Jump to content

U nowego ryby padają - leć po piasek do zoologa?


Recommended Posts

Czy taka porada jest słuszna – także sprawdzam.

Więc ten sam kotnik z którego wylałem wodę i tworzę maksymalnie niekorzystny wariant ale właśnie takie tworzą ci nowi .


Na początek parę przemyśleń

18f7024d5d2de9dbmed.jpg




Każdy zapewne zauważa że tylko tak ok. 1cm piasku na wierzchu jest czyste a głębiej czarna masakra.

A dlaczego to na wierzchu jest czyste. Moim zdaniem tam dopływa z wodą tlen i bakterie tlenowe ten detrytus rozkładają. Jeśli woda cyrkulująca w akwarium a u nas to tak solidnie dostarcza tam tlen to i zapewne NH3/4 oraz NO2 więc tam muszą być bakterie nitryfikacyjne. Głębiej już nie koniecznie bo tam strefa niskotlenowa i raczej denitryfikacja siedzi.

Z baniaczka wzorca bakteryjnego z którego poprzednio wziąłem tylko wodę teraz zgarnąłem szufelką ten 1 cm piasku i bez ceregieli wpakowałem do toby foliowej i tak sobie zamknięte leżało godzinkę.

Wiadomo z zoologa też troszkę trwa zanim wrzucimy do naszego baniaczka. Wyszło tak


4c257b616ad7d601med.jpg




Warstwę centymetrową piasku zgarniałem z dna 60x30cm = 1800cm2 a zabrałem tylko ok. 1litra piasku do rozłożenia na dnie 40x25cm = 1000cm2 też warstwą grubą na 1cm.

Czyli przeniosłem tylko 55% złoża biologicznego – no większego baniaczka nie miałem.

Potem było szybko – woda kranówa węgrowska 10l ale z uzdatniaczem Azoo Aquaguard , pompka Hydorek i identyczna jak poprzednio dawka Wody Amoniakalnej.


Wyszło tak

3675fbd4f84a04bfmed.jpg




Wyniki takie ( może ktoś pomocny ujmie je w tabelkę wtedy czytelne są bardziej)

Start

NH4 – 1 mg/l NO2 –poniżej wykr JBLa NO3 – 1 mg/l ( woda miała 40mg/l a w piasku nie przenosimy azotanów wcale)

Po24h

NH4 – 0,5 NO2 – 0,04 NO3 – 4

Po48h

NH4 – 0,15 NO2 – 0,04 NO3 – 9

Po 72h

NH4 – niewykrywalne NO2 – 0,05 NO3 – 14

Po 4 dobach wyniki

NH4 niewykrywalne NO2- 0,025 NO3 -20 mg/l

Piasek z zoologa jeśli jest z dojrzałego akwarium to świetny ratunek dla nieszczęśnika ze zdychającymi rybami.

Przeniosłem 50% złoża i dokładnie tak działało – na 50% ale i tak z dawką amoniaku którą dadzą ryby w tydzień poradziła sobie ta piaskowa 50% biologia w 4 dni.

Ważne jest jedno by nie czekać z tym piaskiem aż ryby wytworzą tyle amoniaku że już je zabija.

Trzeba interweniować natychmiast jak zauważymy niepokojące zachowanie ryb i nawet testów kropelkowych nie mamy. Jak będziemy zwlekać to ilość amonu a w konsekwencji i azotynów NO2 tak narośnie że ta pożyczona biologia nie wydoli natychmiast usunąć skomasowaną nadwyżkę i bieżącą produkcję przez ryby. Nawet jak jest na 50% to i tak jest szybsza niż ryby są w stanie produkować amoniak. Zauważcie że oba typy bakterii nitryfikacyjnych jedne odpowiedzialne za przerób NH4 do NO2 oraz te od przeroby NO2 w NO3 ruszają natychmiast i te drugie pracują zawsze na 99% pozostawiając śladowe ilości azotanów. To bardzo dobrze rokuje bo najczęściej ryby zabija nie amoniak lecz podstępny cichy zabójca czyli NO2.

Więc od razu biegiem do zoologa i brać tylko 1 cm warstwę piasku z podobnego wymiarami jak nasz baniaka. Nie ma obawy o uszkodzenie tą operacją bakterii ważne by ten piasek wsypać na wierzch naszego i nie mieszać – tylko równo rozgarnąć na wierzchu. Nie dbamy że woda się zamuli – teraz ratujemy ryby.

Zamówiłem ten Kordon Amquel Plus zobaczymy jak wyjdzie w pracy duet piasek z zoologa + Amquel.

  • Dziękuję 3
Link to comment
Share on other sites

Dopisałem wyniki po 4dniach co w zasadzie kończy test.

Mam prośbę by zgłosił się kolega który robi regularne podmianki co tydzień i ma skok NO3 przed/po podmiance o 20 mg/l czyli np z 40 na 20 mg/l. i jest tak stale

i podał jaką ma obsadę ale z wymiarami ryb.

Odpowie to nam na pytanie ile przeciętnie ryba produkuje amoniaku łącznie z tym z siku i gówienka.

Nie widzę żadnej korzyści z większej jak 1cm warstwy piasku a zbieranie większej spowoduje tylko wymieszanie z tą cenną jaką stanowi ten 1cm.

Tam głebiej też nie widzę jakiś zagrożeń i niczego poza detrytusem się nie dokopiecie.

Poza chwilowym zmętnieniem i skokiem o ząbek NO2 nic tam nie wykopiecie.

Zawsze zbieramy ten 1cm w oddzielną torbę a w inny wór jak trzeba pozostały piasek.

Darek wyczuwa blusa.

Ja miałem cała biologię w piasku.

Jak macie kubeł z 2l Matrixa ( 1400m2 dla bakterii) i ten piasek w akwarium 300l ( 570 m2 dla bakterii ) to w piasku może być tylko 1/3 całej populacji bakterii wynikająca z proporcji powierzchni tego Matrixa i piasku 1cm. Jak zauważam nie wszyscy wiedzą że bakterie mają w d... ile płaciliście za Matrix a ile za piasek.

Czym więcej dajecie złoża i grysu w kuble tym mniej bakterii będzie w piasku i tym większe niebezpieczeństwo wam grozi jak kubeł np Eheim się zepsuje.

Tak więc te nadmiarowe złoża wcale nie dają lepszej biologii tylko niebezpieczeństwa siarkowodorowe rosną. Najlepszy jest umiar i podział 1/2 w piasku 1/2 w kuble.

Jak do kubła wsadzicie biopolimer to niebezpieczeństwo siarkowodorowe wzrasta wielokrotnie i o tyle ile w kuble syfu i polimeru.

Przypominam co podaje Seachem a oni troszku wiedzą.

Polecają 1/2 litra Matrixa na baniak 200l czyli w dowolnym przekładzie na nasze

- 350m2 powierzchni dla bakterii wystarcza na typową obsadę w 200l baniaku i nie trza więcej.

Powierzchnia piasku dla bakterii nitryfikacyjnych w 300l baniaku 120x50x50 to 570 m2.

Link to comment
Share on other sites

Czym więcej dajecie złoża i grysu w kuble tym mniej bakterii będzie w piasku i tym większe niebezpieczeństwo wam grozi jak kubeł np Eheim się zepsuje.

Tak więc te nadmiarowe złoża wcale nie dają lepszej biologii tylko niebezpieczeństwa siarkowodorowe rosną. Najlepszy jest umiar i podział 1/2 w piasku 1/2 w kuble.


Całkowicie się zgadzam :)

Link to comment
Share on other sites

To pozostał trzeci test który w moim przekonaniu będzie najcenniejszy jeśli się oczywiście powiedzie.


Akcja ratowania ryb wpuszczonych ( na niby) do baniaka-surowiaka za pomocą piasku z zoologa i szarlatanerii Kordona Amquela.

Wszystko zamówione - szarlatan w drodze.:D

Co powiecie na tak 20 "ryb" w 10 litrach wody - przeżyją?

Link to comment
Share on other sites

Zależy jak długo ;)


Darku już wiem.

Będą to Tropheus Maswa Virtualis te się nie tłuką i nie walczą o terytorium no i dorosłych 20 szt wejdzie do tych 10 l wody.

Test będzie trwał 1-2 miesiące i właśnie zaczynam przygotowywać wodę i podnosić pH do 9 by amoniaku NH3 było dużo tak z 0,4 mg/l a amonu NH4 z 0,6 mg/l.

Będzie ostra jazda.

Już jest jak walnąłem tego Seachem Tanganyika Buffer - woda mleko w moment.

Ryby wpuszczam jak zawita do mnie ten szarlatan z Ameryki

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


  • Posty

    • Witajcie, po 6 tygodniach od zarybienia, wszystko w jak najlepszym porządku, rybki rosną i póki co mają się bardzo dobrze Wśród Chindongo Saulosi zaczynają się wybarwiać 2 samce, a przynajmniej tak mi się wydaje 🤔 Pozdrawiam.   20241008_213134.mp4    
    • Prowadziło się kiedyś szkło z pyszczakami ale sporo uciekło z głowy a może i się pozmieniało  Na dniach postaram się ogarnąć temat i wrzucę fotkę, może nawet nowej aranżacji na sucho 
    • Dzięki, starałem się.    Rozmowa w kamieniołomie: - Kierowniku, to po ile te kamienie? - A ile załadowałeś?  - Pełen bagażnik, kilka dużych na siedzeniach i wiadro małych z przodu.   - No to dycha.  - A można kartą?  - Można, ale zapłacisz dodatkowo VAT.  - OK. - I bank mnie skasuje za transakcję. - No to dolicz do całości. - I głodny jestem, nie chce mi się tego teraz ogarniać. Możesz podrzuć tą dychę przy okazji?  - OK.  Kamienie nie są tak szare jak tło, ale jednolite i powinny zarosnąć, no i kształty mi się podobają a faktura pasuje do tła o wiele lepiej niż otoczaki z plaży. Teraz muszą tylko ciut wyschnąć żebym je obmiótł z syfu, potem wniesienie ich na pierwsze piętro, myju myju, wyparzanie i hyc do baniaka. Łatwizna.   
    • Cześć, dostałem takie zdjęcie od znajomego, podobno wyłowił dwie takie ryby już, czy to jest jakaś choroba? Bo jak dla mnie to wygląda na obitą rybę  Z góry dziękuję za pomoc
    • Oprócz tego co koledzy napisali przyjrzałbym się też kierunkowi wylotów, bo chyba nie są do końca optymalne.  Najlepiej kiedy woda krąży w prawo, tj. po coriolosowemu (siły natury w służbie człowieka ) ja bym wylot z lewej skierował równolegle na tylną ścianę, przeniósł falownik na prawą stronę i razem z wylotem z prawej skierował je na środek przedniej szyby, najlepiej falownik w stronę dnia żeby zmiatał kupsztale.   No i obsada mocno ryzykowna na takie szkło i minimalistyczny aranż. Z pyszczakami jest jak w małżeństwie, póki młode to gra muzyka, kiedy dojrzewają to zaczynają się schody i bez odpowiednich warunków kończy się dramatem. 
    • Ale przecież to ono będzie najlepszym TV. 😜
    • Wracając do prac związanych z przygotowaniem miejsca pod akwarium: @Bartek_De dobrze zauważył na oko, że nie ma tam 250cm, przynajmniej na tą chwilę nie było😉 Do końca ściany w lewo było jeszcze z 15-20 cm do upchnięcia zbiornika tylko zawadzało gniazdko ze sterowaniem rolety. Jednak skoro ściana i tak miała być rozpruwana to czemu nie powalczyć o kilka dodatkowych cm🙂 Prace jakie wykonano to wspomniane wyżej przesunięcie sterowania roletami oraz gniazdek prądowych bo niestety też wymagały przesunięcia. Została również doprowadzona woda z sieci z pomieszczenia gospodarczego przez (dodatkowy zawór) na strych, poprowadzona w ścianie zakolankowej i w dół ściana za akwarium. Mam konstrukcję drewnianą domu (tzw. kanadyjkę) więc udało się wykonać ten zabieg na TYLKO dwóch łączeniach rurki ALU PEX 16x2. Jedno do zaworu a drugie dopiero pod akwarium. Dzięki temu udało się zminimalizować ryzyko wycieku na łączeniach. Kolejny etap to spust wody do kanalizacji (w tym przypadku spust do peszla z deszczówką który wpada do studnia na ogrodzie z wodą do podlewania roślin). Na koniec gipsowanie i malowanie ściany już na gotowo. Poniżej kilka zdjęć z poszczególnych prac:  
    • Najlepsza lub inaczej mówiąc najdłuższa jaką znalazłem😉 z TV to nie jest problem bo rzadko się ogląda. Kanapa jest w kształcie "L" więc spełni podwójną funkcję.
    • A przy okazji ..grzałkę można położyć poziomo na dnie i ukryć za kamieniami  o ile będzie potrzebna bo podejrzewam , że nie będzie. Ale to sam sprawdzisz.  Gąbkę po prawej bym podniósł bo i tak z dna niczego nie zaciągnie a z krążącej wody.
  • Topics

  • Images

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.