Jump to content

pada mbnuna, non-mbuna ma się świetnie


Recommended Posts

Szanowni Koledzy,

po 3 latach bezproblemowego hodowania pyśków pojawił się pierwszy problem. Zaczęła bez żadnej widocznej przyczyny padać część mojej obsady.

Obsada taka jak w stopce: Iodotropheus sprengerae 1+3, Labidochromis caeruleus 1+3, Aulonocara Red Rubin 1+1, Placidochromis Electra Likoma 1+3, Aulonocara Fire-Fisch 1+0. Taka była przed zgonami. W tej chwili Yellow i Rdzawy został w układzie 1+1, reszta bez zmian. Obsada nie była już zmieniana od ponad pół roku.


Parametry wody:

N03 - na poziomie około 20 ppm

NO2 - 0,025 ppm

NH4 - poniżej skali (niewykrywalne)

pH - 7,8

t - 26 C


Podmiany wody 10-20% raz w tygodniu z dodatkiem Prime.

Filtracja wody mech drobna gąbka Turbo 1500, falownik JVP 101 i zewnętrzny HW-302 wypełniony Matrixem, grysem koralowy oraz woreczkiem z Purigenem. Przed filtrem założony jest prefiltr z korpusem i sznurkiem 100mikro.


Ryby karmione są Hikari Excel i Gold oraz Spiruliną Forte Tropicala. Z mrożonek to wodzień i artemia.


Karmione są 2 razy dziennie. Mrożonka podawana jest co drugi dzień wieczorem.


W tej chwili odstawiłem mrożonki i karmię tylko 1 raz bardzo małą dawką pokarmu. Włączone jest dodatkowe napowietrzenie wody.


Zgony mbuny zazwyczaj są w nocy. Nie widać uszkodzeń ciała. Nie ma wysypki ani wybroczyn na ciele. Nie mają wyłupiastych oczu. Nie mają wzdęcia. Skrzela u ryb w normie są różowo-czerwone, nie są powiększone. Martwa ryba wygląda całkowicie zdrowo - poza tym, że nie żyje :(


Wracając do non-mbuny to ma się ona całkowicie dobrze. Nawet samice Placka nabrały ładnego niebieskiego połyskującego koloru.


Co proponujecie? Zacząć leczenie i lać chemię? A jak tak to jaką?

Link to comment
Share on other sites

Czyli rodząca się teoria o spadku PH poniżej 7 upadła, bo masz prawidłowe KH o ile oko cię nie myli. Nie mam pojęcia co to może być. Nie masz żadnego kilera. Szczególnie nocnego. Nie pomogę bo nigdy z czymś takim się nie spotkałem.

Link to comment
Share on other sites

Jeszcze raz dokładnie sprawdzę jakie mam pH wody. Zrobię z 3 próby i podam średnią.


Sprawdziłem. Zarówno test kropelkowy jak i paskowy JBLa wskazują wartość nawet zbliżoną do 8,0. Waha się między 7,8 a 8,0.

Link to comment
Share on other sites

Nawet te, które następnego dnia padną chętnie przyjmują pokarm. Objawy choroby to maks 24h. Nie chciałem nic sugerować ale czy mogły się zatruć pokarmem. Podawałem im mrożonkę. Parę dni temu.

-- dołączony post:

Może zainwestować w węgiel aktywny. Może dostały się jakieś metale ciężkie przy podmiance. Chlor niewykrywalny.

Link to comment
Share on other sites

W sumie jedyne co mi przychodzi do głowy to właśnie zatrucie karmą. W sumie Mbuna są o wiele bardziej żarłoczne i chwytają podczas karmienia większą ilość mrożonki a więc i potencjalnej trucizny. Na pewno odstaw mrożonkę nawet jeśli to nie jej wina to jedyny sensowny pomysł.

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Tylko, że ostatnio podawałem mrożonkę tydzień temu. Po pierwszym zgonie, który nastąpił tydzień temu. Mbuna zaczeła podać od największego osobnika do najmniejszego.


Ponawiam pytanie, czy zainwestować w węgiel.

Oczywiście mrożonka odłożona (nawet wywalona do kubła).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Te małe rybki będą za duże dla Twoich ryb. Generalnie to pokarm dla drapieżników. Z wypisanych powyżej możesz wziąć kryl antarktyczny i wystarczy w mojej opinii. Czytałem opinie, że nie bardzo nadaje się dla ptszczaków, ale kiedyś okazjonalnie, dla urozmaicenia diety karmiłem mbunę raz na dwa/trzy tygodnie i nie mam złych doświadczeń. Jeśli szukasz urozmaicenia diety dla non mbuny to polecam krewetki indyjskie kidi z Lidla. Ryby będą jadły Ci z ręki.
  • Te są dostępne - zamierzam kupić max 2-3, tylko się zastanawiam które. ps. mam mieszaną obsadę, a poza tym z doświadczenia wiem, że karmienie jednym pokarmem nie jest dobre. Mrożonki biorę ze sprawdzonego źródła i nigdy nie miałem do czynienia z problemami o których napisałeś.  
  • A po co aż tyle? Dobre pokarmy których używasz czyli Nature Food i Osi IMHO wystarczą. Co do mrożonek i pokarmów liofilizowanych mam mieszane uczucia, bo producentów tego sporo i jakość może być różna. Ani mrożenie, ani liofilizacja nie usunie toksyn,  jeżeli pokarm będzie nieświeży albo zanieczyszczony przed obróbką.  Dodatkowo, podając tak dużą ilość różnych produktów, ciężko będzie ustalić, co zaszkodziło, jeżeli pojawią się problemy. Zbędne ryzyko, które niewiele korzyści niesie. Ale to moje zdanie.
  • Od kilku lat karmię swoją obsadę dedykowanymi dla Malawi pokarmami Nature Food/ Dainchi/ Osi oraz raz w tygodniu mrożonkami. Ostatnio z oferty sklepu z którego kupuję Dainch zniknęło, więc postanowiłem urozmaicić dietę o pokarmy naturalne jak w tytule. Dostępne mam: 1. Tubifex liofilizowany 2. Kryl Antarktyczny Liofilizowany 3.  Gammarus suszony 4. Larwa jedwabnika suszona 5. Larwa mącznika suszona 6. Ochotka liofilizowana 7. Stynka suszona (małe rybki, to chyba nie pod moją obsadę) 8. Artemia bezszypułkowa (to chyba będzie za małe) 9. Artemia Liofilizowana 10. Dafnia suszona (rozwielitki, pamiętam, że karmiłem nimi ryby w latach 80-tych  ) Chciałem zapytać czy macie doświadczenie z tymi pokarmami i które polecacie. Moja obsada: Placidochromis phenochilus Mdoka White lips, Aulonocara Mamelela, Cynotilapia afra Cobue, Protomelas taeniolatus Boadzulu red, Labidochromis caeruleus yellow   
  • 1. Kolejny test - powyżej 10% NaCl i 2% NaOH w kolumnie z wolnym przepływem. Kolumna zrobiona z butelki 5l po wodzie. Przy szyjce otwór i wężyk powietrzny w kierunku góry do regulacji poziomu roztworu w butelce. Przepływ 0.3 l/h chińską pompą  perystaltyczną. Po kilku litrach pompa przestała tłoczyć, wtedy już powolny spływ grawitacyjny. Dużo brązowego na wylocie (mimo regenerowania zregenerowanej żywicy), ale nadal zostawia w akwarium 5 ppm azotanów po 12h. Czyli nie da się zregenerować do zera, ale regeneracja z 2% NaOH w kolumnie jest skuteczniejsza niż przy stężeniu 1% w wiaderku bez ciągłego przepływu. Pończochy wyglądają na nienaruszone. Zobaczę jak długo woda będzie pozbawiona subtelnego żółtawego zabarwienia z barwników z karmy. 2. Dołożyłem do systemu mały czujnik ruchu na 433MHz. Gdy jestem w okolicy akwarium - powoli rozjaśnia się światło do wartości zależnej od jasności w pokoju. Gdy brak aktywności - światło powoli przygaśnie. Super! Przycisk i pilot schowane. 3. Od 10 dni ryby dostają 1,65g karmy dziennie. To 0,3% szacowanej masy rzeczywistej ryb i 0,17% metabolicznej dziennie. Szczuplejsze, ale raczej wyglądają i zachowują się normalnie. 4. Rdzawy maluch też ma się dobrze. 20230930_075533.mp4    
  • Witam. Dość szybko minęły trzy miesiące od startu akwarium. Życie w zbiorniku przebiega w dość pokojowej atmosferze. Wydaje mi się, że w tak dużym akwarium możliwa jest współegzystencja non mbuna z mbuna ,pod warunkiem wspólnej diety. Czasem w trakcie tarła samce przeganiają przeszkadzaczy ale po kilku metrach "zaspane" dają sobie spokój. Uchowały się dwa młode labidochromis caeruleus, poza tym pięć samic inkubuje ikrę. Szkoda narybku, rodzice F1.  Rośliny do tej pory radzą sobie doskonale, vallisneria przede wszystkim. Parametry wody dobre pH 8,2. Niestety padły mi trzy samiczki aulonocara jacobfreibergi otter point, przestały pobierać pokarm i koniec. 
  • Powinny być ok. 5-10 x gorsze od gąbki 30 ppi w filtracji biologicznej.
  • Wiadomo jak ma się gąbka 30 i 60 ppi do Maxspecta i Neomedia?
  • Wrzuciłem 2l używanej żywicy do 6l roztworu 10% NaCl i 1% NaOH (600g NaCl, 60g NaOH). Poleżała tydzień, okazjonalnie mieszana. Pończochy ocalały. Roztwór brązowy. Po wrzuceniu do filtra - azotany w zbiorniku po 12h spadły do ok. 5 ppm z wyjściowych 5-10. Nowa  żywica zbijała azotany i fosforany do zera. Czyli regeneracja z NaOH działa, ale tylko w wiadarku cudów nie robi. Może stężenie 2%, albo regeneracja w kolumnie będzie skuteczniejsza. Może trzeba 2 razy, jak w linku wyżej. Wczoraj miałem 10h przerwy w dostawie prądu. Bez żadnego wpływu na ryby w tym najmłodsze.
  • Nagroda dzisiaj do mnie dotarła Książka jest naprawdę godna polecenia, wszystko ładnie i rzeczowo opisane oraz doprawione pięknymi zdjęciami. Wydanie w twardej oprawie i bardzo dobrej jakości papierze. Całość robi ogromne wrażenie.  
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.