Skocz do zawartości

Filtr z oczka wodnego do akwa.


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Czesc.


Jestem zielony jeszcze co do akwarystyki ale staram sie to nadrobić teorią zdobytą na forum, temu prosze o wyrozumiałosc jak palne gafe:)


Narazie jestem w stadium kompletowania sprzętu, baniak juz mam 120x45x50 (dł./szer./wys.) a oświetlenie HQI też niebawem będzie.


Przeglądając wszystkomające Allegro zobaczyłm ciekawy filtr nie jest to konkretnie filtr do akwarium ale okiem laika wygląda interesująco chodzby stosunek cena/pojemność mediów/przepływ/zużycie prądu


Link do aukcji:


http://www.allegro.pl/item251119294_bio ... atagw.html


W porównaniu do np tetra ex 700 (podobna cena ~250zł)

poj. mediów filtracyjnych 6,6/33 [L]

Przepływ wody 700/2350 [L/h]

Pobór energi elektrycznej 10/41 [W]


Napewno w tym filtrze wypełnienia będą gorszej jakości niż np w markowych produktach ale zawsze można zastąpić to keramzytem tak samo jak w sumpie poniekąd zbliżoną ma do sumpa pojemność.

Zrobienie takiego filtra samemu + kupno wypełnień wyszło by cenowo tylko nieznacznie mniej.


Chcę was prośić o podzielenie się spostrzeżeniami i sugestiami

Co o tym myślicie:

-będzie ciekł lub będzie głośny (czytałem że da sie to zredukawać owijając szmatami) szybko się rozszypie a może poprostu jest do niczego?

-Jak ktoś ma lub używa/używał niech się wypowie.

-jakieś ogólne spostrzeżenia?


Z góry dzięki za wypowiedzi.

Opublikowano

Jak dla mnie wygląda rozsądnie, co prawda na zdjęciu trudno ocenić jakość wykonania.

Moje uwagi - pojemność spora jak na kubełek w tej cenie.

Co do głośności - trudno powiedzieć, zależy od pompy, ale czy zauważyłeś że pompa musi być zanużona w oczku! A Ty gdzie chcesz ją zanużyć, w akwarium ?? w klasycznych kubłach, pompa jest w filtrze.


Czy będzie ciekł - to zależy od jakości połączeń, jednak nie jest on wyposażony w żadne mechanizmy w stylu aquastop czy coś w tym stylu, jakie są stosowane w klasycznych kubłach. Nikt się tym nie przejmuje w ogrodzie, jak trochę będzie ciekło to trudno - trawnik podleje :).


W sumie, ja bym nie ryzykował z pompą w akwarium, w razie jej awarii zassa Ci całą wodę na podłogę, bo z reguły akwaria stoją wyżej niż filtr, odwrotnie jest w ogrodowych oczkach. Teoretycznie biorąc na pewno zdałby egzamin w akwarium, ale kwestia bezpieczeństwa według mnie eliminuje to rozwiązanie.

To tyle mojego skromnego zdania

Opublikowano

Może i masz racje, gra nie warta świeczki zbyt duże ryzyko zalania mieszkania.

Wkońcu procucent dał 5x większą pojemność filtracyjną i 3x większą wydajność za tą samą cenę na czymś musiał zaoszczędzić i tu pewnie na jakości wykonania co się przełoży na szczelność.


Chyba sam zrobie filtr, kubeł z pokrywą ju mam ok. ~17l napełniony stał odwrucony przez całą noc i test szczelności przeszedł jeszcze pompke np atman 1200l/h silikon akwarystyczny, złączki wężyk, gąbke i jakieś wypełnienia.


Jaką średnice węży używa się w akwarystyce a tak dokładnie do tych pomp atman?


link:

http://www.allegro.pl/item254919799_pom ... ublin.html

Opublikowano

Filtr do zastosowania w domu absolutnie sie nie nadaje. Nie jest to filtr ciśnieniowy, a zamknięciem jest tylko wciskane wieko. Bez uszczelki, z wyciętą w narożniku szparą na materiałowy, przynitowany uchwyt. Na 100% jakiś wyciek będzie. Tak, jak Cezarix napisał, w ogrodzie te parę kropel wycieknie niezauważone, ale w domu może być już nieprzyjemnie...

Opublikowano

Uzywalem kiedys w pomieszczeniu beczkowego filtra i nic nie cieklo, chociaz pewnej dozy czujnosci mnie to kosztowalo.

Do wad dyskwalifikujacych to rozwiazanie zaliczylbym glosna prace zarowno pompy (chociaz to nie byla dokladnie ta, ale tez oczkowa) jak i chlupot wody wewnatrz samego filtra - naprawde halas jest spory - oraz wada najwieksza - to nie filtruje zbyt skutecznie, przynajmniej mechanicznie. Chyba dlatego, ze woda nierownomiernie przeplywa przez wklady, nie do konca sam wiem czemu, ale woda po prostu nie jest czysta. Stosowalem ten filtr z oryginalnymi wkladami, balbym sie tam wlozyc wate, moglaby zapchac filtr.

pozdrawiam

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
    • Przy tej wielkości szkła najdroższy jest transport. Ja bym popytał po miejscowych lepszych sklepach - może któryś współpracuje z myciokiem, erybką lub podobnymi. Brałbym z 10. Kiedyś była akcja, że 240 pękały przy wzmocnieniach. Były właśnie robione z 8
    • Te ryby są nieprzewidywalne, ale u mnie nigdy jeden samiec się nie sprawdzał. Nie ważne w jakim litrażu. Dla przykładu teraz mam auratusa 4+4 (dwa potężne samce plus dwa to tacy chłopcy do bicia), samice spokojnie noszą młode do tego stopnia, że mam inwazję młodych. Na pewno agresję u nich rozkładają inne samce i temperatura, bo nie używam grzałki (w akwarium zimą mam ok 22 'C, a latem 26 'C).
    • Zabawa z żywicą a502ps: https://forum.klub-malawi.pl/topic/21578-jak-używać-purolite-a520e/page/13/#elControls_394430_menu Zwiększyłem podmianę wody do 7,7l/h (140% tygodniowo). Fosforany po tygodniu spadły do 0,8ppm. Przez tydzień pracował dodatkowo filtr 1 mikron na drugiej pompie. Woda czysta, ale przy ciemnym pokoju - widoczna mgiełka w skupionych stożkach światła z ledów wzdłuż akwarium. Wystarczy zapalić światło w pokoju by  znikła. Najwyraźniej to granica związana z samą wodą kranową (nadal idzie przez filtr ceramiczny, który powinien wyciąć wszystko powyżej 0,3 mikrometra) i filtracją biologiczną/karmą. W planach pozostawienie większej podmiany niż 1,2 l/h (20% tygodniowo przez ostatni rok).
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.