Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam Wszystkich Serdecznie!


W skrócie - wróciłem :) I startuję nowe akwarium... Miała być solniczka ale w związku z tym, że wymaga za dużo "obsługi" wracam do moich pyśków :P


Starsi starzem klubowicze pamiętają mnie z mojego Miszyn Akła 840L http://forum.klub-malawi.pl/miszyn-akla-840l-pytania-t11297.html?&highlight=miszyn+akła do którego czuję wielki sentyment...


ESTETYKA jest priorytetem. Nastawiam się tym razem na maksymalny efekt wizualny - akwarium powstaje w nowym domu i ma stanowić jego integralną część. Pani projektant od wnętrz wymusiła wręcz na mnie zabudowę obudowy po sufit. Koszta tym razem są mniej istotne - chcę zrobić raz i mieć spokój na lata.


Szkło - już stoi. Jest to 190 x 65 x 65 z doklejonym z boku kominem (miało być morskie i wavebox). Szyba 12mm, frontalna i lewy bok to OptiWhite. Sklejone przez Przemka ze Szczecina (krótko - mistrzostwo świata, pełna profeska).

Stoi to to na stelażu pospawanym i pomalowanym również przez Przemka. Zabudowa całości się robi u stolarza...


Mam jeszcze sump-a 120x60x35h.

Tło chcę Rokzolit albo jakieś BTN. Nie wiem czy całościowe czy z modułów..



Pytania na teraz (wyedytuje później tego posta by się to normalnie czytało :)


1. Filtracja. Jako, że wybiegłem z obiegu... Mam doświadczenie z narurowcami. Z drugiej strony mam już sumpa i dziury w dnie. A na dodatek idealny komin na "panel filtracyjny"... Interesuję mnie filtracja maksymalnie bezobsługowa, dla mocno przerybionego zbiornika, umożliwiająca stałą podmianę i gwarantująca "święty spokój" :) Szczerze mówiąc, tak było z narurowcami... Ale z drugiej strony i Sump i "kaseciak" są baaaaardzo kuszące :)


2. Oświetlenie - ojj... "za moich czasów" to było proste... Masz kase - HQi, nie masz - belki... A teraz z tymi LEDami, paskami itd - ciężka sprawa :) Nie widziałem dobrego oświetlenia LED ale za to miałem belki i miałem HQi... i to ostatnie było po prostu pięknę... Proszę, doradzcie.. najlepszy ZESTAW oświetleniowy - jeżeli LEDy to jakie (cena nie ma znaczenia). Na dzien dzisiejszy ciągnie mnie do HQi 3x150W wspomagane jakimiś dwoma reflektorkami LED do spokojniego rozruchu + ewentualnie jakieś T5 dla podkręcenia barwy... Ale może jestem kompletnie w błędzie i lepiej kupić jakąś lampę LED.... czekam na propozycję (ale osób które to widziały a nie o tym czytały :)


Trochę fotek.

PROJEKT

http://w517.wrzuta.pl/obraz/6e29tKyw1RB/img_1191

http://w517.wrzuta.pl/obraz/a4I7yH26wp1/img_1188

Opublikowano

Co do sumpa to może niech się makok wypowie ;) Jeśli chodzi o oświetlenie to uważam, że HQI będzie super wyborem, ale 3x150W to chyba chcesz cały dom oświetlić :shock: . Uważam, że w zupełności wystarczy 1x70W i efekt będzie powalający...

Opublikowano

Makok jest ojcem chrzestnym tego akwarium... :) Najpierw zaprojektował mi komin i sumpa.. a teraz przy zmianie solniczki na malawii twierdzi - że panel filtracyjny... Ale zanim zapadnie ostateczna decyzja, chcę to przedyskutować w większym gronie.


Co do mocy HQi... przy poprzednim akwa miałem 3x150 na 200cm... i było idealnie... 70W przy prawie 2m dłogości akwarium - to będzie jeden słup światła po środku i totalnie ciemne boki imho...

Opublikowano

Ze światłem, każdy Ci powie najbliżej tego co lubi. Ja po wszystkich możliwych opcjach u siebie powiem tak. Nadal hqi. Jeszcze nie ledy, już nie świetlówki. A ile to już zależy od Ciebie i Twoich upodobań.

Opublikowano

Nie no ja rozumiem, że się przez te lata pozmieniało.. ale aż tak???? W poprzednim zbiorniku 200x60x70h było 3x150W i było idealnie... Rozumiem, że ktoś woli mroczny klimat a ktoś jaśniejsze zbiorniki... ale aż taka różnica? 450W vs 70W?


Tutaj zdjęcie poprzedniego akwa (Miszyn Akła...):


IMG_0465.JPG



PS, żeby nie było, że się upieram... po prostu muszę zrozumieć skąd aż taka różnica "po latach" w podejściu... Perez - jak uzyskać w miarę równomierne oświetlenie w 2m baniaku z jednego źródła HQi?

Opublikowano

Natomiast filtracja... Każda wystarczy skoro do akwa kapać będzie świeża woda.

-- dołączony post:

Nie uzyskasz równomiernie. Zobacz po tej lampie z foty, już sama temperatura żarnika 14kK generuje spadek ilości lumenów w stosunku do środkowego o prawie połowę. To nie zmiana myślenia, to moda na niedoświetlone baniaki.

Opublikowano

Kolego, nie wiem co to za żarniki ze zdjęcia, ale zaraz postaram się wkleić zdjęcie baniaka 200x100x60 nad którym jest żarnik 1 x HQI 70W, w dodatku znajduje się około metra nad akwarium i bynajmniej nie jest mrocznie... A w miarę równomierne oświetlenie za pomocą jednego żarnika uzyskasz za pomocą odbłyśnika, tak mi się wydaje ;)

Opublikowano

Tu masz moje 150cm z jednym HQI 70W.

zabudowa.JPG

Boki lekko niedoświetlone bo tak chciałem. Jak chcesz aby wszędzie było równo to 2x70W w zupełności wystarczy, kwestia odpowiedniego ustawienia.

  • Dziękuję 1

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • @darianus dobre wieści 🙂 może w takim razie jakoś wypali ten projekt 😉 ja posiłkowałem się taką stroną internetową: https://stacjaplantacja.pl/jak-przeniesc-rosline-do-hydroponiki/
    • U mnie skrzydłokwiaty dobrze sobie radzą w hydroponice przy ph ponad 7. Możesz podać źródło z info że ph powinno być niskie?
    • Dzień dobry,    chciałbym prosić o pomoc w identyfikacji glonów. Na środku mam wapien który zarósł jakoś pierwszy. Kolejne kamienie zarośnięte w ok tydzień czasu. Rośliny mam sztuczne.    nie wiem czy to okrzemki, brunatnice czy może jakaś dziwna wersja sinic? 
    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.