Skocz do zawartości

Projekt roślinnego miksu Malawi


Rekomendowane odpowiedzi

Olobolo, nie jestem w stanie przejść całej dyskusji od początku, więc nie wiem, czy to pytanie padło, ale interesuje mnie, czy będziesz te rośliny jakoś nawoził dodatkowo, poza tym, co dadzą ryby?

Nie jestem ekspertem od Malawi, ale wiele lat prowadziłem zbiorniki roślinne i od zawsze jest walka z pójściem na kompromis między rybami i roślinami.

Wiem, że roślinność w zbiornikach jezior afrykańskich to kwestia gustu, ale wiadomo, że żeby ta rośliność była bujna, ładnie wybarwiona, itd, potrzebuje niestety dopalaczy (nawożenie, CO2, mocne światło) a to już nie jest chyba dobre dla ryb. Wszelako stosujemy różnej maści absorbery, żeby się ich pozbywać.

Na ogół akwaryści albo nie tolerują w ogóle roślin w Malawi, czy Tandze albo wsadzają te najmniej wymagające, które po prostu muszą sobie poradzić w trudnych warunkach.

U Ciebie roślinność wysuwa się na pierwszy plan, więc, żeby zbiornik miałe efekt dekoracyjny rośliny muszą być ładne i zdrowe. Na pewno ciągłe podgryzanie liści i podkopywanie korzeni będzie ograniczło ich wzrost, a resztki bedą gniły i obniżały pH.


Sam aranż, to oczywiście kwestia gustu, ale życzę, żeby Ci się udało, choć już wiem, że będzie Cię kosztowało sporo pracy, żeby utrzymać to w dobrej kondycji.


Jest jeszcze pytanie, czy rośliny w zbiorniku nie będą konkurować o skłądniki odżywcze z tymi w hydroponice, które mają łatwiejszy dostęp do CO2.

Miałem tak kiedyś w biotopie z pielęgniczkami z SA, ale tam woda była bardzo uboga w minerały, więc może u Ciebie nie będzie tego problemu.

  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wojtekr dziękuje za słuszne uwagi. Podziękowałbym Ci ale podziękowania mi się skończyły.

czy będziesz te rośliny jakoś nawoził dodatkowo

Nie planuję

co dadzą ryby?

Przede wszystkim zródło azotu

od zawsze jest walka z pójściem na kompromis między rybami i roślinami

Ten problem spędza mi sen z oczu od czasu gdy postanowiłem zastosować aquaponikę.

żeby ta rośliność była bujna, ładnie wybarwiona, itd, potrzebuje niestety dopalaczy

Anubiasy sa mało wymagające. Vallisneria także nię wymaga nawożenia. Hygrophila i lotos są testowo. CO2 bedzie od ryb i z powietrza - nie mam pokrywy. Światło mam mocne, a bede miał jeszcze mocniejsze bo dodatkowe moduły czerwone i niebieskie, razem 48 modułów.

albo wsadzają te najmniej wymagające, które po prostu muszą sobie poradzić w trudnych warunkach

Wydaje mi się, że właśnie ta droga podążyłem.

U Ciebie roślinność wysuwa się na pierwszy plan

Na razie tak to wygląda. Poczekaj na ryby :)

żeby zbiornik miałe efekt dekoracyjny rośliny muszą być ładne i zdrowe. Na pewno ciągłe podgryzanie liści i podkopywanie korzeni będzie ograniczło ich wzrost, a resztki bedą gniły i obniżały pH.

Tez sie bije ze bedą brzydkie. U mnie nie ma ryby, która podgryza liście. No chyba, że trafi się jakiś indywidualista. Resztki wymiecie falownik.

wiem, że będzie Cię kosztowało sporo pracy, żeby utrzymać to w dobrej kondycji.

Gdyby nie te rośliny, to juz bym dawno temu wystartował. Juz teraz zajmują masę czasu.

Jest jeszcze pytanie, czy rośliny w zbiorniku nie będą konkurować o skłądniki odżywcze z tymi w hydroponice, które mają łatwiejszy dostęp do CO2.

Spędza mi to sen z oczu. Gdyby tak się stało, to na pewno usunąłbym rośliny z akwarium ku uciesze Prezesa.


Jeszcze raz BARDZO dziękuję za cenne uwagi. Czas pokaże. Generalnie, jest tyle czynników, które mogą zadecydować o sukcesie, bądź tez porazcetego projektu, że przestałem o nich juz myślec. Czas pokaże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olobolo nie jestem ekspertem ale według mnie samo źródło azotu niestety nie wystarczy dla twoich roślin dojdzie do sytuacji ,że rośliny zarówno te w hydroponice jak i te w środku przestaną go pobierać i ani filtr nie spełni swojego zadania ani rośliny rosnąć nie będą. Mam nadzieje ,że się mylę a w twoim zbiorniku będzie działo się dokładnie tak jak sobie zaplanowałeś czego ci życzę.

Temat jest otwarty więc pozwolę sobie na wyrażenie swojego zdania mimo ,że obecnie nie mam malawi twoje akwarium mimo imponujących rozmiarów i "piękna samego szkła" mi się nie podoba.Zatracony został klimat tego biotopu ale zgadzam się z twoja wypowiedzią ,że w zasadzie nikt z nas nie ma prawdziwego malawi jednak to co widzę u ciebie dla mnie jest trochę robione na siłę rzuca się w oczy i będzie gryzło się z rybami. Malawi/Tanganika to właśnie ta surowość te skały ten mrok u ciebie tego niema.

Mam nadzieję ,że się nie obraziłeś nie miałem złych intencji takie jest po prostu moje skromne zdanie.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vallisneria także nię wymaga nawożenia. Hygrophila i lotos są testowo. CO2 bedzie od ryb i z powietrza - nie mam pokrywy. Światło mam mocne, a bede miał jeszcze mocniejsze bo dodatkowe moduły czerwone i niebieskie, razem 48 modułów.


Vallisneria rosnie w dośc żyznym podłożu i to z tamtąd właśnie pobiera składniki pokarmowe (podobnie jak lotos). W warunkach żyznego podłoża faktycznie jest mało wymagająca .


Ponadto azot i fosfor od ryb to nie wszystko a i ak będzie tego zbyt mało (chyba) .

Niezbędny do prawidłowego wzrostu jest potas który w naturze bierze sie ze starych roslina (głównie) a w akwarium rzeba go zwykle suplementować .

Bez żelaza nie ma fotosyntezy więc bez suplementacji tego pierwiastak mozesz cuda wyprawiać ze światłem a i tzak wszystko psu na budę .

Wyjściem z sytuacji mogą być kulki gliniane wciskane pod korzenie roslin. Trochę to nietypowe jak dla malawi (podobnie jak rośliny w ogóle) ale zapewni trawce i lotosom pożywienie (Fe)

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vallisneria i ukryte przed Prezesem 3 lotosy rosną w żwirze i maja całe opakowanie 30 pałeczek AZOO FERTI-STICK 30szt. Na razie im wystarczy. Potem zobaczę. Dobierałem rośliny pod także pod względem łatwości w uprawie. Twój post nieco mnie martwi. Na razie ryby są ważniejsze. Mam testy na żelazo. Po obserwacji roślin często można wywnioskować braki w mikro i makro elementach. Na razie na prawdę się tym nie martwię. Jeśli opieka nad roślinami bedzie uciążliwa to projekt zakończy się porażka. Ryby są dla mnie priorytetem.

Ten projekt to nie jest mój projekt. To projekt Kubu Malawi :) bez Was mógłbym welonki trzymać:) zatem liczę na pomoc :) zmienmy coś w zagrobowym Malawi :)

Byc może poszerzy to grono malawistów. Niewiele jest takich inicjatyw. To jest nasza wspólna wiedza i doświadczenie.

Jeszcze raz dziękuję wszystkim.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.