Jump to content

Kiedy wpuścić pysie


Fus

Recommended Posts

Witam, 3 dni temu zalałem 200L wodą z kranu ph ok 7 + dolewka ok 20L z mojej tanganiki ph ok 8. Oczywiście dolałem też bakterie sklepowe. Kubeł z ceramiką i wewnętrzny chodzą od 3 dni, woda już zupełnie klarowna. Ile jeszcze czekać zanim wrzucę pysie?

Link to comment
Share on other sites

pH jest w tej chwili najmniej ważne, musisz mierzyć co jakiś czas poziom NH3, NO2 i NO3, w tej chwili powoli będzie rosło Ci NO2, jak NO2 spadnie do zera, a wzrośnie NO3, wtedy robisz podmiankę i wpuszczasz ryby, skoro masz już akwarium, powinieneś o tym wiedzieć ;) myślę,że może to potrwać od 3 do 4 tygodni, cierpliwości.

Link to comment
Share on other sites

Akwarium mam, ale startowałem z nim od zera i wtedy wiedziałem ile mam czekać. Pierwszy raz startuję z akwarium dolewając wody z juz dojrzałego zbiornika, ale widzę że filozofia ta sama.

Link to comment
Share on other sites

Musisz pomierzyć parametry.

Jak masz akwa działające, to trzeba było przelać jak najwięcej wody do nowego plus przełożyć cześć wkładów biologicznych ze starego filtra do nowego. Wtedy od razu mógłbyś wpuścić część obsady.

Link to comment
Share on other sites

Testy mam i no i ph i twardosci, chcialem sie.dowiedziec.raczej czy pysie maja jakies szczegolne wymagania co do nowego domu ale jak.juz pisalem filozofia ta sama :)

-- dołączony post:

Musisz pomierzyć parametry.

Jak masz akwa działające, to trzeba było przelać jak najwięcej wody do nowego plus przełożyć cześć wkładów biologicznych ze starego filtra do nowego. Wtedy od razu mógłbyś wpuścić część obsady.Ja jestem cierpliwy :) spokojnie poczekam :)

Link to comment
Share on other sites

Ale na co chcesz czekać ? wlałeś bakterie ale czym one mają się żywić, zapewne ten preparat zawierał jakąś pożywkę ale to zbyt mało aby wystartować prawidłowo akwa. Dolanie wody z dojrzałego akwa to również dodanie bakterii. Nie wiem jakie masz ryby w Tandze bo mógłbyś wykorzystać część z nich jako ryby startowe.

Link to comment
Share on other sites

Testy mam i no i ph i twardosci, chcialem sie.dowiedziec.raczej czy pysie maja jakies szczegolne wymagania co do nowego domu ale jak


..no i to jest słuszne pytanie. Ale musisz jeszcze powiedzieć jakie pysie chcesz trzymać w akwa. Wtedy można będzie Ci doradzić coś na temat obsady bo jak wiesz wiąże to się i z karmieniem , z terytorialnością , z ich agresywnością miedzy sobą czy też innych ryb, z wielkością akwa i samego dna itp;) Pisz śmiało.


Tylko to jest dział woda..A gdybyś chciał pytać np. o obsadę to musisz już założyć temat w innym dziale.

Link to comment
Share on other sites

W tandze mam obecnie tylko 4 multifaciatusy + 10 centymetrowych młodych. Te ryby są tak płochliwe że nie wyobrażam sobie wyłowienia ich później z baniaka bez rozebrania wystroju prawie do zera. Będę w takim razie robił w tandze podmiany co 3 dni i zalewał nimi moje nowe dzieło.


Wstrzymywałem się od zakładania tematu w dziale obsady bo przewiercam się przez całe archiwum wątków i przykładowych obsad żeby nie powielać zapytań. Z drugiej strony we własnym wątku łatwiej coś dobrać o coś się dopytać więc chyba mnie namówiliście i zaraz go otworzę :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Te małe rybki będą za duże dla Twoich ryb. Generalnie to pokarm dla drapieżników. Z wypisanych powyżej możesz wziąć kryl antarktyczny i wystarczy w mojej opinii. Czytałem opinie, że nie bardzo nadaje się dla ptszczaków, ale kiedyś okazjonalnie, dla urozmaicenia diety karmiłem mbunę raz na dwa/trzy tygodnie i nie mam złych doświadczeń. Jeśli szukasz urozmaicenia diety dla non mbuny to polecam krewetki indyjskie kidi z Lidla. Ryby będą jadły Ci z ręki.
  • Te są dostępne - zamierzam kupić max 2-3, tylko się zastanawiam które. ps. mam mieszaną obsadę, a poza tym z doświadczenia wiem, że karmienie jednym pokarmem nie jest dobre. Mrożonki biorę ze sprawdzonego źródła i nigdy nie miałem do czynienia z problemami o których napisałeś.  
  • A po co aż tyle? Dobre pokarmy których używasz czyli Nature Food i Osi IMHO wystarczą. Co do mrożonek i pokarmów liofilizowanych mam mieszane uczucia, bo producentów tego sporo i jakość może być różna. Ani mrożenie, ani liofilizacja nie usunie toksyn,  jeżeli pokarm będzie nieświeży albo zanieczyszczony przed obróbką.  Dodatkowo, podając tak dużą ilość różnych produktów, ciężko będzie ustalić, co zaszkodziło, jeżeli pojawią się problemy. Zbędne ryzyko, które niewiele korzyści niesie. Ale to moje zdanie.
  • Od kilku lat karmię swoją obsadę dedykowanymi dla Malawi pokarmami Nature Food/ Dainchi/ Osi oraz raz w tygodniu mrożonkami. Ostatnio z oferty sklepu z którego kupuję Dainch zniknęło, więc postanowiłem urozmaicić dietę o pokarmy naturalne jak w tytule. Dostępne mam: 1. Tubifex liofilizowany 2. Kryl Antarktyczny Liofilizowany 3.  Gammarus suszony 4. Larwa jedwabnika suszona 5. Larwa mącznika suszona 6. Ochotka liofilizowana 7. Stynka suszona (małe rybki, to chyba nie pod moją obsadę) 8. Artemia bezszypułkowa (to chyba będzie za małe) 9. Artemia Liofilizowana 10. Dafnia suszona (rozwielitki, pamiętam, że karmiłem nimi ryby w latach 80-tych  ) Chciałem zapytać czy macie doświadczenie z tymi pokarmami i które polecacie. Moja obsada: Placidochromis phenochilus Mdoka White lips, Aulonocara Mamelela, Cynotilapia afra Cobue, Protomelas taeniolatus Boadzulu red, Labidochromis caeruleus yellow   
  • 1. Kolejny test - powyżej 10% NaCl i 2% NaOH w kolumnie z wolnym przepływem. Kolumna zrobiona z butelki 5l po wodzie. Przy szyjce otwór i wężyk powietrzny w kierunku góry do regulacji poziomu roztworu w butelce. Przepływ 0.3 l/h chińską pompą  perystaltyczną. Po kilku litrach pompa przestała tłoczyć, wtedy już powolny spływ grawitacyjny. Dużo brązowego na wylocie (mimo regenerowania zregenerowanej żywicy), ale nadal zostawia w akwarium 5 ppm azotanów po 12h. Czyli nie da się zregenerować do zera, ale regeneracja z 2% NaOH w kolumnie jest skuteczniejsza niż przy stężeniu 1% w wiaderku bez ciągłego przepływu. Pończochy wyglądają na nienaruszone. Zobaczę jak długo woda będzie pozbawiona subtelnego żółtawego zabarwienia z barwników z karmy. 2. Dołożyłem do systemu mały czujnik ruchu na 433MHz. Gdy jestem w okolicy akwarium - powoli rozjaśnia się światło do wartości zależnej od jasności w pokoju. Gdy brak aktywności - światło powoli przygaśnie. Super! Przycisk i pilot schowane. 3. Od 10 dni ryby dostają 1,65g karmy dziennie. To 0,3% szacowanej masy rzeczywistej ryb i 0,17% metabolicznej dziennie. Szczuplejsze, ale raczej wyglądają i zachowują się normalnie. 4. Rdzawy maluch też ma się dobrze. 20230930_075533.mp4    
  • Witam. Dość szybko minęły trzy miesiące od startu akwarium. Życie w zbiorniku przebiega w dość pokojowej atmosferze. Wydaje mi się, że w tak dużym akwarium możliwa jest współegzystencja non mbuna z mbuna ,pod warunkiem wspólnej diety. Czasem w trakcie tarła samce przeganiają przeszkadzaczy ale po kilku metrach "zaspane" dają sobie spokój. Uchowały się dwa młode labidochromis caeruleus, poza tym pięć samic inkubuje ikrę. Szkoda narybku, rodzice F1.  Rośliny do tej pory radzą sobie doskonale, vallisneria przede wszystkim. Parametry wody dobre pH 8,2. Niestety padły mi trzy samiczki aulonocara jacobfreibergi otter point, przestały pobierać pokarm i koniec. 
  • Powinny być ok. 5-10 x gorsze od gąbki 30 ppi w filtracji biologicznej.
  • Wiadomo jak ma się gąbka 30 i 60 ppi do Maxspecta i Neomedia?
  • Wrzuciłem 2l używanej żywicy do 6l roztworu 10% NaCl i 1% NaOH (600g NaCl, 60g NaOH). Poleżała tydzień, okazjonalnie mieszana. Pończochy ocalały. Roztwór brązowy. Po wrzuceniu do filtra - azotany w zbiorniku po 12h spadły do ok. 5 ppm z wyjściowych 5-10. Nowa  żywica zbijała azotany i fosforany do zera. Czyli regeneracja z NaOH działa, ale tylko w wiadarku cudów nie robi. Może stężenie 2%, albo regeneracja w kolumnie będzie skuteczniejsza. Może trzeba 2 razy, jak w linku wyżej. Wczoraj miałem 10h przerwy w dostawie prądu. Bez żadnego wpływu na ryby w tym najmłodsze.
  • Nagroda dzisiaj do mnie dotarła Książka jest naprawdę godna polecenia, wszystko ładnie i rzeczowo opisane oraz doprawione pięknymi zdjęciami. Wydanie w twardej oprawie i bardzo dobrej jakości papierze. Całość robi ogromne wrażenie.  
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.