Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Czasem lecą rzeczy typu kamień, rdza która widać właśnie na sznurkach. Zauważyłem to jak napełniałem baniak przez narurowca i we wszystkie korpusy miałem wrzucone wkłady które dostałem gratis do nich bodajże 10 20mik + wegiel , wtedy zauwarzyłem ruda na wkładach, dlatego myślę o zastosowaniu przed węglem. Drugim celem jest ochrona węgla przed szybkim zapchaniem , bo i tak ma słaby przepływ. Moze jest inaczej ktoś mnie uświadomi ze niepotrzebnie bo węgla niemożna użyć kilkukrotnie? ?

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Od kiedy postawiłem swoje małe szkiełko do podmian używam zwykłego węża ogrodowego 1/2.Na początku lałem wodę prosto z kranu. Jednak od jakigoś czasu używam dwóch korpusów w jednym sznurek 5 mik w drugim węgiel. A to dlatego, że pewnego dnia woda waliła chlorem że nos wykręcało w drugą stronę. Stan taki utrzymywał się przez ok 3 tyg. Podejrzewam że co jakiś czas sieć jest czyszczona i konserwowana więc rożne dziadostwo może sie w niej znaleźć .

Opublikowano

Witam, ja też mam taki zestaw do podmiany wody od 2 lat. Zbudowałem go z trzech korpusów w których są kolejno wkład 5 mikro, węgiel, wkład 1 micro. Do podłączenia polecam wąż 3/4" lub nawet 1", miałem na początku 1/2" ale podmiana czasowo trwała koszmarnie długo. Kolega Matik pisał że całość wyjdzie ok 200zł, myślę że cała operacja może się zamknąć w 100-120zł. Korpusy 2szt około 40-50zł, dwa zawory kulowe ok 20zł, szybkozłączki ok 15-20, najtańsze nawet mniej, wąż widziałem na allegro 30zł 20m 3/4", w marketach cena podobna. Generalnie taka inwestycja np w moim przypadku to dobra inwestycja, przy podmianach rzędu 200l nie wyobrażam sobie ciągania tego wiadrami.

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Napisałem z górką bo nie orientowałem się w cenach węży ogrodowych i podałem zaokrągloną kwotę biorąc pod uwagę węże akwarystyczne sprzedawane po 10zł za metr ;) ale dzięki Luku za sprostowanie, to tylko jeszcze bardziej skłania mnie do zabrania się za zakupy ;)

Opublikowano

mikon to zależy tylko i wyłącznie od Ciebie ;) Jak lubisz wiaderkowanie i Ci to nie przeszkadza to zabawa w takie korpusy są bez sensu, ja mam zbiornik 300 litrów i nie chce mi się latać z wiadrami więc dla mnie te korpusy mają bardzo duży sens dlatego z każdą podmianą jestem co raz bliżej postanowienia o zakupie ;) zaletą korpusów jest jeszcze to, że raczej nie nachlapiesz dookoła wodą, co przy noszeniu i przelewaniu wiaderek ma spore prawdopodobieństwo... Po prostu odsysasz do kibla wodę "starą", podpinasz korpusy i powoli (żeby nie zachwiać za bardzo temperaturą) dolewasz wody, nie musisz nic targać, siedzisz i popijasz kawę/herbatę/browarka ;)

Opublikowano

Fajna opcja. Można tego na stałe używać? Jakbym zamontował pod zlewem i podpial kran do tego miałbym fajna wodę w kranie. Do tego rozgałęziacz z zaworem i mogę podpiąć waż do akwarium



Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Opublikowano
Fajna opcja. Można tego na stałe używać? Jakbym zamontował pod zlewem i podpial kran do tego miałbym fajna wodę w kranie. Do tego rozgałęziacz z zaworem i mogę podpiąć waż do akwarium


Przyznam, że nie myślałem o tym żeby używać tego także dla siebie, ale dlaczego nie? ;) Tylko każdy wkład ma oczywiście swoją wytrzymałość więc używając tej wody dla siebie musiałbyś dosyć często je wymieniać... Ja mam w planach użyć właśnie takiego trójnika z zaworkiem pod zlewem w kuchni, wystatczy podpiąć korpusy z wężęm i jazda, ale ja to zrobię z ominięciem instalacji domowej...

Opublikowano
podpinasz korpusy i powoli (żeby nie zachwiać za bardzo temperaturą) dolewasz wody, nie musisz nic targać, siedzisz i popijasz kawę/herbatę/browarka


hmm powoli, ja tam puszczam wodę dość szybko, zimą po porostu mieszam ją z wodą ciepłą i spadek temperatury jest nieznaczny lub nie ma go wcale. Latem natomiast jak podłączam się do kranu na zewnątrz gdzie nie ma możliwości mieszania i jest tylko zimna woda, temperatura wody spada mi czasami nawet do 21 stopni, i nie ma wpływu to czy leje ją wolno czy szybko. Na to jednak nie narzekam że spada. Latem choć mam akwarium odkryte to temperatura wody osiąga czasami nawet prawie 30 stopni, dodam że grzałkę mam ale oczywiście nie włączoną;). Nie zauważyłem jak dotychczas przez dwa lata jakiś negatywnych skutków spadków temperatury. Co do podpinania się do wody ja od węża prysznicowego odkręcam słuchawkę i do wkręconego w zawór nypla 1/2" przykręcam bezpośrednio wąż.

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Wczoraj nie robiłem badań , a w dzisiejszych azotyny spadły do poziomu 0.4-0.5 coś takiego, amoniak po codziennym sypaniu pokarmu cały czas 0, a azotany wzrosły z 10mg/l do jakichś 15mg/l. Także chyba powoli domyka się cykl. 
    • Chciałem się z Wami podzielić pewnym istotnym spostrzeżeniem. Często pada pytanie, jakie ryby wybrać, żeby mieć wypełnioną całą toń, a nie tylko ryby przy dnie. Po moich obserwacjach i testach doszedłem do wniosku, że gatunek ma drugorzędne znaczenie.  Oczywiście Yellow czy Maingano będą trzymać się bardziej w skałach, ale na rozkład w pionie ma wpływ coś innego - karma. Gdy karmiłem pokarmem pływającym we wczesnych latach, ryby pływały w całej toni. Później przerzuciłem się na Naturefood, który jest tonący i ryby przykleiły mi się do dna. Gdy się zorientowałem, to w ostatnim roku zacząłem karmić znów pływającym/wolno tonącym i ryby znów mi się ładnie podniosły.
    • Moje akwarium ma już 8 lat. W międzyczasie uratowałem jedną pielęgnicę z poza Malawi od niechybnej śmierci, więc teraz ciut różnorodniej. Za to moje pysie mają wolną rękę co do aranżacji, więc wyżarły wszystkie rośliny i zbudowały ogromną zaspę po lewej
    • W domu mam 22,5 st. W akwarium 26st. (z grzałką 200W w środku). Grzałka będzie mi potrzebna do podmian, bo leje wodę z sieci i przy podmianie temperatura spada do 21 stopni. Nie chcę fundować rybom taniej huśtawki.
    • Hej  Ile masz stopniu w domu? Może się okazać, że grzałka jest zbędna. Ja mam teraz w akwarium temp. 24.9 bez grzałki akwarium ponad 1000l. W domu 23. U mnie wodę grzeję pomka w kasecie oraz oświetlenie LED 
    • Jeśli ktoś tak jak ja się zastanawiał, to w grzałce JBL e500 są króćce 3/4”  Można ją spiąć z osmozą za pomocą złączki 3/4gw na 3/8.
    • Adekwatnie do działań. Od zera ok. 2 miesiące. Szybciej  przy użyciu np brudu z gąbki z dojrzałego akwarium; startery w butelkach to ściema. Jeśli nie dodajesz karmy, to brak źródła NH4+. Brak rozrostu populacji życia bazującej na pierwszym etapie nitryfikacji oraz brak rozrostu bakterii heterotroficznych. Jeśli chcesz jak najlepiej: dodawaj codziennie karmę (1/5 docelowego karmienia, do wlotu); możesz dodać 1 ml nawozu wieloskładnikowego dla roślin doniczkowych, jeśli masz pod ręką; wyrzuć bioceramax i naturemax i zastąp gąbkami. Spokojnie czekaj, aż NH4+/ azotyny będą zero ( może być zakwit wody; trzeba przeczekać).Po wszystkim podmiana wody normalizująca azotany i możesz wpuszczać ryby.
    • Witam, nie jestem pewien czy wszystko jest w porządku z moim cyklem azotowym w akwarium. Od 3 tygodni amoniak w moim akwarium wynosi 0mg/l, azotyny 1mg/l, azotany 10mg/l, ph > 8. Co prawda w moim akwarium pojawiły się dwa nieduże skupiska zielenić, które mogłyby zjadać nadmiar pojawiających się azotanów z przerobu azotynów. Stąd moje pytanie czy wszystko się dzieje prawidłowo czy jednak coś schrzaniłem ?   Poniżej specyfikacja mojego akwarium Posiadam akwarium 375 l ( wody realnie 250 litrów ). Filtr ultramax bt (2x gąbka 20 ppi, 1x gąbka 30 ppi, 1x bioceramax, 1x naturemax). Przepływ na filtrze realny 600l/h. Do tego falownik 5000l/h poruszający taflą wody. Akwarium zalane 30 stycznia, zatem dziś jest dokładnie 4 tydzień od zalania. Woda 27 stopni, stosowałem przez prawie 3 tygodnie seachem stability(wlałem 1,5 butelki przez ten okres, czyli jakieś 500ml). Na 3 dni w ubiegły weekend wyciągnięte media filtracyjne z filtra do akwarium z powodu awarii filtra (woda z chwilowo założonego filtra wewnętrznego i falownika wtedy skierowana była na media filtracyjne które były przy tafli wody) . Pokarmu przez ten czas wsypałem 5 razy ( 2 spore szczypty , 3 małe , ostatni raz tak naprawdę wsypałem pokarm jakieś 2,5 - 3 tygodni temu , była to duża szczypta, 3 dni temu wsypałem malutką szczyptę pokarmu ). Zrobiłem podmianę wody dokładnie 2 tygodnie po starcie akwarium ze względu na to że amoniak bardzo podskoczył , a wyczytałem że duże stężenie amoniaku wstrzymuje procesy rozwojowe bakterii, które rozkładają azotyny.  Z góry dziękuję za odpowiedzi!  
    • W zasadzie po bardzo krótkiej żywotności tego tematu można go uznać za zamknięty 😅 Dotarł do mnie kompletny brak sensu w tym projekcie. Takie akwarium musiałoby kosztować chyba z 1500zł żeby opłacało się rozważać jego realizację.
    • Ja poruszę inną kwestię. Z czego by była wykonana taka rama? Jeśli ze stali/żelaza, to ciężar takiej ramy byłby ogromny. Jeśli z aluminium, to ciężar dużo mniejszy, ale koszt chyba spory. Chyba że jeszcze z czegoś innego.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.