Skocz do zawartości

Zmiana pompy


Damian780425

Rekomendowane odpowiedzi

Heya


Ja mam filtrację opartą na pompie grundfos alpha2 25-40 i na omnigen omega 25-60 ury zgrzewane 3/4.

Nigdy nie mierzyłem przepływu ale widząc ciśnienie z wylotu to pompa 25-60 na II biegu wieje mocniej niż pompa 25-40 na III. Na słabszej mam na wylot jeszcze wpięty EDUCTOR INŻEKTOR.


a widzisz czyli coś jednak daje, na papierze tj. wykresach nie dawało nic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro temat pomp na topie, to mam pytanie wręcz inżynieryjne.


Czy pompa mając moc powiedzmy 40W, oddaje przynajmniej cześć energii w postaci ciepła wodzie przepływającą przez nią ? lub prościej: czy pompa grzeje wodę i z jaką efektywnością ?


Polski google na to nie odpowiada...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś tam na pewno grzeje, ile nie wiem. Ja mam 25-40 alfa2 i kiedy używałem sznurków to też średnio byłem zadowolony. Po tygodniu spadek ciśnienia. Nawet o tym pisałem kiedyś na tym forum ale ktoś ( nie pamiętam nicka ) pisał, że ma pompę mocniejszą ( w nazwie było coś z UPS ) i przy sznurkach 20 mikronów przepływ nie spadał przez nawet 2 tygodnie. Ja u siebie miałem sznurki 100 mikronów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro temat pomp na topie, to mam pytanie wręcz inżynieryjne.


Czy pompa mając moc powiedzmy 40W, oddaje przynajmniej cześć energii w postaci ciepła wodzie przepływającą przez nią ? lub prościej: czy pompa grzeje wodę i z jaką efektywnością ?


Polski google na to nie odpowiada...



Moja pompa nj6000 70w przy 2 sznurkach 100 mikronów połączonych równolegle, zagrzewa wodę do 27 stopni ;) - grzałka nie potrzebna...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam coś od siebie używam pompy co do biologa przed którym jest korpus 10" 100micr. Niestety jest szeregowo przez co starcza na tydzień. Pompę którą mam to hybryda pompy vp5 ze15 z serią UPS. I powiem szczerze że 3ciego biegu nie włączam. A pompa grzeje że grzałkę mogłem wyrzucić. Do tego stopnia że musiałem zamontować chłodzenie pod pokrywą dobijało do 30 ;) We wrześniu mam spokój a temp 26-27,5 stopnia. Przy 19 w pokoju akwarium 350l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heya


Ja mam filtrację opartą na pompie grundfos alpha2 25-40 i na omnigen omega 25-60 ury zgrzewane 3/4.

Nigdy nie mierzyłem przepływu ale widząc ciśnienie z wylotu to pompa 25-60 na II biegu wieje mocniej niż pompa 25-40 na III. Na słabszej mam na wylot jeszcze wpięty EDUCTOR INŻEKTOR.


P.S. Jeśli chodzi o pompy i firmy to mam je ok roku i teraz skłaniałbym się znów na pompę omega omnigen gdzie za 340zł mam 25-60 z funkcyjnym wyświetlaczem. Mam ją nie tylko ja a reszta ekipy też ma pozytywne opinie więc nie ma co przepłacać;)


Moim zdaniem warto zmienić...



A jak to się ma do poboru energii elektrycznej?? grundfos 40 do omnigena 60? Ewentualnie

grundfos 60?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czy owak muszę kupić pompe do kotłowni bo coś głośno pracuje i mam zamiar je podmienić . Ta z akwarium do kotła a nowa do akwarium :-) Zobaczymy jaki będzie efekt .
Witaj, to czekamy z niecierpliwością na porównania. Myślę że poświęcisz trochę czasu i zmierzysz ilość litrów jednej i drugiej pompy. Jest to ciekawe bo u nas pompy napotykają niezłe opory. Moja pompa obsługuje kubeł, też mnie ciekawi jaki był by przepływ z inną pompą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro temat pomp na topie, to mam pytanie wręcz inżynieryjne.


Czy pompa mając moc powiedzmy 40W, oddaje przynajmniej cześć energii w postaci ciepła wodzie przepływającą przez nią ? lub prościej: czy pompa grzeje wodę i z jaką efektywnością ?


Polski google na to nie odpowiada...



Panowie, odpowiedź na to pytanie naprawdę nie jest prosta. Wszystko zależy jaka pompa.

Biorąc przykładowo dwie pompy o tych samych parametrach wyjściowych, np.: przepływ 10000 l/h przy przykładowo 2 metrach podnoszenia. Wtedy można porównać, dopiero pobór mocy. Jeżeli pompa A zużyje 20W a pompa B przy tych samych parametrach 40W, znaczy to, że 20W w pompie B idzie w straty - głównie ciepła, związane z tarciem.

Część tego ciepła oddawana jest poprzez korpus do powietrza a część, do wody.

Generalnie więc czym gorsza pompa tym większy pobór mocy przy tych samych parametrach.

Ja przy swoim Grundfosie 25-60 nie zauważyłem, aby rurka na wlocie i na wylocie różniły się temperaturą - także wnioskuje, ze straty są stosunkowo małe. :P


Tym co się cieszą, że woda im się pięknie grzeje, niech wiedzą że ogromna część energii "ucieka" do powietrza przez korpus pompy - także nie ma powodu do radości :rolleyes: Jak ktoś chce się pobawić kalkulatorem, to znając mniej więcej przepływ przez pompę i o ile stopni podgrzewa się woda za pompą niech wie, że do podgrzania 1 litra wody o 1 st Celsjusza, zużywa 1,16Wh energii elektrycznej !!! :cool:

-- dołączony post:

P.S. Jeśli chodzi o pompy i firmy to mam je ok roku i teraz skłaniałbym się znów na pompę omega omnigen gdzie za 340zł mam 25-60 z funkcyjnym wyświetlaczem. Mam ją nie tylko ja a reszta ekipy też ma pozytywne opinie więc nie ma co przepłacać


Myślę, że jednak jest się nad czym zastanawiać.


Patrząc na wykresy obu pomp porównuję Grundfos Alfa 2 25-60 i Omegę 2 25/6 Auto, przy wysokości podnoszenia 1 m, każda daje nam ok 3600l/h. Ok, niby to samo, z tym, że Grundfos zużywa na to 34W a Omega 45W (obie na 3 biegu) ;)


Zakładając, że cena energii to u mnie 34 grosze, koszt zaoszczędzonej energii to 32 PLN rocznie........

Więc Grundfos (różnica w cenie) zwróci się za 4 lata!!! :)


....no dobra, przy tej różnicy w cenie (350 do 480PLN!!!), można chwilę podrapać się po głowie.:confused: jedynym znakiem zapytania jest awaryjność omegi :confused: Grundfosa sprawdziłem sam i od 2008 chodzi nieprzerwanie bez najmniejszej awarii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Zobacz na tym forum https://klub-tanganika.pl/forum/
    • Wertykalny by zrobił, ale będę na niego patrzył tylko jak będę wchodził do akwa 😁 Mam tam jakiś metr wysokości.
    • A jak wysoko będziesz tam miał. W wyobraźni zobaczylem na pozostałych 3 ścianach, ogród wertykalny zasilany oczywiście wodą z baniaka. Poza fajnym efektem uzyskasz w ten sposób dodatkową filtrację. Jedyny minus to to, że tylko Ty będziesz to oglądał😉
    • Tutaj jest trochę inna sytuacja, bo zbiornik jest z betonu i nad zbiornikiem mam przestrzeń, którą będę się do niego dostawał (wyłączona zamknięta przestrzeń do której będzie dostęp tylko z jednej strony). Jak będę robił izolację w zbiorniku, to zrobię też całą górę więc samo skraplanie nie jest mi straszne, ale chętnie odzyskałbym to gorące, wilgotne powietrze, które będzie się nad wodą gromadziło.
    • Cześć. Na sam początek chciałbym zaznaczyć, że mam już jakieś doświadczenie w hodowli ryb w akwarium - od plus minus 6-7 lat interesuję się tym mniej lub bardziej, jednak nigdy nie miałem akwarium z rybami z Malawi lub Tanganiki - co zresztą powinno przykuć moją uwagę dużo wcześniej ze względu na to, jak twardą wodę mam w kranie - nie jestem teraz w stanie przytoczyć z pamięci parametrów, a zrobić testu nie jestem w stanie ponieważ mam najprawdopodobniej przeterminowane testy, ale wiem, że generalnie pH, kH i gH jest bardzo wysoko. Po napisaniu wstępu przejdę do problemu z którym się spotykam - mam akwarium 80cm x 40 cm x 40 cm - (długość x szerokość x wysokość) i chciałbym zagospodarować je głównie dla muszlowców - nie chciałbym doprowadzić do "przepełnienia" akwarium rybami, a samemu nie byłem w stanie znaleźć innych współtowarzyszy muszlowców (w postaci innej niż ryby) w naturze. Akwarium chciałbym urządzić jak najbardziej zgodnie z naturą, filtracja będzie kubełkowa - kubełek całkiem sporej pojemności i przeznaczony do akwarium dużo większego - na stronie producenta jest napisane że do +- 300-400l akwarium. Nie jestem w stanie zdecydować się na to, jaki gatunek z grupy muszlowców chciałbym hodować w akwarium - jest ich dosyć sporo a samemu nie umiem znaleźć źródła, gdzie mógłbym w prosty i czytelny sposób porównać to, jakie warunki potrzebują do życia. Akwarium z tego, co zdążyłem się dowiedzieć, powinno być w miarę wystarczające pod względem litrażu, a dokładniej rzecz biorąc pod względem wielkości dna, bo głównie o to tutaj się wszystko rozbija - tak jak w przypadku pyszczaków czy pielęgnic. W każdym bądź razie, z góry dziękuję za jakiekolwiek nakierowanie na to, co mógłbym zrobić, jak urządzić akwarium czy jakie muszlowce mógłbym w swoim akwarium hodować, a także przepraszam, jeżeli gdzieś na tym forum taki temat się już przewijał.
    • Kiedyś policzyłem parowanie i przy 25 stopniach (temp. powietrza i zbiornika - akwarium nieogrzewane; odkryte 20 cm pokrywy; efekt podobny jak przy zdjętej) i wilgotności 37% (zima) - było to ok. 180 g/h. Przy 4,5x większej powierzchni u ciebie nie przekroczy 0,8 kg /h. Przy zamkniętej pokrywie wewnątrz zintegrowanej pokrywy pleśniało - wolę wymianę tego powietrza. U mnie to podniesienie wilgotności wewnątrz domu  ok. 10 %. Parowanie tej wody to moc ok 120W !
    • A nie myślałeś nad przykryciem zbiornika? Płyta Gutta Płyta Hobbyglas gładka przezroczysta 2 mm świetnie się sprawdza. Minus trzeba z niej usuwać kurz. łatwo w niej wyciąć miejsce na węże itp.
    • Na pewno to zrobię, nie wiem jeszcze jaką metodą, ale na bank nie będę tracił tego ciepła. Mam przygotowane dwa odpływy, jeden do kanalizacji, drugi bezpośrednio do zbiornika 10k L zakopanego na podwórku. Do tego same zbiornika będzie odpływ deszczówki z dachu i podwórka. Z wielu względów przydomowa oczyszczalnia zamiast włączenia do sieci kanalizacyjnej. Długo nad tym myślałem i rozmawiałem z wieloma osobami, które mają przydomowe oczyszczalnie i według mnie, nie ma lepszej opcji. Dodatkowo w moim przypadku wybudowanie przyłącza i jego późniejsza obsługa to kosmos. Rozprawiam o tym z człowiekiem od rekuperacji. Chętnie bym odebrał powietrze z nad zbiornika, poza ciepłem z parowania jest jeszcze oświetlenie wiec sporo energii, ale wilgotność nad akwarium będzie >90% i nie wiem co na to rekuperator i przewody wentylacyjne. Trwa narada w tej sprawie  
    • @bojack Co do hajsu/ekologii pomyśl, kiedy dom nie gotowy o... 1/ wymienniku ciepła do podmiany - 10 l/h to może być zimą jakieś kolejne 125 kwh/mc jeśli nie więcej....  A rozwiązanie proste... u mnie rura w rurze -wężyk od osmozy w rurce igielitowej. Tylko do 10l/h już większa długość się przyda no i dobrze to zaizolować trzeba..... 2/ wykorzystaniu wody ściekowej Oczko wodne ? Zbiornik do podlewania ogrodu ? Regeneracja dolnego źródła PC ? 3./ Oddzielny punkt poboru jeśli jest kanalizacja... ? 4/ Jak z wentylacją ? Nowe domy żeby spełnić normy raczej muszą mieć rekuperację.  Plan z odzyskiem wilgoci czy bez ? Wyciąg nad akwa? Straty energii przez parowanie mogą być spore.
    • To skąd bierzesz hajs na prąd i żarcie też mają w DDD   Konkluzja jest taka, że na dole robię maksymalnie niską wylewkę zachowując parametry cieplne, tak, aby w przypadku chęci zrobienie sumpa były jakieś opcje co do wysokości. Reszta później, ale filtracja wewnątrz zbiornika jest kusząca z wielu względów.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.