Jump to content

Juwel Rio 300


bigi303

Recommended Posts

Dzięki za komentarz. Szanuje każde stanowisko i chętnie wysłucham nowe opinie pod warunkiem, że są konstruktywne oraz zwiększają moją wiedzę :-)

-- dołączony post:

Jeszcze kilka info w ramach "intro" :-)

Jak wspomniałem moja pasją jest nurkowanie i zawsze chciałem mieć duże akwarium słonowodne lecz ze względu na wymogi takiego zbiornika zdecydowałem się na równie wciągającą przygodę hodując pyszczaki w akwarium symulującym rafę i zbiornik morski.

Już na etapie zaprojektowania domu ustalałem miejsce pod akwarium specjalnie wzmacniając „półkę” pod zbiornik dwoma T-ownikami. 3 lata temu wybrałem gotowy zestaw akwarium Juwela Rio 300 na firmowej podstawie + pokrywa modułowa z oświetleniem 4xT5 + filtr z grzałką. Usunąłem filtr wewnętrzny (wciąż zalega w piwnicy, może go w końcu sprzedam za grosze) by w pełni wykorzystać powierzchnię. Mam dwa zewnętrzne filtry Tetra EX 1200 i Ex 700. Wewnątrz filtrów: ceramika, EHEIM Substrat pro, Active Filter 4in1 (AZOO) i gąbki. Niedawno włożyłem i testuje Bio-Cubes Nitra-Guard który podobne jest bardzo efektywny w utrzymywaniu niskiego poziomu azotanów i fosforanów w przerybionym akwarium.

Wystrój akwarium oparłem na maga porowatej skale wapiennej zapewniającej mnóstwo rewirów dla samców oraz jam, otworów i kryjówek dla samic z narybkiem jak i dla młodzieży. Narybku nie odławiam (nie mam sposobu na łapanie samicy bez konieczności spustoszenia akwarium wyciągając kilogramy skał). Roślin nie mam.

Zbiornik prze-rybiłem nieznacznie mając aktualnie ok 30 pyszczaków. Główne miejsce zajmują Caeruelusy, Saulosi, Red-Red oraz dodatkowo Elongatus Mphanga, Lombardi, Hongi Red. Mam też piękną parkę H.Ahli (piękny to jest raczej błękitny samiec, samica urodą nie grzeszy :-) ).

Parametry wody monitoruje regularnie. Wodę podmieniam co 2 tygodnie (ok 10%) filtry co 2-3 miesiące na przemian by nie naruszyć równowagi.


To byłoby na tyle wyjaśniając dlaczego?, co? i jak?.

Link to comment
Share on other sites

Ten litraż niestety jest nieadekwatny do twojego pomysłu, po prostu jest za mały . Odlicz piach,kamienie i zobacz ile ci przypada litrów na rybę a gdzie tu jeszcze narybek.Poza tym ryba nie wybiera pokarmu,który akurat jej pasuje tylko źre wszystko co sięjej sypnie więc przy tskim dozowaniu pokarmu jak twoje nie zdziw się jak roślinożercy zapadną ci na bloat.


Wysłane z mojego LG-D722

Link to comment
Share on other sites

Wydzieliłem temat abyś mógł się swobodnie wypowiedzieć i wysłuchać uwag, twoim zdaniem konstruktywnych lub nie. Jak chciałbyś zmienić tytuł daj znać.

--------------

Pierwsza uwaga od mnie ;).

IMHO akwa biotopowe nie oznacza, że nie może być dekoracyjne. Aktualnie zrobiłeś namiastkę twojego ukochanego morskiego i osobiście wygląda to trochę odpustowo (ale to tobie się ma podobać). Wspomniałeś iż specjalnie zrobiłeś "kontrolowane" przerybienie bo miało być kolorowo. Przekonasz się z czasem, że to niekontrolowany "dworzec kolejowy" zwłaszcza, że jak sam piszesz

Narybku nie odławiam (nie mam sposobu na łapanie samicy bez konieczności spustoszenia akwarium wyciągając kilogramy skał).

O obsadzie nie chce mi się pisać bo zapewne zdania nie zmienisz.

Link to comment
Share on other sites

Caeruelusy, Saulosi, Elongatus Mphanga, Hongi Red, tylko te gatunki przyzwoicie wyglądają w zbiorniku o długości 121 cm. Dla pozostałych potrzeba akwa o długości min. 150 cm bo rosną spore i będą kiepsko się prezentować. Pierwszy i ostatni gatunek gryzą się pod względem diety i zapewne któryś z nich na dłuższą metę ucierpi, jak nie na zdrowiu to na wyglądzie. Piszesz, że jest wiele rewirów dla samców (choć tylko 3 z nich można nazwać terytorialnymi) ale uwierz, one znajdują sobie jedynie miejsce do tarła. Taka ilość ryb kastruje ich naturalne zachowania i masz po prostu to co chciałeś, namiastkę morszczaka z kolorowymi rybkami.

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

. Taka ilość ryb kastruje ich naturalne zachowania i masz po prostu to co chciałeś, namiastkę morszczaka z kolorowymi rybkami.


Skoro ma to co chcial to w czym problem ?:D

Hm a dopiero co bylo rio 400 a juz jest rio 300 ? Czy to pomiary spowodowaly ta zmiane ?

Link to comment
Share on other sites

Skoro ma to co chcial to w czym problem ?

Wydaje mi się, że prezentując swoje akwarium kolega chciał poznać opinie innych, może rady. Co do problemu to jeszcze go nie dostrzega ale jeśli zostanie tak jak jest to go z pewnością zauważy.

Link to comment
Share on other sites

Skoro ma to co chcial to w czym problem ?:D

Hm a dopiero co bylo rio 400 a juz jest rio 300 ? Czy to pomiary spowodowaly ta zmiane ?Tak,do tej pory nie miało to dla nie znaczenia. By opisać pomierzyłem tank i jest ...300 :rolleyes: .

Link to comment
Share on other sites

A jakie konkretnie Ci wyszly liczby z tych pomiarow ?

-- dołączony post:

Wydaje mi się, że prezentując swoje akwarium kolega chciał poznać opinie innych, może rady. Co do problemu to jeszcze go nie dostrzega ale jeśli zostanie tak jak jest to go z pewnością zauważy.


Nie jestem przekonany co do powodow prezentacji akwa. Z ta "pewnoscia" to bym nie szastal pochopnie☺

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Ma być pralka. Filtry mają zgarniać odchody ryb. Zupełnie inaczej niż przy roślinnym. Filtry opróżnij bo będziesz miał zgnilca. Wkłady można spróbować przepłukać czy nawet wygotować.  Gąbka 30ppi Punkty 1-3 ok, jak najbardziej. Co do korzeni to z moich wieloletnich obserwacji nic nie wskazywało na zainteresowanie Acei korzeniem. Miałem ze 3 lata i odpuściłem przy restarcie. Szkoda zagracać  akwarium. BTW Acei nie nadają się do tego akwarium tak jak pisał @yaro. To omówmy jednak w innym dziale...  
  • Zaraz będziesz pisał kolejne posty o  obsadzie, a to nie miejsce do tego, więc mod pewnie zaraz zacznie interweniować. Niestety z tego co widzę, zaczynasz iść w tej dziedzinie w złym kierunku, więc załóż w odpowiednim dziale temat i go rozwińmy.
  • Obawiam się, że Twoje akwarium jest za małe na ten gatunek. Nie mam na myśli pojemności, a powierzchnię dna, ta ryba potrzebuje minimum 150cm długości.
  • Dzięki za odpowiedź. Domyślam się że "prosty wylot filtra" oznacza że jest on około 1 ÷ 2cm pod powierzchnią wody i strumień wylotowy jest ustawiony równolegle do powierzchni wody żeby zgarniać napowietrzoną wodę i posyłać do reszty akwarium. Szybkość wypływania wody nie za duża, bo przy braku roślin łatwo można uzyskać "pralkę". Wypełnienie filtrów to wspomniane wcześniej Azoo active 4in1, ale filtry stoją wyłączone już ponad tydzień, więc cały cykl nitryfikacyjny będę musiał startować na nowo. Zakładałem że kupię nowe wkłady bo obecne są w tej chwili pełne martwej biomasy którą może być ciężko wypłukać? Czy przez "gąbka 30" masz na myśli "pory o wielkości 30 ppi" czyli taką gąbkę ? Dzięki za wskazówkę: lampę UV zostawię. CO₂ oraz nawożenie wywalam    Mam jeszcze pytanie: przy robieniu aranżacji, kładę rzeczy w tej kolejności: 1. spienione PCV na czyste dno 2. na spienione PCV kładę kamienie - chyba pozbieram kamienie z plaży nad morzem w Orłowie (mam niedaleko - tam jest taka kamienista plaża). Mam tylko nadzieję że fakt że leżały nad morzem za bardzo tu nie przeszkodzi. Pomoczę je trochę w misce z wodą i popłuczę żeby pozbyć się soli. Będę wybierał kamienie o ciemniejszych kolorach. 3. i dopiero na to piasek, jakiś żwir budowlany z castoramy średnicy około 1mm, np. do tynków, chyba będzie OK? Też go popłuczę w misce, żeby spłukać "pył" z tego piasku. Kolor niezbyt jasny, żeby ryb nie płoszyć. 4. na to chciałbym dać korzenie red moor wood, w książce "Pielęgnice Jezior Tanganika i Malawi - II wydanie" jest wzmianka o jednym gatunku Pseudotropheus sp. „acei” który lubi korzenie, więc ta ryba na pewno będzie w obsadzie akwarium  Do tego one pływają w toni a nie przy dnie, więc tym bardziej je muszę mieć, bo mam akwarium wysokie i nie chciałbym żeby wszystkie ryby siedziały przy dnie. 5. jak ułożę PCV, kamienie, żwir, korzenie to dopiero leję wodę i startuję cykl nitryfikacyjny. Wlewam bakterie (jeszcze nie wiem które) do akwarium żeby osiadły w filtrze i wrzucam dwie kostki mrożonego żarcia, żeby bakterie miały co jeść. zgadza się?   serdecznie pozdrawiam Janek
  • Wiesz, że tych ryb staramy się parami nie trzymać?  Samiec crabro powinien mieć min 3 samice, ale czas pokaże bo może będzie dobrze... z charakterem ryb jak ....
  • Witajcie. Czy ktoś ma w swoim baniaku, którąś z tych belek ? Zastanawiam się, która najlepiej sprawdzi się do malawi i ładnie odda kolory ryb. Z góry dzięki za odpowiedzi. 
  • Filtry wystarczą. Wyloty proste, żadnych deszczownic. Jakie masz teraz wypełnienie tych filtrów? Ja bym zbytnio nie cudował. Gąbka 30 na 2 poziomy a potem cokolwiek do biologii Lampę UV zostaw gdyby na początku były problemy z wodą. CO oczywiście nie jest potrzebne
  • Super, dzięki za odpowiedź, a więc zostawię. I mam kolejne pytania  1. Czy do filtracji tych 400 l wystarczą dwa filtry EHEIM 600T ? Zakładam że część wkładów (ile?) będzie tylko do filtracji mechanicznej, jeszcze szukam odpowiednich gąbek, na razie znalazłem te: https://www.akwarystyczny24.pl/produkt/gąbka-drobnoziarnista-50x50x5cm , reszta to będzie filtracja biologiczna Azoo active 4in1. Do dyspozycji mam w sumie 17.2 litrów wkładów do filtrów. 2. Lampa UV: Czy mam z obiegu wyłączyć lampę UV? Tzn. tylko same filtry podłączone do akwarium? Bo mam w tej chwili na wężu prowadzącym od filtra do akwarium zamontowaną lampę UV (której właściwie nie używałem) oraz CO2 (które zakładam, że trzeba usunąć bo po co komu CO2 jak nie będzie roślin). Ale może lampa UV w obiegu się przyda, żeby w razie czego wyjałowić akwarium? Mam też nawożenie, ale je oczywiście zlikwiduję
  • Chociaż z drugiej strony, ja to akwarium roślinne zlikwidowałem tydzień temu. I ono stoi już tydzień bez wody i tak bez wody postoi jeszcze kilka tygodni, zanim zrobię hardscape. Więc te glony i mech trochę już wyschły. Generalnie, z tego co zauważyłem to glony szybko odżywają jak nalać wodę, więc autentycznie nie wiem: zostawić czy zdrapać?
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.