała pełna gęba.

Ale dzięki Tobie sprawdzę to rano na PC.

Sprawdzę tez widma dla rożnych glonów. Wtedy będzie można łatwo je kontrolować, dostosowując widmo.


Podobam mi się merytoryczny charakter Twoich wypowiedzi :)


spiochu.... Myśle o Tobie:) a raczej o Twoim pomyśle:) zasada KISS :)

Opublikowano

Bardzo przepraszam - zrozumiałem że chodzi o doswietlenie hydroponiki

może sie zasugerowałem tymi fotkami z roślinkami ...

Nigdzie nie napisałeś o RGB ale to co napisałem dokładnie sie odnosi równiez do WRB i WRGB o ile są w wykonaiu standardowym

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
    • Przy tej wielkości szkła najdroższy jest transport. Ja bym popytał po miejscowych lepszych sklepach - może któryś współpracuje z myciokiem, erybką lub podobnymi. Brałbym z 10. Kiedyś była akcja, że 240 pękały przy wzmocnieniach. Były właśnie robione z 8
    • Te ryby są nieprzewidywalne, ale u mnie nigdy jeden samiec się nie sprawdzał. Nie ważne w jakim litrażu. Dla przykładu teraz mam auratusa 4+4 (dwa potężne samce plus dwa to tacy chłopcy do bicia), samice spokojnie noszą młode do tego stopnia, że mam inwazję młodych. Na pewno agresję u nich rozkładają inne samce i temperatura, bo nie używam grzałki (w akwarium zimą mam ok 22 'C, a latem 26 'C).
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.