Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Czy mogłabym poprosić dobrych ludzi o pomoc w zidentyfikowaniu wkładów? :) Jest to mój pierwszy filtr zewnętrzny i dopiero zaczynam przygodę z malawi i nie do końca wiem co jest potrzebne a co nie. Bardzo proszę o napisanie co jest czym, czy jest potrzebne i w jakiej kolejności powinnam włożyć to do filtra? Czy to ma jakieś znaczenie? No i co powinnam wymieniać a czego nie? Filtr kupiłam używany, była tam jeszcze na którymś wkładzie położona taka cienka warstwa czegoś w rodzaju sztywnej waty. Wyrzuciłam to bo było strasznie "zapyziałe". Dla ułatwienia opisu ponumerowałam elementy i zrobiłam zdj. modelu filtra.

Z góry dziękuję za pomoc.

post-17154-1469572870347_thumb.jpg

post-17154-14695728711596_thumb.jpg

post-17154-14695728717162_thumb.jpg

Opublikowano

Twoje wkłady to :

- nr 2 Eheim SubstratPro (biologiczny)

- nr 3 Eheim Biomech (biologiczno - mechaniczny)

- nr 1 (mechaniczny)

- nr 4 gąbka

- i wata akwarystyczna której brakuje.

Kolejność od dołu to :

1,3, 2 wata a na samej górze gąbka.


To jest bardzo dobry filtr wg mojej opinii. Jeżeli chodzi o zmianę wkładów to zostawiłbym gąbkę, kupił watę akwarystyczną, w dwa kosze dałbym albo grys koralowy a w jeden seachem matrix ( jest drogi). Możesz dać też we wszystkie trzy tanią ceramikę lub lawę wulkaniczną. Tak naprawdę cokolwiek tam dasz będzie OK. Jak kupisz nowe wkłady to startujesz odnowa. I ja tak bym zrobił chociaż można też do startu wykorzystać np. 2 gdyż masz już tam bakterię. Ale to już musisz przemyśleć.

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Jedynkę wywal,zostaw pusty kosz. Potem 3, 2 na to wata np jbl synec, potem 5 i 4.

Wate i gąbke pluczesz jak przepływ spadnie. Reszta zostaje bo to biologia.



Wysłane z mojego LG-H955 przy użyciu Tapatalka

  • Dziękuję 1
Opublikowano

..to ,że w 3 i 2 jest biologia nie ulega wątpliwości. Ale nawet gdyby je wymienić na coś innego to i tak biologia w miarę szybko ruszy z gąbki która jest bardzo dobrym medium na bakterie . Nie ma potrzeby pośpiechu w szybkim starcie ( chyba ,że koleżanka tak chce) a trzeba wziąć pod uwagę ,że nie wiemy co tak naprawdę siedzie w tych mediach...Ja osobiście wolałbym jednak startować bez ryzyka ,że coś przywlekę ze starymi wkładami..Chyba ,że koleżanka zna sprzedającego i jest pewna tego co ma.

...chociaż start z ze starej gąbki niesie te same zagrożenia. Ale to musisz już sama przemyśleć czy wymieniasz czy start od zera.

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Ewo fajnie że do nas dołączyłaś:D

Jeśli mogę coś doradzić to w zasadzie Andrzej wszystko nakreślił.


Moim zdaniem każdy młodzianek:D a także młodzianka:D :D powinni jak wszyscy przejść szkołę dojrzewania baniaczka czyli startu biologii.

Ty prawdopodobnie masz możliwość pominięcia tej 2-4 tygodniowej procedury bez ryb z czekaniem aż dojrzeje nitryfikacja.

Decydujące jest czy poprzedni właściciel tak wypucował i odkaził ten kubeł ze złożami czy dostałaś go brudny i sama ty tak go wypucowałaś.:D


Ze zdjęć wynika że ktoś nad tą zawartością kubła mocno popracował i czy odkaził decyduje o wartości tych złóż.


Także widać że gąbka jest tak stara że utraciła sprężystość a oba cenne złoża są wyrażnie ruszone zębem czasu czyli na pewno nie mają takiej powierzchni i porowatości jak nowe.


Nie piszesz nic o filtrach wewnętrznych więc przyjmuję że ten w twoich 200l jest i biologiem i mechanikiem. Nie wiemy też jaką masz kranówę bo nie wpisałaś w swój profil miejscowości co by nas od razu skierowało do twoich wodociągów.

Przydały by się parametry wody kranowej te podstawowe czyli pH ( testami kropelkowymi JBLa) i NO3 bo od tego zależy jak będzie skonfigurowane twoje ustrojstwo do nalewania wody ( chyba nie myśłisz nosić wiaderkami co tydzień 8x po10l :( czyli 40l out i 40l in.


Ja doradzam więc wywalić wszystko i zakupić nowe chyba że masz i filtr wewnętrzny i falownik tylko nie zapodałaś - wtedy można inaczej rozdzielić role tego kubła a tak to kup:

tą matę z waty , nową gąbkę oraz 1 litr lawy wulkanicznej 2-3cm gradacja i dać jako nowe złoże biologii. Start od nowa na wodę amoniakalną. Wolny koszyk zagospodarujemy jak baniak dojrzeje a rybki zajmą się produkcją NO3 i PO4. Damy radę- będzie dobrze:D

Na ten twój 200l wystarczyłoby i 0,5l lawy wulkanicznej albo tych zwykłych rurek ceramicznych więc i tak masz 100% nadwyżkę chyba że zdecydujesz się na zakup 0,5l Matrixa ale to zbędnie wysoki koszt się robi.

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Tyle się naczytałam na waszym forum przed założeniem akwarium a i tak chyba wszystko od początku robię źle :(


Mam dodatkowo filtr wewnętrzny też eheima 2010, oba pracują. Jestem z Konstancina-Jeziorny pod Warszawą, zaraz to uzupełnie :)


No więc tak:

Filtr zakupiłam od gościa który do sprzedaży wypłukał tylko wszystko w wodzie, którą spuszczał ze swojego akwarium, twierdził, że żadnych chorób nigdy tam nie miał. Później to wszystko stało jakiś czas.

Pewien hodowca pielęgnic doradził mi żebym wszystko póki co zostawiła tak jak jest a później dopiero jak chcę wymieniała po kolei media bo i tak jak to stało to bakterie i choroby i tak wymarły.

No więc zalałam akwarium, odpaliłam filtry, dolałam uzdatniacz i biostarter i tak poczekałam 2 tygodnie, zmierzyłam parametry, było ok i wpuściłam rybki. Pływają one tam już ponad 3 tygodnie i żadnej nic nie jest, parametry dalej w normie (mierzyłam paskowymi JBL, nie są dokładne ale rażące nieprawidłowości wykażą).

Ale przy wczorajszej podmianie wody przypomniało mi się o tej starej wacie którą tam zostawiłam i postanowiłam to rozmontować, wyjąć ją i zapytać ekspertów :)


Co do podmian, to spuszczam wodę wężykiem, ale dolewam już wiadrami :D Jak można inaczej? :)

Opublikowano
Co do podmian, to spuszczam wodę wężykiem, ale dolewam już wiadrami Jak można inaczej?


http://forum.klub-malawi.pl/ustrojstwo-nalewania-kranowy-zestawy-t27211p4.html można właśnie tak nalewać. Rzuć okiem na post nr 1 i 31. W zasadzie to są tak samo działające ustrojstwa a różnią się tylko szczegółami . Ale zasada jest taka sama.

-- dołączony post:

Pewien hodowca pielęgnic doradził mi żebym wszystko póki co zostawiła tak jak jest a później dopiero jak chcę wymieniała po kolei media bo i tak jak to stało to bakterie i choroby i tak wymarły.


..to teraz wszystko wiemy. Ja bym właśnie teraz je systematycznie wymieniał bo tak jak już Ci Henryk zwrócił uwagę są one prawdopodobnie trochę wyeksploatowane pomijając to ,że nie wiemy co w nich siedzi oprócz biologii. Jeżeli zdecydujesz się na wymianę ( wkłady nowe do przemyślenia) to rób to etapami. Nie wymieniaj wszystkiego naraz bo rozchwiejesz biologię.

  • Dziękuję 1
Opublikowano

No to teraz Ewcia wiemy co i jak.:D

To wszystko od tygodni hula a rybcie pływają:D a my tu z Andrzejem cuda na kiju wymyślamy.:D


Twój przykład potwierdza że nawet takie wyschnięte złoże w kuble nie ginie i biologia ci ruszyła od razu bo gdyby było inaczej to już byś miała problemy z rybami i złe parametry wody.


Ponieważ twoje wodociągi to na prawdę aż 5 stacji uzdatniania wody a to uznał burmistrz ze nic nie poda do wiadomości mieszkańców co piją ze stacji

SUW Grapa

SUW Warecka

SUW Nowe Wierzbno

SUW Borowina

SUW Opacz


Zostaje ci kupić teczkę JBLa oraz zbudować ustrojstwo do nalewania wody

dokładnie ten a nie inny z wierzchu podobny


https://www.clarias.pl/jbl-combi-set-test-plus-nh4-zestaw-5-testow-akwarystycznych-w-walizce-p-688.html


i od razu w tej samej przesyłce

https://www.clarias.pl/uzupelnienie-jbl-gh-test-na-twardosc-ogolna-p-625.html

https://www.clarias.pl/uzupelnienie-jbl-test-ph-7-4-9-0-p-1562.html


albo podjechać na Grochów w Warszawie

przeczytaj też ten temat i w zależności od wyników pomiarów wody tymi testami zbuduj swoje


http://forum.klub-malawi.pl/ustrojstwo-nalewania-kranowy-zestawy-t27211.html


powodzenia:D

sorki Andrzej pisaliśmy razem

  • Dziękuję 1
Opublikowano

JBL Symec 100g - Wata filtracyjna URSYNÓW W-WA (6140012195) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.@@AMEPARAM@@http://img17.allegroimg.pl/photos/400x300/61/40/01/21/6140012195@@AMEPARAM@@17@@AMEPARAM@@61/40/01/21@@AMEPARAM@@6140012195

.....zamiast waty którą miałaś możesz kupić opakowanie takiej jak w linku lub ciut większe opakowania. Ta wata w tym filtrze razem z gąbką zatrzymują już w górnej części filtra mechaniczne, organiczne zanieczyszczenia. Podejrzewam ,że można dokupić oryginalną w kształcie przekroju kubełka( miałaś taką). W każdym bądź razie tę z linku możesz płukać w wodzie z akwa podczas wymian bo nie ma potrzeby za każdym razem wymieniać ( chyba ,że jest już tak brudna ,że traci swoje właściwości albo jest już tak wymiętoszona ,że przepuszcza wszystko).

Warto na zasysie założyć jakąś gąbkę ( tzw. prefiltr) który będzie Ci zatrzymywał wstępnie zanieczyszczenia co będzie skutkować tym ,że będziesz rzadziej zaglądać do kubełka.
  • Dziękuję 1
Opublikowano

A ta gąbka na zasysie nie zmniejszy przepływu wody? Mam to zamontować w akwarium na końcu rurki która zasysa? Tam jest zamontowany ten koszyczek żeby rybek nie wciągać :) Mam to jakoś domontować czy zamiast tego koszyczka? :)

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Zestaw jest ok, dorzuciłbym do tego yellow i kilka maingano. Oprócz fire fish można też dorzucić te aulonocary łaciate OB i scieanochromis fryeri. Biorąc Twoje i moje propozycje razem to by wyszło 9 gatunków, ilości sztuk w poszczególnych gatunkach zależą od Twoich preferencji kolorystycznych, przykładowo jeśli ma być więcej jasnych jaskrawych kolorów to więcej sztuk brać yellow, red red, fire fish i OB a reszta w mniejszych ilościach jako dodatek innych barw lub odwrotnie jeśli preferujesz inne barwy w przewadze lub ma być wszystkiego po trochę.
    • A taki zestaw: po 10 sztuk młodych ryb: Acei, Red Red, Złocisty, Mpanga no i bardzo chciałem Fire Fish - popilnuje mi zarybienie 
    • Co do obsady to Twoje akwarium nadaje się dla wszystkich pyszczakow z zastrzeżeniem żeby nie mieszać największych drapieżnych z mniejszymi gatunkami i najdelikatniejszych z tymi " normalnymi". Wybierz te które się najbardziej podobają zwracając uwagę na kolor samic bo u niektórych gatunków samice są szare lub brązowe.
    • Witam wszystkich To będzie moje pierwsze akwarium w tym klimacie. 220x70x70 powstaje  w chwili obecnej w Sea Garden - termin realizacji  końcówka sierpnia. Przednia i lewa szyba opti, komin z 4 otworami czarny plus czarna szyba. Całość zabudowana czarnym lacobelem. Do filtracji mam 2 kubełki  - Aquel Ultramax 2000 oraz chińczyk SunSun hw-304. Akwarium będzie umieszczone w narożniku salonu na południowej ścianie - brak bezpośredniego oświetlenia słonecznego przez cały dzień. Dekorację spróbuję na początek wykonać sam - zakupiłem 25kg Ceresita cr 65 i od jutra ruszam z ,,produkcją,,  :). To będzie moje 3 akwarium - mam jedno 190x60x60 oraz 120x50x50 które zapełnione są pielęgnicami różnego rodzaju :). To akwarium ma pełnić rolę dekoracyjną. I tu moje pytanie - jak obsada będzie najlepsza do tego ,,zadania,,?  Wodę z wodociągów mam bardzo twardą - na wejściu do domu mam zmiękczacz oraz filtrację zakończoną filtrem węglowym. Dodatkowo mam RO. Więc raczej z wodą i jej parametrami nie powinno być problemu.
    • Tak zadałeś ogólne pytanie, że nic Ci nie podpowiemy. Warto posiadać chociaż minimalną wiedzę o akwarystyce zanim kupi się ryby. To temat tak szeroko opisywany na tym forum i wielu innych, że można napisać nie jedną książkę, zresztą nie jedną napisano. My nawet nie wiemy, czy Ty chcesz posiadać akwarium z naszym biotopem czy jakiekolwiek inne.
    • Witam wszystkich. Minął rok od ostatniego wpisu, więc mała aktualizacja życia w zbiorniku… Delikatnie pozmieniałem układ kamieni i skałek (jedną podwiesiłem). Zmodyfikowałem też oświetlenie a właściwie zrobiłem nowe na bazie modułów led i sterownika led dimmer. Najwięcej zmian dokonało się w zakresie filtracji, w sumie to nie tyle zmian, co czynności. Wysoki poziom wody w modułach utrzymywał się przez około 3 miesiące po czym spadał licząc od górnej krawędzi o ok. 4cm. W każdym module wywierciłem po jednym otworze i zmniejszyłem rozmiar gąbek (tzn. pociąłem je na mniejsze kawałki), co wydłużyło w/w okres do pół roku. Tak więc w moim przypadku filtracja w modułach nie jest całkowicie bezobsługowa😊 Co do klarowności wody, przez dłuższy czas szału nie było. Skleiłem więc z pcv dodatkowy filtr na bazie arkusza gąbki ppi 45 o wym. 30x50 cm i pompy jebao. Miało być na próbę a działa już pół roku i póki co przejrzystość wody dla mnie jest ok. Co do obsady nic się nie zmieniło oprócz tego, że dokupiłem 3 szt. L. C. Yellow, bo kilka niestety wcześniej padło. Ryby urosły, są zdrowe, podchodzą do tarła. Ogólnie jest spokój bez agresji, poza nielicznymi, krótkimi i widowiskowymi starciami pyskami. Poniżej kilka fotek i filmik… VID_20250712_215332.mp4    
    • Witam wszystkich. Zaczynam dopiero swoją przygodę  akwarystyka, to moje powyżej akwarium Juwel Vision 450. Chciałbym kupić do tego ledy żeby ryby się przyzwoicie prezentowały i rośliny też dobrze rosły. Nie mam kompletnie pojęcia na co się zdecydować. Może ktoś doradzić coś
    • No tak masz racje tylko ja się pytałem nie pod kątem czy mnie się podoba tylko żeby ryby się nie płoszyły. Ale sprawa już się rozwiązała i tak od tygodnia jak pale tylko jedną 30 watową tube led to ryby się uspokoiły. Także jest ok.
    • Co kto lubi, dla jednych dobrze doświetlone akwarium jest lepsze od słabo oświetlonego, dla innych odwrotnie. Kolor podłoża, dekoracji, odległość źródła światła od tafli, kolor, kąt padania też będą miały znaczenie.  Ja osobiście lubię jak oświetlenie jest punktowe/nierównomierne. Można wtedy stworzyć strefy mocno oświetlone i bardzo słabo oświetlone, daje to ciekawy efekt. Nie da się na Twoje pytanie odpowiedzieć jednoznacznie.
    • Do tej pory miałem belke oświetleniową 48 wat led ale po tym jak kot chciał się "kąpać" (dosłownie) w akwarium to musiałem zainwestować w pokrywe firmy Aquastel. Pokrywa jest fajna ma dwa mocowania na tube led 30 wat. Jak miałem 2 x 30 wat to ryby były bardzo płochliwe ,uciekały obijały się. Ale jak od dwóch dni mam tylko 30 wat power glass to troche się uspokoiły.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.