Jump to content

Akwa jednogatunkowe - 200 lub 240l - więcej samców -gatunek?

makok
 Share

Recommended Posts

Właśnie po przemyśleniach mojej sytuacji mieszkaniowej odłożylem budowę 380-litrowego akwa na jesień przyszłego roku - a właściwie równocześnie zdecydowałem, że postawię w nowym domku ponad 500-litrowe akwa.

Jednak testowo rozpocznę już teraz z mniejszym i bardziej standardowym baniakiem (później pójdzie na sump) - bardziej, bo u mnie nic nie może być normalne, dlatego są do wyboru dwie opcje (żadna "profil"):

1. Baniak 120x50x40h - 240l - odwrócony wymiar - większe dno.

2. Baniak 100x50x40h - 200l - niestandardowe j.w.

Baniaki będą bez tła strukturalnego wewnątrz, żeby utracić jak najmniej miejsca - jedynie kamloty i piach - żadnych roślin.

Proszę Was o podpowiedzi który z niżej wymienionych gatunków będzie pasował i jakie są propozycje wystroju - dla w/w baniaków - przy założeniu, że chciałbym JEDNOGATUNKOWO, ale 3 SAMCÓW.

Odpowiedzi aby były czytelne też dla potomnych, proszę żeby były w tej formie:

Gatunek xxxx(A) w baniaku nr 1, przy wsytroju: dwie kupy skał po przeciwnych stronach i jedna grota po środku i zobacz co się będzie działo. Ten gatunek w baniaku 2 przy tej ilości samców nie do przyjęcia - zredukuj.

Gatunki:

A) Pseudotropheus demasoni

B) Pseudotropheus msobo magunga

C) Pseudotropheus mphanga

D) Pseudotropheus flavus - ten podoba mi się najbardziej - przy takim akwa raczej "niestety"

E) Melanochromis cyaneorhabdos - maingano

F) Labidochromis sp. mbamba

G) Pseudotropheus saulosi

Nie ukrywam, że podobają mi się u samców pionowe pasy - kombinacja 2 z 3 kolorów: żółty, czarny, niebieski (i odcienie). Samice mogą być innego koloru niż samce, ale nie chcę aby były wyblakłe.

Kombinacja 3+9. Jeśli któryś z w/w jest non-mbuna to wykreślam - moja pomyłka. I dodam, że saulosi jest dla mnie jakby trochę "zbyt oklepany" we wszystkich zbiornikach - bez obrazy. Jeśli jakiś interesujący (ładny i możliwy do trzymania w tych warunkach) gatunek pominąłem to dodajcie.

Z góry dzięki...

P.S. Dane tech...

Raczej będzie JBL 500 + coś silnego do wewnątrz + przetestuję ten hydroponiczny dodatkowo. Dwie lampy z serii Glo (jeszcze się nie zdecydowałem). Wapienie lub czerwone piaskowce, czarny piasek, czarny lub ciemnogranatowy brystol za akwa.

Ja bym wsadził mimo wszystko saulosi :D

I to nie dlatego , że początkujący jesteś itd, itp.

Po prostu w takiej bandzie będą ślicznie wyglądały :D

Na dodatek dałbym 3+8-9 takie stadko 12 saulosów na pewno będzie śliczne.

Nie śmiem doradzać - zbyt świeży jestem i mam na koncie sporo błędów, ale miałem u siebie przejściowo małe stadko msobo. Bardzo ładne pysie o ciekawych zachowaniach. Sam gdy nabędę już doświadczenia, po którymś tam "skurczeniu" się zbiornika mam zamiar do nich powrócić. Obawiam się że Twoje zbiorniki byłyby pewnie dla msobo przymałe (tym bardziej dla tylu samców) - ale może koledzy coś podpowiedzą.

nie napisałeś w którym akwa - na sauloski zdecydowałbym się tylko jeśli wejdą w dwójkę, bo to akwa z dodatkami traktuję jako tryb "ultra ekono" - zobaczymy jednak co powiecie na pozostałe...

hmmmm....

Msobo napewno jest fajną rybą. Tzn wybarwienie samca dla mnie jest genialne, choć wszyscy się zgadzać z tym nie muszą :D mi się podoba. Samice przy odpowiedniej diecie tez mogą pokazać naprawdę głęboką barwę. I te akwa 120cm to jest chyba minimum, ja je mam w 150cm i zaczyna mi się wybarwiać drugi samiec, zobaczymy, co z tego wyjdzie.

Myślę, że maingano też mógłbyś trzymać, tu też obstawiam 120cm. U mnie maingano były bardzo widoczne, ale część forumowiczów pisze, że u nich często siedzą w grotach czy między kamieniami....

Saulosi spokojnie na takie akwa, oba, ktore podałeś. Demasoni w 120cm na pewno. W ogóle ja bym brał 120cm bez względu na gatunek. W żadnym przypadku nie układał bym kamieni w chiński mur.

mówisz, że demasony by weszły?

Tak nawiązując do stylistyki, jeden z topiców na pl.rec.akwarium

z tego tygodnia:

X: Hej, nie wiecie, czemu moje mureny nie chcą jeść i wogóle

wyglądają na chore? Mam w akwarium Y ryb takich, Z siakich

i dokupiłem te dwie mureny a one nie chcą jeść?

Y: Jakie akwarium?

X: 112 litrów

Y: 112 litrów?

X: No o co ci chodzi, przecież się zmieściły?

milc

milc, no pewnie że nie o tym mówię... poszukuję odpowiedzi na konkretne pytanie, a tym czy by weszły tylko staram się pociągnąć za język sisiona, który napisał to jakby trochę z ironią...

zdaję sobie sprawę z zachowań tych ryb i warunków w jakich powinny być trzymane - to między innymi po to założyłem ten topic - dotychczas ludzie pytali o multigatunkowe tej wielkości

po to chce założyć jednogatunkowe, żeby obserwować interesujące zachowania w ramach jednego gatunku, niestety w stosunkowo małym zbiorniku, na początek, a nie władować do tego akwa 3-4 gatunki jak większość osób i cieszyć się rybami dopóki nie podrosną

także proszę o bardziej konstruktywne posty... :?

Nie no nie no, zaraz zaraz, z jaką ironią :D poprostu nie jestem przekonany w 100% do Demasoni w tym akwa, właśnie przez wzgląd na ich charakter, ale mimo wszystko dochodzą jeszcze do głosu ich rozmiary, więc.... choć pewny nie jestem, pokusiłbym się o ich trzymanie, jak zaznaczył kisor, jako jeden gatunek.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Share

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.

• Pikczer
      Chciałem nieco zaktualizować temat. Dzisiaj zajrzałem do kubełków tych wyżej opisanych.  Kubełek po FX6 otworzyłem dzisiaj. Minął dokładnie 1 rok i 1 dzień. A drugi kubełek po fx4 był nieotwierany 14 i pół miesiąca. Gąbki oczywiście były na tyle zabrudzone ,że bym się nimi nie umył Ale nie było horroru. Wypłukane świeżą wodą z ustrojstwa. Natomiast wszystkie ceramiki itp wynalazki za bardzo nie były brudne i ani jednego elementu nie starałem się czyścić. Zostawiłem takie jakie były.  Jeśli kogoś to interesuje to ponad 2 lata  używam JBL BionitratEx i kulki miały teoretycznie znikać ale nic się z nimi nie dzieje. Miały być otoczone glutem z bakterii a tu dość czysto jest. Wcześniej gdy były w innym mniej udziwnionym filtrze to też się z nimi nic nie działo. Po prostu są, jakby były z plastiku.  Pozostałe wkłady opisane wyżej też mają się dobrze. Powinny się teoretycznie zużywać, znikać itd a tu po ponad 2 latach nie ma potrzeby ich ruszać.  Producenci piszą, że wkłady ulegają zużyciu bo są pożywką dla bakterii itd Może jakieś podróbki mam?  Jeśli ktoś te wypociny przeczyta to proszę mnie oświecić. Może ogólnie powstała odpowiednia kolonia bakterii np na gąbkach a na tych cudach "nie było potrzeby"? Czyli ilość bakterii adekwatna do ilości kup? Czy głupoty gadam?  A tu foty "cudów" bez płukania. 
    • lukasz.host
      Kurcze, jeden taki moduł BTN typu H czy innego, to 4 stówki... Sprawdzałem na alledrogo i nie wiem jak ta cena ma się do rzeczywistości, bo jeśli to faktycznie tyle kosztuje, to aż taki bogaty nie jestem.... 😆 Teraz pytanie pod jakim względem jest to bezobsługowe rozwiązanie, bo przecież to, co zaciągnie trzeba usunąć...
    • Vrzechu
      Właśnie o tym myślałem pisząc o filtracji w module  W mojej opinii w tym momencie jest to dla mnie idealna filtracja. Wydajna, praktycznie bezobsługowa przez bardzo długi czas, prosta, woda nie opuszcza zbiornika, wszystkie "bebechy" zamaskowane. Ja niestety nie mam z nią jeszcze żadnego doświadczenia bo podobnie jak Ty dopiero będę zgłębiał jej temat. Co do samego modułu to nie musi być to BTN. Moduł taki można wykonać samemu i to wcale nie jest jakaś skomplikowana procedura  znajdziesz tutaj na forum solidną porcję wiedzy jak taki moduł wykonać. Oczywiście jeśli oszczędności są dla Ciebie istotne, bo jeśli nie to zawsze można zlecić wykonanie takiego modułu komuś, kto zajmuje się tym profesjonalnie. 
    • lukasz.host
      Racja! To do mnie przemawia😁 Czytałem teraz o filtrach zabudowanych w atrapach skalnych, chyba system BTN, czy BNT, coś takiego, ale ci, którzy to rozwiązanie posiadają chwalą sobie bardzo wydajność i filtrację. Jeszcze nie wiem do końca jak to jest zbudowane, ale jest ciekawym rozwiązaniem. I wszystko zostaje w akwarium. Co o tym sądzicie?
    • Robson79
      Jeśli to nie problem wstaw zdjęcie całego akwarium abyśmy mogli zerknąć na resztę ryb.
    • Vrzechu
      @Rafał80 u mnie taki sam wniosek się pojawił. Człowiek zdobywa wnioski po czasie  Teraz chyba postawiłbym na dwa moduły filtracyjne umieszczone po obydwu końcach akwarium albo zamaskowana kaseta plus mocny falownik uruchamiany co jakiś czas żeby "przedmuchał" akwarium i poderwał z zakamarków co trzeba.
    • Rafał80
      Życie wymusza zmiany. Skoro mam Ultramax 2000 i FX6 plus falownik - a to razem trochę prądu ciągnie, to dlaczego nie wykorzystać falownika do filtracji ;], więc w planach kaseciak. Jeden filtr to na pewno za mało. Kamienie i pofałdowane dno utrudnią filtracje mechaniczną więc minimum filtr i falownik. Więc lepiej od razu brać coś konkretnego niż dokupywać jak ja. Co do filtracji okazuje się że kaseciak i kilkanaście kulek ceramiki plus gąbka (plus wiadomo skały i podłoże) ogarnia biologię - nie potrzeba kubełków i nie wiadomo ile litrów ceramiki.  
    • Rafał80
      Mam takie akwa. Zaczynałem od Ultramax 2000. Gdy ryby podrosły trzeba było wzmocnić filtrację. Obecnie mam Ultramax 2000 jako bilog i FX6 jako mechanik plus falownik. Weź pod uwagę że będziesz mieć kamienie a ryby formują dno jak im pasuje zakłócając obieg. Powoli przymierzam się do filtra kasetowego. Możesz rozważyć kaseciaka.
    • Vrzechu
      @lukasz.host tutaj jest mnóstwo osób chętnych do pomocy  Ja teraz powoli rozmyślam jak z dwóch kubełków zrobić jakiś filtr którego obieg wody nie opuszcza zbiornika. Gdybym startował obecnie zbiornik czerpałbym inspirację z działań @deccorativo Poniżej filmiki, w których prezentuje budowę swojego filtra kasetowego. Sam spójrz jaka to prostota a zarazem jak dobra jest to filtracja.      
    • rafalniski
      Po pierwsze Aquael Ultramax 2000 ma węże 19/25 mm. Po drugie HW 604B to wersja z pompą 800l/h i wężami 16/22mm a w środku ma jeszcze konstrukcyjne przewężenia. Jeżeli już chcesz wykorzystać HW to tylko i wyłącznie w wersji A - pompa w wersji B, poza tym że strasznie buczy, w niczym ci nie pomoże 🙂. Pamiętaj, że HW z pompą czy bez ograniczy ci przepływ do jakichś 700-800 l/h. Zamiast HW 604 proponuję użyć dwóch HW 603A połączonych równolegle za pomocą takiego typu trójników: https://allegro.pl/oferta/lacznik-plastikowy-trojnik-y-nylon-na-waz-19-mm-9152492092 Możesz też przy okazji zrobić dwa wloty po obu stronach akwarium.
  • Topics

• Images

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.