Skocz do zawartości

Co wymienic co sprzedać / adaptacja zbiornika do Malawi


cichybob

Rekomendowane odpowiedzi

Mój pierwszy post na tym forum. Generalnie pierwszy w temacie akwarystyki.


W wyniku ciagu okolicznościowo skutkowego stałem sie posiadaczem kompletnego zbiornika z oprzyrzadowaniem który NIE współpracował z Malawi. Aktualnie jestem na etapie budowy stalowej konstrukcji (docelowo rezygnuje z mebli typowych w zamian za kombinacje stal i gips karton z odpowiednia hydroizolacja). Dodatkowo wykonam podłaczenie instalacji hydraulicznej na okresowe wymiany żeby uniknać "węży przez dom".

Oczywiście czeka mnie dużo czytania w sprawie "obsady" i wielu innych związanych z tematem ale chciałbym uniknać błedów związanych ze sprzetem.

Poniżej lista sprzetu które otrzymałem w komplecie:


- Akwarium 150 / 70 wys. / 50 szer

- 2x Filtr Kubełkowy Fluval 205

- napowietrzacz Sera precision


Pytanie czy to wystarczy? Czego jeszcze brakuje?

Jakie wypełnienia filtra proponujecie

Na allegro mnóstwo jest kamieni do dekoracji (wiem juz ze ma to wpływ na PH), rozumiem ze raczej bez roslin. Oświetlenie planuje na Led z pokrywa własnej konstrukcji.


Rozumiem zasady działania forum, stad na poczatek poczytałem trochę i starałem sie jak najbardziej precyzyjnie opisać problem nie dublujac wątków

Z góry dzieki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Pytanie czy to wystarczy? Czego jeszcze brakuje?



Witam przede wszystkim kolegę na naszym forum:)


...jeden z tych filtrów jako biolog da spokojnie radę mimo,że jest dedykowany do 200 litrów .Drugi jako mechanik będzie słaby.. W jego miejsce byś musiał dać cyrkulator Aquael 2000 ( lub inną tego typu pompę) i ewentualnie wesprzeć się dodatkowo falownikiem. Ale to już ustalisz wtedy kiedy będziesz miał kamienie w akwarium i stwierdzisz czy cyrkulacja jest na tyle wydolna ,że spycha Ci brudy w stronę zasysów. Natomiast jeżeli chodzi o napowietrzacz jest to zbędny gadżet. Jego rolę spełni filtr wewnętrzny ustawiając wylot wody tak aby łamał Ci lustro wody i to wystarczy. Chyba ,że chcesz go mieć ale to już Twój wybór.

Co do wypełnienia koszy w Twoim filtrze to ja proponuję jeden kosz wypełnić seachem matrix a pozostałe grysem koralowym ( 15mm) który jednocześnie będzie buforem pH.

-- dołączony post:

Na allegro mnóstwo jest kamieni do dekoracji (wiem juz ze ma to wpływ na PH), rozumiem ze raczej bez roslin.


..tu odpowiedzi szukaj w naszej galerii..sam stwierdzisz co Ci się podoba .Ja preferuję akurat serpentynit albo otoczaki..Ale każdy woli co innego:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie podłaczać dwóch filtrów Fluval? Czy moze zostawic do wspomagania dla tego Aquael 2000 dodatkowo? Z zasypem ceramiki dodatkowo lub grysu i ceramiki?


...szkoda prądu na dwa filtry które mają pracować jako biolog( oczywiście jak chcesz to możesz podłączyć dwa). Kolega wyżej napisał ,że jeden nie da rady..Zapewniam Ciebie ,że jeden jako biolog da radę spokojnie. Pisząc o Aquael 2000 miałem na myśli cyrkulator a nie filtr Aquael Turbo 2000 .Różnica polega na tym ,że cyrkulator nie ma pojemnika na wkłady ani gąbki i jest trochę tańszy .A robisz z niego filtr w ten sposób ,że dokupujesz dużą, gęstą gąbkę zawieszając ją nisko nad dnem a wylot jak najwyżej oczywiście aby pompa nie wystawała ponad lustro wody . To wszystko znajdziesz tu na forum w zakładce SZUKAJ.

-- dołączony post:

Jakiś tester PH na początek?


...jeżeli chodzi o testy to kup kropelkowe JBL są trochę droższe od innych firm ale najbardziej wiarygodne .Zresztą późniejsze ich uzupełnienie jest już znacznie tańsze. Wystarczy jak będziesz miał testy na NO2, NO3 i pH w zakresie 7,4-9.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzeju dlaczego Ty Masz taki duży w tak małym zbiorniku , nie szkoda prądu ?


:))) Krzysztof..bo ja taki sobie kupiłem z wyboru .A kolega takie dostał i pytanie zadał czy jeden z nich jako biolog da radę . Ja odpowiadam ,że da radę .Uwierz mi ,że w mojej " akwarystycznej karierze" miałem naprawdę bardzo małe biologiczne filtry do równie dużych zbiorników ( inne proporcje jak u kolegi) i dawały spokojnie radę. Ja nie pisze teoretyzując..piszę to czego jestem pewny bo sam doświadczyłem..Ale gdyby kolega pytał jaki filtr kupić do takiego akwa to uwierz mi ,że nie doradziłbym tego filtra co ma.

Tu już na forum ktoś gdzieś nawet udowadniał wpływ wielkości złoża na biologię. Uwierz Krzysztof ,że ten filtr jako biolog da radę... Co nie oznacza ,że silniejszy nie byłby lepszy..owszem..lepiej wspomoże wtedy cyrkulację .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Na jednym ze zdjęć dwa samce acei. Samice mają mniej zaostrzone płetwy grzbietowe. Na zdjęciu z Fire Fisch to nie jest Red Red, ma za bardzo szpiczastą łepetynę  Reszta poza acei non mbuna  czyli nie moja bajka i nie podpowiem
    • Witam wszystkich chętnych do pomocy. Zakładam, że dla większości moje zagadki będą oczywiste ale, że wątpliwości są to zapytam tu ekspertów.    Przejąłem akwarium z dojrzałymi pyszczkami a mimo to mam trudności z identyfikacją gatunku. No. Czy żółto płetwę to Acei i to samiec i samica? Granatowe to Stuartgranti i to też samiec i samica czy jeden to Stuartgranti a drugi to hansbaenschi i oba samce? Ten z plamkami to młody delfini? Ostatnie to parka firefish czy zebra red? Wszystkie nie wybarwione to maylandia czy to różnice rybki i jak podrosną to się wybarwia? 
    • No racja Sławek 🫣 Zapomniałem już 🙂 W dodatku pseudotropheus chialosi jest bardzo ładną rybą. Zarówno samice, jak i samce są urokliwe. Ten gatunek też polecam wziąć pod rozwagę koledze @123frytki do swojej wymarzonej obsady.
    • Nigdy nie mów nigdy.😄 Braliśmy kiedyś chailosi. 
    • Brak czasu. Akwarium żyje własnym życiem. Uzupełniam tylko karmnik i ścieram kurze.... Jeden zgon - chyba samiec saulosi - zakładam, że agresja, bo bez zapowiedzi... 20240518_144029.mp4   20240518_144120.mp4   20240518_143922.mp4        
    • Ok. Rozumiem. Ja z kolei od Darka nigdy nie kupiłem ryb. Bo gdy chciałem, to był problem z wysyłką. Teraz wiem, że już się to zmieniło. Bo też wysyła ryby kurierem UPS... Każdy na swoich ulubionych sprzedawców ryb. Ja brałem już ryby od kilku i moim faworytem jest Jacek 
    • Nie wiem czy to temat w tym miejscu, ale trzy przykłady: - miałem rdzawe od Jacka i od Darka, jakość bez porównania i tempo wzrostu, ale to może być oczywiście przypadek - sauolsi te od Jacka to jakieś gizmo, a Darek wolał 10 lat nie sprzedawać zanim znowu nie trafił na jakościowo 'dobre' stado - powiedzmy, że udało się mi poznać układy Darek, Jacek, Adrian z Chełmka. Mam wrażenie, że Jacek byleby nie polecić kogoś innego i nie dać kontaktu do kogoś innego weźmie rybę od kogokolwiek innego byle klient miał wszystko. Dwóch innych panów podejście jest zupełnie inne Darek to też specyficzna osoba. Jego podejście do niektórych gatunków, których oficjalnie nie ma w ofercie, a sprzedaje je na rynki zagraniczne. Jednak co IMO najważniejsze nigdy nie odmówił mi rozmowy czy porady. Można na niego liczyć jeśli chodzi o pomoc, nie ważne czy kupiłeś u niego ryby. To o czymś świadczy, nawet jeśli to jest jego forma marketingu. Oczywiście to jest tylko moje zdanie i moje doświadczenia. Nie mam na celu nikogo oczernić, nie czerpię z tego żadnych korzyści, a jako wolny człowiek uważam, że mam prawo do swojej opinii. 
    • @ziemniak rozwiń proszę dlaczego innych ryb od Pana Jacka już byś nie wziął? Ja teraz 100% obsady mam od Jacka i jestem zadowolony. W dodatku powiem, że p. Jacek to prawdziwy fachowiec i też nie jest " wciskaczem" aby tylko sprzedać. Kupiłem od niego wczoraj stado pewnych ryb. Ustalimy cenę na 400zł, po pół godzinie Jacek zadzwonił - przepraszam pomyliłem się 330zł. I to są hodowcy - mający pasję.
    • Ja mam crabro od Jacka z Żor. Jestem zadowolony, ale chyba innych ryb od niego bym nie wziął. Resztę ryb mam od Darka z Żor. Darek ma więcej gatunków w ofercie niż na stronie. Warto też z nim skonsultować obsadę już na miejscu. Absolutnie nie jest to człowiek, który będzie wciskał. Podejdzie indywidualnie i będzie studził zapędy. W ofercie ma świetne kropki typu: Maylandia estherae OB Minos Reef lub kulfony. 
    • widzę, że w ofercie jest dostępny, pytałeś p. Jacka? https://pielegniceafrykanskie.pl/   tak gwoli ścisłości maingano od wielu lat nie jest już melanochromisem, prawidłowa nazwa tego gatunku to Pseudotropheus cyaneorhabdos
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.