Jump to content

3 samce Saulosi w jednym akwarium

slazzz
 Share

Recommended Posts

Witam

Mam akwarium 120l. I jak zauważyłem po dwóch miesiącach hodowli mam raczej na pewno 3 samce (zaczynają się robić niebieskie). Na razie nie przejawia się nadmierna agresja między nimi. Czy jest to możliwe ze pogodzą się, czy miał ktoś taki przypadek, czy już mam szukać chętnego hodowcy??

Witam,

raczej szukaj chętnego hodowcy, 3 samce na 120l to trochę za dużo, najlepiej wymień na samice. Czy w twoim akwa pływają tylko saulosi?

Witam,moim zdaniem w 120l 3 samce plus 7 samic to dobry układ,agresja dominanta będzie się rozkładać pomiedzy pozostałe 2,idealnie było by 3+5

Witam,moim zdaniem w 120l 3 samce plus 7 samic to dobry układ,agresja dominanta będzie się rozkładać pomiedzy pozostałe 2,idealnie było by 3+5

a dlaczego idealnie byłoby 3+5, a nie np. 3+6 lub 3+7? W czym układ z 5 samicami jest lepszy od ich większej liczby, czy jak wręcz piszesz, idealny?

Sam długi czas miałem 112 z różnymi kombinacjami saulosi. Fakt faktem tak jak Kisor mówi ilość samic czy to 6,7 nie ma dużego znaczenia oba typy są jeszcze w normie i dworca nam nie robią. Jeżeli chodzi o samców to osobiście uważam, że lepszy jest układ z 1 lub 3 samcami. Jeden zostaje dominatem, zajmuje przy dobrym rozłożeniu kamieni w akwarium którąś stronę, a dwa pozostałe słabsze wymieniają się drugą stroną:) W moim przypadku tylko jeden samiec był na max zdominowany, a dwa ładnie podzieliły się stronami przy czym do walk dochodziło żadko i nie były tak drastyczne jak potem gdy odłowiłem jednego samca.

W tym momencie zaczęła się naprawdę ogromna rywalizacja i bywało często tak że i po 3 razy dziennie staczały ze sobą takie fes bójki, a potem pływały pokaleczone.

Dlatego uważam, że przy tak małej powierzchni jeśli chce się mieć kolorowo i spokojnie lepiej mieć tych samców 3 niż dwa. Poza tym jest mniejsza szansa, że nasze rybki będą wyglądały jak weterani wojenni a za to pięknie będą się wybarwiały delikatnie odganiając inne samce. Choć nie musi to być reguła bo saulosi także potrafią mieć charakterek zabójcy... zreszta zobaczcie wieczorem na galerii zdjęcia które opublikuje.

harisimi

Czester to co zaobserwowałeś w swoim akwa nie jest regułą i nieraz 3 samce to gorszy układ niż 2 bo 2 leją trzeciego i we dwóch lepiej im to idzie ;). Zbiornik 120 litrowy na 3 samce jest za mały i na 2 zapewne też. Jednak mając 3 samce warto je zostawić jeżeli maja na obecnym etapie podobną siłę i nie przejawiają agresji. Nie liczyłbym jednak na to, że będzie tak długo i z czasem będziesz mógł zacząć szukać kogoś kto przygarnie nadmiarowego samca (e) ale przez jakiś czas może być naprawdę pięknie a później ... no cóż jeden samiec też wygląda fajnie ;).

Tak zgodzę się z tobą, że to nie reguła co także tam napisałem. Jednak warto spróbować taki układ bo jest szansa że zakończy się powodzeniem, a jakoś tak mi się wydaje ze każde 120l jest przeważnie akwarium przejściowym:D

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Share

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.

• lukasz.host
      Kurcze, jeden taki moduł BTN typu H czy innego, to 4 stówki... Sprawdzałem na alledrogo i nie wiem jak ta cena ma się do rzeczywistości, bo jeśli to faktycznie tyle kosztuje, to aż taki bogaty nie jestem.... 😆 Teraz pytanie pod jakim względem jest to bezobsługowe rozwiązanie, bo przecież to, co zaciągnie trzeba usunąć...
    • Vrzechu
      Właśnie o tym myślałem pisząc o filtracji w module  W mojej opinii w tym momencie jest to dla mnie idealna filtracja. Wydajna, praktycznie bezobsługowa przez bardzo długi czas, prosta, woda nie opuszcza zbiornika, wszystkie "bebechy" zamaskowane. Ja niestety nie mam z nią jeszcze żadnego doświadczenia bo podobnie jak Ty dopiero będę zgłębiał jej temat. Co do samego modułu to nie musi być to BTN. Moduł taki można wykonać samemu i to wcale nie jest jakaś skomplikowana procedura  znajdziesz tutaj na forum solidną porcję wiedzy jak taki moduł wykonać. Oczywiście jeśli oszczędności są dla Ciebie istotne, bo jeśli nie to zawsze można zlecić wykonanie takiego modułu komuś, kto zajmuje się tym profesjonalnie. 
    • lukasz.host
      Racja! To do mnie przemawia😁 Czytałem teraz o filtrach zabudowanych w atrapach skalnych, chyba system BTN, czy BNT, coś takiego, ale ci, którzy to rozwiązanie posiadają chwalą sobie bardzo wydajność i filtrację. Jeszcze nie wiem do końca jak to jest zbudowane, ale jest ciekawym rozwiązaniem. I wszystko zostaje w akwarium. Co o tym sądzicie?
    • Robson79
      Jeśli to nie problem wstaw zdjęcie całego akwarium abyśmy mogli zerknąć na resztę ryb.
    • Vrzechu
      @Rafał80 u mnie taki sam wniosek się pojawił. Człowiek zdobywa wnioski po czasie  Teraz chyba postawiłbym na dwa moduły filtracyjne umieszczone po obydwu końcach akwarium albo zamaskowana kaseta plus mocny falownik uruchamiany co jakiś czas żeby "przedmuchał" akwarium i poderwał z zakamarków co trzeba.
    • Rafał80
      Życie wymusza zmiany. Skoro mam Ultramax 2000 i FX6 plus falownik - a to razem trochę prądu ciągnie, to dlaczego nie wykorzystać falownika do filtracji ;], więc w planach kaseciak. Jeden filtr to na pewno za mało. Kamienie i pofałdowane dno utrudnią filtracje mechaniczną więc minimum filtr i falownik. Więc lepiej od razu brać coś konkretnego niż dokupywać jak ja. Co do filtracji okazuje się że kaseciak i kilkanaście kulek ceramiki plus gąbka (plus wiadomo skały i podłoże) ogarnia biologię - nie potrzeba kubełków i nie wiadomo ile litrów ceramiki.  
    • Rafał80
      Mam takie akwa. Zaczynałem od Ultramax 2000. Gdy ryby podrosły trzeba było wzmocnić filtrację. Obecnie mam Ultramax 2000 jako bilog i FX6 jako mechanik plus falownik. Weź pod uwagę że będziesz mieć kamienie a ryby formują dno jak im pasuje zakłócając obieg. Powoli przymierzam się do filtra kasetowego. Możesz rozważyć kaseciaka.
    • Vrzechu
      @lukasz.host tutaj jest mnóstwo osób chętnych do pomocy  Ja teraz powoli rozmyślam jak z dwóch kubełków zrobić jakiś filtr którego obieg wody nie opuszcza zbiornika. Gdybym startował obecnie zbiornik czerpałbym inspirację z działań @deccorativo Poniżej filmiki, w których prezentuje budowę swojego filtra kasetowego. Sam spójrz jaka to prostota a zarazem jak dobra jest to filtracja.      
    • rafalniski
      Po pierwsze Aquael Ultramax 2000 ma węże 19/25 mm. Po drugie HW 604B to wersja z pompą 800l/h i wężami 16/22mm a w środku ma jeszcze konstrukcyjne przewężenia. Jeżeli już chcesz wykorzystać HW to tylko i wyłącznie w wersji A - pompa w wersji B, poza tym że strasznie buczy, w niczym ci nie pomoże 🙂. Pamiętaj, że HW z pompą czy bez ograniczy ci przepływ do jakichś 700-800 l/h. Zamiast HW 604 proponuję użyć dwóch HW 603A połączonych równolegle za pomocą takiego typu trójników: https://allegro.pl/oferta/lacznik-plastikowy-trojnik-y-nylon-na-waz-19-mm-9152492092 Możesz też przy okazji zrobić dwa wloty po obu stronach akwarium.
    • matejk
      Bez przesady " potężne maszyny" to to nie są , obecnie mam fx6 w swoim 576l i do tego hmf , woda czysciutka, ale jeśli o sam przepływ to spodziewałem się czegoś więcej a tu zonk, u mnie działa jako biolog a hmf służy jako mechanik. 
  • Topics

• Images

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.