Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

W moim niezupełnie tradycyjnym sumpie, raczej zbirniku w którym stoi zestaw z filtrem zraszanym odkłada się na dnie muł. Zaczyna mnie coraz bardziej wkurzać i nieuchronnie zbliża się moment jego oczyszczenia. Niestety jest to o tyle kłopotliwe, że spuszczenie z niego wody "do dna" jest bardzo trudne, jeśli nie niemozliwe w krótkim czasie. Poszukuję patentu na odmulenie dna - w zasadzie tak jak w akwa. Utrudnieniem jest jednak fakt że zbiornik stoi praktycznie na podłodze więc zassanie grawitacyjne nie wchodzi w grę, chyba że pójdę do sąsiada :). Myslałem o pompce, nawet jakiejś ręcznej - w końcu powinno to zająć nie więcej niż parę minut żeby zebrać syf z dna. Albo może jakieś niedrogie ustrojstwo elektryczne z tym że oczywiście nie może być zanurzeniowe i oczywiście odporne na muł i drobny piasek.

Opublikowano
ja proponuję kubeł szmatka :/

najtańsze rozwiązanie ale niestety najmozolniejsze.



U mnie skończyło się dokładnie na tym, próbowałem róznych kombinacji ( u mnie oprócz tego że sump stoi niemal na wysokości podłogi) jest bardzo mało miejsca pomiędzy sumpem a zbiornikiem (na wysokości). I okazało się że zwykła szmateczka pomogła szybciutko, wielokrotnie krócej niż czas jaki poświęciłem na wymyślanie łatwiejszych alternatyw:)

Opublikowano

Ja robie takie rzeczy grawitacją. Wyłączam pompę główną, zalewam sump na full i zaciągam wężem wodę z sumpa do wiadra stojącego koło sumpa. Może się nie udać za pierwszym razem, ale warto próbować. Jeśli sump jest wystarczająco duży to powinno się udać. Lepszego patentu nie znalazłem, próbowałem z odmulaczami na baterie - suf, przerobiłem siateczki do łapania ryb - koszmar.

Opublikowano

ja pamiętam, że kiedyś były takie odmulacze do których się podłączało brzęczek i pod wpływem ciśnienia wody zbierało syf do jakiegoś woreczka czy jakoś tak:) nawet mam coś takiego w piwnicy:)

Opublikowano

Noooo właśnie, też o tym myślałem - ale nie mam doświadczenia z odmulaczami na brzęczyk - w stosunku do akwa sytuacja jest o tyle prostsza że - nie ma żwiru/piasku więc nie trzeba uważać, poza tym równa warstwa mułu ze szklanego dna powinna się łatwo zaciągnąć.


Może ktoś działał podobnym zestawem i może coś podpowiedzieć

Opublikowano

ja kiedyś tym działałem, zbierało muł do woreczka, a woda pobierana z akwarium trafiała z powrotem do niego przez ten woreczek, do tego odmulacza podpinasz wężykiem brzęczyk i to wszystko, tylko czy jeszcze takie są- nie wiem, na upartego można taki samemu zrobić:)

Opublikowano

mam takie dwa male ustrojstwa:

eden 112

eden 214

to jakies malowydajne i malowymiarowe glowiczki


podpinam do tego metr przewodu, zaciagam do wezyka wode, wrzucam glowice do wiaderka z woda, wezyk do sumpa i odpalam calosc - sprawdza sie wysmienicie

Opublikowano

widzialem niedawno w jednym z marketow budowlanych, pompke wirnikowa, mocowana w uchwycie wiertarki. Nie byla specjalnie droga i z pewnoscia rozwiazalaby Twoj problem.

pozdro.

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Tak. To się wszystko zgadza, ale Sebastian ma ceny bardzo zaporowe. Ostatnio poszukiwałem Dimidiochromis strigatus - wycenił mi parę ryb 11-13cm na kwotę 400zł ryby f-1 Jacek Stuś z Żor. Ma dobre jakościowo ryby, ale fosorochromisow niestety nie ma w ofercie. W cichlidenstadel ryby są w cenie 30% tego co np.  w tanganika Konin Ale wysyłka bardzo droga.  Więc. Sam już nie wiem, gdzie teraz pozyskiwać dobrej jakości ryby 
    • Potwierdzam. Kupiłem u Sebastiana ryby do obecnego zbiornika. Są naprawdę ekstra. Szczerze mówiąc to po "wypadnięciu" z obiegu TAN-MAL to gatunki mniej popularne jest możliwe dorwać tylko u Sebastiana.
    • Tanganika-Konin. Sebastian Januszkiewicz, kupowałem kilka razy, ryby bardzo dobrej jakości.
    • Hej podpowiedzcie gdzie teraz najlepiej kupować ryby? Tan mal nie działa niestety.  A tam były F1  Jestem z Tychów ale może być wysyłka. Czy np aquapet będzie ok?  cichlidenstadel ale wysyłka droga. Słyszałem też o kimś z Czech/Słowacji I o Jacku z Żor. Chciałem Fossorochromisy stado + jeszcze max 2 gatunki (akwa 300 x 80 x 75) , musze obsade zmienić bo mdoki zostały przy tarle Protomelas taeniolatus powybijane jak zresztą część reszty ryb. Jakis agresywny mi się trafił (a ma już 17-18cm) Dzięki
    • To że kupska nie są zbierane nie koniecznie oznacza że filtracja nie daje rady. Jeśli nie masz NO2 w zbiorniku to filtracja daje radę tylko trzeba pokombinować z ustawieniem wlotów i wylotów 🙂 Może jakiś kamień przestawić żeby lepszą cyrkulację uzyskać. Jeśli chciałbyś zmieniać pompę to ja nie bawiłbym się w szukanie tylko od razu dowalił jakąś jebao dcp 5-8tys. czy innego producenta o takiej mocy. Istotna sprawa żeby pompa miała kontroler. Wtedy sobie ustawisz moc zgodnie z zapotrzebowaniem. Ja u siebie mam pompę Aqua Nova z kontrolerem i przepływem bodajże 8000 litrów na godzinę. U mnie pompa pracuje sobie na pierwszym biegu i w zupełności to wystarcza. Ale w razie czego mam jeszcze kilka biegów w zapasie 🙂
    • Cześć. Potrzebuję porady... akwa 160x40x50. Filtracja to kubeł + gąbki w module z pompą AC2000 + druga pompa AC2000 jako cyrkulator. Ryby podrosły, trochę ich też przybyło, doszło trochę kamieni, korzeń i widzę, że filtracja nie daje rady. Zacząłbym od wymiany pompy w module na jakąś mocniejszą, bo nie wszystkie kupska są zamiatane do modułu? Jaka pompa sprawdziłaby się w takim akwa o dość sporej ilosci ryb i gęstej zabudowie?
    • Poszukuję sprawdzonego sklepu z tubami led i cała resztą do zabawy z oświetleniem tj. moduły, sterowniki i co tam jeszcze potrzebne  Polecicie coś? A może jakiś forumowy rzemieślnik
    • Wydaje się mi, że nie masz się czym martwić. Są to dość młode osobniki, pewnie cały czas stresują się. Wiele razy czytałem o takich zachowaniach, u mnie podobnie było z Acei, które może nie regularnie, ale jak były młode to często zbierały się w grupę i tak robiły. Spróbuj z zakryciem boków np. kartonem.
    • Witam tydzień temu wpuściłem do dojrzałego akwarium 375l (150x50x50) 15 sztuk Placidochromis Mdoka white lips. Wcześniej były tropheusy nie było restartu, akwarium cały czas funkcjonuje od stycznia. Przy wpuszczeniu do akwarium były 4 sztuki synodontisow, 2 dni później czyli w niedzielę wpuściłem 7 sztuk Yellow i o ile Yellowy zachowują się w miarę normalnie to Mdoki cały czas pływają w jednym rogu akwarium nerwowo. Miałem dużo gatunków z Malawi ale to pierwszy raz z non mbuna i zawsze takie zachowanie po wpuszczeniu trwało max 1 dobę. Tymczasem Mdoki zachowują się już tak od tygodnia. Jest się czym przejmować? Z rzeczy ważnych ryby normalnie przyjmują pokarm, nie ocierają się o dno. Z tej strony co pływają leci zawsze pokarm ale nawet jak nikogo nie ma w pokoju to tak pływają więc nie jest to chyba to. Być może za krótka aklimatyzację zrobiłem? Ryby od razu wlałem do pojemnika i kranikiem metoda kropelkową przez kilkanascie minut aklimatyzowalem i potem wpuściłem do akwarium oczywiście bez wody. Miałem też problem z sinicami tylko na piasku jak były tropheusy. Podmianę wody zrobiłem po 3 dniach i ściągnąłem resztki sinic z piasku. Dodam że tropheusy zachowywały się normalnie. Proszę o porady :) VID20251121184751.mp4 VID20251121184526.mp4
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.