Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witajcie! Z Malawi dopiero zaczynam. Wcześniej miałem biotop rzek Ameryki Południowej - skalary, neony itp. Typowe akwarium towarzyskie z gąszczem roślin. Stąd trochę nietypowe wymiary akwarium jak na biotop Malawi - 120x40x60cm ~270l (akwarium profilowane). Wysokość była ważna dla skalarów, tutaj natomiast musiałem wymyślić sposób na maksymalne wykorzystanie powierzchni dna - dlatego starałem się je przedłużyć kosztem wysokości, usypując sporą warstwę piasku z tyłu. Piasek jest z OBI, solidnie wypłukany, bo zawierał (jak dla mnie) za dużo drobnych frakcji, ok. 1/3 worka poszła w kanał. W akwarium ostatecznie jest ok. 40kg piasku.


Skały to lawa czerwona, obrobiona przeze mnie dla uzyskania większej ilości miejsca - niektóre bryły wydrążyłem, inne przewierciłem, tworząc możliwie dużo potencjalnych kryjówek. Ostre krawędzie stępiłem. Trzy skałki wapienne - dla efektu wizualnego - Żonie i mnie się podoba ;). Niestety na zdjęciach podoba mi się już mniej - może następne będą lepsze, wyszły trochę mało "żywe". Z racji wysokości i małej głębokości skały ułożyłem w stosunkowo płaskie i wysokie wzniesienia. Są jednak funkcjonalne, pomiędzy skałkami i za nimi znajdują się szczeliny w które mogą wpływać ryby. Konstrukcja stoi na podkładach pod panele i jedynie nieznacznie opiera się o szybę - nacisk jest znikomy. Całość jest o dziwo bardzo stabilna , jedynie kilka górnych skałek przykleiłem na silikon dla świętego spokoju.


Generalnie wystrój jest niekoniecznie stricte malawijski, to wiem, jednak mam nadzieję, że dla ryb będzie funkcjonalny a i mnie z Żoną się podoba. Trochę trąci akwarium morskim, ale to dla nas nawet lepiej - morskiego z racji kosztów sobie nie postawimy, więc mamy dwa w jednym ;) .


Od strony technicznej:



  • filtr wewnętrzny Aquael Turbo 2000 - sama głowica z wymienioną gąbką na większą i bardzo drobną - mechanik

  • filtr zewnętrzny HW302 - wypełniony ceramiką, keramzytem, gąbką i włókniną - na razie pełni fukcję mechanika/biologa, ale za 2-3tyg jak akwarium trochę dojrzeje wymienię włókninę i gąbkę na keramzyt - będzie typowym biologiem.

  • grzałka Aquael 200W, widoczny na zdjęciu termometr wyleci za jakiś czas.

  • oświetlenie - w standardowej pokrywie Wromaka miałem 2 świetlówki z zestawu - włączona jest przednia przez kilka godzin "południowych". Od rana do wieczora działa też oświetlenie diodowe - 3m taśmy LED.



Akwarium na razie dojrzewa, chociaż sprawa jest ułatwiona bo filtry i część wody są ze starego akwarium. W akwarium pływają i brudzą na razie spadkowicze z poprzedniego zbiornika: dwa zbrojniki złote i dwie hellenki. Jest też wyrośnięty anubias na małym korzeniu - jeśli nie skończy w żołądkach to zostanie jako zasłona dla filtra. Korzeń jest mały i wymoczony, bez większego znaczenia dla wody.


Mam teraz czas na studiowanie forum, z czego skwapliwie korzystam.


Obsada na razie w planach: 2 haremy saulosi + dla komplikacji harem aulonek - na razie dokształcam się, czytając o takim zestawieniu.

post-15178-14695718186494_thumb.jpg

post-15178-1469571818772_thumb.jpg

post-15178-1469571818891_thumb.jpg

post-15178-14695718190221_thumb.jpg

Opublikowano

Bardzo fajne akwarium.Co do wystroju to Tobie ma się podobać przede wszystkim.Szkoda tylko że takie wysokie no ale jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma :). Jeżeli chodzi o filtrację to powinna swobodnie wystarczyć.W swoim akwarium też mam lawę i sobie ją chwalę,bo raz że jest stosunkowo lekka, a dwa ponieważ jest mocno porowata działa super jako miejsce do zasiedlenia przez bakterie.

Opublikowano

Witamy na naszym forum.

Sam kiedyś ,,ćwiczyłem" lawę wulkaniczną ale mi jednak przeszło i poszedłem stricte w naturszczyka , ale jak mogę coś doradzić to wyjmij te wapienie bo strasznie do tej lawy nie pasują. Oczywiście jeżeli ciebie nie kole to w oczy to gitara , cichlids na pewno nie będzie to robiło różnicy ;-).

Gość pemergency
Opublikowano

nie myślałeś o położeniu baniaka i lekkiej przeróbce szklarskiej? miałbyś 120x60x40 :D

Opublikowano
  pemergency napisał(a):
nie myślałeś o położeniu baniaka i lekkiej przeróbce szklarskiej? miałbyś 120x60x40 :D


akwarium profilowane - to już nie jest lekka przeróbka bo dwie ściany do wywalenia, ale pomysł jak najbardziej dobry.:D

chyba taniej sprzedać a kupić od razu nowe 150cm :D

Gość pemergency
Opublikowano
  deccorativo napisał(a):
akwarium profilowane - to już nie jest lekka przeróbka bo dwie ściany do wywalenia, ale pomysł jak najbardziej dobry.:D

chyba taniej sprzedać a kupić od razu nowe 150cm :D



nie dwie ściany, a jedna do wywalenia, druga do przycięcia a trzecia do wklejenia, czyli cały koszt to przycięcie dna + zakup i wklejenie nowej szyby.


Pogadaj z Przemkiem Wieczorkiem, może się okazać, że cała operacja zamknie się w całkiem przystępnej kwocie.

Opublikowano

Dziękuję za ciekawe i warte uwagi pomysły. Niestety z powodu ograniczeń finansowych akwarium będzie musiało być tak jak jest, bo oprócz zabawy z samym szkłem dochodzi mi jeszcze sprawa szafki (60cm się nie zmieści) i pokrywy. W sumie po przycięciu (to jest profil, boczne ścianki są węższe niż 40cm) zostałoby około 35cm - trochę niskie. Może kiedyś postawię coś stricte pod Malawi, na razie będę musiał kombinować w tym co jest. Mam nadzieje, że ryby obiorą sobie korzystne rewiry. Postaram się informować o postępach w zasiedlaniu - zobaczymy jak w takim wąskim akwarium będą układały się relacje między osobnikami.

Opublikowano

Przerabianie u Przemka to chyba nie jest idealne rozwiązanie. Dochodzą koszta przesyłki. Taniej chyba jednak kupić nowe inne. Z pewnością jak kolega zakocha się w paszczakach ;) to niebawem i tak powiększy akwarium. Czego z całego serca powinniśmy mu życzyć ;)

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Witam, ja od początku krótkiej przygody z cyrkulatorami miałem Eheim stream On 6500+. Najpierw w 300l a później w500l. Regulacja jest uboga ale szczerze mówiąc w niczym mi to nie przeszkadzało. Jeśli wycelujesz nieco bardziej w górę czy w dół to już zmienisz ogólny prąd wody. Obecnie mam w 500l podobnego Eheima 9500+ i jedzie na maksa. Woda pięknie się rusza, żadnej pralki. Ryby oczywiście duże i w ogóle ich to nie rusza. Wycelowany trochę w górę mocno natlenia wodę. Także tafla wody jest u mnie brutalnie poruszona.  Miałem dwa mniejsze tunze i chyba miałem pecha. Jeden wibrował po tygodniu i go oddałem a drugi wytrzymał z pół roku i był bardzo głośny. Też się go pozbyłem.  Ogólnie woda lekko płynie, ryby mają subtelny ruch, kupy wszystkie płyną idealnie do zasysu. Eheimy używam piąty rok jakoś.  Oczywiście jak jest całkowita cisza w salonie, ryby nie chlupia a za oknem nie jedzie Harley Davidson to słychać delikatnie cyrkulator.  Kiedyś w modelu 6500 padł wirnik, tzn był głośny i tuż przed końcem 3 letniej gwarancji dostałem nowy cyrkulator. Oczywiście żeby woda się ruszała kupiłem tanio nowy 9500 i tak został. A 6500 czeka w pudełku. Ryby mówią że wolą 9500 😁  
    • @darianus dobre wieści 🙂 może w takim razie jakoś wypali ten projekt 😉 ja posiłkowałem się taką stroną internetową: https://stacjaplantacja.pl/jak-przeniesc-rosline-do-hydroponiki/
    • U mnie skrzydłokwiaty dobrze sobie radzą w hydroponice przy ph ponad 7. Możesz podać źródło z info że ph powinno być niskie?
    • Dzień dobry,    chciałbym prosić o pomoc w identyfikacji glonów. Na środku mam wapien który zarósł jakoś pierwszy. Kolejne kamienie zarośnięte w ok tydzień czasu. Rośliny mam sztuczne.    nie wiem czy to okrzemki, brunatnice czy może jakaś dziwna wersja sinic? 
    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.