Skocz do zawartości

Akwa jednogatunkowe - 200 lub 240l - więcej samców -gatunek?


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Właśnie po przemyśleniach mojej sytuacji mieszkaniowej odłożylem budowę 380-litrowego akwa na jesień przyszłego roku - a właściwie równocześnie zdecydowałem, że postawię w nowym domku ponad 500-litrowe akwa.


Jednak testowo rozpocznę już teraz z mniejszym i bardziej standardowym baniakiem (później pójdzie na sump) - bardziej, bo u mnie nic nie może być normalne, dlatego są do wyboru dwie opcje (żadna "profil"):


1. Baniak 120x50x40h - 240l - odwrócony wymiar - większe dno.

2. Baniak 100x50x40h - 200l - niestandardowe j.w.


Baniaki będą bez tła strukturalnego wewnątrz, żeby utracić jak najmniej miejsca - jedynie kamloty i piach - żadnych roślin.


Proszę Was o podpowiedzi który z niżej wymienionych gatunków będzie pasował i jakie są propozycje wystroju - dla w/w baniaków - przy założeniu, że chciałbym JEDNOGATUNKOWO, ale 3 SAMCÓW.


Odpowiedzi aby były czytelne też dla potomnych, proszę żeby były w tej formie:

Gatunek xxxx(A) w baniaku nr 1, przy wsytroju: dwie kupy skał po przeciwnych stronach i jedna grota po środku i zobacz co się będzie działo. Ten gatunek w baniaku 2 przy tej ilości samców nie do przyjęcia - zredukuj.


Gatunki:

A) Pseudotropheus demasoni

B) Pseudotropheus msobo magunga

C) Pseudotropheus mphanga

D) Pseudotropheus flavus - ten podoba mi się najbardziej - przy takim akwa raczej "niestety"

E) Melanochromis cyaneorhabdos - maingano

F) Labidochromis sp. mbamba

G) Pseudotropheus saulosi


Nie ukrywam, że podobają mi się u samców pionowe pasy - kombinacja 2 z 3 kolorów: żółty, czarny, niebieski (i odcienie). Samice mogą być innego koloru niż samce, ale nie chcę aby były wyblakłe.


Kombinacja 3+9. Jeśli któryś z w/w jest non-mbuna to wykreślam - moja pomyłka. I dodam, że saulosi jest dla mnie jakby trochę "zbyt oklepany" we wszystkich zbiornikach - bez obrazy. Jeśli jakiś interesujący (ładny i możliwy do trzymania w tych warunkach) gatunek pominąłem to dodajcie.


Z góry dzięki...


P.S. Dane tech...

Raczej będzie JBL 500 + coś silnego do wewnątrz + przetestuję ten hydroponiczny dodatkowo. Dwie lampy z serii Glo (jeszcze się nie zdecydowałem). Wapienie lub czerwone piaskowce, czarny piasek, czarny lub ciemnogranatowy brystol za akwa.

Opublikowano

Ja bym wsadził mimo wszystko saulosi :D

I to nie dlatego , że początkujący jesteś itd, itp.

Po prostu w takiej bandzie będą ślicznie wyglądały :D

Na dodatek dałbym 3+8-9 takie stadko 12 saulosów na pewno będzie śliczne.

Opublikowano

Nie śmiem doradzać - zbyt świeży jestem i mam na koncie sporo błędów, ale miałem u siebie przejściowo małe stadko msobo. Bardzo ładne pysie o ciekawych zachowaniach. Sam gdy nabędę już doświadczenia, po którymś tam "skurczeniu" się zbiornika mam zamiar do nich powrócić. Obawiam się że Twoje zbiorniki byłyby pewnie dla msobo przymałe (tym bardziej dla tylu samców) - ale może koledzy coś podpowiedzą.

Opublikowano

nie napisałeś w którym akwa - na sauloski zdecydowałbym się tylko jeśli wejdą w dwójkę, bo to akwa z dodatkami traktuję jako tryb "ultra ekono" - zobaczymy jednak co powiecie na pozostałe...

Opublikowano

hmmmm....


Msobo napewno jest fajną rybą. Tzn wybarwienie samca dla mnie jest genialne, choć wszyscy się zgadzać z tym nie muszą :D mi się podoba. Samice przy odpowiedniej diecie tez mogą pokazać naprawdę głęboką barwę. I te akwa 120cm to jest chyba minimum, ja je mam w 150cm i zaczyna mi się wybarwiać drugi samiec, zobaczymy, co z tego wyjdzie.


Myślę, że maingano też mógłbyś trzymać, tu też obstawiam 120cm. U mnie maingano były bardzo widoczne, ale część forumowiczów pisze, że u nich często siedzą w grotach czy między kamieniami....


Saulosi spokojnie na takie akwa, oba, ktore podałeś. Demasoni w 120cm na pewno. W ogóle ja bym brał 120cm bez względu na gatunek. W żadnym przypadku nie układał bym kamieni w chiński mur.

Opublikowano
  makok napisał(a):
mówisz, że demasony by weszły?


Tak nawiązując do stylistyki, jeden z topiców na pl.rec.akwarium

z tego tygodnia:


X: Hej, nie wiecie, czemu moje mureny nie chcą jeść i wogóle

wyglądają na chore? Mam w akwarium Y ryb takich, Z siakich

i dokupiłem te dwie mureny a one nie chcą jeść?


Y: Jakie akwarium?


X: 112 litrów


Y: 112 litrów?


X: No o co ci chodzi, przecież się zmieściły?


milc

Opublikowano

milc, no pewnie że nie o tym mówię... poszukuję odpowiedzi na konkretne pytanie, a tym czy by weszły tylko staram się pociągnąć za język sisiona, który napisał to jakby trochę z ironią...


zdaję sobie sprawę z zachowań tych ryb i warunków w jakich powinny być trzymane - to między innymi po to założyłem ten topic - dotychczas ludzie pytali o multigatunkowe tej wielkości


po to chce założyć jednogatunkowe, żeby obserwować interesujące zachowania w ramach jednego gatunku, niestety w stosunkowo małym zbiorniku, na początek, a nie władować do tego akwa 3-4 gatunki jak większość osób i cieszyć się rybami dopóki nie podrosną


także proszę o bardziej konstruktywne posty... :?

Opublikowano

Nie no nie no, zaraz zaraz, z jaką ironią :D poprostu nie jestem przekonany w 100% do Demasoni w tym akwa, właśnie przez wzgląd na ich charakter, ale mimo wszystko dochodzą jeszcze do głosu ich rozmiary, więc.... choć pewny nie jestem, pokusiłbym się o ich trzymanie, jak zaznaczył kisor, jako jeden gatunek.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dziękuję za pomoc , postanowiłem do tych karm , które już mam , czyli do : Tropical Spirulina Forte 36% i Tropical Pro Defence S, dokupić Tropical D-Allio plus (będę podawał raz w tygodniu ), oraz Hikari Vibra Bites . No i może przetestuję też Aller Futura ex. , zobaczymy czy i u mnie , będzie ona równie chętnie zjadana przez ryby. I jeszcze taka karma, jak Naturefood Supreme Plant M, stosował ktoś ?
    • Dlatego od dawna obsadę dobieram pod względem kolorów a nie żywienia.
    • @Tomasz78 Na to wygląda. 
    • @triamond skoro jeden pokarm dla wszystkich to znaczy że dobieranie obsady zgodnej żywieniowo to mit.
    • @Tomasz78 Wygląda na to, że trudno taką obsadę znaleźć, jeśli chodzi o skład karmy. Temat już dyskutowany w długich wątkach (wraz ze źródłami):  https://forum.klub-malawi.pl/topic/25045-jak-dobieracie-diete-dla-swoich-ryb/ https://forum.klub-malawi.pl/topic/26433-roślinożercy-a-mięsożercy-różnice-w-układzie-pokarmowym-jak-i-czym-karmić-dyskusja-ogólna 'Mięsożercy' gorzej tolerują nadmiar węglowodanów od 'wszystkożerców'. Karma nie ma znaczenia, o ile ma dużo białka (w tym nie za dużo nie pełnych roślinnych), i trochę tłuszczu. Pielęgnice są wszystkożerne. Pielęgnice Jeziora Malawi są blisko ze sobą spokrewnione, wyewoluowały z kilku gatunków i się specjalizowały w młodym ewolucyjnie (1-2 mln lat) jeziorze. Nie było czasu na pełną specjalizację. Mają żołądki, zęby gardłowe, przewód pokarmowy o średniej długości, z  pewnymi różnicami gatunkowymi i jedzą co się da. Niektóre znalazły swoje nisze ekologiczne z danym typem pokarmu, ale doskonale poradzą sobie na innym, jeśli będzie trzeba. Za krótko i brak presji ewolucyjnej, by stracić zdolność jedzenia wszystkiego, szczególnie że poziom wody i warunki się zmieniały wielokrotnie (a więc i pewnie rodzaj dostępnego pokarmu). Peryfiton jest wysokobiałkowy (55%), niskowęglowodanowy (10%? jeśli chodzi o strawne węglowodany) i absurdem jest traktować peryfitonożerców, jako  roślinożerców i karmić je węglowodanami z karm roślinnych o niskiej zawartości białka, tylko dlatego, że i glony i rośliny są zielone. To prowadzi do bloat. No i karmy akwarystyczne/hodowlane są przetworzone. To coś innego niż w naturze.  
    • Tego nie wie nikt.  Zależy od układu skał, przebiegu filtracji, pokarmów, ryb itp itd Jeżeli z czasem będziesz miał problem to dokupisz i tyle Polecam Tunze 6045
    • Podłącze się jeśli można z pytaniem. Czy do moich 300 L jak będzie Malawi potrzebny mi cyrkulator? Jako filtr mam JBL e1502 i napowietrzacz w obecnym(pustym jeszcze akwarium ale zalanym).
    • Witam Czy ktoś kto ma Malawi korzysta może z worków SZAT jako medium filtracyjne? Bo mam kupione, jeszcze nie użyte, z myślą o poprzednum roślinnym i zastanawiam się czy nie włożyć tej żywicy do filtra. Podobno świetnie obniża to No3. Tak przynajmniej twierdził facet który zajmuje się hodowlą paletek. Ale czy moge to użyć również do Malawi?  
    • Skoro jeden pokarm jest dobry dla wszystkich ryb to jak ma się do tego obsada niepasująca żywieniowo...
    • Testowałem różne pokarmy i ostatecznie zdecydowałem się na pozostanie przy pokarmie polecanym między innymi przez @triamond czyli Aller Futura w granulacji 0,9-1,6mm. Następnym razem tylko kupię w tej większej granulacji  Pokarm rewelacyjny wg mnie. Jak ryby zaczęły na nim żerować to teraz po wrzuceniu czegokolwiek innego jedzą jakby się na mnie obraziły  
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.