Skocz do zawartości

pierwsze akwarium krok po kroku :-)


5y1w3k

Rekomendowane odpowiedzi

Mam tylko jeden filtr, kasetowy. W sumie do mojego akwarium to chyba jeden wystarczy.


Wole jednak zeby grzalka byla tam gdzie jest a przestrzen za kamieniami zostawie dla ryb.


Chodziaz moze i daloby sie pokombinowac, podniesc grzalke i pod nia na wlot dac gabki. Popatrze, pomysle... i pewnie zostanie tak jak jest :P


Dzieki za rade

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.


Mam pytanie odnosnie cyklu azotowego.


Moze cos przeoczylem, nie wiem w zasadzie jestem poczatkujacym akwarysta. Tzn. mialem kiedys akwaria, ale ostatnio 15 lat temu i wtedy o cyklu azotowym nie slyszalem.


Biorąc pod uwagę dokładność testu Sery (chodzi mi o skalę, np. dla nh4 jest 0 a potem 0,5), możliwy błąd w odróżnieniu kolorów (chyba, że pomagała Ci kobieta i odczytywałeś wyniki w świetle dziennym) oraz za małą produkcję przez rybki startowe faktycznie mogłeś nie zauważyć wzrostu amoniaku i azotynów bo po prostu były niewielkie.

Takie to moje skromne zdanie :)


Wysłane z telefonu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nh4 dla 0 ma kolor zolty, dla 0,5 jasno zielony. Kazdy z testow robilem przy swietle dziennym (nie liczac pierwszego) i przy dwoch ostatnich razach nie mialem pewnosci, niby kolor byl zolty ale troche jakby zielony ale jak dla mnie zolty.


Jutro zrobie jeszcze raz dla pewnosci


a i jeszcze jedno. Od okolo tygodnia w akwarium plywa narybek gupikow czyli jak dla mnie amoniaku w wodzie nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurde troche sie tu balagan zrobil i se pomyslalem ze fajnie jakby moze watek kolegi qqmbr do osobnego tematu przeniesiony zostal. tak zeby nie mieszac watkow wlasnie. tak se mysle ;-) co bysmy sie pozniej sami nie pogubili na czyje pytanie jest dana odpowiedz;-)

ale ja zoltodziob tu jestem takze jak jest tak ok, to ok ;-)


a wracajac do mojego akwarium to mam pytanie jeszcze apropo filtraji.


w pierwszym poscie pisalem ze mam filtr zewnetrzny fluval 206 - 750l/h i kitowy wewnetrzny juwela. pompuje w nim pompka 400l/h.


akwarium 120l - 100x30x40.


wloty do obu filtrow mam ustawione jeden obok drugiego... no i wlasnie,,, czy pompka mechanika powinna byc mocniejsza?


narazie, poki nie ma ryb jest ok, ale czy docelowo wystarczy?


tak na chlopski rozum to wydaje mi sie ze mechanik powinien byc mocniejszy od biologa, coby dobrze kupska zmiatal, ale nie wiem czy mi sie wirowka jaka nie zrobi bo akwarium niewielkie.


oba wyjscia z filtrow mam ustawione po prawej stronie i dmuchaja w gore- po lekkiem skosie na przednia szybe,,, wejscia do filtrow zas takze po prawej stronie, tyle ze na dole, w tylnym narozniku.


jak to widzicie? musialbym wymienic pompke na mocniejsza? i jesli tak to na jaka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...w pierwszym poscie pisalem ze mam filtr zewnetrzny fluval 206 - 750l/h i kitowy wewnetrzny juwela. pompuje w nim pompka 400l/h.


akwarium 120l - 100x30x40.


wloty do obu filtrow mam ustawione jeden obok drugiego... no i wlasnie,,, czy pompka mechanika powinna byc mocniejsza?


na razie, poki nie ma ryb jest ok, ale czy docelowo wystarczy?



Nie jestem doświadczonym akwarystą ale z tego co czytam na forum, to pierw napisz coś o obsadzie ile tego będzie co prawda biorąc pod uwagę zbiornik o takim litrażu i zdrowy rozsądek akwarysty (tu dzież dobre serce ;) ) możemy już poczynić jakieś założenia, ale napisz coś odnośnie tego kubełka co tam w nim masz została sama ceramika jak pisałeś?? czy masz gąbkę założoną na wlocie od niego?? Ona też zbiera kupcie. Nie wiem jaki dobry jest wirnik w tym fluvalu ale przy zasypanym kubełku przepływ pewnie jest ok. 450 może 500l/h (ja mam 204 i powinien mieć coś ok 680l/h a pusty daje jakieś 450). Tak jak wspomniałem jeżeli nie będzie przerybione i ryby nie będą przekarmiane to powinno wystarczyć, ale to wszystko jest względne sam zobaczysz jak szybko się gąbki zapychają i będzie trzeba je czyścić no i po wodzie będzie widać. Niech doświadczeni koledzy jeszcze potwierdzą byś miał pewność, że nie piszę z rana (bez kawy) jakiś głupot :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem doświadczonym akwarystą ale z tego co czytam na forum, to pierw napisz coś o obsadzie ile tego będzie co prawda biorąc pod uwagę zbiornik o takim litrażu i zdrowy rozsądek akwarysty (tu dzież dobre serce ;) ) możemy już poczynić jakieś założenia, ale napisz coś odnośnie tego kubełka co tam w nim masz została sama ceramika jak pisałeś?? czy masz gąbkę założoną na wlocie od niego?? Ona też zbiera kupcie. Nie wiem jaki dobry jest wirnik w tym fluvalu ale przy zasypanym kubełku przepływ pewnie jest ok. 450 może 500l/h (ja mam 204 i powinien mieć coś ok 680l/h a pusty daje jakieś 450). Tak jak wspomniałem jeżeli nie będzie przerybione i ryby nie będą przekarmiane to powinno wystarczyć, ale to wszystko jest względne sam zobaczysz jak szybko się gąbki zapychają i będzie trzeba je czyścić no i po wodzie będzie widać. Niech doświadczeni koledzy jeszcze potwierdzą byś miał pewność, że nie piszę z rana (bez kawy) jakiś głupot :)



dzieki D3rwish za odpowiedz.

temat obsady mialem zostawic na sam koniec, ale masz racje,,, aby dobrac odpowiednia filtracje trza pogadac o obsadzie. a wiec temat ma sie tak, ze chcialem akwa jednogatunkowe- saulosi, albo saulosi coral 2+8, ale tu gdzie mieszkam nigdzie nie ma tych ryb ;-/

wiec plan jest taki aby bylo to maingano 1+4 i (chyba) yellow 1+4. tak czy inaczej chcialbym docelowo 10 ryb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W obsadzie to pewnie chłopaki coś polecą, z tego co zauważyłem to tan-mal (ze zniżką podobno ;) ) z przesyłką PKP. Pewnie mają w tym doświadczenie to coś podpowiedzą. Co do filtracji to z czasem jak rybki będą rosły zobaczysz jak się ta filtracja sprawuje i podejmiesz jakieś plany o zmianie lub nie. Ja np. teraz startuje z akwa mam po starym właścicielu 5 yellowków i chcę jeszcze dokupić jakieś alusie młode. Jak ryby dorosną to planuje przesiadkę na docelowe akwa ok. 600L jakieś 1,5 roku i wtedy będę dobierał zamieniał sprzęt :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w pierwszym poscie pisalem ze mam filtr zewnetrzny fluval 206 - 750l/h i kitowy wewnetrzny juwela. pompuje w nim pompka 400l/h.


akwarium 120l - 100x30x40.


wloty do obu filtrow mam ustawione jeden obok drugiego... no i wlasnie,,, czy pompka mechanika powinna byc mocniejsza?


narazie, poki nie ma ryb jest ok, ale czy docelowo wystarczy?


tak na chlopski rozum to wydaje mi sie ze mechanik powinien byc mocniejszy od biologa, coby dobrze kupska zmiatal, ale nie wiem czy mi sie wirowka jaka nie zrobi bo akwarium niewielkie.


oba wyjscia z filtrow mam ustawione po prawej stronie i dmuchaja w gore- po lekkiem skosie na przednia szybe,,, wejscia do filtrow zas takze po prawej stronie, tyle ze na dole, w tylnym narozniku.


jak to widzicie? musialbym wymienic pompke na mocniejsza? i jesli tak to na jaka?



dobra pany,,, z braku odpowiedzi na powyzsze udalo mi sie znalezc taki oto post:


http://forum.klub-malawi.pl/nadfiltracja-150l-t19245.html

a w nim...

Slawek-meszek: postawiałbym na coś o przepływie 1000l/h,

marek z 81: Mam pompę 1000l/h z gęstą gąbką w akwarium 80cm dł. i powiem ci że szału nie ma jeśli chodzi o wirowanie wody bo kupska zbiera że mało co jest do odmulania.



i w zwiazku z tym wymieniam ta pompke 400l/h na 1000l/h


lepsza chyba lekka nadfiltracja niz zeby kupy mi mialy po dnie zalegac?


jeszcze dodam, ze planowana docelowo obsada to maingano (1+4) i prawdopodobnie yellow (1+3/4)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...akwarium w trakcie cyklu azotowego .Czekaj jak zacznie spadać NO2 i NO3 . Jak NO2 spadnie do <0.01 to będzie ok. Zrób testy co 2-3 dni..A jak chcesz możesz robić codziennie..To nie ma znaczenia!!Szkoda tylko testów:)


zrobiłem dzisiaj testy i takie oto wyniki:


ph: 8

NO2: 1,6 - 3,3 (bliżej chyba 3,3)

NH3: 0 (zero!)

NO3: 50-100


to chyba dobrze? :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.