bartekwatrobski Opublikowano 1 Września 2014 #1 Opublikowano 1 Września 2014 Witajcie! Z Malawi dopiero zaczynam. Wcześniej miałem biotop rzek Ameryki Południowej - skalary, neony itp. Typowe akwarium towarzyskie z gąszczem roślin. Stąd trochę nietypowe wymiary akwarium jak na biotop Malawi - 120x40x60cm ~270l (akwarium profilowane). Wysokość była ważna dla skalarów, tutaj natomiast musiałem wymyślić sposób na maksymalne wykorzystanie powierzchni dna - dlatego starałem się je przedłużyć kosztem wysokości, usypując sporą warstwę piasku z tyłu. Piasek jest z OBI, solidnie wypłukany, bo zawierał (jak dla mnie) za dużo drobnych frakcji, ok. 1/3 worka poszła w kanał. W akwarium ostatecznie jest ok. 40kg piasku. Skały to lawa czerwona, obrobiona przeze mnie dla uzyskania większej ilości miejsca - niektóre bryły wydrążyłem, inne przewierciłem, tworząc możliwie dużo potencjalnych kryjówek. Ostre krawędzie stępiłem. Trzy skałki wapienne - dla efektu wizualnego - Żonie i mnie się podoba . Niestety na zdjęciach podoba mi się już mniej - może następne będą lepsze, wyszły trochę mało "żywe". Z racji wysokości i małej głębokości skały ułożyłem w stosunkowo płaskie i wysokie wzniesienia. Są jednak funkcjonalne, pomiędzy skałkami i za nimi znajdują się szczeliny w które mogą wpływać ryby. Konstrukcja stoi na podkładach pod panele i jedynie nieznacznie opiera się o szybę - nacisk jest znikomy. Całość jest o dziwo bardzo stabilna , jedynie kilka górnych skałek przykleiłem na silikon dla świętego spokoju. Generalnie wystrój jest niekoniecznie stricte malawijski, to wiem, jednak mam nadzieję, że dla ryb będzie funkcjonalny a i mnie z Żoną się podoba. Trochę trąci akwarium morskim, ale to dla nas nawet lepiej - morskiego z racji kosztów sobie nie postawimy, więc mamy dwa w jednym . Od strony technicznej: filtr wewnętrzny Aquael Turbo 2000 - sama głowica z wymienioną gąbką na większą i bardzo drobną - mechanik filtr zewnętrzny HW302 - wypełniony ceramiką, keramzytem, gąbką i włókniną - na razie pełni fukcję mechanika/biologa, ale za 2-3tyg jak akwarium trochę dojrzeje wymienię włókninę i gąbkę na keramzyt - będzie typowym biologiem. grzałka Aquael 200W, widoczny na zdjęciu termometr wyleci za jakiś czas. oświetlenie - w standardowej pokrywie Wromaka miałem 2 świetlówki z zestawu - włączona jest przednia przez kilka godzin "południowych". Od rana do wieczora działa też oświetlenie diodowe - 3m taśmy LED. Akwarium na razie dojrzewa, chociaż sprawa jest ułatwiona bo filtry i część wody są ze starego akwarium. W akwarium pływają i brudzą na razie spadkowicze z poprzedniego zbiornika: dwa zbrojniki złote i dwie hellenki. Jest też wyrośnięty anubias na małym korzeniu - jeśli nie skończy w żołądkach to zostanie jako zasłona dla filtra. Korzeń jest mały i wymoczony, bez większego znaczenia dla wody. Mam teraz czas na studiowanie forum, z czego skwapliwie korzystam. Obsada na razie w planach: 2 haremy saulosi + dla komplikacji harem aulonek - na razie dokształcam się, czytając o takim zestawieniu.
grzegorz77 Opublikowano 1 Września 2014 #2 Opublikowano 1 Września 2014 Bardzo fajne akwarium.Co do wystroju to Tobie ma się podobać przede wszystkim.Szkoda tylko że takie wysokie no ale jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma . Jeżeli chodzi o filtrację to powinna swobodnie wystarczyć.W swoim akwarium też mam lawę i sobie ją chwalę,bo raz że jest stosunkowo lekka, a dwa ponieważ jest mocno porowata działa super jako miejsce do zasiedlenia przez bakterie.
stan Opublikowano 1 Września 2014 #3 Opublikowano 1 Września 2014 Witamy na naszym forum. Sam kiedyś ,,ćwiczyłem" lawę wulkaniczną ale mi jednak przeszło i poszedłem stricte w naturszczyka , ale jak mogę coś doradzić to wyjmij te wapienie bo strasznie do tej lawy nie pasują. Oczywiście jeżeli ciebie nie kole to w oczy to gitara , cichlids na pewno nie będzie to robiło różnicy ;-).
valeander Opublikowano 1 Września 2014 #4 Opublikowano 1 Września 2014 dla mnie fajne, chociaż faktycznie nietypowe ze względu na wymiar. Także zaczynałem z lawą. Powodzenia :-P :-P :-P
Gość pemergency Opublikowano 1 Września 2014 #5 Opublikowano 1 Września 2014 nie myślałeś o położeniu baniaka i lekkiej przeróbce szklarskiej? miałbyś 120x60x40
deccorativo Opublikowano 1 Września 2014 #6 Opublikowano 1 Września 2014 nie myślałeś o położeniu baniaka i lekkiej przeróbce szklarskiej? miałbyś 120x60x40 akwarium profilowane - to już nie jest lekka przeróbka bo dwie ściany do wywalenia, ale pomysł jak najbardziej dobry. chyba taniej sprzedać a kupić od razu nowe 150cm
Gość pemergency Opublikowano 1 Września 2014 #7 Opublikowano 1 Września 2014 akwarium profilowane - to już nie jest lekka przeróbka bo dwie ściany do wywalenia, ale pomysł jak najbardziej dobry. chyba taniej sprzedać a kupić od razu nowe 150cm nie dwie ściany, a jedna do wywalenia, druga do przycięcia a trzecia do wklejenia, czyli cały koszt to przycięcie dna + zakup i wklejenie nowej szyby. Pogadaj z Przemkiem Wieczorkiem, może się okazać, że cała operacja zamknie się w całkiem przystępnej kwocie.
bartekwatrobski Opublikowano 2 Września 2014 Autor #8 Opublikowano 2 Września 2014 Dziękuję za ciekawe i warte uwagi pomysły. Niestety z powodu ograniczeń finansowych akwarium będzie musiało być tak jak jest, bo oprócz zabawy z samym szkłem dochodzi mi jeszcze sprawa szafki (60cm się nie zmieści) i pokrywy. W sumie po przycięciu (to jest profil, boczne ścianki są węższe niż 40cm) zostałoby około 35cm - trochę niskie. Może kiedyś postawię coś stricte pod Malawi, na razie będę musiał kombinować w tym co jest. Mam nadzieje, że ryby obiorą sobie korzystne rewiry. Postaram się informować o postępach w zasiedlaniu - zobaczymy jak w takim wąskim akwarium będą układały się relacje między osobnikami.
lufa555 Opublikowano 2 Września 2014 #9 Opublikowano 2 Września 2014 Przerabianie u Przemka to chyba nie jest idealne rozwiązanie. Dochodzą koszta przesyłki. Taniej chyba jednak kupić nowe inne. Z pewnością jak kolega zakocha się w paszczakach to niebawem i tak powiększy akwarium. Czego z całego serca powinniśmy mu życzyć
valeander Opublikowano 2 Września 2014 #10 Opublikowano 2 Września 2014 Zakochać się w nich to nie jest problem...
Rekomendowane odpowiedzi
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się