Skocz do zawartości

Woda po narurowcu - zdjęcia :(


apper

Rekomendowane odpowiedzi

Od 3 miesięcy mam narurowca i nie mogę sobie poradzić z doprowadzeniem przejrzystości wody do ładu. Postawiłem na ten typ filtra bo naczytałem się, że łatwo ogarnie wodę na kryształ co zawsze mi się marzyło.


Trochę danych:


- akwarium 430l 120x60x60, otwarte - bez pokrywy

- podłoże piasek

- narurowiec na pompie grundfos alpha 2 25-60 - 5 korpusów w kolejności - 2 równolegle mechaniki-pompa-3 równoległe korpusy 2x matrix 1x purigen.

- w mechanikach sznurki 100 czasem 50um

- falownik jvp-102 5000l/h

- obsada symboliczna: kilkanaście malutkich rybek

- karmienie bardzo skromne


Cyrkulacja wydaje mi się w porządku. Woda w całym akwarium krąży i kupy nie zalegają na podłożu. Widzę jak wlot narurowca zasysa nieczystości. Pompa działa na 2 biegu.


Niestety mimo tego woda wygląda w akwarium jak na zdjęciu poniżej (woda złapana w słoik, żeby było lepiej widać). Trudno opisać frakcję tego syfu, ale zdjęcie robione było aparatem w telefonie z odległości kilku cm bez żadnego zbliżenia. Od góry świeciłem latarka. Paprochy widać spokojnie gołym okiem.


ff24f388e4e852bemed.jpg


To co mnie wkurza jeszcze bardziej to, że po przejściu przez sznurki 50um woda wygląda tak (woda złapana z wylotu filtra):


3592f1f6d5c59ebfmed.jpg


Widać, że zostaje dużo jasnych drobin. Wydawało mi się, że po przejściu przez takie sznurki nie powinno być w wodzie tyle syfu. Ale może się mylę i to norma... Naprostujcie mnie.


Na chwilę obecną mam 4 koncepcje:


1. Korpusy mechaniczne puszczają w jakiś sposób lewą wodę, która omija sznurki i dlatego w przefiltrowanej wodzie zostaje syf.


2. Falownik jvp "mieli" kupy, które do niego wpadną zanim dotrą do narurowca i tworzy się zawiesina jak na zdjęciach.


3. Za mały przepływ przez narurowiec. Mam 5 korpusów, trochę kolanek itd. Na 2 biegu grundfos 25-60 daje jak już wkłady się przybrudzą 1200l/h czyli zbiornik obraca 3 razy na godzinę. Może to za mało?


4. Z uwagi na to, że akwarium nie ma pokrywy do wody dostaje się za dużo kurzu i to on tworzy tę zawiesinę, której nie mogę przefiltrować. Dodam, że mam zainstalowany skimmer, który dobrze radzi sobie z powierzchnią wody.


Pomóżcie bo zwariuję ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno powiedzieć, ale moim zdaniem mogą być to pierwotniaki.



To raczej wykluczyłem. Nie ma u mnie mlecznej wody. Raczej pojedyncze drobiny zawieszone w wodzie. Są chyba za duże (widoczne gołym okiem) i za bardzo zróżnicowane wielkościowo, żeby to były pierwotniaki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie to wina źle ustawionej cyrkulacji. U siebie jakis czas z tym walczyłem i jest ok. Ale jak chcesz mieć kryształ ale taki że oko bieleje użyj koniecznie purolite. Możesz go nawet zapodać do narurowca w tubie i kranik odkręcić na 1/3 i masz taki bajer że szok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie to wina źle ustawionej cyrkulacji. U siebie jakis czas z tym walczyłem i jest ok. Ale jak chcesz mieć kryształ ale taki że oko bieleje użyj koniecznie purolite. Możesz go nawet zapodać do narurowca w tubie i kranik odkręcić na 1/3 i masz taki bajer że szok.


Ale purolite filtruje wodę mechanicznie z zawiesin czy tak jak purigen usuwa jedynie zabarwienie wody? Pomijam tu funkcję redukowania no3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak odkręcisz korpus to sprawdź otwór na który nachodzić powinien wkład (górna obudowa ;)). Jak brzegi będą uszkodzone to oznacza że wkłady nie wchodzą na swoje miejsce i woda śmiga z pominięciem wkładu. Mam takie korpusy w których trzeba kombinować aby wkład wszedł we właściwe miejsce.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie w Twoim przypadku zwróciłbym uwagę na trzy aspekty mianowicie;

- zbyt mała wydajność pompy w układzie. Przepływ 1200l/h to u mnie większa jest po dwóch tygodniach od płukania wkładów.

- Jvp 102 sam taki posiadam i szału niema, a tym samym zbyt słaba cyrkulacja.

- Prawidłowe ukierunkowanie wylotu z narurowca i cyrkulatora względem zasysu. I tutaj zwróciłbym szczególnie Twoją uwagę.

Sam również borykałem się z tym problemem i powiem Tobie, że wcale nie jest tak łatwo ustawić wszystko tak jak być powinno.

Dlatego, że każdy zbiornik jest inny( posiada różne dekoracje, przeszkody dla obiegu wody) metodą prób i błędów musisz znaleźć złoty środek.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.