Skocz do zawartości

pierwsze akwarium krok po kroku :-)


5y1w3k

Rekomendowane odpowiedzi

cześć i czołem :D

czytam forum klubu malawi już od pewnego czasu, a od jeszcze czasu dłuższego chodzi mi myśl aby założyć akwarium malawi.

no i w końcu zdecydowałem się wystartować.

a że jako to moje pierwsze akwarium w zyciu liczę na wasze wsparcie ;)

parę dni temu kupiłem używane akwarium 120l (100x30x40) i jak na pierwszy rzut oka wydawało mi się niemałe to teraz zdecydowanie takie mi sie nie wydaje. a im więcej czytam to wydaje mi się jeszcze mniejsze;)

no ale od czegoś trzeba zacząć,,, i już wiem, że zacznę od ograniczenia moich zapędów na niewiadomo ile to rybek... ale na pytania o obsadę przyjdzie jeszcze czas :D



tymczasem,,,

tylnią i jedną z bocznych ścianek akwarium pomalowałem na czarno i póki co zalałem wodą (wczoraj) i wsadziłem doń kilka kamyków wapiennych. teraz czekam na piasek kwarcowy 0,7 - 1,2mm (mam nadzieję, że przyjdzie jutro) i planuję też wsadzić z dwa, trzy planty anubiasa.


ale dość o pierdołach,,, przejdźmy do spraw niejako technicznych;-)


w akwarium póki co chodzi kitowy filtr juwela z wylotem wzdłuż bocznej ściany.


a teraz w pkt napiszę jaki mam plan działania na najbliższe dni a Wy mam nadzieję, że mnie poprawicie/ doradzicie:)


1. jutro będę chciał na dno wysypać piasek kwarcowy 0,7- 1,2mm

2. zamówiłem fluvala206 którego na początek chcę całego wypełnić watą filtracyjną żeby wyzbierał cały syf z piachu (oczywiście najpierw piach wypłuczę) a potem zasypię go w 90% ceramiką. wiem że wylot powinienem ustawić po skosie na przednią szybę po drugiej stronie od wewnętrznego,,, ale gdzie i jak ustawić wlot?

3. może wsadzę też jakiś brzeczyk żeby mi bąbelki leciały. nie tyle coby napowietrzało (bo myślę, że filtry stykną,,, stykną?) a tyle co ładnie wygląda.

4. do wody wleję: http://www.maidstoneaquaticsonline.co.uk/nutrafin-cycle---biological-aquarium-supplement---500ml---prevents-fish-loss-2035-p.asp (takie mam)

5. a do filtra: http://www.aquariumline.com/catalog/sera-filter-biostart-p-7171.html?language=en (takie mam)

6. do akwarium też chcę wlać wody z baniaczka od mojego kolesia,,, tak z 20l.

7. testy jakie dostałem na początek to: http://petstop.ie/fish-1/water-treatments-healthcare/mini-master-test-kit ,nadadzą się?


no i to chyba na początek wszystko z moich planów.


czy o czymś zapomniałem? coś zmienić? zrobić inaczej?


może wywalić z dwa kamulce, co by więcej miejsca było? albo inaczej ustawić?


z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi i sugestie i porady :-)


z malawijskim pozdrowieniem ;)


5y1w3k

post-15413-14695719072638_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym kubeł od razu zasypał ceramiką + prefiltr na wlot. Woda się wyklaruje po kilku dniach a od mechanicznego oczyszczenia masz wewnętrzy filtr. Skały mi również nie pasują , kiedyś miałem kwarc też białe i na początku ok ale później zmiana na serpentynit. Załatw sobie więcej wody jak możesz. Ja przy przesiadce z 102 na 300 dałem całą wodę ze 102 ( musisz odjąć skały sprzęt może było z 80 , ale miałem filtry dojrzałe tylko przełożyłem i do tego dolałem czystej wody czyli około 120 może nawet bo 100 zabrała reszta to kamienie piach itp. i wszystko działało.Także jak możesz podłącz od razu kubeł z ceramiką i ten prefiltr i dolej jak najwięcej wody z dojrzałego akwa.



wapień podnosi ph także chyba będzie ok.



do podnoszenia pH możesz użyć sody np.




[300] Malawi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się skupię na technikaliach, mnie te wapienie nie wadzą ,choć przyznam inne kamulce bym ja włożył takie zwykłe z wybrzeża Irlandii.

1/ Jak dolewasz nowej wody z kranu to zawsze wlej pierwsze

Chlor&chloramine remover


2/ Mało znamy preparaty stosowane na Wyspach ale te dwa co już masz mnie nie przekonują i bym je zostawił natomiast kupił taki który zawiera nitrification bacteria a nie taki który w opisie zawiera słowo enzyme:D

przykładowo Seachem Stability 100ml


3/ Zamiast piasku kwarcowego dałbym piasek wapienny lub koralowy gradacji ok 1mm albo ich mieszankę bo wyjdą wtedy różne kolory od białego jak śnieg po szaro-ciemny. Dając 30kg takiego wapienia masz dwie sprawy załatwione na raz - solidne buforowanie wody wapieniami w ilości 30kg a nie kilka kamieni wapiennych i piasek do kopania dla pyszczaków

- dwa brak potrzeby grysu wapiennego w filtrze co mocno hamuje przepływ.


4/ Proponowane testy wody są u nas nie znane i poza ceną wysoką nic nie mówią o ich przydatności.

Najlepiej kup pojedynczo testy kropelkowe JBLa na pH zakres 7,4-9 nie inny i do tego NH4, NO2, NO3, kH i gH


PS ciutkę się zapędziłem z tym 30kg piasku wapiennego( dolomitowego ) to lekki piasek więc na 120l baniak wystarczy 10-15kg ale jak kupisz 30kg to jak znalazł do następnego większego już szkiełka czego ci życzę:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponowane testy wody są u nas nie znane i poza ceną wysoką nic nie mówią o ich przydatności.


A tam zaraz nieznane. Nutrafin to inaczej Hagen i jakiś czas temu były dostępne w Polsce. Używałem tych testów na NH3/NH4, NO2 i NO3 i były w mojej opinii dokładne i wiarygodne a swego czasu testowałem chyba wszystko co było dostępne na rynku. Tak, że bez obaw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...ja bym piasku nie mieszał ( względy estetyczne- ale to moje zdanie).Decyduj się na jeden albo drugi .Koralowy będzie buforem jakby co. Ale zastanów się nad barwą piasku w danym oświetleniu bo potem w wodzie i pod docelowym oświetleniem są różne efekty.

Jeżeli dasz piasek kwarcowy ( też taki mam) to warto do filtra kubełkowego jeden kosz zasypać grysem koralowym który będzie również świetnie buforował i pomagał utrzymać pH na właściwym poziomie.


...jak napisałem tego posta to pokazał się Twój z informacja ,że już zalałeś:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.