Skocz do zawartości

Pora na non mbune


mrowa77

Rekomendowane odpowiedzi

Być może specyficzny biotop , który zamieszkują , determinuje u nich inne zachowania. Może wręcz musi być oderwana od dna aby nie wzbudzać mułu poza czasem jedzenia. Domniemam, że zachowuje się bardziej jak Protomelas niż jak denniaki czy toniowiec. Ja jednak wolałbym inne źródło ryb niż rezygnację z Copadichromis ☺. No ale ja to ja ;-) .

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyżby ta którą podejrzewałem?


Nie wiem, nie potrafiłem odróżnić obydwu "samic", teraz już potrafię :(

Czytałem, że tetrastigmy żyją wśród traw, jak compressy, więc może tu trzeba szukać ich toniowości.

Jeszcze dodam, że kopiąc nie wchodzą sobie w drogę z mdokami.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Diabeł tkwi w szczegółach ☺. Nie ma wątpliwości, że w przeciwieństwie do ryb typowo toniowych, gdzie praktycznie nie bywają one na dnie a tarło odbywają na skale lub na pionowej szybie , ryby denne nie są tak jednoznaczne. Co prawda ustawicznie szukają karmy przy dnie penetrując piasek, trą się na dnie i dużo tam przebywają to jednak nie są do dna przywiązane. Pływają dużo w toni i spędzają tam sporo czasu. O ile ryby toniowe wykazują różnice nawet w akwarium o wysokości 50 - 60 cm, o tyle denne czy skalne w pełni różnicę wykazały by zapewne w zbiornikach wysokich na więcej niż 100 cm. Wobec czego nie ma to dla nas praktycznego znaczenia bo aż takich szkiełek nie mamy . Poco więc ryby segregować i układać wg klucza? Robię to ze względu na to , że jednak różnice są zauważalne a ryba toniowa wyraźnie odbiega zachowaniem od dennego grzebacza czy skalniaka . Pozwala to na lepsze rozłożenie miejsc bytowania w akwarium. W konsekwencji na sensowne niezdworcowanie szkła. Nie nam wątpliwości że w szkle 150 cm Mdoki to aż nadto ryb na dnie. Odpadają wiec wszelkie gatunki z dnem związane ( żeby była jasność, wszystkie pływają tez w toni Mdoki też ) . Pozostaje albo zostawić jednogatunkowo albo dać drugi gatunek o znacząco innym zachowaniu. Toniowiec pasuje idealnie bo pozostawi dno mdokom. Poza toniowcem można myśleć o skalniaku ale to gorsze rozwiązanie bo trzeba by włożyć sporo skał ... zabierając dno mdokom. Trochę bez sensu. Pamiętajmy, że i Mdoki są tu pod względem wielkości lekko upychane. Dlatego ryby denne czy skalne są dla mnie tutaj lekko bez sensu bo to tworzenie dennego dworca kolejowego. Trzeba w budynku zwanym akwarium zasiedlić piętro a nie doładować lokatorów na dno. Wracając do konkretu a więc tetrastigmy pozostaje pytanie czy ta rybę można określić juz jako toniową ? Czytając opisy raczej nie. Bo nie jest tak jak np u zebroidesów ( afr ) , gdzie tylko samiec siedzi na dnie a samice zachowują się podobnie jak toniowce ( poza okresem tarła ) , ryby raczej często są przy dnie szukając tam karmy. To znaczna część ich życia. Dlatego nadal postuluje dać coś z Utaka a jeszcze bardziej toniowego Protomelas. Rozpatrując obsadę do szkła z mdokom o powierzchni dna 180x60 czy 200x60 na pewno warto pomyśleć o tetrastigma jednak tutaj trzeba koniecznie dorabiać pięterko. W kontekście stwierdzenia, że tetrastigma nie przeszkadza. Przeszkadzać będzie samym swoim istnieniem na zbyt małej powierzchni dna. Toniowiec zaś nie będzie tam bywał.

  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Harisimi – przydatność Copadichromisów jako ryby toniowej opisałeś naprawdę cudownie!!! Poczułem się jak szczęśliwa Mdoka, której nie przeszkadzają rozmowy komórkowe toniowców. Bajka!:)


Również uważam, że Copadichromisy zachowaniowo są bardzo trudne do zastąpienia. Albo jako quasi stadko np. Copadichromis sp.”Virginalis gold” (A6), albo jako harem np. Copadichromis azureus (B5) lub Copadichromis trewavasae (B4).


Przejdźmy do praktyki, gdy mamy już wybraną rybę A - Placidochromis phenochilus Mdoka white lips (A3) - upraszczając bardziej denną niż toniową, niebieską.

Copadichromisy (idealne toniowce, których szukamy) najczęściej są niebieskie lub „okołoniebieskie”, a nie każdy jest wielbicielem różnych odcieni niebieskiego. Szukając odpowiedniego kolorystycznie, nie za wielkiego (akwa 150cm) gatunku ze średnio ładnymi samicami (o co wśród toniowców trudno), często stajemy przed problemem różnic w nazewnictwie naukowym i handlowym. IMHO Copadichromisy są w tym na pierwszym miejscu w całym Malawi. Na końcu, gdy wszystko wydaje się już piękne i przyjemne – pojawia się ŚCIANA NIEDOSTĘPNOŚCI. Dobrym przykładem jest tom77 (bo jak autor wątku szukał uzupełnienia dla Mdok). Na siedem wybranych gatunków ”podpadających” – dostępny (w wiodącym sklepie) jeden i to z niepewnością, czy jest to ta ryba o której myśllał.

Wniosek: Teorię z praktyką trudno pogodzić.;)


PS. Tak na marginesie....Protomelas sp.”johnstoni solo”(C4) są bardzo ładne;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praktyka tez bywa łaskawa ;). W cenniku Tan Mal bardzo często pojawiają się Copadichromis borleyi Mbenji, coraz częściej Copadichromis borleyi Namalenje a czasami Copadichromis mbenji. Nie mają one za dużo niebieskiego ( bardziej akcenty gdyż na żywo ryba jest o wiele mniej niebieska niż przy błysku flesza ) a są lepsze od kadango bo nie dotykał ich jeszcze chów wsobny (ani fachowy selektywny ani niefachowy pseudohodofców :) ) i nie rosną zbyt duże a długaśne płetwy troszkę je upośledzają czyniąc łagodniejszymi niż Kadango. Copadichromis mbenji rośnie do tego sporo mniejszy niż 17 centymetrowe borlejki. Można wybrać na prawdę fajną żółtawą czy pomarańczową rybkę.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wychodzi na to, że wszystkie kopiące.

Harisimi. A nie myślałeś o wydzieleniu wątku o toniowcach ? Fajnie się czyta wasze dyskusje na ten temat. Sam mam dylemat jaki ryb ma w toni pływać. Co o tym myślicie? Wydzielić wątek o toniowcach przenosząc kilka stąd. Chętnie poczytałbym Wasze opisane doświadczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.