Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Cześć, mam zbiornik o poj. 300l a w środku tylko filtr wewnętrzny aquael uni filter 1000( 1000l/h).pewnie nie jednego internautę posiadającego akwarium to zdziwi.staram się ponieważ powiedzmy że mam drobne problemy finansowe nie przekształcać akwarium w swego rodzaju urządzenia do pożerania prądu bo założe się że u niektórych z was akw. pożera więcej niż połowę miesięcznych kosztów za energie.na początku wspomniałem o filtrze bo w zasadzie tylko na tym elemencie osprzętu mam staram się oszczędzać.W takim akwarium, a trzymam pyszczaki powinien być zainstalowany zew. filtr kubełkowy, filtr wew i może jakiś napowietrzacz dla bąbelków skądś się wydobywających jako el. wyłącznie wizualny.a dlatego o tym wszystkim piszę bo chciałem zasięgnąć waszej porady, pomimo tego iż sam ten filtr "daje rade" to co jeszcze by się przydało , a mówie tu o filtrze, dla prawidłowego rozwoju i samopoczucia ryb. Jak wy byście, jeżeli chodzi o filtry, wyposażyli takie akwarium. jego wymiary to 120x50 x50.dzieki za odp i pozdrawiam

Opublikowano

Ciężko cokolwiek polecić, bo w akwarystyce, z resztą nie tylko,


energooszczędne = drogie w zakupie,


Jeśli chodzi o kubły to przy porównywalnym przepływie, pobór mocy jest bardzo zbliżony. Różnica pojawia się w pompach głównych. To jeśli decydowałbyś się kiedyś na zrobienie filtracji opartej na sumpie. Tutaj pobory mocy mogą różnić się diametralnie. Tanie pompy produkcji chińsko-taiwańskiej, np. Hailea zżerają olbrzymie ilości energii. Na drugim krańcu postawiłbym nowoczesne pompy z wirnikiem wolframowym produkcji niemieckiej - AquaConnect, które przykładowo przy wydajności ponad 4500l/h pobierają 48W. Z tym, że różnica w cenie to raczej przepaść.


Więc krótko, chcesz oszczędzać na energii, to musisz zainwestować sporo kasy na starcie.


A od takiego wydatku jak filtr kubełkowy nie powinieneś uciekać, bo i koszt na starcie nieduży i koszty energii niewielkie. Zwłaszcza jeśli zestawisz je np. z działaniem pierwszej lepszej grzałki akwarystycznej, nie wspominając o pralce, lodówce, zamrażarce, TV, głośnikach itd. itd.

Opublikowano

Ja raczej próbowałbym zaoszczędzić na oświetleniu i ogrzewaniu , a nie na filtracji :D

IHMO wziąłeś się do oszczędzania nie od tej strony.

Najwięcej zaoszczędzisz na ogrzewaniu , więc dobrze zaizoluj baniak , jeśli masz taką możliwość to z 5 stron :D

Później oświetlenie.

Jeśli nie masz roślin to dobra świetlówka 30W wystarczy.

Na filtracji bym nie oszczędzał , bo w końcu to się zemści :cry:

Ja bym zostawił ten Twój wewnętrzny , a jeśli nie stać Cię na kubełek to zorganizowałbym , albo filtr przelewowy w postaci małego akwarium obok zbiornika głównego , lu filtr z rury kanalizacyjnej , też przelewowy z pompą małej mocy :D

Opublikowano

Chyba że kupisz Grundfosa 25/40 za ok 300zł. Do takiego akwarium wystarczy. To pobór prądu kształtuje się nstp:

1 bieg: 25 W

2. bieg 35 W

3. bieg 45W


Na trzecim biegu na wysokości 1,5 m ma wydajność ok 2200 m3/h

Pompować może nawet do 3m.

Opublikowano
że u niektórych z was akw. pożera więcej niż połowę miesięcznych kosztów za energie


Z tym bym akurat nie przesadzal. grzalka nie pracuje non stop, przy Twoim akwarium bez roslin faktycznie wystarczylaby 2x30W swietlowki, filtr zewnetrzny pozera "max" 40w (w rzeczywistosci wszystkie markowe okolo 20), wewnetrzny liczmy " na ostro" 20W


przez 12 godzin masz okolo 120 w, w krotkich okresach czasu plus W z grzalki, przez kolejne 12 h 60W plus okresowo W z grzalki.


Zajrzalem do kalkulatora akwarystycznego i obliczylem przykladowe zuzycie dla 0.3724 za 1kWh energii. Przy filtracji taka jak powyzej( pracujacej 24h), oswietleniu takim jak powyzej (pracujacym przez 12h), grzalce 300w ( pracujacej w sumie 5h, co chyba jest sporo zawyzone) wyszlo nieco ponad 40zl miesiecznie.

Opublikowano
Chyba że kupisz Grundfosa 25/40 za ok 300zł.


Po co Grundfos?????


http://allegro.pl/item243063211_super_p ... szawa.html


Mam i od kilku miesiecy pracuje bezawaryjnie. Nie zauwazylem nadmiernego grzania ani halasu.




Ale koszty prądu przy tym akurat modelu będą o wiele większe niż przy grundfosie :(


- I bieg55W

- II bieg 70W

- III bieg 100W


Więc może lepiej używanego Grundfosa lub Willo?

Opublikowano
Ale koszty prądu przy tym akurat modelu będą o wiele większe niż przy grundfosie


U mnie w sumpie pracuje na 2 biegu czyli 70 w.... zakladajac , ze Grundfos bedzie pracowal tez na 2 jest to dokladnie dwa razy wiecej. Wez jednak pod uwage, ze nowa Omnigena kosztuje polowe mniej i oblicz sobie ile kWh wyjdzie Ci za te 150 zlotych. Odradzam kupno uzywanej pompy.... nigdy nie wiadomo na co sie trafi, a tak naprawde mozna sprawdzic dopiero po puszczeniu jej w obieg. Przewaznie uzywane pompy kupuje sie na Allegro, a tam raczej nikt nie bedzie chetny do zwrotu pieniedzy i odebrania pompy.

Opublikowano

Czyli będzie pobierał o 840W dziennie więcej .

Daje to średnio 25KW miesięcznie , czyli licząc ogólne koszty energii(nie tylko cenę KW/h , ale też abonament , przesył) daje nam miesięcznie 11pln więcej :!: Czyli po roku amortyzuje nam się zakup Grundfosa :D

A z pompami to tak samo jak z nszymi kubełkami:)

Mając do wyboru nowego Chińczyka , czy używanego Eheima , ja wybieram tego drugiego :wink:

Opublikowano
Mając do wyboru nowego Chińczyka , czy używanego Eheima , ja wybieram tego drugiego


zakladajac oczywiscie , ze eheim nie jest produkowany w Chinach. Nie porownoj przy okazji prosze pomp polskiej produkcji do chinskiej, bo mozesz rownie dobrze porownac ksiezyca do marsa.


Daje to średnio 25KW miesięcznie , czyli licząc ogólne koszty energii(nie tylko cenę KW/h , ale też abonament , przesył) daje nam miesięcznie 11pln więcej Czyli po roku amortyzuje nam się zakup Grundfosa


skoro juz byles taki skrupulatny to 150:11 daje w przyblizeniu 13,63 a nie 12.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
    • Przy tej wielkości szkła najdroższy jest transport. Ja bym popytał po miejscowych lepszych sklepach - może któryś współpracuje z myciokiem, erybką lub podobnymi. Brałbym z 10. Kiedyś była akcja, że 240 pękały przy wzmocnieniach. Były właśnie robione z 8
    • Te ryby są nieprzewidywalne, ale u mnie nigdy jeden samiec się nie sprawdzał. Nie ważne w jakim litrażu. Dla przykładu teraz mam auratusa 4+4 (dwa potężne samce plus dwa to tacy chłopcy do bicia), samice spokojnie noszą młode do tego stopnia, że mam inwazję młodych. Na pewno agresję u nich rozkładają inne samce i temperatura, bo nie używam grzałki (w akwarium zimą mam ok 22 'C, a latem 26 'C).
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.