Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam

Chce wystartować moje pierwsze akwarium i od 2 tygodni siedzę na forum, czytam i czytam i mam coraz większy mętlik w głowie.


Wiem że takich tematów jest sporo ale chciałbym aby ktoś napisał krok po kroku jak wystartować najlepiej i najszybciej.


Co trzeba kupić i w jakiej kolejności dodawać preparaty.


Moje akwarium to 240L, filtr zew.Hw-320 cały zasypany ceramiką,wew.Aquael turbo 1500.

Czekam na testy kropelkowe jbl.

Opublikowano

Możesz oczywiście startować tak jak w temacie, który przesłał Ci kolega Marcin, ale całkiem szybko idzie też jak masz wodę z podmiany z innego akwarium ;) Ja startowałem właśnie na wodzie z innego akwa i wszystko zajęło mi niecałe 3 tygodnie. Dolewasz jeszcze tylko odpowiednią dawkę bakterii (dawkowanie wg producenta) i czekasz ;)

Opublikowano

Niestety nie mam wody z innego baniak,muszę startować od zera.


Co do tematu ''Przyszpieszony start nowego zbiornika'' i zawartych tam porad .

Jaki najlepiej kupić biostarter i o co chodzi z tym ustawieniem ph?

Opublikowano
Niestety nie mam wody z innego baniak,muszę startować od zera.


Co do tematu ''Przyszpieszony start nowego zbiornika'' i zawartych tam porad .

Jaki najlepiej kupić biostarter i o co chodzi z tym ustawieniem ph?



W temacie miałeś dokładnie podane jakie bakterie i ile Wody Amoniakalnej ( WA) na wlaną ilość wody do akwarium a nie jego pojemność.


Biosterterów jest mnóstwo przeróżnych często nazwy są tak mylące a sprzedawcy tak cwani że wam potrafią wcisnąć enzymy zamiast bakterii nitryfikacyjnych.

Przy każdym starcie ważne by kupić biostarter który zawiera bakterie nitryfikacyjne a nie poduszeczki enzymatyczne dla bakterii nitryfikacyjnych - nie wierzcie sprzedawcy z zoologa tylko uważnie sami czytajcie co napisane na opakowaniu ( ma być opis po polsku).

Przy starcie na WA ważne by KUPIĆ BAKTERIE NITRYFIKACYJNE BEZ POŻYWKI bo pożywką jest właśnie amoniak zawarty w WA.

Dodatkową zaletą tej metody jest odmierzona ilość tej pożywki która bez mierzenia i konieczności zakupu testu NH4 zawsze daje jednakowe stężenie amoniaku 1-1,5 mg/l NH4 a z tego bakterie na końcu zawsze zrobią azotanów 5-10 mg/l NO3 oczywiście + wartość azotanów startowa z wody kranowej.


Polecam tanie i IMHO najlepsze do startu na WA

2 ampułki Prodibio Biodigest - ok 10zł

100ml Seachem Stability- ok 20 zł


Nie ma potrzeby kupowania innych drogich i w wielkich opakowaniach z dawkowaniem przez dwa tygodnie codziennie.


Kolejność jest taka

1/ Woda do baniaka

2/ Uzdatniacz wody kranowej na chlor i chloraminę

3/ Woda Amoniakalna ( 20-25%) na każde 100l wody 10 kropelek lub inaczej na każde 200l wody - 1ml WA. NIE WOLNO WLEWAĆ WIĘCEJ A ILOŚĆ WODY W AKWARIUM LEPIEJ NIEDOSZACOWAĆ. TO BARDZO SILNY PREPARAT W OGROMNYM STĘŻENIU.

4/ Bakterie nitryfikacyjne całość o razu. Dobrze mieć w domu w zapasie 1-2 ampułki bakterii Prodibio Biodigest na czarną godzinę o czym wielu się przekonało.

5/ Ustawiane parametrów wody jak pH i inne to po starcie i pomiarach testami kropelkowymi i to już nie start tylko nowy wpis w temacie WODA.

Opublikowano

Nie chce zakładać nowego tematu.


Mam dostęp do wody ze studni i zwykłą kranówkę ,z której lepiej wystartowac na WA?


kranówa

PH-8

KH-4

NO2-0,025

NO3-1


studnia

PH-7

KH-7

NO2-0,025

NO3-50

Opublikowano

Wodę w studni zostawiam dla kwiatków;)


Dzisiaj zalałem baniak weszło około 150 l wody,dodałem 15 kropli WA i 2 ampułki Prodibio Biodigest.


Test po godzinie od zalania


PH-8

KH-5

NO2-0,025

NO3- 1-10 bliżej 4


kiedy zrobić kolejny test?

Opublikowano
Wodę w studni zostawiam dla kwiatków;)


Dzisiaj zalałem baniak weszło około 150 l wody,dodałem 15 kropli WA i 2 ampułki Prodibio Biodigest.


Test po godzinie od zalania


PH-8

KH-5

NO2-0,025

NO3- 1-10 bliżej 4


kiedy zrobić kolejny test?



gdzie uzdatniacz wody kranowej?? a jak akurat była woda chlorowana??


co to za test NO3 co ma zakres albo 1 albo 10??

testu na NH4 nie masz i dobrze nie kupuj kasę wydaj na dobry test NO3 JBLa lub Saliferta.

Następny pomiar tylko NO2 za 3-4 dni

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Woda raczej bez chloru tak zapewniali w wodociągach.

Ale mogłem faktycznie dodac uzdatniacz.


Co do testu to kupiłem kropelkowe jbl i mam test NO3 (kropelki + proszek ) skala jest od 0,5 do 240.


Ja mam pomiędzy 1 a 10 .

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
    • Moje już ma 9 lat, nadal bez problemu, jedynie rys więcej Wysłane z mojego Pixel 6 Pro przy użyciu Tapatalka
    • Spoina raczej na wykończeniu. Skłaniałbym się ku zmianie zbiornika, zwłaszcza że to kontrowersyjny Wromak Przyklejać się nie opłaca.
    • Mniej niż 18 , tak naprawdę bałbym się zalewać już to akwarium.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.