Skocz do zawartości

Biopolimer TMBT - biologiczne usuwanie NO3 oraz PO4


deccorativo

Rekomendowane odpowiedzi

Purolite u mnie tez sie zapycha, ale jak robie podmiane to czyszcze wszystko: NGBC, Purolite (najpierw pucze, potem regeneruje) i podmieniam wode. Robie to raz w miesiacu. NGBC mam od maja a Purolite od sierpnia


Nadal uwazam to za duza wygode niz co tygodniowe wiaderkowanie


Wysyłane z mojego MT11i za pomocą Tapatalk 2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wstawicie do kaseciaka w miejsce bloku absorbera taką pompę połączoną wylotem wody do uciętej pet po 2 l cocacola i wsypiecie tam TMBT to wyjdzie reaktorsuperekstranapowietrzany a i może odpieniacz słodkowodny wyjdzie - będę sam musiał spróbować kiedyś.


Nie bardzo sobie wyobrażam, gdzie tu napowietrzanie? Atman będzie tłoczył tylko wodę, jak na fontannie, w górę.


Ostatnio, do komory z TMBT wsadziłem kostkę napowietrzającą podłączoną pod "brzęczek".

Zobaczę, może tak w końcu ruszy, jak żyleta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo sobie wyobrażam, gdzie tu napowietrzanie? Atman będzie tłoczył tylko wodę, jak na fontannie, w górę.


Ostatnio, do komory z TMBT wsadziłem kostkę napowietrzającą podłączoną pod "brzęczek".

Zobaczę, może tak w końcu ruszy, jak żyleta?



Maćku zobacz jak działa dowolny odpieniacz białek w morskim tak samo podłączamy tego Atmana za 99zł na igiełkach ( zdjąć pokrywę z zasysu i tam podłaczyć trójnik z wężykiem od powietrza) i da pianę jak żaden brzęczyk a jednocześnie 700l/h przepływ wody. To moim zdaniem powinno uruchomić TMBT.

Jak masz wolnego AqC2000 albo Atman 306 to na pw napiszę ci jak przerobić wirnik by robił drobną pianę - wtedy za 90 zł klękajcie wszystkie TMBT:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Stwierdzam kategorycznie, że działa :) Biopolimer wsadziłem miesiąc temu (używam JBLa e1501 greenline, biopolimer znajduje się w drugim od góry koszu - w pierwszym są gąbki producenta, zastosowałem 1 litr specyfiku na 300 litrowe akwarium z ekipą w liczbie 15 - wody netto jest pewnie koło 240 litrów!), jednocześnie usunąłem koło połowy piachu z akwarium i podmieniłem połowę wątpliwej jakości ceramiki na grys koralowy, niedługo wsadzam drugą połowę grysu. Mimo, że miałem dobrą klarowność wody, już w pierwszych dniach po włożeniu TMBT jej jakość zauważalnie wzrosła (a może to efekt placebo? ;)) W międzyczasie zrobiłem testy po dwóch tygodniach i już było lepiej, ale chciałem poczekać ten miesiąc. Dzisiejszy test wykazał między 1 a 5, woda wymieniana była w zeszłą niedzielę, wynik taki, jakiego od dawna nie miałem :) Jednocześnie zauważyłem jak fajnie wpływała na ryby zmiana tych parametrów w wodzie, były one stopniowo co raz śmielsze, a teraz (znowu) wcale się nie chowają jak ktoś przechodzi obok baniaka. Z mojej strony polecam TMBT ze szczerym sercem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Nie wiem, czy jest sens kupowania reaktora, bądź konstruowania go skoro wszystko działa jak należy w kubłach (przynajmniej u mnie). TMBT mam od ponad dwóch miesięcy i NO3 na poziomie 1 mg/l, robię co prawda małe podmianki co tydzień, ale nigdy wcześniej nie miałem tak niskiego NO3 w baniaku, znaczy działa, znaczy po co kombinować? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Że szkła... małe akwarium z otworami na 3 rury obsmarkalem pianka i okleiłem styropianem... na to ceresit 
    • @crav z czego budowałeś u siebie komin?
    • W najbliższą sobotę (29 czerwca) około południa planuje ,,wycieczkę" po ryby do Sebastiana z Tanganika Konin - jestem już umówiony na konkretną godzinę.  Może ktoś z Warszawy lub okolic chcę się zabrać bo ma w planach uzupełnienie obsady lub inne swoje powody (zobaczenie hodowli czy rozejrzenie się za rybami ,,na przyszłość"). Termin dość bliski, ale jak coś proszę pisać tutaj lub w wiadomości prywatnej na forum.
    • Zobacz na tym forum https://klub-tanganika.pl/forum/
    • Wertykalny by zrobił, ale będę na niego patrzył tylko jak będę wchodził do akwa 😁 Mam tam jakiś metr wysokości.
    • A jak wysoko będziesz tam miał. W wyobraźni zobaczylem na pozostałych 3 ścianach, ogród wertykalny zasilany oczywiście wodą z baniaka. Poza fajnym efektem uzyskasz w ten sposób dodatkową filtrację. Jedyny minus to to, że tylko Ty będziesz to oglądał😉
    • Tutaj jest trochę inna sytuacja, bo zbiornik jest z betonu i nad zbiornikiem mam przestrzeń, którą będę się do niego dostawał (wyłączona zamknięta przestrzeń do której będzie dostęp tylko z jednej strony). Jak będę robił izolację w zbiorniku, to zrobię też całą górę więc samo skraplanie nie jest mi straszne, ale chętnie odzyskałbym to gorące, wilgotne powietrze, które będzie się nad wodą gromadziło.
    • Cześć. Na sam początek chciałbym zaznaczyć, że mam już jakieś doświadczenie w hodowli ryb w akwarium - od plus minus 6-7 lat interesuję się tym mniej lub bardziej, jednak nigdy nie miałem akwarium z rybami z Malawi lub Tanganiki - co zresztą powinno przykuć moją uwagę dużo wcześniej ze względu na to, jak twardą wodę mam w kranie - nie jestem teraz w stanie przytoczyć z pamięci parametrów, a zrobić testu nie jestem w stanie ponieważ mam najprawdopodobniej przeterminowane testy, ale wiem, że generalnie pH, kH i gH jest bardzo wysoko. Po napisaniu wstępu przejdę do problemu z którym się spotykam - mam akwarium 80cm x 40 cm x 40 cm - (długość x szerokość x wysokość) i chciałbym zagospodarować je głównie dla muszlowców - nie chciałbym doprowadzić do "przepełnienia" akwarium rybami, a samemu nie byłem w stanie znaleźć innych współtowarzyszy muszlowców (w postaci innej niż ryby) w naturze. Akwarium chciałbym urządzić jak najbardziej zgodnie z naturą, filtracja będzie kubełkowa - kubełek całkiem sporej pojemności i przeznaczony do akwarium dużo większego - na stronie producenta jest napisane że do +- 300-400l akwarium. Nie jestem w stanie zdecydować się na to, jaki gatunek z grupy muszlowców chciałbym hodować w akwarium - jest ich dosyć sporo a samemu nie umiem znaleźć źródła, gdzie mógłbym w prosty i czytelny sposób porównać to, jakie warunki potrzebują do życia. Akwarium z tego, co zdążyłem się dowiedzieć, powinno być w miarę wystarczające pod względem litrażu, a dokładniej rzecz biorąc pod względem wielkości dna, bo głównie o to tutaj się wszystko rozbija - tak jak w przypadku pyszczaków czy pielęgnic. W każdym bądź razie, z góry dziękuję za jakiekolwiek nakierowanie na to, co mógłbym zrobić, jak urządzić akwarium czy jakie muszlowce mógłbym w swoim akwarium hodować, a także przepraszam, jeżeli gdzieś na tym forum taki temat się już przewijał.
    • Kiedyś policzyłem parowanie i przy 25 stopniach (temp. powietrza i zbiornika - akwarium nieogrzewane; odkryte 20 cm pokrywy; efekt podobny jak przy zdjętej) i wilgotności 37% (zima) - było to ok. 180 g/h. Przy 4,5x większej powierzchni u ciebie nie przekroczy 0,8 kg /h. Przy zamkniętej pokrywie wewnątrz zintegrowanej pokrywy pleśniało - wolę wymianę tego powietrza. U mnie to podniesienie wilgotności wewnątrz domu  ok. 10 %. Parowanie tej wody to moc ok 120W !
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.