Skocz do zawartości

SG Aqua LED - rewolucja, czy kolejne oświetlenie?


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Wstęp

Przyznam, że ten wątek wyskoczył mi ni stąd, ni zowąd. . . Jak już marudziłem wcześniej, nie mam czasu na robienie własnego oświetlenia, ale ze względu na brak godnego rozwiązania postanowiłem, że zrobię je sam z modułów LED, bo to najlepsze wyjście.

W związku z tym, że postanowiłem zastosować filtr aquaponiczny, oświetlenie stało się problemem. Filtr ten, który zostanie wykonany na zamówienie, ma 21 cm szerokości i generalnie najłatwiej, jak stoi na akwarium. Pokrywa odpada. Jak zatem umieścić oświetlenie, aby wyglądało to estetycznie i nie oświetlało filtra, tylko wodę?:) Jak to pogodzić w 2 metrowym akwarium biorąc pod uwagę fakt, że musiałbym zastosować kilka profili z modułami przy szerokości akwarium 80 cm? Sytuację skomplikował fakt, że oświetlenie miało zawierać moduły blue i red w układzie (WBWR)n ... Głowiłem się nad tym z 2 tygodnie. Urodziło się w głowie kilka rozwiązań - żadne mnie nie satysfakcjonowało.

Przez ostatnie kilka miesięcy (5) poszukiwałem godnego, gotowego rozwiązania. Klapa. Zawsze coś było nie tak. Dlatego, gdy w sobotę rano postanowiłem jeszcze raz zajrzeć na Allegro, uwagę moją przykuł pewien wynalazek - bo inaczej tego nazwać nie można.


Bohater

Panel oświetleniowy SG Aqua LED Pro.... <<<< link do "testu"


20150703-IMG_8744a.jpg

SG2a.jpg

Patrzę na grafikę... WoW - myślę, to jest to!!! Postawię na tym aquaponikę!


Parę faktów:


Plusy (w mojej ocenie)


  • bezkonkurencyjne, równomierne oświetlenie

  • wykonany z aluminium

  • niski profil

  • nie blokuje dostępu do akwarium

  • na zamówienie do każdego akwarium

  • plug&play

  • 2 lata gwarancji udzielanej przez producenta + oczywiście 2 lata wynikające ze sprzedaży w sklepie (w Polsce zawsze lepiej korzystać z tego prawa, niż z gwarancji producenta).

  • opatentowany

  • porządne diody Samsung

  • podświetlenie przedniej szyby - szyba optiwhite powinna pokazać pazury

  • Czas realizacji zamówienia do 1tyg!

  • Diody 5630

  • Możliwość dokupienia ściemniacza

  • Cena


Minusy:


  • taśmy LED - z tymże to są jakieś lepsze, na diodach Samsunga, ponoć nie do kupienia w detalu zabezpieczone plexi.

  • brak możliwości zlecenia wykonania na modułach LED

  • problem ze wzmocnieniami wzdłużnymi - trzeba je utrzymywać w nienagannej czystości, albo zamówić akwarium z grubszą szybą bez - jak się da :)


Niewiadome:


  • barwa tylko 6500K - dopóki nie przetestuję, to nie będę wiedział, czy to plus, czy minus. Osobiście lubię zimne światło, ale naturalne (około 5000K) jest dla mnie przyjemniejsze. W akwarium lepiej mieć zimniejsze.



Słowo końcowe i perspektywy

Odbyłem wczoraj bardzo przyjemną i merytoryczną rozmowę z producentem. Wyjaśnił mi wszystko, wytłumaczył dlaczego na razie nie robi na modułach, itd.

Wg mnie rozwiązanie tutaj prezentowane jest niesamowite, nawet pomimo faktu stosowania taśm LED. Zawsze można zerwać te taśmy i zastosować moduły. Jeśli ktoś zechce, natomiast, zrobić sobie taki panel samemu, to wg mnie powinien uiścić opłatę producentowi. Szanujmy prawo. Nie kopiujmy za darmo czyichś rozwiązań.

Zobaczymy, jak produkt będzie ewoluował

Dla zainteresowanych podaję informację, że zamówień należy dokonywać przez sklep peha68 (ten z linku) i jeszcze jakiś drugi, ale nie pamiętam jak się nazywał.

Bardzo szkoda mi modułów LED, ale mam na dzieję, że barwa tego światła będzie przyjemna. W takich sytuacjach zawsze przypomina się mi zasada KISS - tak bardzo mi się podoba, ale tak często o niej zapominam :)

Pozdrawiam i ciekawe, co myślicie o tym panelu w Malawi.

Opublikowano

Jakoś nie widzę tej rewelacji czy rewolucji. Po co oświetlenie z przodu i z tyłu jak tam w większych akwariach są wzmocnienia wzdłużne które łatwo się brudzą?

Nie rozumiem też Twojego problemu z oświetleniem, ale widocznie za głupi jestem ;) Nie możesz modułów przykleić do dna filtra aquaponicznego? Plus ewentualnie dać z jedną belkę z modułami z przodu? A wszystko umieścić na koronie ze spienionego pcv?


Wysłane z telefonu

Opublikowano
Jeżeli tylko same diody 6500K to będzie kicha nie oświetlenie, s w wszczegolności kolory ryb.

Ponoć spektrum tych diod jest pełne.

Będę szczery: muzyki słucham bez eq. Także w akwarium wolałbym mieć naturalne kolory, a nie podbite. To chyba są raczej preferencje, a nie konieczność. Dobrze prawię?


Po co oświetlenie z przodu i z tyłu jak tam w większych akwariach są wzmocnienia wzdłużne które łatwo się brudzą?
- napisałem - albo trzeba je czyścić, albo zamawiać bez wzmocnień jeśli się da. Można też zamówić bez LEDów z przodu i z tyłu.


Nie możesz modułów przykleić do dna filtra aquaponicznego? Plus ewentualnie dać z jedną belkę z modułami z przodu? A wszystko umieścić na koronie ze spienionego pcv?

Mogę - ale bez bicia przyznam, że nie pomyślałem o tym :) Przemyślę to, ale raczej już podjąłem decyzję. No chyba, że kolejne sceptyczne głosy mnie przekonają :)

Opublikowano
Ponoć spektrum tych diod jest pełne. Będę szczery: muzyki słucham bez eq. Także w akwarium wolałbym mieć naturalne kolory, a nie podbite. To chyba są raczej preferencje, a nie konieczność. Dobrze prawię?
No do światła słonecznego czyli naturalnego to diodom białym baaardzo daleko więc i kolory nie będą naturalne.
Opublikowano

Jeżeli to nie są diody RGB to kłamie koleś pisząc że dioda 6500K ma pełne spektrum ;-). Diody blue i red daje się poto żeby uzyskać światło o jak najszerszym spektrum. No ale co tam widocznie musisz sam na wszystkim się sparzyć ;-).

Opublikowano

Stan przecież ja sam na modułach robić chciał :) w układzie WRWB :) także nie musisz mnie przekonywać:) no nie wiem zawsze musicie mi namieszać :) (za to Wam od zawsze dziękuje) chyba należę do ludzi którzy jak nie dotkną to nie uwierzą. Może jeszcze spróbuje producenta namówić na moduły. Albo chodzisz na dodanie koloru czerwonego i niebieskiego

Opublikowano

jezeli chodzi o oświetlenie hydroponiki a wiec akwarium roslinnego to diody RGB mozna sobie ... wsadzić - nic nie daja .


pasmo diod niebieskich i czerwonych nie pokrywa sie z częstotliwością chlorofili .

tak więc podaruj sobie te kolorowe światełka albo zainstaluj dodatkowe diody o odpowiednio dobranych długościach fal .


Częstotliwość rezonansu chlorofilu a : dolna = 410 i 430 górna 662

Czestotliwość rozonansowa chlorofilu b : dolna 453 i górna 642


Należy szukać diod o nazwie royal blue i deep red - najwieksze szanse na pokrycie widma lub dostepne są specjalne diody niebiesko/czerwone o ustalonym stosunku światła . Wizualnie będą świecić jako fioletowe


Stosunek barwy czerwonej do niebieskiej będzie odpowiedzialny za to jak zachowywać sie będą rośliny a więc czy będzie wspomagany (stymulowany) wzrost czy też rozkrzewianie oraz kwitnienie (ewentualnie)


PS

ta rewolucyjna belka wygląda niemal identycznie jak moja niedokończona pokrywa sprzed prawie 10 lat i chyba szkoda że wtedy tego nie opatentowałem :)


Również cena tego czegoś wymieniona jako atut trochę mnie zdumiała

Opublikowano

Goldi. Nie zrozum mnie źle, ale odnoszę wrażenie, ze nie zawsze czytasz wszystko :)

To oświetlenie jest do akwarium. Na akwarium postawie filtr aquaponiczny który nie będzie oświetlany sztucznie.

Zreszta gdzie ja napisałem o diodach RGB. My cały czas piszemy o układzie modułów WRB. to różnica, bo każdy moduł ma 3 diody danego koloru. Ale oczywiście to co piszesz o diodach RGB jest wg mnie prawda. Są za słabe.


Odnośnie widm absorbcyjnych chlorofilu to zaufałem ludziom na forum ze sie pokrywa. Bynajmniej na oko tak wyglądało. Nie wiem czy widmo musi byc aż tak wąskie aby fotosynteza działała pełna gęba.

Ale dzięki Tobie sprawdzę to rano na PC.

Sprawdzę tez widma dla rożnych glonów. Wtedy będzie można łatwo je kontrolować, dostosowując widmo.


Podobam mi się merytoryczny charakter Twoich wypowiedzi :)


spiochu.... Myśle o Tobie:) a raczej o Twoim pomyśle:) zasada KISS :)

Opublikowano

Bardzo przepraszam - zrozumiałem że chodzi o doswietlenie hydroponiki

może sie zasugerowałem tymi fotkami z roślinkami ...

Nigdzie nie napisałeś o RGB ale to co napisałem dokładnie sie odnosi równiez do WRB i WRGB o ile są w wykonaiu standardowym

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Zgadza się, ale w czasie regeneracji żywica oddaje też zgromadzonym w niej brud. Założeniem podwójnej regeneracji było to, że za pierwszym razem żywica oddaje większość brudu i podlega regeneracji, a druga tura miała skupiać się już tylko na regeneracji 🙂 Ale tak jak już pisałem żadna ze stosowanych przeze mnie metod regeneracji nie dawała jakichś spektakularnych różnic więc stosowałem je naprzemiennie. 
    • A nie zostało udowodnione kilka lat temu na forum, że kolor zupy purolajtowej bierze się z odkładającego się w złożu syfu i nijak nie ma do tego czy złoże zostało prawidłowo zregenerowane czy nie?  Fsęsie, że purolite solidnie wypłukany w czystej wodzie nie będzie puszczać koloru, ale nie poradzi nic na NO3 i odwrotnie - brudny ale prawidłowo sformatowany będzie brudzić ale działać, pomijając dodatkowy niewypłukany syf.  
    • Koledzy, mam dość obojętną wodę w kranie (nigdy nie odpowiada na zaczepki) i szkło bez piasku, z dnem strukturalnym na dnie. Szukam jakiegoś medium do trwałego podniesienia pH bez sypania sody czy innych soli, ale poza kruszonym koralowcem nic nie widzę. Kiedyś było coś takiego ale ze sklepów zniknęło, więc pewnie było po prostu słabe. Może któś, cóś?  450L, 350L wody netto, filtracja FX4 i JBL 901 z grzałką przepływową.   
    • ok, dziękuję, zamówię u tego sprzedającego.
    • Żywice do zbijania NO3 używam już od ponad 6-u lat - początkowo miałem Purolite A520E a po ok roku przesiadłem się na PA202. Regularnie co 2 tygodnie staram się robić kontrolny pomiar NO3 więc mam trochę danych statystycznych (ok 200 pomiarów) 🙂 Testy robię paskami JBL proscan, które skalibrowałem sobie kropelkami JBL, a ostatnio używam jeszcze kropelek Zooklek. PA202 pracowało u mnie prawie 5 lat, po czym wymieniłem je na nowe. W starym (mniejszym) akwarium żywicę regenerowałem jak NO3 dochodziło do 20, w obecnym nowym (większym) dopiero jak przekracza 30, przy czym w starym akwarium miałem dużo mniej ryb niż obecnie 😉 .  W obu przypadkach pierwszą regenerację robiłem po 26-28 tygodniach czyli po ok pół roku. Przy regularnych cotygodniowych serwisach zużywam i podmieniam ok 120 l wody (30%), a gdy NO3 dochodzi do 30 to robię większą podmianę (ok 50%). Gdy kolejne 2 pomiary (co 2 tygodnie) pokazują 30 to planuję regenerację i oczywiście razem z nią znaczącą podmiankę wody (nawet 70%). Czas pomiędzy kolejnymi regeneracjami stopniowo malał i początkowo było to ok 20 tygodni, aż doszedłem do 12-14 tygodni. Od marca 2024 mam nową żywicę, którą regenerowałem po raz pierwszy we wrześniu. Zaskoczeniem dla mnie było to, że już po 4 tygodniach od regeneracji N03 podskoczyło do 30. Na szczęście kilka większych podmian i NO3 spadło, ale po kolejnych 4 tygodniach znowu wskoczyło na 30 i tak się już utrzymuje - dla jasności Zoolek pokazuje pomiędzy 20 a 50. Tak szybki czas po którym żywica mi się zapchała po pierwszej regeneracji wzbudził moje zaniepokojenie i stąd moja ostatnia dociekliwość i aktywność w tym wątku 🙂  Za tydzień planuję regenerację nowym sposobem, o którym pisałem poprzednio - 30 litrów solanki ok 3% (1kg soli), powolny, pojedynczy przepływ przez blok z żywicą. Zobaczymy co z tego wyjdzie 🙂 
    • W akwarystyce problemem jest wiązanie DOC przez żywice. Przy stacji uzdatniania nie ma problemu. Producent określa parametry regeneracji w kolumnie, gdy DOC nie jest problemem. Warunki regeneracji pewnie są tak ustawione, żeby było dobrze (zużycie solanki, czas, efekt) a nie najlepiej (efekt?). Która metoda jest najskuteczniejsza (i co to znaczy)- trzeba zrobić eksperymenty. Pytanie czy bardziej wymagająca metoda regeneracji da na tyle wyraźny efekt, by było warto ją stosować. Myślę że najlepsza (efekt) będzie regeneracja w kolumnie z bardzo wolnym przepływem, solanką z ługiem sodowym (żrący!). Najlepiej na ciepło (do 60 stopni z ługiem). Napisz proszę o wynikach swoich eksperymentów
    • Ja od lat używam takiej owaty: https://allegro.pl/oferta/wloknina-poliestrowa-filtrujaca-owata-600-g-8994288263 Nie pyli i idealnie filtruje wodę - polecam.
    • Używam właśnie poliestrowej od innego dostawcy niż poprzednim razem bo tamten już nie ma jej w ofercie. Tamta poprzednia nie robiła mi takiej wody. Oczywiście nie można wykluczyć, że ubytek bakterii ze starej owaty właśnie to powoduje, mimo braku zmiany parametrów NO2, NO3, ale może też trafiłem na wyrób z innej chińskiej fabryczki gdzie proces produkcji jest trochę inny . Woda wygląda przez dwa -trzy dni jak by była lekko zabarwiona (zafarbowana) na na biało, a nie pływał w niej jakiś widoczny gołym okiem pył.  Chyba przy następnej wymianie  włożę wkłady sznurkowe i zobaczę co będzie się działo. Czy ktoś z Forumowiczów używa gotowych sznurkowych , jeśli tak to z jakim PPI bo pamiętam, że kiedyś używałem jakieś w miarę gęste i po kilku dniach się zapychały.
    • Sprzedawca nie ma tu znaczenia, należy zwracać uwagę na rodzaj włókniny. Silikonowe pylą, poliestrowe nie. https://allegro.pl/oferta/wloknina-tapicerska-poliestrowa-owata-sztywna-300g-12017517499
    • Jedno nie daje mi spokoju, czy na pewno dobrze regenerujemy żywice jonowymienne? Powszechnie polecana na forum i stosowana metoda regeneracji zakłada przygotowanie roztworu 10% solanki i objętości 3 x objętość żywicy, w której następnie płukane jest złoże. Patrząc jednak jak sposób regeneracji w domowych stacjach uzdatniania (opis np. https://www.filtry-do-wody.info/blog/regeneracja-zmiekczacza-wody-co-warto-wiedziec/) widzę jedną zasadniczą różnicę: w stacji uzdatniania solanka przechodzi przez złoże tylko RAZ i trafia do kanalizy a u nas żywica zwykle "kąpie się" w solance przez dłuższy czas. Przykładowo, stacja do usuwania azotanów w instalacji domowej (https://sklep.osmoza.pl/usuwanie-azotanow-global-water-nitrate-p-2240.html) zużywa do regeneracji 25l żywicy 140 l wody i 2,9 kg soli (solanka o stężeniu ok 2%) i trwa niecałą godzinę. Proporcjonalnie, do regeneracji 1 litra żywicy zużywane jest zatem ok 5,6l solanki. I teraz pytanie co jest lepsze dla żywicy i jej właściwości absorpcyjnych? Jednorazowe płukanie solanką o mniejszym stężeniu ale w większej ilości, czy długie płukanie w tej samej solance o większym stężeniu? W pierwszym przypadku wypłukujemy wszystko z zabrudzonej żywicy, a w drugim "zabrudzona" solanka wielokrotnie przepływa przez nasze złoże. Tak jak już wcześniej pisałem mam u siebie 3 litry PA202 i do regeneracji używam 6 lub 9 litrów solanki 10%. Regenerację robię na dwa sposoby: albo mieszam gorącą "zupę" w wielkim 9-o litrowym garnku (6 litrów solanki + 3 litry żywicy), albo 9 litrów letniej solanki (ok 40oC) przepycham małą pompką przez dwa szeregowo połączone HW603 z wylotem z powrotem do gara. W obu przypadkach regeneracja trwa ok godzinę. Czasami powtarzam proces regeneracji po raz drugi z nową "czystą" solanką - wtedy kolor "zupy" jest jaśniejszy 🙂  Po tym oczywiście płukanie pod kranem i z powrotem do akwa. Następnym razem planuję jednak przygotować w wiadrze 30 litrów solanki o mniejszym stężeniu i przepchnąć ją tylko raz przez całą żywicę przy wolnym przepływie (litr na minutę). Co o tym sądzicie? A może ktoś już tak robi?
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.